Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante.

Luni 19 Noiembrie 2018, 20:49:09 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 103 104 [105] 106 107 ... 130   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante.  (Citit de 1217801 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2080 : Duminică 04 Ianuarie 2009, 20:13:20 »

mama ce imi place mie cum le mai spune Dady... si sa spun drept nici nu puteam fi mai de accord cu el ! Rinjet  cica inaite de toate tre sa sti ce faci ... si cu alte cuvinte ... ca sa te duca mintea sa faci un vobler bun inainte de toate tre sa fi si un pescar bun ... care stie ce si de ce face ....  caci altfel esti doar la nivelul de mestesugar... cioplitor in lemn... sau spuma  Risete si continua cu faza ca tre sa-ti si iasa fix ce vrei sa faci... nu sa faci ce-ti iese... ca altfel esti repetent si la vinturatul brishtei  Risete ( parca cam asa zicea pe alt site   Risete )
Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Timisoara

« Răspunde #2081 : Duminică 04 Ianuarie 2009, 20:19:30 »

eu zic sa lasam comentariile altora si sa ne vedem de treburile noastre, cum ne-am descurcat pana acuma, putem s-o facem si de acum in colo... vorbele lui dady am impresia ca duc altundeva, deci nu are rost Tongue de prea putine ori am vazut comentarii si raspunsuri de-ale lui care sa te ajute si sa-ti zica ceva palpabil.
Memorat
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2082 : Duminică 04 Ianuarie 2009, 20:26:49 »

tocmai ca io vad acolo mult adevar si daca sti sa citesti printre rinduri el practic spune multe !  Smiley

voblerele astea au si ele o menire... si ca sa indeplinesca misiunea trebe facute cu gindul la pescuit ( asta dac nu-s pt vitrina )

ca atare tre sa ai multe cunostinte pe care sa le administrezi piesei ...

acu io inteleg ca lumea care face se imparte... unii pescuiesc mai des iar alti mai rar... alti le fac din punct de vedere functional ... alti pierd timpul cu detalii artistice pt ca vor bibelouri... etc...
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #2083 : Duminică 04 Ianuarie 2009, 21:18:28 »

tocmai ca io vad acolo mult adevar si daca sti sa citesti printre rinduri el practic spune multe !  Smiley

voblerele astea au si ele o menire... si ca sa indeplinesca misiunea trebe facute cu gindul la pescuit ( asta dac nu-s pt vitrina )

ca atare tre sa ai multe cunostinte pe care sa le administrezi piesei ...

acu io inteleg ca lumea care face se imparte... unii pescuiesc mai des iar alti mai rar... alti le fac din punct de vedere functional ... alti pierd timpul cu detalii artistice pt ca vor bibelouri... etc...
dumitre >, mosu dady teoretic spune multe , practic mai putine . eu pin'la urma am inteles ce a vrut sa zica D ( cu toate ca o putea face si fara asa multa tevatura ), ii dau dreptate pe de o parte dar nu 100% si  fiindca mister G se baga tot timpul ca musca in curu calului fara rost, am renuntat sa mai postez acolo . asta e si tehnica lui - baga contre ca sa iasa de aici multe postari pe forumul lui -din contradictii . starneste omul , il mai si jigneste subtil ca sa i faca sa ii raspunda si sa ii creasca lui nr de postari
« Ultima modificare: Duminică 04 Ianuarie 2009, 21:26:04 de către RADU » Memorat
Beju
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Arad

« Răspunde #2084 : Duminică 04 Ianuarie 2009, 23:09:30 »

Guys, haideti sa nu mai discutam despre un personaj care nu are user aici. Am plecat de pe situ vecin tocmai ca doream sa discut cu lurebuilderi ca si mine.Vad ca nu scap nici aici de umbra lui dadi.
Dumitre,fi dragutz si scuteste-ne de dadi. Mai bine dadeai link.Daca mi se face dor de el intru acolo.
Daca ai ceva in comun cu lurebuildingur atunci te asteptam la discutii.
Pis!
Memorat

C&R
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2085 : Duminică 04 Ianuarie 2009, 23:44:07 »

ptiu ... daca stiam ca esti mort dupa linkurile cu Dady te ingropam in ele  Smiley dar bag seama ca ceva autohton nu iti prieste  Rinjet

Daca am ceva in comun cu vobleritu ? pai io faceam voblere cind cre ca Ovi era abia in stadiul de proiectare... dar cei drept ca a trecut ceva timp ce cind n-am mai facut... de lene... sper ca asta nu e un impediment la o taclaiala... nu ?  Rinjet

Beju daca mai ai intrebari ... si te pot ajuta cu ceva...  Smiley

Pace !  Rinjet
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #2086 : Luni 05 Ianuarie 2009, 08:31:38 »

Salut si La Multi Ani pe 2009!
  Bajeti, vad ca s-au aprins spiritele de cateva ori de cand n-am mai intrat pe-aici. bun, unde se combate tre' sa iasa si ceva bun si constructiv.  Wink
  Totusi, in spiritul unei urari de la alt topic Cool, va provoc sa fiti mai intelepti si mai intelegatori unii cu ceilalti, lasand conflictele vechi la o parte.
  Altfel spus, pana apare Dream, pot sa stau io cu parul in mana.
  Tot pace.
   Smiley Cafea
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #2087 : Luni 05 Ianuarie 2009, 12:12:14 »

proiectul "caramida"  Risete

intrebare , a incercat cineva un vobler care sa pupe fundul pe un suvoi "imposibil" ? vorbim aici de un suvoi care se impaca-cu bila de 21gr la jig pe o adancime de 5-6 m , eu inca nu am facut dar am testat ceva de pe piatza, problema este ca vibratia rupe mana , barbeta aia mare , aoleu  Risete 10-15 lanseuri si te lasi, plus ca imi da impresia unei agresivitati prea mare. Deci proiectul caramida inseamna vobler greu cu vibratie marunta, mai mult ca sigur nu va putea fi folosit in toate contidiile ( trebuie ca vibratia sa fie generata de suvoi - pe o apa mai lina ar trebui o recuperare rapida).....exista optiunea lipless dar nici ala nu duce cat poate, pentru ca nu sta pe fund  Smiley ....idei si opinii?

poate merge si un vobler mai mic cu barbeta exagerat de lunga  desi parca nu ma incanta
Memorat

let the pike survive, put it back alive

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #2088 : Luni 05 Ianuarie 2009, 12:24:57 »

ore o "alica" de 25-45g pusa la juma de metru in fata unui minnow nu ar rezolva problema?
Memorat

dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2089 : Luni 05 Ianuarie 2009, 12:40:32 »

de unde vrei sa dai cu el  ? de pe mal perpendicular pe curent sau din barca ? daca dai din barca ... lvrei sa ansezi si recuperezi sau vrei sa dai ocazional la trena ?

ps : daca nu-i un deranj si nu sint voblere Dady  Rinjet ( nume la care unii au alergie  Smiley ) da un link cu ce ai testat deja de pe piata ca sa ne facem si noi o idee mai clara cam ce-ti doreste inimioara  Smiley

Postat pe:: Luni 05 Ianuarie 2009, 12:39:29

daca dai de pe mal cam la ce distante vrei sa zboare ?
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2090 : Luni 05 Ianuarie 2009, 12:54:46 »

mal , lansat la 45 de grade pe suvoi si cateodata chiar perpendicular, testat salmo hornet de 6 cm , sinking si salmo perch 7 cm deep runer

ideea cu alica e buna in conditiile in care ar mai atenua si din vibratie, dar totusi parca nu e profi  Smiley

P.S. sper ca nu vei continua in nota asta cu aluziile si intepaturile ca deja topicul a luato pe o directie care nu prea e buna, inteleg ca nu ai inceput tu atacurile dar vad ca iti place sa le continui, te complaci in treaba asta  Roll Eyes
Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #2091 : Luni 05 Ianuarie 2009, 12:58:43 »

caras auriu 10 cm slow sinking

* caras auriu.JPG (83.6 KB, 640x480 - văzut 166 ori.)
Memorat
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #2092 : Luni 05 Ianuarie 2009, 13:07:07 »

Aplauze  misto "bebelou' "
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #2093 : Luni 05 Ianuarie 2009, 13:10:34 »

excelent, Radu.
   Aplauze

pike, un lipless de genul live bait vibe (din cele mari - 3/4 oz)nu te coafeaza? eu dau in prut cu cel de 5/8 si tremur sa nu-l pierd, isi ia fundu rapid de tot. Wink
« Ultima modificare: Luni 05 Ianuarie 2009, 13:26:43 de către leba » Memorat

let`em live, they are part of the game!
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2094 : Luni 05 Ianuarie 2009, 13:15:14 »

frumos ! felicitari Radule ! si asta parca se uita la mine  Risete

@ Pikeman io zic ca cu ceva de genul ala zvirli stiu io vo 20-25 m ... (sau tu cit zici ? ) si daca mai dai si oblic asa la 45 grade la vale nici n-ai timp sa zici mrrr ca curentul apei ti la adus in mal unde nu mai ai tu 5-6 m adincime... deci numa pt unde vrei tu sa dai nu e potrivita strategia de pescuit iar naluca ta e neinspirata... (nu zic ca n-ar sta pesti si mai la mal de unde ai pute prinde...  )

alta era situatia daca vroiai sa dai la trena ... atunci da !
Memorat
HellRAISER
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Sibiu

« Răspunde #2095 : Luni 05 Ianuarie 2009, 13:25:49 »

Bere Muzica misto
Memorat

C&R
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2096 : Luni 05 Ianuarie 2009, 13:45:54 »

frumos ! felicitari Radule ! si asta parca se uita la mine  Risete

@ Pikeman io zic ca cu ceva de genul ala zvirli stiu io vo 20-25 m ... (sau tu cit zici ? ) si daca mai dai si oblic asa la 45 grade la vale nici n-ai timp sa zici mrrr ca curentul apei ti la adus in mal unde nu mai ai tu 5-6 m adincime... deci numa pt unde vrei tu sa dai nu e potrivita strategia de pescuit iar naluca ta e neinspirata... (nu zic ca n-ar sta pesti si mai la mal de unde ai pute prinde...  )

alta era situatia daca vroiai sa dai la trena ... atunci da !

asta ca iti raspund o sa fac o suma cu raspunsul lui Leba:

da, am pescuit cu yo-zuri livebait 25 gr si se duce glontz prinzi linistit 60 spre 70m ( in zona deschisa ), problema este la un homemade de lemn ca nu il poti incarca dupa bunul plac cu lest , livebait nu e nici din lemn deci e ajutat de toata greutatea corporala, la unul de lemn cu aceeasi dimensiune e foarte dificil sa bagi 20 gr de plumb fie si turnat.

In alta ordine de idei undeva spre 18 gr se poate ajunge la un vobler de 6-7 cm si sunt sigur ca se lanseaza mai mult de 20-25 m  Smiley pot lansa si perpendicular dar nu ajung cu el in zona dorita in cazul asta
Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #2097 : Luni 05 Ianuarie 2009, 13:48:23 »

il poti face ca sa vina mai greu la mal . la noi prutul curge de la stanga la dreapta si pt ca sa am voblerul mai mult timp pe apa ii deviam putin ochetul de prindere spre stanga si astfel il poti tine mai mult timp in curent , as putea zice ca il poti recupera chiar aproape paralel cu malul. depinde si de cat de tare indoi ochetul
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2098 : Luni 05 Ianuarie 2009, 13:56:25 »

toata stima radului  Aplauze ; ma dai pe spate man !  Aplauze
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2099 : Luni 05 Ianuarie 2009, 13:59:10 »

il poti face ca sa vina mai greu la mal . la noi prutul curge de la stanga la dreapta si pt ca sa am voblerul mai mult timp pe apa ii deviam putin ochetul de prindere spre stanga si astfel il poti tine mai mult timp in curent , as putea zice ca il poti recupera chiar aproape paralel cu malul. depinde si de cat de tare indoi ochetul

excelent, excelent  Aplauze
Memorat

Pagini: 1 ... 103 104 [105] 106 107 ... 130   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.133 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 17 Iulie 2018, 22:58:24
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.