Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante.

Marți 18 Decembrie 2018, 23:45:19 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 84 85 [86] 87 88 ... 130   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante.  (Citit de 1224859 ori)
0 Utilizatori și 2 Vizitatori pe acest subiect.
medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Buzau

« Răspunde #1700 : Sâmbătă 13 Decembrie 2008, 22:46:46 »

Wink si ce daca a inghetat nu ai sculele necesare sa faci o copca ?

Ideea era de a da la vobler... la copca e altceva...
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #1701 : Sâmbătă 13 Decembrie 2008, 22:49:11 »

Rinjet ca tot veni vorba de copca
se poate da la vobler?
daca da , cu ce voblere?

daca sunt off topic ma scuzati Wink
Memorat

scooby
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1702 : Duminică 14 Decembrie 2008, 14:44:48 »

Salutare stimati colegi pescari si nu numai !

Numele meu este Bogdan si sunt unul dintre cei mai noi (daca nu chiar cel mai nou ) sositi in lumea lurebuilerilor. Dupa doua saptamani de documentare pe net si citit acest topic in intregime am reusit sa fac si eu prima "jucarie" de genul asta care, culmea , mai si functioneaza  Smiley.

Tin sa multumesc din suflet tuturor celor ce au dat sfaturi aici (foarte importante dealtfel pentru cei ce se apuca de asa ceva - fara de care nu cred ca as fi putut realiza acest prim vobler ) si in special "profesorului" Mark , fara aportul caruia cred ca pierdeam foarte mult timp sa fac ceva care acum mi se pare relativ simplu.

Ca sa vedeti ce am realizat o sa pun si niste poze, sigur, realizarea in sine nu e spectaculoasa , dar pentru mine este important ca am reusit sa il fac sa mearga - finsisarea si vopsirea mai in colo putin.

Am facut si un filmultet sa va arat cum evolueaza dar care din motive ce imi scapa nu vrea sa se uploadeze pe photobucket (Video upload failed - Upload failed for Primul_vobler.flv with error: Video server error) . Daca aveti vreo sugetie in acest sens este binevenita.

Pentru ca sunt sigur ca vor fi si altii dupa mine care se vor deprinde cu aceasta indeletnicire ( mai ales ca vine iarna de acum ) pe langa pozele cu voblerul realizat am atasat si 2 poze in care sunt prezentate materialele necesare pentri o asemenea activitate - in prima poza , materiale de baza iar in a 2-a "extended version" ca sa zic asa , sper ca in momentul in care ma voi mai perfectiona sa va arat si o poza cu atelierul "full options" ca sa zic asa.

Dar, vorba multa... saracia omului

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Astept sugestiile si comentariile voastre !

PS : Respect pt toti lurebuilderii de aici si nu numai. Realizarile sunt excelente  Aplauze
Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #1703 : Duminică 14 Decembrie 2008, 15:20:15 »

bine ai venit printre noi
cauta sa faci rost de lemn de tei, balsa ori fuma se prelucreaza mult mai usor si sunt mai rezistente la fortele mecanice decat bradul care cedeaza destul de rpd si se mai si prelucreaza greoi... in rest vad ca instrumentele necasere le ai, primul vobler l-ai facut si timp de perfectiune este destul, deci spor la cioplit in continuare... dak mai ai intrebari iti suntem la dispozitie Cheesy
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1704 : Duminică 14 Decembrie 2008, 18:14:55 »

;)Bine ai venit in lumea ,,psihopatilor`` sa zic asa
Lemn de fuma gasesti la domnu pandy  Wink
 o^oVobleru e un fel de imitatie de hornet ?!
In legatura cu filmuletu cred ca este o problema cu formatul in care vrei sa-l pui sau cu marimea si din aceasta cauza iti da error Wink
Spor la cioplit in continuare !!!

Postat pe:: Duminică 14 Decembrie 2008, 16:53:30

;)Tujt si eu

Are bile si 5 cm mai multe detalii cand il testez  Tongue
Memorat

medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1705 : Duminică 14 Decembrie 2008, 19:05:37 »

First... Ovi esti tare frate... io nu m-am bagat inca sa fac cu barbeta in trepte  Aplauze in rest, vorba ta, vorbim cand l-oi testa  Risete

Bogdane bine venisi si iti urez cat mai mult prin preajma... In legatura cu lemnul de brad, pe langa ce ti-a zis Horsu as mai adauga ca in timp crapa (eu am folosit mai demult si vreau sa zic ca n-as mai face din lemn de brad decat jucarii pentru copii poate... bine, la vremea respectiva nu auzisem de epoxi sau alte asemenea - nitrolacul era la putere). Teiul e foarte bun daca n-ai de gand sa investesti prea mult in rest... balsa (care-i la indemana) sau fuma... ar mai fi dar nu ma bag ca nu stiu (abachi, beach wood sau cum i-o zice, etc...) Oricum, in principiu (si cu scule corespunzatoare) poti sa experimentezi orice fel de lemn sau poti sa incerci chiar polistiren dintr-ala extrudat, spuma poliuretanica... lista ramane deschisa...
Despre scule... trusa ta e comuna tuturor, cu variatiunile de rigoare, dar ai grija caci creaza dependenta si in timp (destul de scurt) are o tendinta ingrijoratoare de crestere... o sa vezi  Risete
In primul rand, zic eu, ti-ar prinde bine (nu ca ar fi obligatorie) o minibormasina (minifreza...sau cum vrei sa-i zici). Repet, nu e obligatorie, insa nu costa foarte mult si te ajuta la o gramada de maruntisuri...
Acuma... sa-l vedem terminat si cu un clean in capat. Sunt curios de vopsit cum iti iese ca pana acuma... as fi vrut io sa arate asa primele mele voblere  Wink
« Ultima modificare: Duminică 14 Decembrie 2008, 19:10:33 de către medvediucbogdan » Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1706 : Duminică 14 Decembrie 2008, 19:38:32 »

;)mini bormaisna te ajuta, mult cel putin pe mine

Care im zice si mie pe privat ( id:ovi_666) de unde is ia una alta  Smiley

Postat pe:: Duminică 14 Decembrie 2008, 19:10:47

Risete In prag de Craciun vin si eu cu unu gata 100%

Ma scuzati dar nu am avut timp sa curat barbeta eram prea dornic sa-l postez
« Ultima modificare: Duminică 14 Decembrie 2008, 20:06:03 de către Ovi_666 » Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #1707 : Duminică 14 Decembrie 2008, 19:58:48 »

bun venit bogdane in hobby-ul asta .

ovi > ce sa zic? ai reusit pin'la urma . cred ca voblerul asta ultim are ceva amplitudine
Memorat
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1708 : Duminică 14 Decembrie 2008, 20:15:03 »

Rinjet ca tot veni vorba de copca
se poate da la vobler?
daca da , cu ce voblere?

daca sunt off topic ma scuzati Wink

da ! se poate  da si se da la copca cu vobler... uite unu care merge [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat
scooby
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1709 : Duminică 14 Decembrie 2008, 23:00:31 »

Dragii mosului ,va multumesc foarte mult pentru incurajarile pe care mi le-ati transmis , va promit ca nu o sa va dezamagesc ( mie cand mi se pune pata pe ceva ,nu ma las pana nu realizez acel lucru la un nivel care sa ma multumeasca )  sugubat

O sa tin cont de sugestiile voastre si o sa ma orientez si pe voblere de balsa, fuma si pe niste materiale mai putin cunoscute cum ar fi Forex Smart , Kapa Plast, Markolon Compact , Vivax , Axpet ,Spectar etc.

Daca nu v-a placut bradul o sa va prezint 3 din molid si unul din fag.
Deci, iata cu ce m-a chinuit talentul azi dupa amiaza vreo 3 ore  Wink
Astept in special "feedback-ul" lui Mark , stie el de ce  sugubat

Bafta tuturor si spor la  Fir intins

Memorat
medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1710 : Luni 15 Decembrie 2008, 01:35:22 »

Ok, ca sa nu existe confuzii... e vorba de MAKROLON COMPACT si VIVAK... dati cautare pe google si veti afla despre ce este vorba.
Bogdane, "incepator" in ale lurebuilding-ului, familiarizat cu sau lucrator in ale publicitatii (foarte probabil, sper sa nu gresesc si chiar imi doresc sa nu, pentru ca se castiga binisor in ziua de azi de pe urma acestui tip de activitate, ceea ce va doresc tuturor...  Risete) da-i bataie cu materialele astea de care zici insa nu trebuie sa uiti ceva (aici ar fi multe de spus vis-a-vis de probleme complicate cum sunt vortexurile create de o naluca ori influenta asupra evolutiei unui vobler pe care o are forma, dimensiunea sau unghiul barbetei, asta daca problemele legate de lestare, forma corpului, barbeta, densitatea fiecarui tip de material, distanta dintre ancore - nu de putine ori importanta, paternul si alte asemenea corelate cu specia de peste vizat, cu obiceiurile acesteia s.a.m.d. iti sunt deja familiare)... lucrurile simple sunt intotdeauna (sau macar de cele mai multe ori) cele mai bune sau, ca sa citez din clasici "problemele cele mai complicate au de cele mai multe ori raspunsuri simple, la indemana oricui".
Ce sa zic, cred ca o sa primesc ceva papara de la batranii topicului fiindca m-am luat de subiectele astea complicate insa hai sa fim seriosi... trecand peste acestea... placerea experimentului? Unde e? Placerea de a prinde peste in cele mai inedite si neasteptate imprejurari, placerea de a descoperi sau de a deslusi cateva din tainele naturii... placerea de a prinde un peste (acuma... sper ca majoritate dintre dumneavoastra sunt de parere ca dimensiunile pestelui capturat sunt strict subiective) ademenind-ul cu un obiect simplu, aproape banal, facut de propria mana, de multe ori impotriva tuturor regulilor si cutumelor meseriei... Sau poate sunt eu blocat intr-o vreme de mai demult...  Cum?
Hmmm... e 1.43AM... poate ca pur si simplu am baut ceva in plus in seara asta...
De fapt... sigur am baut ceva in plus da' daca tot am zis...
« Ultima modificare: Luni 15 Decembrie 2008, 08:49:51 de către medvediucbogdan » Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1711 : Luni 15 Decembrie 2008, 09:46:46 »

@ scooby,
bogdan, vad ca tiparele ti le-ai facut;
sugestie: cand tai dupa tipare taie exact dupa forma sau putin sub linie, dar sa respecti forma; de slefuit vad ca nu sunt slefuite deloc; unele voblere au barbetele pre mari si unghiuri
 improprii; primul cred ca este cel mai reusit de pana acum, daca-l lestezi pe prima treime vei avea primul voblere cu bataie in x si marunta ;
spor in continuare!

@ ovy
cand eu va spun ca ovy ajunge mare lurebuilder ....
bvos ovy;  Aplauze keep going

Postat pe:: Luni 15 Decembrie 2008, 09:38:34

@ medveniucbogdan
sunt 2 poze man cu mai multe voblere! al treile de sus in jos din care poza ?
Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1712 : Luni 15 Decembrie 2008, 10:42:35 »

@ scooby,
bogdan, vad ca tiparele ti le-ai facut;
sugestie: cand tai dupa tipare taie exact dupa forma sau putin sub linie, dar sa respecti forma; de slefuit vad ca nu sunt slefuite deloc; unele voblere au barbetele pre mari si unghiuri
 improprii; primul cred ca este cel mai reusit de pana acum, daca-l lestezi pe prima treime vei avea primul voblere cu bataie in x si marunta ;
spor in continuare!
-si sa nu uitam de niste forme ceva mai hidrodinamice, sa nu ai impresia ca tragi un slap pe fir Wink
-primul de care zicea mark eu l-as fi facut un rnr sugubat era potrivita forma ptr asa ceva Tongue
-cat despre ovi.. incet, greu..dar...dar va ajunge la un nivel de invidiat peste ceva timp Tac
-si cat despre bogdan:
Citat din mesajul lui: medvediucbogdan
Hmmm... e 1.43AM... poate ca pur si simplu am baut ceva in plus in seara asta...
De fapt... sigur am baut ceva in plus da' daca tot am zis...   
Memorat
medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1713 : Luni 15 Decembrie 2008, 10:50:22 »

@ medveniucbogdan
sunt 2 poze man cu mai multe voblere! al treile de sus in jos din care poza ?

Poza a doua, randul din mijloc, al treilea de sus in jos... cele care-s postate la pagina 83, marti 9 decembrie, ora 9.53...

@Horsule sunt OK acuma... m-am trezit, un pic mahmur ce-i drept...  Bere
Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1714 : Luni 15 Decembrie 2008, 10:57:15 »

@Horsule sunt OK acuma... m-am trezit, un pic mahmur ce-i drept...  Bere
se vede ca s-apropie sarbatorile Bere

bog.. ceva modele ai mai mesterit? sugubat
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #1715 : Luni 15 Decembrie 2008, 11:25:50 »

nu e terminat de  vopsit , a iesit sinking , l-am probat in cada dar e irelevant . tre sa ies cu el pe balta

mai am de lucru la el . cred ca aripioarele dorsale si abdominala ii vor imbunatati evolutia

nu-l vinzi? daca da, ai un client asigurat.  Rinjet
  p.s. poti chiar sa bagi mai multe... sugubat  Aplauze
Memorat

let`em live, they are part of the game!
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1716 : Luni 15 Decembrie 2008, 11:38:58 »

uite aici postate 6 din cele neterminate sapt trecuta (26 in total);
mai bag altele putin mai incolo ca nu am timp de fotografiat Trist

« Ultima modificare: Luni 15 Decembrie 2008, 11:41:05 de către mark twain » Memorat
medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1717 : Luni 15 Decembrie 2008, 12:53:43 »

bog.. ceva modele ai mai mesterit? sugubat

Da da... am ceva, azi-maine sunt gata (mai am de vopsit)... asta daca vorbeai cu mine ca acuma suntem doi Bogdani...
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #1718 : Luni 15 Decembrie 2008, 13:11:59 »

nu e terminat de  vopsit , a iesit sinking , l-am probat in cada dar e irelevant . tre sa ies cu el pe balta

mai am de lucru la el . cred ca aripioarele dorsale si abdominala ii vor imbunatati evolutia

nu-l vinzi? daca da, ai un client asigurat.  Rinjet
  p.s. poti chiar sa bagi mai multe... sugubat  Aplauze

leba uite asta e  produsul final . sa vad maine dimineatza poate ma duc pe ciric sau poate chiar  pe prut sa il probez . cine merge cu mine ?

* first giro.JPG (83.53 KB, 640x480 - văzut 140 ori.)
Memorat
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #1719 : Luni 15 Decembrie 2008, 13:14:44 »

Il vinzi in euro sau in dolari? Radu, daca prinde peste ai dublezi pretul?  Cool
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
Pagini: 1 ... 84 85 [86] 87 88 ... 130   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.108 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Luni 24 Septembrie 2018, 03:05:56
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.