Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante.

Joi 23 Noiembrie 2017, 22:43:10 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 81 82 [83] 84 85 ... 130   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante.  (Citit de 1080293 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Gherla

« Răspunde #1640 : Luni 08 Decembrie 2008, 14:07:01 »

Ms ms  Wink
Apropo de gene credca , pregateste el ceva cu ce ne va uimi  Tongue ( ultima data cand am vb cu el zicea ca e foarte ocupat )

Abia astept anul ce vine sa-m comand niste blocuri de balsa  Tongue
Momentan nu pot face numai voblere slabute deoarece le fac din niste sipci  Suparat
Saptamana ce vine o sa si vopsesc (o sa  ma chinui cu pensula si cu sufleta )
Memorat

Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Blaj

« Răspunde #1641 : Luni 08 Decembrie 2008, 14:09:27 »

am zis ca daca posteaza ovy un vobler vin si eu cu cateva

[http://i409.photobucket.com/albums/pp180/mark_twain/DSC08097.jpg[/img]

Salut!

Faine vobblerele. In schimb eu am avut mari probleme cu agrafele astea duo-lock, care mi s-au deschis pe fortarea pestelui si dus a fost! De mai multe ori! Si mai am vreo 50 de bucati, dar nu le voi mai folosi in vecii vecilor, Amin! E drept ca erau cel doua marimi cele mai mici, cumparate de la magazinul Avat. Made in China. No comment.

Bye!

STM

PS> mi-am comandat lemn ABACHI !!!! Astept sa vina cu Fan Courieru'  !
« Ultima modificare: Luni 08 Decembrie 2008, 14:11:44 de către Simon Tiberiu » Memorat

sTm
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1642 : Luni 08 Decembrie 2008, 14:22:17 »

ovy, da-mi nr tau de mobil pe privat si te sun sa-ti dau niste sfaturi; poate cine stie vei avea potential in viitor si merita incercat cu tine

Postat pe:: Luni 08 Decembrie 2008, 14:10:41

@ tiberiu & @ horsu
merci pt aprecieri; se poate si mai bine cu siguranta Smiley

eu sa stii ca nu am avut probleme cu duo lockurile; cel putin eu nu fortez pestele ! dau cu fir de maxim 0,14 si iti imaginezi ca nu-l pot forta deloc si probabil de aia nu se desfac; astea ale mele sunt de la matzuo (nu stiu daca am scris corect firma); important la ele e ca inflluenteaza f putin bataia, poate insesizabil si eu de aceea le folosesc! am rapiditate in schimbarea voblerelor si nu mai stau sa fac noduri rapala
Memorat
medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Buzau

« Răspunde #1643 : Luni 08 Decembrie 2008, 18:20:46 »

Aplauze Aplauze Aplauze Mark... primele doua de sus din a doua poza... nu au barbeta sau au una fff mica?
Oricum, ai un arsenal pt clean jos palaria...
Si eu prefer agrafele acelea... sunt foarte usoare, suficiente pentru clean. Treaba e sa fie de calitate, eu m-am fript de cateva ori cu agrafe ieftine si proaste si prefer, cand imi iau, sa dau un pic mai mult pe ele dar sa fie de calitate. Sau mai bine mi le fac singur  Wink
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1644 : Luni 08 Decembrie 2008, 18:48:37 »

alea 2 de sus sunt o parte din cele cu care s-a prins clean duminik asta Trist( ; la seria din poza respectiva am vrut sa folosesc materiale de ultima generatie si am folosit un adeziv special pt plastic; e atat de bun incat topeste materialul si uneste 2 bucati ca fiind una singura, dar are un dezavantaj major : locul in care am dat cu acea substanta devine ffff casant; am observat lucrul asta pe balta din pacate! nu ramane decat sa le schimb barbetele la tot lotul (sunt vreo 15-16 montate saptamana trecuta Trist( ) si la urmatoarele sa nu mai folosesc solutia minune! deh, omul cat traieste invata!
Memorat
medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1645 : Luni 08 Decembrie 2008, 19:15:17 »

Risete Risete Risete... asa e cand folosesti materiale "specializate" poate ca de aceea-s romanii maestri in improvizatii. Important e ca au prins, eu am fost duminica vreo doua ore pe garla nostra p'aci (buzau) si nimic... si sigur nu e de la voblere  Risete Risete Risete de cum intru in libere ma duc in sus spre munte... e mai bogat raul acolo. Si apoi... vinul fiert, ceva carnati in tepusa...
Memorat
gippa
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi/Buzau

« Răspunde #1646 : Marți 09 Decembrie 2008, 03:54:29 »

sugubat plus peisajul
Memorat

AveAenAlivAenUcigcyio
medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1647 : Marți 09 Decembrie 2008, 06:39:05 »

sugubat plus peisajul
Cine stie... stie  Wink
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1648 : Marți 09 Decembrie 2008, 09:53:51 »

sa mai pun si eu cateva sa nu raman in urma:

1) era facut dar neterminat - nu era lacuit si nici ochi nu avea

2) pictate aseara cu aerograful (pensula Smiley))

il astept si pe ovy cu altele noi! pana nu mai baga el alt vobler nu mai bag nici eu Trist
Memorat
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1649 : Marți 09 Decembrie 2008, 11:40:54 »

sa mai pun si eu cateva sa nu raman in urma:

1) era facut dar neterminat - nu era lacuit si nici ochi nu avea

2) pictate aseara cu aerograful (pensula Smiley))

il astept si pe ovy cu altele noi! pana nu mai baga el alt vobler nu mai bag nici eu Trist

Salut mark!

Vezi ca ti-am trimis e-mail cu ultimele creatii ale mele(de aseara). Ce coincidenta, ca si eu am vopsit doua  "Taigăr". Poate-mi faci un catâr si postezi si poza mea...

Bye!
Memorat

sTm
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1650 : Marți 09 Decembrie 2008, 11:54:55 »

astea sunt voblerele pe care m-a rugat tiberiu sa le pun pe site! parerea mea e ca arata excelent!  Aplauze

« Ultima modificare: Marți 09 Decembrie 2008, 13:58:14 de către mark twain » Memorat
btfg
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Galati

« Răspunde #1651 : Marți 09 Decembrie 2008, 15:24:39 »

Salut,
Ma numesc Lucian si am o mica problema.
Ce as putea folosi pt barbeta avand in vedere ca de spectar sau alte golanii din astea nu pot sa fac rost? Pet-ul e prea subtire.... cd-ul e casant... am facut 2 voblere la unul am montat barbeta din cd si s-a spart la prima iesire.... diseara sper sa vin si cu poze....
Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #1652 : Marți 09 Decembrie 2008, 15:39:19 »

Salut,
Ce as putea folosi pt barbeta avand in vedere ca de spectar sau alte golanii din astea nu pot sa fac rost? Pet-ul e prea subtire.... cd-ul e casant... am facut 2 voblere la unul am montat barbeta din cd si s-a spart la prima iesire.... diseara sper sa vin si cu poze....
salut!
ori incerci sa dai de mayer_maryus si poate iti trimite el cate ceva..
ori incerci sa faci din pet-uri mai groase, poate de la un gel de dus gasesti ceva mai gros sau sticle de cola, pepsi, fanta din pertea dinspre gat unde-i putin mai groasa.. dar astea merg doar la voblerele pana in 3cm, pentru cele ce depasesc dimensiunea respectiva va trebui sa procuri cumva policarbonat, spectar sau eu stiu ce... vezi pe la firme prin oras care se ocupa de publicitate sau mai vezi prin real pe rafturi unde-s preturile... ceri la seful de raion vreo 2  sugubat
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #1653 : Marți 09 Decembrie 2008, 19:26:47 »

Salut,
vezi peturile de 5 L au fundul mai gros sau chiar din CD nu din carcasa lor . eu am luat cateva cd-uri cele mai ieftine posibil si nu cu mult efort se poate inlatura stratul ala reflectorizant. e mult mai elastic decat carcasa cd-ului
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1654 : Marți 09 Decembrie 2008, 19:32:47 »

@ radu
stratul reflectorizant e cauze casarii discului ??  Shocked
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #1655 : Marți 09 Decembrie 2008, 20:42:23 »

nu cerd ca are legatura eu folosesc cd dinacela transparente de pe fundul baxului de cd-uri sau dvd-uri

Cand am auzit ca ,,cd-ul e casant`` era cat pe ce sa i-au jos barbeteele de pe voblere ( chiar daca nu-s multe era ceva timp irosit)

Lucian : Bine ai  venit !!! Si astept sa vad poze!
Acum vreu sa fac barbete dintr-o cutie de betisoare de urechi groasa si flexibila ca petul
« Ultima modificare: Marți 09 Decembrie 2008, 22:27:14 de către Ovi_666 » Memorat

btfg
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1656 : Marți 09 Decembrie 2008, 22:40:54 »

din cd am facut, am inlaturat stratul reflectorizant... si s-a spart... poate am fost sau ghinionist sau era cd-ul vechi   Rinjet
Unul are 8 cm un 7 cm deci iese din discutie petul... La firme de publicitate am incercat... "nu se poate ca nu dam la persoane fizice" intelegeti voi.... mai ramane real sau alt supermarket.
Memorat
btfg
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1657 : Marți 09 Decembrie 2008, 23:13:23 »

si pozele:
primul:

al doilea:
Memorat
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1658 : Miercuri 10 Decembrie 2008, 07:26:06 »

si pozele:
primul:

al doilea:

Salut!
Frumoase vobblerele! Este loc de progres. Ca o observatie, la al doilea(cel argintiu) inelul de tractare e prea sus, eu am o serie intreaga de vobblere asemanatoare pe care nu le-am putut face sa miste nicicum. Sa nu fii dezamagit, ca o sa patesti la fel. Toti am patit-o, cine nu recunoaste, minte! Material pentru barbete am folosit tot ce era de folosit si e scris mai sus, ultimul material e cel primit de la Marius, care dupa parerea mea e cel mai bun de pana acum. Are o singura problema, e dificil de prelucrat prin polizare spre deosebire de PET-G al meu cel vechi, care in schimb se mai rupe mai ales pe vreme rece. Mai am si un flacon de sampon la litru din PET, suficient de gros si cilindric pe toata inaltimea, vor iesi din acela suficiente palete pentru vobblerele construite intr-un an de zile(sa zicem 200 de bucati...)
Aseara am montat barbetele la vobblerele postate de mark, azi o sa vad daca "inoata", pentru ca sunt supralestate cu plumb(0,5 gr. pt. vobbler de 2,5 cm), am vrut sa obtin cativa metri in plus la lansare. Ca reper cele mari sunt de 5 centimetri, unul cu bile si unul fara. Cele mari din brad si cele mici din balsa. Nu am primit inca Abachi. Poate azi...

Bye!

STM
Memorat

sTm
medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1659 : Miercuri 10 Decembrie 2008, 07:36:42 »

Bravo Mark... pana la urma cel mai bun aerograf e tot pensula, nu?  Wink
Tiberiu... fara cuvinte, ca de obicei. O intrebare, de curiozitate... le vinzi cumva?
Lucian, bine ai venit printre nebuni! Din experienta iti zic... CD-ul se sparge si crede-ma ca am incercat toate variantele... CD, DVD, CD dublat cu PET (de la sticle de suc)... nu e bun. Gaseste policarbonat sau, si mai bine, gaseste-l pe Marius  Wink Valabil si pentru Ovy... mai bine incearca cu cutia ceea de betigase...
« Ultima modificare: Miercuri 10 Decembrie 2008, 07:53:48 de către medvediucbogdan » Memorat
Pagini: 1 ... 81 82 [83] 84 85 ... 130   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.048 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Ieri la 23:24:31
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.