Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante.

Sâmbătă 22 Septembrie 2018, 04:42:24 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 112 113 [114] 115 116 ... 130   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante.  (Citit de 1207113 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Adrian
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2260 : Miercuri 07 Ianuarie 2009, 16:35:58 »

...... la fel la beju si pike,, ce  "urmatorii dady" o sa fie! ...

fereasca dumnezeu de asa ceva. Rugaciune
oricum,nu cred sa ajunga astfel,sunt alt "aluat",mult mai bun si mai onesti. Wink

cand un lucru merge bine,intodeauna trebuie sa il facem sa mearga prost??
ce naiba v-a apucat mai oameni buni??
nu mai incapeti pe internet?
asta era un topic bun pe care il urmaream cu placere,acuma...........ce s-a intamplat??
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Brasov

« Răspunde #2261 : Miercuri 07 Ianuarie 2009, 16:43:57 »

am refulat , se mai intampla  Risete de multe ori ma aprind si zic ca nu mai postez, apoi imi trece, analizez la rece si mergem mai departe...refulam si mai incolo  Risete
Memorat

let the pike survive, put it back alive

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: arad

« Răspunde #2262 : Miercuri 07 Ianuarie 2009, 16:59:09 »

salut,
lasand la o parte unele aberatzii discutate off topik de unii sau d altzii si orgoli si mai stiu io ce am observat ca uni se plang ca nu au informatzie, sau nu li se raspunde,

bun PUNETZI INTREBARI DIRECTE: CUM SE FAC SA FAC AIA, ADIK LEGAT DE LEST SAU OCHETZI SAU POATE MATERIALE FOLOSITE, direkt frate asta poate pentru incepatori!!!!!

acum legat de intrebarea lui pokemon cu voblerul lui de 50 gr Risete, eu unul mi-am spus o prere legata de abordare in situatzia respektiva, dar avand in vedere ca nu stiu cum ma dau acuma cu parerea, cred poate ca se poate obtzine ceva asemanator cu un rnr io am facut unu de 30 gr 7cm si puteam sa-l fac mai greu, merge ca plumbul si bate U ok, sa-i amplific bataia si pe recuperari mai incete, datorita greutatzii l-am facut cu o scobitura gen rapala RNR deasupra capului, sao poate ar mai fi o solutzie, lestat spre coada nu stiu cum cu barbeta destul de mika sa nu-tzi smulga in curent batzu din mana, imi imaginez poate ceva cu trei lesturi 1 pe coada 1/2 spre mai spre mijlok si 1/3 pe mijlok, teoretik poate s-ar obtzine ceva ce tzi-ar trebui tzie pokemon, mai mult nu pot sa spun ca nu stiu si nu vreau sa vb. poate aberatzii cum am facut POATE la descrierea unei rotative, cand suntem acuzatzi sau invitazi sa ne dam cu parerea si cand ne dam mie mi s-a parut a fi luat peste picior, ideile noi provin din ASEMENEA DISCUTZII prin presupunere cred.
sanatate.

Postat pe:: Miercuri 07 Ianuarie 2009, 16:55:30

ps dupa cum am mai spuss este ok katerinka, intzpaturile fine, nu cred ca trebuie sa ne suparam, cred doar ca tre sa ne mai lasam orgolile acasa sa nu le punem pe net, deoarece apare ceva penibil.. si cred ca este pakat. Bere Bere Bere
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]  U-pescuit!
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #2263 : Miercuri 07 Ianuarie 2009, 17:00:04 »

sugubat ca tot ziceai de intrebari am io una
Stiti ca ios mai  mic si mai necopt: cei un RNR tot am dat de termen si acuma a venit timpu sa aflu  Risete ?
Memorat

empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2264 : Miercuri 07 Ianuarie 2009, 17:08:41 »

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

nu am avut rabdare sa caut pe situl rapala, eu la RNR-uri le zik RNR-uri aduk liplesuri, vezi yo-zuri livebait. o definitzie exacta nu imi vine acuma in minte, din nou beau vin Risete Risete

Postat pe:: Miercuri 07 Ianuarie 2009, 17:06:45

sunt lestate de obicei spre cap sau in cap au o evolutzie variabila, batai de obicei rapide, de obicei sunt rattle. adik cu bile.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]  U-pescuit!
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2265 : Miercuri 07 Ianuarie 2009, 17:08:56 »

Risete dc tot timpu lasi o impresie de drojder ?  Risete Risete empthy_cluster
Memorat

empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2266 : Miercuri 07 Ianuarie 2009, 17:11:20 »

deoarece acum in aceasta perioada beau constant  Risete Jamaica
Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #2267 : Miercuri 07 Ianuarie 2009, 17:14:19 »

aha . deci de asta ai pus tu electrocardiograma pe vobler  Risete. asta nu inseamna ca nu imi place acel vobler  Wink chiar imi place ideia . e originala
« Ultima modificare: Miercuri 07 Ianuarie 2009, 17:17:12 de către RADU » Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2268 : Miercuri 07 Ianuarie 2009, 17:22:18 »

in acest caz cred ca electrocardiograma e gresita  Risete Risete Risete
Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #2269 : Miercuri 07 Ianuarie 2009, 17:34:08 »

. mai empthy . tu stai in casa si te crezi cumva la copca ? de asta bei constant ? sa inlaturi senzatia de frig ?  Rinjet .  cred ca ma bag si eu pe o copca  sugubat
Memorat
empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2270 : Miercuri 07 Ianuarie 2009, 17:40:47 »

visz a visz de cancerul de frig ce-l indur pana la masina si de la msina la servici cred ca-i singura solutzie, + dupe `greul` bagat pe gat de sarbatori ....  stitzi vorba romanului cui pe cui se scoate  Risete Risete Risete
Memorat

old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #2271 : Miercuri 07 Ianuarie 2009, 17:44:18 »

....  stitzi vorba romanului cui pe cui se scoate  Risete Risete Risete

...da,da,dar ramane o gaura... Pling
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2272 : Miercuri 07 Ianuarie 2009, 22:00:22 »

salut,

fratzilor ce v-atzi vaitat ca nu vi se rspunde direct si punctual punetzi intrebari daca avetzi? intrebari directe....... eu unul va astept si va ajut daca stiu.

peace... Jamaica
Memorat

old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #2273 : Miercuri 07 Ianuarie 2009, 22:17:09 »

Asa mai timid ,as incerca eu...
De maine vreau sa incep "un lot " de 5 bucati.Vreau sa fac ceva in genul "hornet",de 4 cm si as dori o recomandare referitoare la lestare .
Credeti ca lestul principal (mai greu 2-2,5 g.)este corect daca il pozitionez in prima treime (in piept) si o a doua lestare pe coada,mai usor(max.1 gr.) ?
...sper sa nu fi fost "prea direct"   Smiley
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
adrignat
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2274 : Miercuri 07 Ianuarie 2009, 22:42:44 »

depinde ce gen de bataie incerci sa obtii.merge si asa cuma ai specificat tu.....io la voblere pana in 5 cm folosesc un singur punct de lestare de obicei.......foarte rar folosesc mai multe.si asta in baza experientei de pana acum si a necesitatilor pe care le am pe apele in care pescuiesc... Wink
asa.....apropo de formele "ciudate".....si eu sunt adeptul lor....fac si voblere "monotone"....dar majoritatea incerc sa le fac altfel.de ce? de ce nu!....atat in privinta formei cat si in privinta finisajelor(detalii, paint-job) consider ca nu trebuie scutit nici un efort.
adica ne curg balele tata zaua dupa voblerele japoneze(care sunt oricum numa "ortodoxe" nu!)da cand vedem o forma sau o culoare mai la dreapta sau stanga de la linia "minnow-red head" ne scuipam in san si aprindem lumanari la biserica.....nici chiar asa!
cum era aia cu "PACE"?!?!? Risete Wink
hire intinse
Memorat

WWW.BSCTEAM.RO
empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2275 : Miercuri 07 Ianuarie 2009, 22:54:43 »

salut,

daca aplici lestarea din poza vei obtzine o bataie de vara, adika mai accentuata efect de roling , si rapida datorita formai barbetei hornet pastrand unghiul de la hornet al barbetei.

daca inversezi lestarea ca si gabarit adik mai greu spre cap si mai usor spre coada vei obtzine o bataie mai discreta (marunta) de obicei in X, depinde si de barbeta de aceasta bataie in X, tzi-am facut un desen sa-tzi faci o idee in legatura cu pozitzionarea lestului de pe coada, adik sa nu-l pui prea pe coada, fregventza bataii opotzi mai ajusta din unghiul barbetei, daca tzi se pare ca la final bate ceva mai amplu micsorezi unghiul dintre barbeta si axul longitudinal imaginar a voblerului, binentzeless cu simtz si potzi face asta la final cu un patent daca ai barbeta de policarbonat (stiu ca ai) nu este necesara dezlipirea sa mai stiu io ce.

sper sa te fi lamurit, daca ai neclaritatzi spune, sau poate daca am gresit la ceva sa ma critice baietzii...

respekte.

Postat pe:: Miercuri 07 Ianuarie 2009, 22:48:29

acest tip de lestare o folosesc la voblerele de jaloo, tzi-am desenat radule pozitzionarea lestului cat am putut de bine sa-tzi faci o idee despre lest coada lest cap, ca la tine am intzeless ceva cu piept.., eu asa fac.... cu unele.

ciau.

* untitled.JPG (16.64 KB, 722x509 - văzut 223 ori.)
Memorat

Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2276 : Miercuri 07 Ianuarie 2009, 23:00:54 »

bune raspunsuri, eu as merge pe un Pb mai mare aplicat intr-un singur loc , acum nu stiu cat de usor iti va fi sa faci barbeta aia de hornet  Smiley pune sarma la ochetul spate mai lunga sau mai groasa si ai deja lest pe spate , de ce nu incerci cu acul si cada , asta te va edifica si la barbeta care o vei face, eventual foloseste 2 ace cu cate o alica si apoi 1 ac cu 2 alice de Pb  Smiley
Memorat

empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2277 : Miercuri 07 Ianuarie 2009, 23:30:19 »

salut,
dupa cum a spuss prietenu pokeman  Smiley, se poate binentzeless si cu un singur lest si cu trei lesturi chiar, eu de ce nu prefer un singur lest deoarece mi se pare mai castabil voblerul la final cu 2 lesturi, interesanta chestia cu ochetul mai lung, aplicabil cred doar sub 7 cm, deoarece peste 7 .... Rinjet

respekt baietzi.

ps pikeman nu ne spui si noua ce tzi-au spus strainezi despre voblerul ala de 50 gr. Evil Evil Bere
Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #2278 : Joi 08 Ianuarie 2009, 09:41:30 »

mai , eu am vazut un filmuletz ( nu mai stiu pe ce site ) cum se fabrica hornetul . si am vazut ca lestul de pe burta coincide cu pozitia ochetului de pe burta . alt lest nu am mai vazut . eu asa am facut de 5 cm si de 4 si a iesit la bataie 90% ca cel original
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2279 : Joi 08 Ianuarie 2009, 13:05:32 »

mai , eu am vazut un filmuletz ( nu mai stiu pe ce site ) cum se fabrica hornetul . si am vazut ca lestul de pe burta coincide cu pozitia ochetului de pe burta . alt lest nu am mai vazut . eu asa am facut de 5 cm si de 4 si a iesit la bataie 90% ca cel original

eh, ce zici de asta old_radu?  Smiley treci pe sarma continua si fa gaura aia pe burta in treptul ochetului cum tiam zis pe mess  si lesteaza de jur imprejur la ochet  Tongue dar baga si testul la cada , asa se afla raspunsurile cel mai elegant si mai sigur  Wink
Memorat

Pagini: 1 ... 112 113 [114] 115 116 ... 130   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.047 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 10 Iulie 2018, 17:47:39
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.