Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante.

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 11:44:39 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 75 76 [77] 78 79 ... 130   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante.  (Citit de 1080806 ori)
0 Utilizatori și 2 Vizitatori pe acest subiect.
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Gherla

« Răspunde #1520 : Sâmbătă 29 Noiembrie 2008, 11:54:20 »

Wink i-am gasit

inca ceva cu ce pot face intarsile de pe aripi?
Memorat

Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #1521 : Sâmbătă 29 Noiembrie 2008, 11:57:36 »

-incearca cu niste PET de la o sticla de cola/pepsi etc.. e subtire si flexibil

-dar ai destula experienta ca sa treci deja la ganganii? adik sa stii cam unde ai pune lestul ca sa-ti si mearga cum vrei? caci eu am dubii Tongue.. asta ca sa nu mai vorbim de detalile mustei

PS: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] si eu vreau Pling
« Ultima modificare: Sâmbătă 29 Noiembrie 2008, 12:09:00 de către Horsu » Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1522 : Sâmbătă 29 Noiembrie 2008, 12:12:03 »

Wink in legatura cu lestul o sa fac una hibrid , si o sa stabilesc greutatea si locatia lestului fixandu-l cu un ac pe burta acesteia  sugubat   ( experimentand)

In legatura cu aripile : o sa folosesc material de barbeta, intrebarea este cum fac liniutele acelea pe ele ?

Detalile  Risete mai vad eu cand ajung acolo ! O  sam iau niste mini freze !

P.S. Foarte misto ochisori . De unde-i firma?
« Ultima modificare: Sâmbătă 29 Noiembrie 2008, 12:14:00 de către Ovi_666 » Memorat

Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1523 : Sâmbătă 29 Noiembrie 2008, 12:20:00 »

-poti sa zgarii u nervurile cu un ac mai mare dak simti u nevoia, iar dupa ce le zgarii poti da cu o pensula foarte fina sau un varf de ac si niste vopsea acrilica neagra pe santuri sa evidentiezi nervurile.. insa nu cred ca are rost, caci in apa oricum nu se vor vedea
-ochii sunt din USA, valoarea lor fiind exprimata in $
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1524 : Sâmbătă 29 Noiembrie 2008, 12:25:04 »

sugubat dolari dolari dar daca vad bine sunt 100 buc.?

Trimit pachete in romania?
« Ultima modificare: Sâmbătă 29 Noiembrie 2008, 12:39:41 de către Ovi_666 » Memorat

dstb
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bacau

« Răspunde #1525 : Sâmbătă 29 Noiembrie 2008, 12:57:38 »

ia deschide "google" si scrie acolo "Ochi pentru naluci autoadezivi " si vezi ce-ti apare

Pe langa ce-ti spune Google gasesti si la Arrow. Dar tot mai marishori. 5-7 mm.

Postat pe:: Sâmbătă 29 Noiembrie 2008, 12:48:01

> De unde pot cumpara ochi?

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat

-------------------------------------
Centrul Regional de Ecologie Bacau - [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1526 : Sâmbătă 29 Noiembrie 2008, 13:16:12 »

Rinjet varianta de pe al-II-lea sait e mai simpla   nu am inteles ce folie sa folosesc  Cum? ceva ideei?
Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #1527 : Sâmbătă 29 Noiembrie 2008, 14:52:20 »

ovi , sunt razvan iei perforatorul si faci gauri pe hartie sau folie stralucitoare si bulinele care se strang le faci ochi la pesti . asa face si tata . pa

ovi > ai facut cunostintza  cu baiatul meu   Wink
« Ultima modificare: Sâmbătă 29 Noiembrie 2008, 14:58:47 de către RADU » Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1528 : Sâmbătă 29 Noiembrie 2008, 15:07:04 »

Wink incantat de cunostinta !!!

Apropo am preducele !
« Ultima modificare: Sâmbătă 29 Noiembrie 2008, 16:17:08 de către Ovi_666 » Memorat

Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1529 : Sâmbătă 29 Noiembrie 2008, 16:19:05 »

Wink incantat de cunostinta !!!

Apropo am preducele !
mai cumapara niste folie reflectorizanta si clear epoxy si gata
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1530 : Sâmbătă 29 Noiembrie 2008, 16:26:00 »

asta era ce vroiam sa aud  Risete Ms horsule . Gasesc  la piese auto ! Nu?

P.S Horsule nu poti face cumva sa pui mana pe niste ochisori dinaceea din SUA
Memorat

Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1531 : Sâmbătă 29 Noiembrie 2008, 16:37:52 »

3D epoxy eyes
equipments u will need: paper punch, reflective paper/decal/sticker, quick-dry epoxy(4 or 5 min), paper clips, black gloss paint.
1. using a paper punch, the reflective sticker is punched out to a circular disc.
2. stick the disc on to your lure, in it's intended position.
3. with the help of a plier, bend the paper clip into an L-shape. this clip is used to mix the epoxy & to drop it on to the sticker.
4. to make the pupil, add a drop of black gloss paint to the epoxy mix. mix thoroughly to get a black epoxy mix. alternatively, u can use black epoxies available in the hardware shop(used to do this)
5. using the bent clip, secure a drop of the 'black epoxy' on the centre of the disc. turn the lure to the opposite side, such that the drop 'hangs' and hardens into a globular shape for the 3-d effect. wait for it to dry & harden. at this time, u may choose to cut away the contaminated portion of the paper clip, and reshape the L again. a single paper clip can be reused many times.
6. when it's hardened, proceed by mixing the clear epoxy. be sure not to create small bubbles when mixing as this will be the actual part of the eye that will bring out the reflectiveness of the sticker. cover the entire eye, a drop at a time. how much to drop, it's a personal choice. drop rational amounts. again, turn the lure so that the epoxy 'hangs' for the globular shape. wait to harden n dry.
7. repeat on other side and u're done! yay!
P/S: alternatively, u can make the eyes seperately & attach to the lures after they're done. but the problem with epoxies are they're stiff. u may want to experiment with rod builder's glue, which allow some flex. this flex will allow the eye to adapt to the contour of the lure body for a better finish.

-mai mult d-atata nu pot face, poate ca unii stiu deja tutorialul, dar unora poate le va prinde bine.. s-asa am incheiat si capitolul ochi Tongue
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1532 : Sâmbătă 29 Noiembrie 2008, 17:21:03 »

Risete OK   nu am inteles mare lucru dar am decis sa cumpar niste paiete  Tongue
Memorat

Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1533 : Sâmbătă 29 Noiembrie 2008, 17:26:09 »

Risete OK   nu am inteles mare lucru dar am decis sa cumpar niste paiete  Tongue
-cum d... sa nu intelegi nimik, pozele vorbesc de la sine.. sa nu mai zic ca scrie si explicit, in engleza ce-i drept dar nu e greu sa traduci!

-dupa ce primesti totul ca la carte cu lux de amanunte tot nu intelegi o boaba Suparat Shocked Undecided Roll Eyes  ma abtin de la alte comentarii
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1534 : Sâmbătă 29 Noiembrie 2008, 17:30:03 »

Tongue am inteles 70%               nu pot marii pozele  Suparat                                     

AAAAAA M-am prins e simplu

Daca zici ca am incheiat capitolu ochii trecem la capitolu folie Tongue
« Ultima modificare: Duminică 30 Noiembrie 2008, 17:25:39 de către Ovi_666 » Memorat

Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1535 : Duminică 30 Noiembrie 2008, 18:07:58 »

-cu toate ca stiu cum se aplica n-am folosit niciodata.. aici poate te ajuta altcineva, dar din cate imi aduc aminte parca s-a mai discutat odata asta aici pe topic, chiar si metodele de a-ti face singur ochii s-a mai discutat (cauta postul lui Tiberiu) eu m-am repetat acuma.. nu inteleg de cate ori trebuie sa mai revenim la aceleasi chestii?! Cum? u intrebi mereu dar de realizat nu vad sa realizezi nimik, dak tot intrebi, intreaba lucruri noi despre care si noi am fii interesati.. nu vezi ca nu se implica nimeni in discutia asta de aici? Roll Eyes asta ptr ca revenim la aceleasi chestii.. Plictisit
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1536 : Duminică 30 Noiembrie 2008, 18:23:43 »

Wink despre folie stiu ca s-a mai discutat dar nu despre etape in fine o sa caut

Wink Sa intreb ceva nou
Voblere cu 2 ochetii de prindere  ??Tongue
« Ultima modificare: Duminică 30 Noiembrie 2008, 18:26:19 de către Ovi_666 » Memorat

pandy
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Moinești

« Răspunde #1537 : Duminică 30 Noiembrie 2008, 19:10:00 »

Ovi tata , pune mina si experimenteaza , pune-ti mintea la contributie si , ceva mai simplu , citeste tot topic-ul , ca gasesti raspuns cam la tot ce ai intrebat pina acum !...no offence... Bere
Memorat

Caracterul : "...ceea ce faci când nu te vede nimeni !"

Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1538 : Duminică 30 Noiembrie 2008, 19:14:32 »

Wink nu ma ofensez 

si normal ca gasesc raspunsul la tot ce am intrabat daca mi sa raspuns  Tongue

Nu im amintesc sa se fii vorbit despre 2 ochetii de prindere  Wink

Ok ma apuc de experimentat  Smiley
Memorat

dstb
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bacau

« Răspunde #1539 : Duminică 30 Noiembrie 2008, 19:23:33 »

Rinjet varianta de pe al-II-lea sait e mai simpla 

Memorat

-------------------------------------
Centrul Regional de Ecologie Bacau - [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Pagini: 1 ... 75 76 [77] 78 79 ... 130   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.053 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Vineri 20 Octombrie 2017, 12:51:43
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.