Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante.

Vineri 24 Noiembrie 2017, 00:29:59 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 93 94 [95] 96 97 ... 130   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante.  (Citit de 1080322 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Beju
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Arad

« Răspunde #1880 : Luni 29 Decembrie 2008, 22:57:36 »

2) la voblerele scufundate sa stea ancora in sus in caz ca il ataca de deasupra
3) infleunza vibaratii greutatea ochetului de pe coada

Beju ai ceva voblere la activ? Poate pui ceva poze sa vedem si noi  sugubat

2)Daca il ataca din lateral sau de jos,ce se intapla? Da gherla?  Daca un vobler e scufundator nu inseamna neaparat ca va fi atacat de sus. Nu stiu ce rapitor poate ataca de sus.Mai ales ca lumina vine de sus iar voblerele in general au culori inchise pe spate.Tocmai de aia au pestii culori inchise pe spate, pentru ca atunci cand sunt priviti de sus sa se confunde cu substratul,iar rapitorului sa ii fie greu sa ii repereze.
3)Cum o influenteaza? Ca poate o influenteaza negativ. Eu nu am vazut nicaieri vobler cu o astfel de armatura,decat la dadi si la Mark Twain. Ma intreb de ce mari producatori nu au folosit aceasta metoda? O fi brevetat-o dadi? Ca am inteles ca aia cu transferul de greutate(o descoperise acum 20 de ani) nu a brevetat-o si i-au luat-o inainte cei de la yo-zuri.
Referitor la voblere ,am "cateva" la activ. Oi fi tu mezinul forumului ,dar eu sunt ultimul inregistrat si mai dureaza putzin pana ma dumiresc cum le urc.  Rinjet
Pace!

P.S.: Merci totusi ca ai incercat sa ma luminezi. Eu il astept pe Twain.Pariez ca are o explicatie mai buna.   Risete   
Memorat

C&R
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Gherla

« Răspunde #1881 : Luni 29 Decembrie 2008, 23:18:25 »

Wink Pai e simplu sa le urci daca le ai deja puse pe net dai doar un clik drepta pe poza dai la Copy Image Location si vi aici cu un paste  sugubat
Ce vrei sa zici ca Dady are idei  pe care a platit drept de autor si daca i le copiem ne da in judecata Smiley?
Ma scuzati de off topic dar incerc sa-l ajut
« Ultima modificare: Luni 29 Decembrie 2008, 23:20:57 de către Ovi_666 » Memorat

Beju
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1882 : Luni 29 Decembrie 2008, 23:41:27 »

Wink Pai e simplu sa le urci daca le ai deja puse pe net dai doar un clik drepta pe poza dai la Copy Image Location si vi aici cu un paste  sugubat
Ce vrei sa zici ca Dady are idei  pe care a platit drept de autor si daca i le copiem ne da in judecata Smiley?
Ma scuzati de off topic dar incerc sa-l ajut
Am ceva poze vechi uploadate pe un alt forum. Am sa pun poze si aici,stai linistit.  Rinjet
Referitor la ideiile lui Dadi,cu siguranta daca a brevetat ceva,iar tu ii furi ideea si o folosesti in scopuri care iti pot aduce venituri poate sa te dea in judecata. Cred,cel putin,insa nu despre asta e vorba. Nu am spus ca sunt convins ca l-a copiat decat in proportie de 99% si am lansat niste ipoteze pe care astept sa le combata Twan sau sa le confirme.

Postat pe:: Luni 29 Decembrie 2008, 23:40:41

Pune o lupa pe avatarul meu pana gasesc eu o modalitate de a uploada aici.  Rinjet
Memorat

C&R
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1883 : Luni 29 Decembrie 2008, 23:43:37 »

Rinjet Aveam una pe birou (lupa)

Si im place  Wink
 Sincer am avzut ocheti codali in sus pe multe forumuri straine deci nu cred ca e bravata!
« Ultima modificare: Luni 29 Decembrie 2008, 23:46:13 de către Ovi_666 » Memorat

Beju
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1884 : Marți 30 Decembrie 2008, 00:16:05 »

Ai aici un link unde poti sa vezi ceva voblere de-ale mele mai vechi: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Nu am niciunul cu inelul de prindere al triplei asezat ca la Twain pt. ca nu am vazut rostul,dar daca Twain ma convinge ca aduce un plus voblerelor poate am sa fac.  Rinjet
Noroc!

P.S.: Da' si mie un link cu voblerele alea de pe siturle din stranatate. Poate ai dreptate,dar eu nu imi amintesc. Sa se fiinspirat twain de la aia?
Memorat

C&R
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #1885 : Marți 30 Decembrie 2008, 09:25:32 »

wellcome here bejule . s-ar putea totusi ca ancora aia agatata de spate sa ajute la balansul pe flancuri , dar asteptam sa vedem ce zice mark
Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #1886 : Marți 30 Decembrie 2008, 09:43:54 »

sibgurul motiv pe care il vad eu este acela de-a nu se agata triplele intre ele, dar dupa cum a zis nea` beju... e benefic doar in cazul microvoblerelor.. la acele de peste 5cm nu ar fi niciun beneficiu.. acuma vdm ce iasa
Memorat
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #1887 : Marți 30 Decembrie 2008, 10:00:38 »

neata tuturor si "La multi ani!"   !
 buna bejule. cum mai e cu lacul ala? nu ai mai dat nici un semn... Trist    aaa misto intrare ti-ai facut pe forum Risete   
Citat
Ovi,voblerele lui dadi sunt insuficient de comerciale ca sa ma determine pe mine sa le cumpar,iar copiile nereusite ale lui Twain nici macar atat.
am impresia ca esti in cocediu  si te plictisesti acasa??
 misto  chestia cu "pace"  Risete
 fir intins si  spor la cioplit!
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1888 : Marți 30 Decembrie 2008, 10:26:13 »

bai da ce carcotasi sunteti Smiley) dar e bine sa fii asa bejule!

vis a vis de afirmatia ta ca voblerele mele arata intr-un fel (copiate si urate) chiar nu ma deranjeaza !  sunt voblerele mele si prind peste cu ele asa cum arata ele; vis a vis de afirmatia ta ca voblerele dady nu sunt comerciale e iarasi o opinie pe care nu o comentez! eu nu comercializez voblere si din ce reiese aici pe tine te intereseaza foarte mult aspectul comercial la un vobler si simt o tenta ca si vinzi voblere! daca e asa inseamna ca e justificata reactia ta fata de mine! daca voblerele mele arata infect atunci nu ar trebui decat sa te bucuri pt ca in comparatie cu ale tale ale mele neavand aspect comercial nu se vor vinde! ce rost are sa ma apuc sa vand niste voblere infecte ?? Smiley)

oricum e ciudata aceasta rabufnire a ta fata de mine si intr-un fel o inteleg!

din cate pot deduce esti tipul de om care face bibelouri , eu sunt omul mai interesat de batai si actiuni! ma bucur ca unii din voi fac bibelouri si ma bucur ca eu fac voblere necomerciale; ale mele cel putin raman in trusa mea, prin crengi sau pe fundul apei Smiley)

dupa ce ma faci cum ma faci vrei si o explicatie Bejule !? iti recomand sa faci si tu si sa observi ce se intampla! astepti o explicatie de la mine ca sa nu zica lumea ca te-ai inspirat din dady ?? eu unul am recunoscut ca sunt anumite influente
sunt sigur ca daca vei face nu le vei posta pe site Smiley)

pentru toti ceilalti puteti primi raspuns pe messenger vis a vis de utilitatea folosirii acelui tip de armare

Postat pe:: Marți 30 Decembrie 2008, 10:22:42

@ ovy

mai ovy, tu esti sufletul siteului, dar sa sari la gatul altora fara motiv nu e frumos ! esti prea patimas si subiectiv! cred ca vei avea multe de invatat de la toti asa ca stai si invata si incearca sa-ti tii in frau patima ;
Memorat
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1889 : Marți 30 Decembrie 2008, 11:27:29 »

.........mai ovy, tu esti sufletul siteului..........;

asta e din putzul gandirii! cea mai tare faza a sfarsitului de an  Risete Risete
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: arad

« Răspunde #1890 : Marți 30 Decembrie 2008, 11:43:59 »

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

salut si bine v-a gasit, cateva boblere factute din putzul gndirii Risete Risete Risete
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]  U-pescuit!
empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: arad

« Răspunde #1891 : Marți 30 Decembrie 2008, 11:50:58 »

ps,

Mark Twain daca tzie itzi plac voblerele fi cel mai fericit, mie imi plac, bucura-te de ele si fi mandru de ele ....

ciau.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]  U-pescuit!
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1892 : Marți 30 Decembrie 2008, 12:11:52 »

@ jonah
rectific: ovy e sufletul topicului Atelier

pai nu e mai jonah asa ?? nu ne descretim noi fruntile cand posteaza ovy ?? eu cred ca ovy e cel mai simpatic de aici de la topicul atelier! are un stil personal ; ex: imi spune si mie cineva de unde iau aia si aia  etc si nu-si cumpara niciodata ?? Smiley) si tot asa ....

@ empty
faine man; chiar prea faine! ti le-am laudat si pe celalalt site ! felicitari ! poate ne explici cum ai ajuns la produsul asta final de invidiat!
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1893 : Marți 30 Decembrie 2008, 13:37:32 »

Risete macar stiu de unde sa le iau

Postat pe:: Marți 30 Decembrie 2008, 12:23:31
 Rinjet Am si eu acrilice
Am modelu asta care nu prea parr sa se dilueze cu apa is nu prea prind pe lac

Si mai am inca un model pe care scrie aqua
« Ultima modificare: Marți 30 Decembrie 2008, 13:39:07 de către Ovi_666 » Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #1894 : Marți 30 Decembrie 2008, 14:35:20 »

frumos deja ati ajuns, multi dintre voi sa faceti niste chetii foarte reusite, pasul urmator ar fi sa mai postati si capturile, ca altfel ramineti la stadiul de Brincus
spor la cioplit si ca{beep}at pe bat la girla pe 2009
 Aplauze Aplauze Aplauze Aplauze Aplauze Aplauze Aplauze Aplauze Aplauze Aplauze Aplauze Aplauze SINCERE
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #1895 : Marți 30 Decembrie 2008, 14:46:05 »

bine ai ajuns aici empty_cluster ,te saluta radu_bug . faine creaturile . daca vad eu bine acolo e un crankbite , walkbite si un slider?
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1896 : Marți 30 Decembrie 2008, 15:05:57 »

;)Stie cineva cu ce se dizolva sau cu ce s-ar pute adizolva acrilicele de genu celui din poza?Cum?Cum?Cum?
Memorat

Beju
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1897 : Marți 30 Decembrie 2008, 15:07:28 »

Am sa incerc sa va raspund pe rad.Vad ca s-a postat cam mult de cand nu am mai trecut pe aici,dar asta e tributul pe care trebuie sa il platesc daca dorm pana la amiaz.  Rinjet
Radu(probabil Bug) - Cred ca sunt alte metode inzecit da facile pt ca sa faci un vobler sa flancheze.Omu parea incepator si greu imi vine mie sa cred ca la asta s-a gandit cand a facut chestia aia. Eu zic ca nu incurca cu nimik ca e pusa tripla acolo,dar nici nu ajuta.
Horsu- Si eu cred ca e benefic pt a evita agatzarea triplelor,insa in cazul de fatza nu se pune problema si cred ca orice comentariu suplimentar e de prisos.
Gene- La multi ani si tie!(voua) Ti-am raspuns pe mess despre lac ca sa nu fiu offtopic. intrarea mea pe acest topic poate ca pare destul de agresiva,dar am ceva experientza si crede-ma ca acea remarca are radacini pur constructive. Pace!  Wink
Mark Twain- Nu am zis nicaieri ca voblerele tale sunt urate. Nu mi-as permite sa spun treaba asta. Frecventez cu preponderentza forumuri "de afara",iar de acolo am invatzat ca trebuie respectata munca oricui. Acolo discrepantza intre lurebuilderii consacratzi si incepatori e mult mai mare decat la noi,iar cei "mici" sunt mereu incurajati. Am spus despre voblerele tale doar ca nu imi plac si mi se pare ca sunt copii dupa dadi.
e foarte adevarat ca am spus ca voblerele dadi nu sunt comerciale. Au pretul unui Megabass. Eu consider ca Megabass,Evergree,Yo-Zuri sau Lucky Craft au aspect comercial. Din lista enumerata de mine doar Lucky Craft sunt peste dadi ca pret. Chiar si Rapala,ca sa dau un exemplu de vobler din lemn sunt mai comerciale si mai ieftine ca si Dadi.
Spun din capul locului ca nu vand voblere. Am facut-o odata si cred ca nu am dat ce e mai bun din mine stiind ca nu le fac pt mine. Dar asta se intampla cu ceva timp in urma.
E bine totusi ca tu consideri ca eu incerc sa starpesc concurentza improscand cu noroi in voblerele tale,asta denota faptul ca tu consideri ca ai avea niste voblere foarte bune.
"din cate pot deduce esti tipul de om care face bibelouri , eu sunt omul mai interesat de batai si actiuni!" Daca fac bibelouri cred ca e foarte bine.Nu vad nimik rau in asta. De batai am fost interesat si eu acum vreao 4 ani. Am reusit sa obtin ce doream. Si acum am ajuns la nivelul in care pot sa fac ce vreau cu o bucata de lemn. ajungand la acest nivel m-am gandit ca voblerul din moment ce bate bine ar fi si mai bine sa fie si frumos. De 4 ani pescuiesc cu naluci facute exclusiv de mine. Din linkul pe care ti l-am dat ai putut observa ca pescuiesc maimult la salau-cu alte cuvinte in structura. Am si capacitatea sa imi fac destule bibelouri pentru a-mi satisface neviele pe ca eu singurul consumator al voblerelor mele.(si pestii  Rinjet ).
"dupa ce ma faci cum ma faci vrei si o explicatie Bejule !?" Iti raspund cu o intrebare: cum te-am facut? Si da,vreau o explicatie. Vrem o explicatie ,ca nu suntem pe chat,suntem pe un forum public. Eu sunt lamurit ca sa zic asa,dar poate mai sunt unii care ar dori sa auda raspunsul si misterul "triplei caudare". ai putea sa raspunzi macar din respect pt cei care au incercat sa gaseasca o explicatie in locul tau, pt. ca au fost veo 2-3.
Cam asta ar fi. Remarca mea era menita sa te faca pe tine sa gandesti de ce ai facut chestia aia. intre noi fie vorba, e clar ca l-ai copiat pe dadi. Toti ne inspiram de undeva. Daca te ajuta cu ceva iti pot marturisi ca pt primul meu vobler m-am inspirat de la cozma.Ma repet,ne inspiram! A copia cred eu ca, contravine eticii si e ca la scoala-ne furam caciula!
Hai ca ne mai auzi..evident Pace!

Postat pe:: Marți 30 Decembrie 2008, 15:06:52

;)Stie cineva cu ce se dizolva sau cu ce s-ar pute adizolva acrilicele de genu celui din poza?Cum?Cum?Cum?
H2O
Memorat

C&R
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1898 : Marți 30 Decembrie 2008, 15:29:12 »

Citat
Toti ne inspiram de undeva

Traim in romania si asta ne ocupa tot timpul.
Memorat

Beju
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1899 : Marți 30 Decembrie 2008, 15:41:07 »

Citat
Toti ne inspiram de undeva

Traim in romania si asta ne ocupa tot timpul.
Probabil inspiratia ta vine de la Mircea Badea.  Risete
Memorat

C&R
Pagini: 1 ... 93 94 [95] 96 97 ... 130   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.056 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 17 Octombrie 2017, 15:01:41
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.