Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante.

Joi 23 Noiembrie 2017, 15:03:27 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 101 102 [103] 104 105 ... 130   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante.  (Citit de 1080140 ori)
0 Utilizatori și 2 Vizitatori pe acest subiect.
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

« Răspunde #2040 : Duminică 04 Ianuarie 2009, 09:35:20 »

ce fel de vobler este acesta???

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

e fratele mai mare al lui Turbo Jack(am vreo 2 prin trusa)! Risete elicele alea se invirt si fac mare scandal pe suprafata apei ! Turbo Jack-ul are doar una si crede-ma ,face un scandal de scoala jumate de balta din somn  Rinjet Risete Tongue
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #2041 : Duminică 04 Ianuarie 2009, 09:37:02 »

Cum? deci la somn si la salau nu conteaza cu ce culoare dai?

Parera mea este ca,culoarea, la salau conteaza f mult (asta in functie de particularitatile fiecarei balti). Eram pe un baraj la salau. Am incercat 4 culori si mereu prindeam doar la o singura culoare. In urmatoarele saptamani aceleasi fenomen. Am fost pe alta balta, cu aceeasi naluca (ca forma si greutate) nu prindeam decat cu o singura culoare. Concluzia: cateodata daca nu gasesti culoarea potrivita ei o mare gherla!!  Cool
Nu cred in teoria ca somnul este orb! Daca ar fi orb nu ar mai vedea o naluca maro sau inchisa la culoare pe fundul apei sau o naluca transparenta cu gliter pe suprafata ape.  Tongue
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #2042 : Duminică 04 Ianuarie 2009, 09:51:37 »

eliciile alea doua se invart simultan sau independent una de alta ?
Memorat
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2043 : Duminică 04 Ianuarie 2009, 09:56:44 »

eu cred ca simultan ! Wink
Memorat

bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #2044 : Duminică 04 Ianuarie 2009, 09:58:42 »

eu cred ca simultan ! Wink

Ai avut rezultate la ele? Sau au facut numai valuri frumoase?  Risete
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2045 : Duminică 04 Ianuarie 2009, 10:03:27 »

am facut doar valuri ! Trist Trist cred ca in Delta ar face ceva treaba ! Wink Fir intins

Postat pe:: Duminică 04 Ianuarie 2009, 10:00:11

si Maas Marauder-ul de la Salmo a facut doar figuratie pina acum ,dar macar are scuza ca am dat rar cu el  Tac

Postat pe:: Duminică 04 Ianuarie 2009, 10:02:04

p.s.: uite un turbo jack [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat

empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: arad

« Răspunde #2046 : Duminică 04 Ianuarie 2009, 11:16:07 »

interesanta si tot in acelasi timp corecta afirmatzia ta pikemon, dar cred ca acum se pune intrebarea referitoare la forme CE FORME AR MAI TREBUI DESCOPERITE? sunt atatzia producatori pe piatza, atatea companii ce fac boblere, in fond eu personal fac boblere sa si prinda pesti, nu doar sa ma aflu in treba si sa fac niste bibelouri sa ma uit la ele sa dau cu ele si poate sa nu semene cu prada existenta in ape sa spunem ca si forma la fel ca si culoare bataia o lasam deoarece aia se poate imprima, ma uit pe tackleunderground si acolo vad boblere (exceptand ce este pentru stiuka) asemanatoare cu niste pesti prada din apele existente aolo, beju si lupiku  Risete de ex. au matritze dupa copii lor ce seamana dupa niste salmo hornet dimensionate, yo-empthy-urile mele de jaloo dupa hardcore lipusi lu Daddy dupa cozme, cred ca in general multzi facem boblere din pasiune si sa avem un substitut la ce este pe piatz, eu cateodata cand am tot ce imi trebuie ma bag si pe fantasy dar destul de rar deoarece cu ce dau inmormantez si iar treb. sa le fac la lok. Evil
bahto delo delo  Risete

Postat pe:: Sâmbătă 03 Ianuarie 2009, 21:31:53

niste fantasy mai jos poate prinzatoare poate nu, cu unul am si insistat dar deocamdata doar un tzack... modele 2007   
 Jenat

Nu pot sa trec cu vederea acest post si vreau sa precizez niste aspecte cu care nu sunt deacord.
Ai spus mai sus ca tu faci voblere ca sa prinda pesti,nu vrei sa faci neaparat niste bibelouri care sa fie nefolositoarea si ra fie slab productive. Cred ca voblerele tale prind de multa vreme pesti si stii bine ca mereu te sfatuiam sa nu mai cumperi din comertz. Poate ca ar fi cazul sa faci voblere frumoase carea sa prinda pesti.Eu consider ca asta e next level dupa ce ai facut primele voblere prinzatoare. Aici deja intervine pasiunea de lurebuilder care cred ca la tine nu e lafel de dezvoltata ca la unii de pe acest topic.Intr-o comparatie cu mine ai fi total dezavantajat(fa un calcul catzi bani am bagat in hobbyul asta ca doar stii cu ce lucrez).Ced ca pt tine constructia unui vobler se traduce doar printr-o economie de bani.Eu cand fac un vobler il fac sa fie si frumos,pt ca voblere prinzatoarea am facut de multa vreme. Voblerul tau pe acest topic inseamna doar imagine. E singurul lucru carea poate fi palpabil,deoarece pesti nu ai postat si nici nu am vazut vibratia(nu e tocmai topicul potrivit pt postat pesti).
Apoi faci o afirmatie potrivit careai asi avea matritze(implicit si vobere) care ar semana cu un hornet. Eu acum aflu acest lucru.E drept tie poate sa ti se para. Pune poza cu un hornet si cu un vobler de-al meu carea ar semana mai mult decat normal cu un hornet ca tarea asi vrea sa lamurim acest lucru. Daca am apreciat ceva la hornet a fost intotdeuna vbratzai,insa la modelul micro ,iar eu voblerele micro mi le fac in proportzie de 100% din lemn.
Referitor la rotativa cred ca nici macar nu cred ca are rost sa incerci sa iti dai cu parerea.Daca cei de la Fox,care ar incerca sa vanda cat mai multe nu au reusit sa spuna concret cu ce seamana nu cred ca ai reusit nici tu sa lamuresti pe cineva. Ce turbulentze provoaca ,aia stim cu totii,ca pana la urma e naluca incepatorului,dar sincer eu nu am vazut niciodata un pestisor sau altceva care sa se rostogoleasca in jurul axului propriu cum o face rotativa indiferent cat de lent ar fi recuperata. Varietatea mare de palete ale rotativei sunt datea de aplicabilitati. Frunza de salcie e o paleta usor de recuperat prin apa si suporta recuperari rapide,tocmai de acea este potrivita pt. pescuitul avatului.
Ca si concluzie asi spune sa nu condamni faptul ca unii fac voblere frumoase,deoarece nu e garantat faptul ca acestea nu prind. Eu zic ca "bibelourile" pot face diferentza in apele limpezi unde detaliul conteaza. Si ca sfat pt tine,cand faci poza si o uploadezi aici e bine sa stii ca voblerul ala inseamna doar imagine si pozeaza-l intr-o pozitie carea sa il avantajeze pe privitor,nu pe vobler. Tot ce ti-am scris aici e la modul cel mai serios. Caterinca o bagam cand vii pe la mine la tzigara. Ups,am uitat ca m-am lasat de fumat!  Risete
PACE!

Postat pe:: Duminică 04 Ianuarie 2009, 00:13:43

Hell U mizer mizer  Risete Risete Risete

permitetzi-mi sa ma dau cu presupusul despre o rotativa, o rotativa creaza turbulentze, paletele sunt de obicei arginti sau gold, datorita rotatziei impreuna cu lumina creaza impresia uni peste in miscare si in fuctzie de viteza de recuperare imita agresivitatea cu care un peste prada se deplaseaza intr-un mediu acvatic, si tot in fuctzie de viteza de recuperare se poate declansa atacul unui rapitor daca se aproprie de nivelul energetic al rapitorului in acel moment dat.

bun o rotativa daca te uitzi la ea nu seamana mai cu nimik din mediul acvatic in afara de paleta care poate avea diferite forme, dar pusa in miscare mio imaginez recuperata incet ca si un peste inotand, bun eu daca as vedea acea paleta in apa invartindu-se in jurul unui ax nu mi s-ar parea nimik interesant, dar daca as fi un rapitor si avand in veder ca disting niste nuantze de gri sau poate anumite culori si cand as simtzi prin linia mediana  Risete Risete Risete o perturbatzie ce seamana cu pestele hrana din curtea mea si cand as vedea o forma de paleta prin nuantzele mele de gri ca `licareste` atragator prin fatza mea poate as ataca-o sau poate nu depinde de cat de natural se misca acst `ceva` prin fatza mea sau cat de repede ca poate am mancat recent si nu mai am chef.
asta sa zicem a fost o exprimare mai plastica la adresa unei rotative.

si acum la modul serios, cred ca nalucile asta fie ele de tabla sau voblere trebuie sa suplineasca un peste prada, bun ganditzi-va sa facetzi un peste albastru cu ochi sau un peste gri inchis si datzi cu el pe apa limpede ZIUA! cred ca daca atzi prinde atzi prinde doar accidental(sunt situatzii cand intra la orice dar destul de rare Cafea), sau in situatzile cand pestele mananca fin datzi cu un vobler ce l-atzi facut la fantezie roz cu stelutze  Risete de exemplu atzi avea barem un atac? eu cred ca nu, eu cred ca un lurebuilder nu trebuie sa se tatoneze asa de mult de forma unui vobler (da este frumos si asta) cred ca ar trebui sa se tatoneze de batai, metode noi de lestare, obtzinerea unor naluci cat mai durabile in timp, obtzinerea unor naluci cat mai castabile, obtzinerea unor naluci cu barbete de ce nu reglabile sau inlocuibile.... eu spre asta tind

respekte!

Mai devreme imi vrbeai de nuantze de gri,ca mai apoi sa imi povestesti de pesti albastrii.Albastrii sunt pt tine,insa pt salau sunt tot gri.Mai deschis sau mai inchis. Aceasta teorie cu gri-ul am regasit-o de ceva vreme la razvan de pe rapitori.ro si vad ca ai preluat-o,numai ca ai inteles-o gesit.
galben fluo sau alb=gri deschis
albastru=gri inchis

Cand te gandesti ca somnul e orb mai stai sa te gandesti cu ce dai in amiaza marea?Cu ce culoarea are naluca?
Tot in acest post scrii ca tu atunci cand ai "tot ce iti trebuie" mai bagi si fantasy.Pana nu ai "tot ce iti trebuie",ce faci? Copii dupa hardcore?

@beju man nimeni nu contesta infiriparea microbului lurebuilding mai mult la tine de cat la mine nu asta am spus in postul meu, cu asemanarea copiilor tai cu hornet a fost o parere personala care cred ca nu mai trebuie comentata, referitor la descrierea unei rotative m-am dat cu parerea am crezut ca pan la urma iasa ceva constructiv si cred in continuare asta, si crede-ma ca nu condamn nimik in special pe cei ce fac voblere `frumoase` foarte bine postul meu a venit in urma unui post de a lui pikemon ce eu l-am perceput ca si un post despre forme inovatoare noi pe voblere si nu cred ca asta primeaza la un vobler.... nu as vrea sa fiu intzeless gresit Bere, ps si cand vormeam de nuantzele de gri am precizat de situatzi de apa limpede si ziua Jenat nu noatea cand nu are sens si am precizat de situatziile cand mananca fin...... ma refeream in special la voblere fantasy Jenat.

respekte!

Postat pe:: Duminică 04 Ianuarie 2009, 10:58:12

@pikeman referitor la intrebarea ta cu procentajul cred ca nu se poate face un etalon agresivitate nevoie de hranire, exista varietate de voblere deoarece sa se acopere o plaja variata de situatzii si de nivele energetice a rapitorului, ca si pescar cred ca trebuie sa te adaptezi pe apa, sa nu ramaii axat pe o idee  Bere.

ceea ce a spus cineva mai sus cu culoarea prinzatoare la jaloo este una din spemiile de situatzii pentru acest peste de aceea este un peste cautat o provocre, bun eu lansez o cntraintrebare la ce a spus pikemon cat conteaza vibratzia cat forma cat culoarea peo naluka?Cum? s-a mai discutat altundeva...

referitor la somn am convingerea ca nu conteaza naluka asa de mult poate vibratzia defapt sigur vibratzia la un moment dat.

sanatate si discutam deschis nu as vrea sa luam nimik personal domne fereste din ce vorbim aici Bere Bere
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]  U-pescuit!
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #2047 : Duminică 04 Ianuarie 2009, 11:30:20 »

discutam constructiv, nu e cearta, intrebarea cu turbo jackul si culorile vine in contextul in care multi au ridicat mingea la fileu intrebandu-ma ce este cu formele acelea noi si diferite decat cele ordinare de pe piata, daca credeti ca numai forma minou clasica de pestisor poate prinde atunci nu incercati sa cautati raspunsul referitor la turbo-jack  Wink

mie imi place originalitatea si la forma nu numai la culori

cum formele normale sunt luate a, trecut la malformatii  Risete sugubat

mai este o treaba , acum un an am luat ceva poze cu pesti de pe internet si le-am facut conturul fara aripioare , rezultatul a fost surprinzator  Wink

ciuss  Bere

Postat pe:: Duminică 04 Ianuarie 2009, 11:20:59

vibratia conteaza enorm , culoarea mai putin enorm, forma si mai putin decat putinul enorm al culorii  Risete

Postat pe:: Duminică 04 Ianuarie 2009, 11:27:27

respect pentru cei ce pot mai mult:

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Wink

Memorat

let the pike survive, put it back alive

dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2048 : Duminică 04 Ianuarie 2009, 12:18:48 »

ok ! amu am inteles ! mutantzi tre sa fie musai corcitura intre bibi-oblete-dromader cu girofaruri si alarme numa bun de pus in pomul de iarna ... ca sa poa sa si fie orijinal  Risete

@ Pikeman : zice - " vibratia conteaza enorm , culoarea mai putin enorm, forma si mai putin decat putinul enorm al culorii  " -

intrebare mare ... ce sa intelegem ? ca asta ar fi ordinea si " cantitatea retetei " care conteaza dupa parerea ta ?

1) vibratia
2) culoarea ( mai putin ca vibratia  )
3) forma ( si mai putin si decit culoarea )
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2049 : Duminică 04 Ianuarie 2009, 12:28:28 »

1) vibratia
2) culoarea ( mai putin ca vibratia  )
3) forma ( si mai putin si decit culoarea )

cam asa, mai is de parere ca se pot inversa factorii  Smiley doar pescuitu e relativ, nu ?

cat despre partea cu dromaderul sunt doar de parere ca fiecare isi poate folosi imaginatia  Wink unii nu se obosesc, in schimb arata cu degetul la cei care o fac, cam atat
« Ultima modificare: Duminică 04 Ianuarie 2009, 12:30:51 de către Pikeman » Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #2050 : Duminică 04 Ianuarie 2009, 12:40:39 »

cam asa vad si eu lucrurile:
I vibratie(de fapt evolutie)
II culoare
III forma
Memorat

Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2051 : Duminică 04 Ianuarie 2009, 12:45:39 »

totusi as da de beut la primu care face asta :

"mutantzi tre sa fie musai corcitura intre bibi-oblete-dromader cu girofaruri si alarme numa bun de pus in pomul de iarna"

Bere Bere Bere sugubat
Memorat

HellRAISER
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Sibiu

« Răspunde #2052 : Duminică 04 Ianuarie 2009, 12:46:00 »

program de lurebuilder: vi din cluburi la ora 4 dimineata Muzica Muzica Muzica....dupa ce  tia ramas ochiii la tipa cu fusta mini de se rupea in figuri pe langa tine si apoi afli k defapt este maritata de 2 ani  Pling Pling  te apuci de jerk-urile de pe ziua, doar asa sa iti iei gandu de latipa cu fusta mini Jamaica
Memorat

C&R
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2053 : Duminică 04 Ianuarie 2009, 13:01:31 »

of ! Pikeman .... Pikeman... sensibila lume domle... in orice parere glumeata suspectam atacuri ... :lol:

dar ce ti-am zis e usor de realizat... faci unu cocosat si il vopseti juma bibi juma oblete.. ori pe o parte bibi si pe o parte oblete  si cin schimbi malul il vede altfel sau cind il recuperezi in drepta lui e intr-un fel iar cind ii vine din stinga in alt fel... ptiu doo in-trunu... nici naluca no mai schimbi asa des.. ii pui ceva bile sa sune alarmele... ceva pene si flash pe ancora din spate si olea de gliter pe el si le cam ai pe toate... simplu ! nu ?

vibratia nu e este influentata de forma ?
culoare "inspirata" nu are de a face cu vizibilitatea ? cum vede pestele ? din moment ce nu prea pescuti la vedere ... cum va dati voi seama ce declaseaza atacul ? schimbind nalucile intre ele pina dati de aia prinzatoare ?

alt aspect din pescuit .... printre muscari care ii cunosc io bintuie alta ordine... forma , marime , culoare ... viteza etc Risete o fi si asta adevarata ? ce parere aveti ?
Memorat
empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: arad

« Răspunde #2054 : Duminică 04 Ianuarie 2009, 13:18:04 »

alt aspect din pescuit .... printre muscari care ii cunosc io bintuie alta ordine... forma , marime , culoare ... viteza etc Risete o fi si asta adevarata ? ce parere aveti ?

da poate este valabila aceasta idee in pescuitul la fly, dar poate la spin este valabila alta nu? Jenat

cantitatea retzetei dupa mine este pe o medie de situatzii existente pe apa <POT APAREA SI APAR NENUMARATE EXCEPTZII> dar sa zicem: 70 % vibratzie 15%forma 15% culoare
  si drept urmare eu incerc sa ma axez pe o naluka pe ceea ce cred eu ca conteaza mai mult.

respekte.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]  U-pescuit!
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2055 : Duminică 04 Ianuarie 2009, 14:10:22 »

da ma dumitre dar hai sa zicem ca intrebarea vine asa ca o optiune cand mergi la peste:

prima oara deschizi trusa si alegi un tip de vibratie, aia ii clar dupa cum ai pus mana pe vobler ca ai preferat deep runer , salmo slider sau cine stie ce , poate o lingura, apoi ai cautat si culoare care ti se pare adecvata si nu cred ca teai mai uitat pe ce forma ai pus mana:))

serios acu dupa mine asa ii , ma gandesc ce actiune are vobleru si ce coloare ii trebe si apoi ca forma ii cum lo facut Dumnezeu  Risete si totusi sunt situatii in care aleg dupa alte considerente si caut un vobler mai mare si impunator sau unul discret , sau urmaresc o culoare ca sa nu mai zicem cand prinde colegu la un vobler rosu si tu nu il ai pala cum iei altu rosu care iti e la indemana  Risete

deci sa zic asa cazurile mai multe sunt cand aleg dupa vibratie,culoare,forma  Smiley
Memorat

Beju
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Arad

« Răspunde #2056 : Duminică 04 Ianuarie 2009, 14:25:19 »

Hai sa incerc sa raspund si eu la intrebarea lui pike.
Cred ca la unele specii vibratia conteaza mai mult,iar la altele mai putzin. De exemplu somnul nu are nevoie sa vada,pt ca traieste in abis mare parte din viatza,loc unde lumina patrunde mai putzin.Are mustatile prin intermediul carora percepe vibratiile mult mai bine ca o stiuca de exemplu carea are ochii mari. Cred ca stiuca are ochii mari pt ca are nevoie de ochi mari.Se hraneste preponderent reperand hrana vizual.Lafel cleanul sau pastravul. Modul de hranire a facut acesti rapitori sa se adapteaze,somnului crescandui mustati si atrofiindu-se ochii,iar salaului i s-a dezvoltat vederea foarte mult.
Este cunoscut faptul ca salaul are "cel mai complex ochi" reusind sa vada bine si la lumina lunii,carea este de aprox 1 lux.
Inca un amanunt.Se spune ca pestii pot distinge mau mult de 12 culori(pestii in general),vazand chiar si razele UV.
Referitor la auz,cred ca pestii nu aud ca si noi,de aceea nu prea cred in mitul rattle.Dar asta este o alta discutie.
Daca ar trebui sa fac un clasamant ar arata cam asa:
somn: 95% vibratie ,5% dimensiunea nalucii-carea este pe undeva corelata si cu vibratia
stiuca:30% vibratie. 40% dimensiune 30% culoarea
clean:40% vibratie 40% dimensiune 20% culoare
avat:60% vibratie 10% dimensiune 30% culoare
salau: cred ca e foarte imp vibrata,dar nu asi putea sa dau niste procente.E un subiect pe carea nu il stapanesc foarte bine si mi se pare mai complex decat la celelalte specii.
Cam asta cred eu. PACE!

P.S.:Primul vobler pe 2009 va fi unul special pt somn.Am sa incerc sa il si filmez in evolutzi sa intelegeti mai bine ce am eu in cap cand vine vorba de somn. Vreau sa fie ci cel mai "bibelou" vobler de-al meu de pana acuma,pt ca e primul din an. Asa ca va dura putzin pana apare poza aici..

« Ultima modificare: Duminică 04 Ianuarie 2009, 14:30:44 de către Beju » Memorat

C&R
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2057 : Duminică 04 Ianuarie 2009, 15:06:44 »

si uite asa de la Lambada am trecut la " Scufita Rosie "  Risete

_ de ce ai ochii asa mari ?
_ ca sa te vad ma bine ! ...
_ de ce ai gura asa de mare ?
_ ca sa te ...

Risete Risete Risete Risete
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2058 : Duminică 04 Ianuarie 2009, 15:08:49 »

e cu iz de koko gyambo  Risete Risete Risete e meneaito,e meneaito  Risete Risete Risete
Memorat

Beju
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Arad

« Răspunde #2059 : Duminică 04 Ianuarie 2009, 15:50:59 »

Constat ca se instaureaza caterinka si aici.Era sa uit. Faine voblere badie si ma bucur ca mi-ai ascultat sfatul. Exista moderare pe topicul asta?
Pace!
Memorat

C&R
Pagini: 1 ... 101 102 [103] 104 105 ... 130   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.068 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 21 Noiembrie 2017, 04:14:56
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.