Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante.

Sâmbătă 21 Iulie 2018, 22:29:12 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 104 105 [106] 107 108 ... 130   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante.  (Citit de 1199127 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Beju
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Arad

« Răspunde #2100 : Luni 05 Ianuarie 2009, 14:59:53 »

Pt a incarca mai mult un homemade se poate incerca cu alice de tungten. E mult mai greu ca si plumbul.Nu stiu la ce temp se topeste si daca se poate turna dar se gasesc in comertz alice.
Refetiror la carasul lui Radu,jos basca!
Am totusi o intrebare. E photofinish pana la branhie sau solzii sunt facuti manual?
Pace!

Postat pe:: Luni 05 Ianuarie 2009, 14:51:42

Intre timp m-am documentat si am afltat ca tungstenul(wolfram) are temp. de topire undeva in jur de 3000 de grade,deci e destul de greu de topit intr-un apartament.  Rinjet
Memorat

C&R
HellRAISER
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Sibiu

« Răspunde #2101 : Luni 05 Ianuarie 2009, 15:33:05 »

munca...munca si iara munca Rinjet
Memorat

C&R
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #2102 : Luni 05 Ianuarie 2009, 15:34:15 »

Evil Seria de 8
Ce lac ai? ( zim pa mes )
Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #2103 : Luni 05 Ianuarie 2009, 15:43:49 »

Pt a incarca mai mult un homemade se poate incerca cu alice de tungten. E mult mai greu ca si plumbul.Nu stiu la ce temp se topeste si daca se poate turna dar se gasesc in comertz alice.
Refetiror la carasul lui Radu,jos basca!
Am totusi o intrebare. E photofinish pana la branhie sau solzii sunt facuti manual?
Pace!

Postat pe:: Luni 05 Ianuarie 2009, 14:51:42

Intre timp m-am documentat si am afltat ca tungstenul(wolfram) are temp. de topire undeva in jur de 3000 de grade,deci e destul de greu de topit intr-un apartament.  Rinjet
e facut totalmente manual . nu are nici-o folie nici-un foto finish . am folosit un sablon  sugubat
Memorat
Beju
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2104 : Luni 05 Ianuarie 2009, 15:44:42 »

Atunci e si mai bine.Bravo man!
Memorat

C&R
HellRAISER
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2105 : Luni 05 Ianuarie 2009, 15:58:46 »

@ovi....nu leam dat lac inca, Motivul pt care stralucesc asa de tare este k leam finisat bine cu smirghel de granulatie 320 Wink
Memorat

C&R
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #2106 : Luni 05 Ianuarie 2009, 16:12:45 »

sugubat Risete nu deaia te-am intrabat de lac
Faina forma
Memorat

Beju
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2107 : Luni 05 Ianuarie 2009, 16:47:41 »

Ce ar fi sa vb voipe mess? Ca vad ca ovi te tot trage de maneca ma hell. Sa nu te scapi cumva cu lacu ala pe forum.  Rinjet
Memorat

C&R
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2108 : Luni 05 Ianuarie 2009, 17:05:19 »

asta ca iti raspund o sa fac o suma cu raspunsul lui Leba:

da, am pescuit cu yo-zuri livebait 25 gr si se duce glontz prinzi linistit 60 spre 70m ( in zona deschisa ), problema este la un homemade de lemn ca nu il poti incarca dupa bunul plac cu lest , livebait nu e nici din lemn deci e ajutat de toata greutatea corporala, la unul de lemn cu aceeasi dimensiune e foarte dificil sa bagi 20 gr de plumb fie si turnat.

In alta ordine de idei undeva spre 18 gr se poate ajunge la un vobler de 6-7 cm si sunt sigur ca se lanseaza mai mult de 20-25 m  Smiley pot lansa si perpendicular dar nu ajung cu el in zona dorita in cazul asta

N-am inteles ce suma faci tu cu raspunsul lui Leba... nu vrei sa fi mai explicit ?

Nu de alta dar te-am intrebat politicos... cu vorba buna ( nici macar n-am glumit) ... si-mi raspunzi asa`raspar... facind aluzi... pardon ! sume...

eee io ma gindeam ca-l mesteresti din lemn... nicidecum din plumb...  Risete daca spuneai asa de la inceput... altfel se punea problema....

cu toate ca ma indoiesc profund ca dai tu cu vobler de 6-7 cm de 25 gr 60-70 m... io iti urez spor la treaba si imi dau seama ca iti este greu sa raspunzi la intrebarea mea... deci repet ...

cit crezi tu ca dai cu un vobler  din lemn home made lung de 6-7 cm ?
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2109 : Luni 05 Ianuarie 2009, 17:15:02 »

@ beju

BEJU NU VA PRIMI UN RASPUNS LA INTREBAREA ADRESATA pt ca nu intelege ca nu asa se intreaba! nu faci pe cineva curva si apoi ceri un blowjob gratis Smiley) esti multumit bejule ??; conform cererii tale am postat public ca nu vreau sa-ti raspund; a nu dori sa-ti raspund nu inseamna ca nu stiu ce rol are asa cum ai afirmat;
am evitat sa dau acest raspuns public, dar l-am dat la solicitarea scrisa a lui Beju;

acum sa vedeti comentarii pe acest raspuns, lucru ce am vrut sa evit !
Memorat
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2110 : Luni 05 Ianuarie 2009, 17:18:17 »

ai uitat sa scri ... PACE !  Rinjet  Risete
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2111 : Luni 05 Ianuarie 2009, 17:22:23 »

si discutiile de abia acum vor incepe Smiley)
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #2112 : Luni 05 Ianuarie 2009, 17:26:05 »

cam 40-50 de m dai, daca nu ai mega barbeta pe el si e lestat bine, fir de 0.20 mono sau de 8 lbs textil

probabil la somn creste dimensiunea firului deci ajungi la  30 de m

yo-zuri e un fel de piatra, daca nu il rotesti in aer se duce glontz , sa confirme cine a folosit, sau sa ma contrazica, dupa caz  Smiley

tin minte ca dadeam cu 0.25 si cozma de 7 cm cam 25 de m la avat, deci daca cresc grosimea voblerului ( care scade lanseul datorita frecarii cu aerul) dar pun plumb mai mult ( cat sa castig ceva metri peste cei care iash pierde datorita grosimii) 30 de m e ok.

acu cred ca ne pierdem in detalii , poate trebuie sa fac un desen cu locatia sa nu mai conteze 20-SAU-30 de metri , discutia e dusa catre un punct mort de parte de intrebarea initiala.

Este un prag de la 2m la 4-5 m care vine perpendicular pana aproape de mal il abordez din amonte lansand la 45 de grade si descriind un semi-cerc pe toata lungimea lui, daca nu trebuia sa ajung pe zona rapid si sa am o bataie marunta nu lansam ideea proiectului "caramida". Intr-un final a iesit o treaba romaneasca, o sa trec la desenat si calculat cate ceva cand oi avea timp, nu  e prioritar.

chiar nu inteleg ce ii cu atatea intrebari de substrat, parca eu nu stiu ce vreau si ce s-ar preta pe zona aia, problema ii daca aveam ceva solutii constructive pentru ce vreau, plictisitoare si sterila discutie  Roll Eyes
Memorat

let the pike survive, put it back alive

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #2113 : Luni 05 Ianuarie 2009, 17:38:33 »

pt pike > nu ar trebui inainte de a baga un vobler sa bagi ca cercetas un silicon cu jig greu? sa maturi in mai multe randuri groapa aia pt a fi sigur ca nu sunt agatzaturi . stiu ca voblerele de adncime se pierd cel mai usor . de asta zic , ca nu e mare paguba daca pierzi un silicon fatza de vobler . asa ca zona de pescuit ar fi f. tentanta groapa aia pt ca pe fundul gropii de 4-5 m sigur curentul e mult mai mic poate chiar deloc si acolo s-ar putea sa gasesti bunicul unui peste  sugubat
« Ultima modificare: Luni 05 Ianuarie 2009, 17:42:19 de către RADU » Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2114 : Luni 05 Ianuarie 2009, 17:45:54 »

pt pike > nu ar trebui inainte de a baga un vobler sa bagi ca cercetas un silicon cu jig greu? sa maturi in mai multe randuri groapa aia pt a fi sigur ca nu sunt agatzaturi . stiu ca voblerele de adncime se pierd cel mai usor . de asta zic , ca nu e mare paguba daca pierzi un silicon fatza de vobler . asa ca zona de pescuit ar fi f. tentanta groapa aia pt ca pe fundul gropii de 4-5 m sigur curentul e mult mai mic poate chiar deloc si acolo s-ar putea sa gasesti bunicul unui peste  sugubat

tatonat deja  Smiley am prins sosmon acolo si sau prins destui de catre altii , majoritari pe guma , am incerca un fel de caramida care nu atingea fundul , undeva spre 18 gr dar fara barbeta , de aceea am zis ca poate poate  Smiley nu e bai, rezolv io singur misteru  Wink
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2115 : Luni 05 Ianuarie 2009, 17:52:20 »

@ Pikeman ... ok deci nu e 25 m cum am apreciat io...  e probabil 30 m dupa banuiala ta daca e firul mai gros... nu ?  Smiley dar a iesit dupa spusele tale " ceva romanesc " din discutia asta probabil numa din cauza mea pt ca io ca pescar te intreb pe tine in mod constructiv ce vrei sa faci cu el si cam care sint parametri care tii doresti...

iar raspunsul tau contine "sume "  Smiley si ne spui acu la toti ca tu de fapt sti ce vrei sa faci... rezolvi tu...  Smiley asa ca ma intreb la ce naiba te-ai mai bagat in seama intrebindune ... numa ca sa incurci lumea ? ca sa pierdem timpul aiurea raspunzinduti  ? te plictiseai ... asai ?  Smiley

daca stai sa te gindesti asta e totusi sait de pescuit... pt pescari... si vorbim de naluci si altele nu doar la nivelul produceri lor... ci in special al meniri lor ! asa ca revin ... mare dreptate ii dau lui Dady !
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2116 : Luni 05 Ianuarie 2009, 18:01:07 »

menirea lor era sa ajunga la 4-5 m intrun suvoi unde bila de 21 gr cade perfect , nu te interesa ce distanta vreau sa lansez , nu am specificat unde e pragul , putea fi la 1000 de km sau la 10 m (la mintea cocosului ca nu imi trebuie o astfel de naluca pentru 1 m de apa), nu asta ma interesa , ci sa ajung acolo pe fund in conditiile date , intrebarea cu unghiul din care lansez mi s-a parut buna si am raspuns pentru ca acesta influenteaza felul in care va cobori naluca, daca nu cunosteam locul si nu consideram ca imi este suficient cat se duce un vobler de genul nu mai intrebam!!!

am sa lansez o intrebare identica pe un forum de specialitate de dincolo, sa vad daca se ajunge aici , cred ca m-am complicat destul.
Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #2117 : Luni 05 Ianuarie 2009, 18:01:30 »

daca stai sa te gindesti asta e totusi sait de pescuit... pt pescari... si vorbim de naluci si altele nu doar la nivelul produceri lor... ci in special al meniri lor ! asa ca revin ... mare dreptate ii dau lui Dady !
nui bai ca vine vara si apar si poze cu pesti luati la linguri, silicoane si daca nu si nu macar maliga sau rima
Memorat

Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2118 : Luni 05 Ianuarie 2009, 18:19:16 »

extras din context :

frumos ! felicitari Radule ! si asta parca se uita la mine  Risete

@ Pikeman io zic ca cu ceva de genul ala zvirli stiu io vo 20-25 m ... (sau tu cit zici ? ) si daca mai dai si oblic asa la 45 grade la vale nici n-ai timp sa zici mrrr ca curentul apei ti la adus in mal unde nu mai ai tu 5-6 m adincime... deci numa pt unde vrei tu sa dai nu e potrivita strategia de pescuit iar naluca ta e neinspirata... (nu zic ca n-ar sta pesti si mai la mal de unde ai pute prinde...  )

alta era situatia daca vroiai sa dai la trena ... atunci da !

incercam sa fac un vobler care sa combata acel efect , greutate mare si ajutat de o barbeta sa ajunga mai repede unde trebuie !!!

fiindca ai impins discutia asa de mult tin sa te anunt ca un vobler de tip diver poate fi adus repede aproape de fund printro recuperare rapida in momentul in care cade pe apa

Postat pe:: Luni 05 Ianuarie 2009, 18:04:41

si totusi daca ai lansat ideea aceea zi-mi de ce nu se poate, chiar mi's curios

Postat pe:: Luni 05 Ianuarie 2009, 18:07:33

P.S.consider ca suvoiul respectiv este suficient de mare pentru ca sa nu fie necesar trolling

Postat pe:: Luni 05 Ianuarie 2009, 18:11:17

P.S.5390865  am mai specificat si ca salmo hornet de 6 face treaba doar ca ma enerveaza ca barbeta aia face ca vobleru sa zbarnaie prea tare, chiar incercam sa deschid o discutie tehnica pe acest topic ca de 100 de pajini incoace numai poze si laude de la unu catre altu si materiale constructive se discuta  Tac
Memorat

HellRAISER
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2119 : Luni 05 Ianuarie 2009, 18:42:52 »

este thread pt constructia voblerelor...la ce te astepti Tongue
Memorat

C&R
Pagini: 1 ... 104 105 [106] 107 108 ... 130   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.079 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 28 Iunie 2018, 11:38:25
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.