Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante.

Luni 19 Noiembrie 2018, 20:48:37 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 90 91 [92] 93 94 ... 130   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante.  (Citit de 1217800 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Gherla

« Răspunde #1820 : Vineri 26 Decembrie 2008, 13:34:19 »

Citat
Cel de sus cu verde portocaliu si alb e cu burta sau cu spatele in sus?
acel alb de care zici u e de fapt barbeta si din cate se vede e cu burta in jos si dupa cum a si specificat este identic cu cel de jos  Smiley

Daca ma uit acum la lumina im dau si eu seama ca aia e barbeta  . Merci ca m-ai luminat  Evil
Eram prea .... dupa colindatul din ziua precedenta , cand am intrebat
 Risete Efectele alcoolului
Memorat

Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #1821 : Vineri 26 Decembrie 2008, 16:06:08 »

Daca ma uit acum la lumina im dau si eu seama ca aia e barbeta  .
lumina sau nu poza pe monitor la fel iti apare Risete
clar efectele colindelor Tongue
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #1822 : Vineri 26 Decembrie 2008, 23:32:18 »

http://www.prietenipescari.ro/pescuit/foto-flash/sarbatori-fericite-p-g74-i784.shtml

http://www.prietenipescari.ro/pescuit/foto-flash/sarbatori-fericite-p-g74-i785.shtml

Bere Bere Bere
Memorat

let the pike survive, put it back alive

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1823 : Vineri 26 Decembrie 2008, 23:39:33 »

Wink Sarbatori fericite si tie!!1
Si fain home made-u , Nu-l vinzi ?
Memorat

Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1824 : Sâmbătă 27 Decembrie 2008, 06:46:56 »

@Pike.. acuma trebuie sa faci si un tirbuson Risete

inca un rnr:
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
7cm FT
« Ultima modificare: Sâmbătă 27 Decembrie 2008, 07:08:47 de către Horsu » Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #1825 : Sâmbătă 27 Decembrie 2008, 11:46:22 »

frumusel foc  Aplauze
Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1826 : Sâmbătă 27 Decembrie 2008, 17:35:55 »

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] * If it catches a fish, it's a miracle!
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] It's Fin-Lickin Good!

care incearca sa faca asa ceva? sugubat
Memorat
btfg
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Galati

« Răspunde #1827 : Sâmbătă 27 Decembrie 2008, 17:48:48 »

The slim brothers functioneaza perfect pe dunare... nu am prins nici un peste in schimb am prins o ninsoare de toata frumusetea... in conditiile in care eram cu barca... dar a fost.. de poveste  Fir intins

P.S: Am pierdut deep diver-ul rosu  Trist care mergea si el f bine...
Dar nu-i nimic.. facem altul/altele pentru ca maine s-ar putea sa ma duc la prut... si acolo.. toata lumea stie ca e belea Cheesy
« Ultima modificare: Sâmbătă 27 Decembrie 2008, 17:52:56 de către btfg » Memorat
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bacau

« Răspunde #1828 : Sâmbătă 27 Decembrie 2008, 18:20:28 »

& Ole's "Superchicken" Lure[/url] It's Fin-Lickin Good!
care incearca sa faca asa ceva? sugubat

Risete Risete Risete
Memorat

-------------------------------------
Centrul Regional de Ecologie Bacau - [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1829 : Sâmbătă 27 Decembrie 2008, 18:23:41 »

Risete incerc eu puiu

In urma unei patanii ( azi) am decis sa-m iau niste vopsele calume pa care se le pot da cu sufleta si cu psnsula .
Chestia a mai fost discutata da stiu eu nu vreu mare tam tam pe subiectu asta vreu un url de unde vati laut voi si cat de multumiti sunteti de ele  Wink

Si ca sa va zic ce am patit
Am vrut sa va fac o surpriza am facut  un vobler toto ochii barbeta negru metalizat si am vrut sai targ un nsite lini cu bronz si mi l-am cocosit tot ca mia topit vopseaua  Suparat Suparat Suparat Suparat Suparat
« Ultima modificare: Sâmbătă 27 Decembrie 2008, 19:38:48 de către Ovi_666 » Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #1830 : Sâmbătă 27 Decembrie 2008, 18:28:55 »

Am vrut s ava fac o surpriza am afcut un vobler totot ochii abrbeta negru nmetalizat si am vrut sai targ un nsite lini cu bronz si mi l-am cocosit tot ca mia topit vopseaua  Suparat Suparat Suparat Suparat Suparat
9,25 ziceai Evil Evil Evil Evil Evil
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1831 : Sâmbătă 27 Decembrie 2008, 19:18:42 »

prietenipescari.ro/pescuit/foto-flash/wolf-skin-p-g74-i787.shtml

« Ultima modificare: Sâmbătă 13 Iulie 2013, 09:53:54 de către Teodor » Memorat

jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1832 : Sâmbătă 27 Decembrie 2008, 19:23:48 »

Am vrut s ava fac o surpriza am afcut un vobler totot ochii abrbeta negru nmetalizat si am vrut sai targ un nsite lini cu bronz si mi l-am cocosit tot ca mia topit vopseaua  Suparat Suparat Suparat Suparat Suparat
9,25 ziceai Evil Evil Evil Evil Evil

Ovi ptrnu violarea reteptata a limbii romane eu teas condanma la ban DEFINITIV! salurate si batfa la petsi  Risete
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1833 : Sâmbătă 27 Decembrie 2008, 19:39:56 »

Suparat mati ervat
 au venit niste musafiri si am scris la graba
 carcotasi ce santeti data viitaore asteptati cateva ore sa vedeti poate corectez
« Ultima modificare: Sâmbătă 27 Decembrie 2008, 21:54:57 de către Ovi_666 » Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1834 : Sâmbătă 27 Decembrie 2008, 19:41:58 »

Suparat mati ervat
 au venit niste musafiri si am scris la graba
 carcotasi ce snateti tata viitaore asteptati cateva ore sa vedeti poate corectez
il poti corecta pe asta Wink
Memorat

jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1835 : Sâmbătă 27 Decembrie 2008, 19:42:19 »

de cce teai ervat Ovi? tata fiitoare ia un DIAZEPAM poate te clamezi  Cool
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1836 : Sâmbătă 27 Decembrie 2008, 21:56:58 »

Wink l-am corectat obitura
Acuma stiu e cracinu si nu aveti ce face da  din cate stiu ai 12 ore  sa corectezi ce ai scris deci  Tongue
« Ultima modificare: Sâmbătă 27 Decembrie 2008, 22:07:58 de către Ovi_666 » Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1837 : Sâmbătă 27 Decembrie 2008, 22:06:55 »

Wink l-am corectat obitura
Acuma stiu e cracinu si nu aveti ce face da  din cate stiu ai 12 ore  sa acorectezi ce ai scris deci  Tongue
" Police "acorectezi"
Memorat

Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1838 : Duminică 28 Decembrie 2008, 12:15:41 »

Rinjet data viitoare atentioneazama pe privat nu mai degenera topicu  Tongue ( sper ca nu o iei de rau)
Memorat

Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1839 : Duminică 28 Decembrie 2008, 15:43:20 »

Pasiune , experiment sau stiinta ?

am urmarit recent dezbateri pe un alt site legate de constructia voblerelor  si observ cateva pareri diferite despre ce si cum luam in considerare cand construim un vobler. se vorbeste asiduu despre modele matematico-fizice legate de un patern constructiv. Trebuie sa fac cateva precizari pentru ca vad multa lume prinsa la mijloc si impinsa intr-un neant al neintelegerii si bulversarii. Sa citesti, sa calculezi, sa vorbesti in stanga si in dreapta reprezinta aprox 30% din tot ce presupune constructia unui vobler. Cei mai multi au inceput fara multe astfel de cunostiinte, au pus mana pe o bucata de lemn , un cutit, un plumb , o oja, au prins peste, li s-a stricat vobleru, s-au intrebat de ce, au cautat un lac mai bun, o vopsea mai buna, un lemn mai bun, cati au pus mana pe o foaie de hartie si au cautat legi fizice pentru a explica fenomenul? Va zic eu , putini...De ce ? pentru ca nu poti sa stabilesti o relatie fixa intre forma corpului voblerului, inclinatie barbeta, forma barbeta, pozitie lest, viteza de curgere a apei si daca vrei sa fi fitzos chiar si densitatea apei sau a plumbului pe care il folosesti ( ce puritate are ? , ce densitate are apa iarna, dar vara?). Pentru multi aceasta pasiune se rezuma la a construi si atat, de aceea va sugerez , nu intrati in dezbateri cu entitati si doctori docenti in matematici si fizica...am cunoscut si vorbesc mult cu un lurebuilder care este inginer , designer si proiectant de masini, nu a putut stabili o corelatie intre acesti factori. Am incercat si eu o proiectare la nivel inalt, o forma de vobler , o pozitionare de lest, o barbeta , apoi tot sistemul mutat intrun program de mecanica fluidelor (vorbesc de proiectare computerizata) e prea complicat fratilor ... se pierde pasiunea , placerea de a ciopli, gauri, vopsi. Aduceti ceva nou tot timpu prin diverse forme de corpuri si barbete, puneti amprenta pe munca voastra, observatiile sunt simpliste intre noi...da frate, am pus barbeta la un unghi de atat, am plimbat lestu pe ici pe colo, si am constatat ca.... acestea sunt vorbele cautate , barbeta trapezoidala, ovala , vobler minou , vobler ce flancheaza , cunostiinte minime necesare dar care intr-o joaca plina de pasiune pot aduce efecte mari. Puteti face asta!! sau putem vorbi in integrale, aritmetici , g/cmc , m/s si alte chestii pe care nu le-am apreciat toti in viatza ( eu da , dar prefer sa dau un inteles simplu constructiei de voblere ) .

cam atat vroiam sa spun  Risete legat de ultimu meu vobler , seamana cu un steag al dacilor cum a zis oby , e cocoshat cum a zis jonah, poate e o tencuiala artistica mai mult decat o utilitate vobleristica, dar va prinde, are culori neutre , vibratie buna, ancorele pe burta a remarcat cineva, da , pentru ca nu putea fi pusa una in spate , coada subtire , o avea si ea un efect, sau nu, vibreaza marunt , sau vibreaza cu 5 batai / secunda  Risete conteaza? nu il vand , e o tencuiala artistica si atat , nu trebuie sa il invalui in mister si legi matematice pentru ai face reclama Wink
Memorat

Pagini: 1 ... 90 91 [92] 93 94 ... 130   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.048 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 10 Iulie 2018, 18:08:30
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.