Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante.

Duminică 27 Mai 2018, 22:50:56 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 110 111 [112] 113 114 ... 130   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante.  (Citit de 1184964 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: arad

« Răspunde #2220 : Miercuri 07 Ianuarie 2009, 00:40:59 »

ps Radu m-ai abordat pe privat eu itzi spun aici  Rinjet am folosit poxipol transparent + lac de vopsele auto rezistent UV (am avut probleme cu UV-urile Jenat), acum foloses UHU transparent se gaseste in selgros se aseaza mult mai bine pe bobler + un strat de spray lac de masini tot rezistent UV,

anul asta voi investi mai mult in materiale, am ceva neamuri in US si ii voi ruga sa-mi aduca si mie devcon, ca cika ii mai tare..

Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]  U-pescuit!
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #2221 : Miercuri 07 Ianuarie 2009, 00:54:37 »

numai exista niste acuzatii de substrat catre cei care fac voblere de 3-4 ani cum ca daca fac bibelouri nu au vibratie buna, un fel de jignire clara , cred ca sti singur cand ai depasit un nivel de cunostiinte sa treci la pasul urmator, si faptul ca ai investit in aerografe si alte chestii cand puteai sa cumperi betze sau ATENTIE sute de Rapale si Salmouri de banii aia te face sa pari ca un prost , nu ca un lurebuilder care vrea mai mult de la hobby-ul sau ... cred ca riscam sa intram intro panta abruta, aici nu e vorba de JDM vs Maver pentru ca nu te duci cu ele sa te recreezi pe balta ci aceste investitii te ajuta in MUNCA ta, si apoi daca nici facutu unui vobler nu este laborios si de durata atunci nu stiu ce ar mai putea fi  Smiley

sa stiti ca toti am inceput cu o bucata de stinghie (tin minte si acu era un lemn folosit la pus pe colt la tavan) , lac de barci Yacht , sarma care ruginea, sprayuri si vopsea la cutie, nici nu stiam de solutia cu pahare dizolvate, cate incompatibilitati si painturi ruinate fiindca se incretea vopseaua ( ce discutii mai purtam cu Dreamer si cautam aceleasi marci de vopsele sa nu mai fie probleme  Risete ), nopti pierdute pe forumul american(singurul de specialitate la momentul respectiv , cu discutii active). Intr-un fel parca este pacat ca unii au acces la anumite materiale si nu petrec suficient timp la fiecare etapa a constructiei unui vobler !!! E bine sa va puneti si voua anumite intrebari inainte de a le adresa pe siteuri, Poate in spatele fiecarui bibelou sta o documentatie buna, nu cred ca cineva care investeste timp intr-un bibelou o face doar de dragul artei, si totodata stiind de unde a plecat nu cred sa arate cu degetul catre altii, doar daca vrea sa zica "ok , cred ca ai facut destul , ar fi cazu sa incerci sa faci si bibelorui"  Risete

cam atat am avut de zis, noapte buna  Wink
« Ultima modificare: Miercuri 07 Ianuarie 2009, 00:58:31 de către Pikeman » Memorat

let the pike survive, put it back alive

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2222 : Miercuri 07 Ianuarie 2009, 02:32:42 »

ma ... singurul care mi s-a parut ca a avut o atitudine sanatoasa a fo emthy...  dar la-ti pacalit si corupt si pe asta...

la vobler... important e sa mearga... sa prinzi cu el.... nu sa arate musai frumos...

ca sa-l faci musai frumos... bibelou necestita multa atentie si mult timp... si io unu in locul vostru decit sa stau sa le dichisesc ca pt vitrina... mai bine ma duc la peste... caci asta e scopul final... asta e hobyul primordial !

dar deh... am mai zis... nu toata lumea gindeste la fel ...  unii au instincte masculine... vinatori , pescari ... intr-un cuvint predatori ... iar altii ... cauta altfel de satisfactii Smiley

cu siguranta incapem toti pe saitu asta...
Memorat
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #2223 : Miercuri 07 Ianuarie 2009, 09:24:00 »

pana la urma e alegerea fiecaruia.. sa isi faca ce doreste. sa sari la gatul unuia  ca voblerele lui nu sunt frumoase sau ca sunt prea frumoase pana la urma  e acelasi lucru.
dar pt majoritatea e un hoby...doar ca la unii e dus la extrem, primand chiar si in fata  pescuitului!! iar asta iarasi e alegerea lor.( poate nu au timp de pescuit  sau nu au balti ,rauri unde sa pescuiasca nu ? si atunci  fac "voblere").cred ca  fiecare si-a luat aici pe rand portia de critici , laude, etc...ba e frumos ( dar era mai bine daca.... era cu  mov  Tongue  ), ba e urat ,  ba e mare, ba e copiat ( desi pe urma am auzit  ca tot ce s-a put face s-a facut pana acum, si e greu sa nu copii ceva), si le-au  facut mai frumoase pe urma.. daca a avut timp si cu ce!  iar chestia asta "cu ce" devine  presanta..cere o gramada de investitii si poate nu e la indemana oricui.sau poate cineva ( si is multi  ... ) pescuieste in zona cu structuri si pierde la fiecare partida voblere: atunci pt ce sa stea  10 ore la el cand il poate termina in  max 2? si efectul pt pesti e fix acelasi?( sa  ma contraziceti aici Rugaciune !  )   sau nu pescuieste decat  de 3 ori pe an in balta nu pierde nimic .. si atunci ? de ce sa nu faca adevarate opere de arta???ar mai fi.... dar mai tarziu...
spor la cioplit!
« Ultima modificare: Miercuri 07 Ianuarie 2009, 09:26:17 de către gene3004 » Memorat
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2224 : Miercuri 07 Ianuarie 2009, 09:29:23 »

fix acelasi lucru il zic si io ... numa ca io daca o zic e luata drept " sarit la beregata "  Risete
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #2225 : Miercuri 07 Ianuarie 2009, 09:41:13 »

pfuu, da' shierbinti-i topicu' asta, tata...

Dorule, zici tu ca nu conteaza aspectul, tu care faci niste fluturi de-mi vine mie sa-i halesc, dapoi stiucii sau tarponului de apa dulce!  Smiley he,he...gottcha! sugubat
  Apropos de aspect, personal m-as bucura mai mult ca la poza pestele sa aiba in guritza ceva frumos, lucrat ingrijit si nu o chestie diforma, cu vopseaua julita sau aiurea.., dar asta e doar parerea mea, tata.
  D-aia zic Pike are si el ceva dreptate cu faza finala a "lucraturii".
  Pe de alta parte, sunt perfect de-acord cu ideea de "cum lucreaza" un vobler, e mult-mult mai important decat aspectul.

p.s. va rog eu frumos, combateti cu duhul blandetii, asa dulshi, moldovinesc!
   Risete
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2226 : Miercuri 07 Ianuarie 2009, 09:55:03 »

Citat
D-aia zic Pike are si el ceva dreptate cu faza finala a "lucraturii".
nu  contrazice nimeni asta... dar nici litera de lege nu e si nu o sa fie zic eu.
 cati faceam voblerea cu  1 an jumate si cati facem acum?  asta  o sa fie valabil  mereu.. ganditiva la  ovy, peste 4 ani! ce voblere o sa faca! la fel la beju si pike,, ce  "urmatorii dady" o sa fie! Tongue
 e normal sa iti placa  atunci cand prinzi un peste sa ilprinzi la ceva frumos" bibelou " chiar. si  e normal  sa iti placa sa te dai jos dintr-un  land cruiser. da nu se poate tot timpul.sau nu de la inceput. si tre sa mai si vrei pe deasupra.sunt destui ciudati  pe lumea asta. vorba romanului: in gura omului  te poti c**a dar in gusturile  lui ba.poate unuia ceva ce noua ni se pare bibelou pt el e kitch sau total  diform si invers. gresesc cumva?
 ps:  ce  dracu... era parca " constructii de voblere..." aici? la ce s-a ajuns! daca ar vedea initiatorul  postului...
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2227 : Miercuri 07 Ianuarie 2009, 10:44:49 »

Risete

si daca nu pescui tu cu ele si is bibeloo in care ai investit timp? Am in medie 100 de iesiri pe an (inclusiv anul 2008) deci ca am timp nu pot fi acuzat , nu prea am, insa o alta chestie este ca nu pescuiesc exclusiv la voblere, si daca o fac nu o fac numai la ale mele. In ultima vreme am facut putine voblere (mult pescuit la plastice si timp investit si in astea) si dintre acestea multe au fost cadoo ( deja 3 pleaca spre Iasi  Tongue  Risete ) Corect este ca primordiala este evolutia insa primul aspect care il vedem aici pe site este forma, barbeta si paintul, iar de multe ori intrebarea primordiala este "Cum bate?" nu "De ce l-ai vopsit asa?"

Alta chestiune , de multe ori painturile simple fura ochiu  Wink

Ca sa concluzionez , primordiala este evolutia voblerului. Aspectul este doar o chestiune la latitudinea fiecaruia  Wink

Ma apuc de flytying daca ma mai naravozati mult  Risete
Memorat

mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2228 : Miercuri 07 Ianuarie 2009, 10:50:08 »

acest topic este unul pur tehnic si se poate discuta despre orice; cum faci aia, cum nu faci ailalta, top coat, paint, lest, vibratii etc; propun separarea lor pe diverse subtopicuri pt a le dezvolta pe fiecare in parte
Memorat
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2229 : Miercuri 07 Ianuarie 2009, 10:53:11 »

Citat
( deja 3 pleaca spre Iasi     

si ce daca? Tongue
Citat
Ma apuc de flytying ..... 
deja am cochetat cu asta.am avut si  atac  la propria musca sugubat
Memorat
Beju
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Arad

« Răspunde #2230 : Miercuri 07 Ianuarie 2009, 11:01:16 »

Zicea gene sa ne gandim unde va ajunge Ovi peste 4 ani sau Beju si Pikemnan. Daca aici se incurajeaza ideea ca un lurebuilder sa se multumeasca cu o evolutie buna eu zic ca nu va ajunge departe. 4 ani este o perioada destul de lunga avand in vedere ca ca fluxul de informatie este destul de mare si pe net se gaseste absolut orice informatie. Eu fac voblere de 4 ani si afirm cu tarie ca pot face cu o bucata de lemn ce vreau eu.Ii pot imprima orice vibratie sau evolutie doresc. Nu spun asta ca sa ma laud ci pentru ai incuraja pe cei care doresc sa ridice stacheta si doresc ca voblerele lor pe langa o evolutie buna sa arate cat se poate de bine. Cred ca pana la urma asta este o mentalitate pozitiva si singura care poate duce la progres.
Pace!

P.S.:Singurl impediment care mi-a stat in cale sa nu evoluez asa cum mi-am dorit a fost lipsa de materiale si dificultatea obtinerii lor.
« Ultima modificare: Miercuri 07 Ianuarie 2009, 11:02:51 de către Beju » Memorat

C&R
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2231 : Miercuri 07 Ianuarie 2009, 11:19:04 »

@ beju

daca poti face orice dintr-un lemn de ce nu esti tehnic aici si nu creezi subiecte si/sau topicuri noi ?? vad ca doar stai si te plangi de calitatea painturilor si finisajelor altora ?? pana la paint sunt multe de rezolvat;  ti-ai spus punctul de vedere in 10 pagini vis a vis de paint si topcoat, vino si cu altceva!
omul simte cand trebuie sa treaca la cealalta etapa si sa acorde atentie ultimului stadiu de construire nu cand e fortat! normal ca dupa 4 ani esti interesat de forma finala si de aspect! altii nu au ajuns la acel stadiu inca!

hai sa discutam constructiv pe topicuri tehnice
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2232 : Miercuri 07 Ianuarie 2009, 11:39:39 »

de ce sa se creeze tehnic, iote am creat io la americani , si primesc raspunsuri la obiect si fara batai de cap , unele sunt numai supozitii sau idei ajutatoare despre cum sa probezi si sa calculezi niste chestii , altele exemple . Cand am intrat aici pe forumuri ( cu 4 ani in urma ) era acelasi fel de informatie ca si acum , diferenta de acum este ca s-au adus diverse materiale de constructie in discutie de pe dincolo . Dpdv tehnic se discuta putin, f putin , si asta pentru ca multa munca este implicata in obtinerea vibratiilor de diverse tipuri pe diverse forme. Bineinteles aceste informatii nu ies la iveala , dar nu se incearca nici obtinerea de informatii vizibile, gen cum ai facut paintu ala, sau forma aia , deci exista sau nu interes? parerea mea ca NU , preferam sa trantim voblere si sa zicem 2-4 cm sinking clean, 5-7 cm salau , avat stuca sau mai stiu eu ce , f utila informatia , foarte foarte,  Risete genu de informatia care tio zice si un pescar de spin uitanduse la un vobler  Jenat

cam atat am avut de zis , hai ca nu va mai plictisesc

deschideti voi topic tehnic si in loc sa primiti sugestii sau idei care insumate pot duce la un rezultat sau la concluzia ca nu se poate (nu conteaza de ce) veti primi intreberi de genu "dar de ce vrei tu asa?","de ce nu dai cu aia?","nu se poate nu iti mai bate capu"...etc...

astea fiind zise , va urez fir intins pe 2009 cu sau fara bibelouri la capatul sau  Wink
Memorat

mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2233 : Miercuri 07 Ianuarie 2009, 11:44:37 »

pai mai pike; tu spui acelasi lucru ca si mine numai ca la sfarsit esti pesimist ca nu ai cu cine discuta! creati voi subiectele si ai sa vezi ! daca forumul s-a transformat intr-o discutie generala si banala trebuie revigorat intr-un fel nu ??
de ex: pot incepe eu cu un subiect Smiley) DE CE ARMATURA CU OCHET PE SPATELE VOBLERULUI SI IN FIX IN COADA ?? sau DE CE NU OCHET PE BURTA APROAPE DE COADA DECAT EXACT IN COADA ! ??
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2234 : Miercuri 07 Ianuarie 2009, 11:51:59 »

si ca sa dau un exemplu, zilele trecute am zarit "decoy-ul" acesta , bineinteles mi-a atras atentia faptul ca omul care la creat a zis ca este din lemn, primul raspuns a fost de la cineva care a zis ca el crede ca e spuma , eu am fost atras de solzii in relief si de calitatea paintului ( bineinteles ca ma voi inspira din paternul acesta de biban ) , intrebarea mea a fost "cu ce ai realizat solzii respectiv" si omul a raspuns f frumos ca ia facut cu aparatul de pirogravat folosind 3 dimensiuni de capete de ardere

Postat pe:: Miercuri 07 Ianuarie 2009, 11:45:57

pentru cei care fac sau au facu swimbaituri :

am gasit un topic interesant pe dincolo: "reversed joints" ce presupun acestea : introarcerea cavitatilor concave ale segmentelor spre cap, astfel incat la inaintare sa intre apa intre segmente , cred ca este un studiu benefic  Smiley P.S. poza e la exemplu de deasupra

* file.jpg (66.47 KB, 640x480 - văzut 149 ori.)
Memorat

old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #2235 : Miercuri 07 Ianuarie 2009, 12:36:40 »

Salut !
Precis sunt cel mai nou user care posteaza aici.Cu o anumita retinere,incerc sa ve aduc la cunostinta ca sunt nou si in tentativa de a face voblere.
Dupa o documentare de aprox. 2 luni ,facuta fara ajutoare,cautari de site-uri care se ocupa cu acest domeniu si lecturari pana tarziu in noapte,m-am hotarat sa incerc sa fac un vobler.Aceasta se intampla prin luna octombrie.
Din start am hotarat sa investesc cat mai putin posibil,asta din cauza incertitudinii ca voi reusi sa fac un vobler.Sincer,primul l-am nimerit.Apoi cateva esecuri totale.Am zis ca renunt si numai dupa ce am mai citit am hotarat sa continui.Cel mai mult m-au incurajat sfaturile unora dintre voi si va multumesc si pe aceasta cale.
Pe parcurs am investit putin in materiale si cateva scule,iar acest lucru a inceput sa se vada simtitor.
Sunt sigur ca toti care incearca sa fac voblere , o fac cu mult suflet si daca "produsul finit" reuseste sa intruneasca toate cerintele (evolutie,aspect...) satisfactia este imensa.
Imi permit sa atasez o poza cu cateva din "creatiile" mele...astept critica.

Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
Beju
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Arad

« Răspunde #2236 : Miercuri 07 Ianuarie 2009, 12:49:57 »

Bine ai venit Radu! Ai sprijinul meu in demersurile tale aici sau pe mess,unde vrei tu.  Wink
Nu pot sa trec cu venderea un lucru stupid pe care Twain il spune aici.Ma intreaba de ce nu incerc sa deschid topicuri cu tematica tehnica sau ceva de genul. Eu am incercat atunci cand te-am intrebat pe tine de ce pui inelul de prindere acolo,insa tu ai preferat sa nu raspunzi.Crede-ma ca stiu o gramada de lucruri care ti-ar putea fi de folos.Daca am o intrebare cu raspunsul nu o sa gasesc raspunsul aici,insa multora va pot fi de folos,asa ca deschideti voi topicuri.Eu am decis sa postez aici ca sa ajut,pt ca daca nu vroiam puteam sa raman doar cititor al forumului.
Cred ca sunt 3 motiv pt care un om ia decizia sa posteze pe un forum:cei care vor sa intrebe,cei care vor sa raspunda si cei carora le place in arena  Rinjet. Eu fac parte dintre cei care am a venit aici cu intentzii bune insa m-am lovit spiritul de conservare al lui Twain. Chiar nu stiam la ce poate ajuta acel inel si am dorit sa intreb direct cum asi face pe orice forum de afara.
Pot sa spun ca m-am documentat din alta parte si concluzia mea este ca acel inel pus sus e benefic doar pt a preveni o eventuala agatzare a triplelor intre ele la microvoblerele cu 2 triple.
Cu alte cuvinte Twain, nu astepta ca sa creez eu topicuri la care sa raspund tot eu. Daca vrei sa aflii ceva intreaba si ma mai gandesc daca voi proceda cum ai procedat tu, cand am intrebat eu.
Pace! 
Memorat

C&R
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2237 : Miercuri 07 Ianuarie 2009, 13:11:03 »

daca numai asta e raspunsul ramai asa in ignoranta! ti-am spus intr-un raspuns anterior adresat numai tzie ca nu-ti voi raspunde la acea intrebare pt ca ai fost obraznic si impertinent; pe siteul asta ai venit sa-ti dai ifose; nu vad nici un sfat dat; eu am cred multe voblere postate aici , urate si schiloade cum crezi tu ca sunt; dar macar bag ce lucrez

Postat pe:: Miercuri 07 Ianuarie 2009, 13:08:12

PS cand beju isi va schimba atitudinea va primi toate raspunsurile ; pana atunci vino pe acest forum constructiv; eu voi raspunde pe subiectele viitoare, dar la intrebarea aia nu vei primi niciodata raspuns de la mine! suna-l pe dady sa-ti explice Risete
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2238 : Miercuri 07 Ianuarie 2009, 13:11:15 »

dea , am inteles unde se indreapta acest sait , la postat voblere  Risete trebea sa ziceti mai fratilor , macar io le pun la galerie sa le vaza toti , ca oricum nu inteleg nimica din "constructia de voblere" daca ma uit la ele , daca aveti o masina care vi le scoate asa pe jleau nu tineti pentru voi, vreau si eu  Evil
Memorat

old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #2239 : Miercuri 07 Ianuarie 2009, 13:12:26 »

Nu am uitat de poza,dar credeam ca se poate direct din PC-ul meu. javascript:void(0);
In curand.
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
Pagini: 1 ... 110 111 [112] 113 114 ... 130   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.065 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Vineri 09 Martie 2018, 14:12:25
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.