Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante.

Miercuri 25 Aprilie 2018, 09:20:05 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 114 115 [116] 117 118 ... 130   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante.  (Citit de 1167045 ori)
0 Utilizatori și 3 Vizitatori pe acest subiect.
george_palcau
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Bucuresti /Ploiesti

« Răspunde #2300 : Sâmbătă 10 Ianuarie 2009, 12:16:14 »

bestial, cat de usor, dar gene ce fel de autocolant se foloseste ? chiar asa se poate aplica orice tip, nu trebuie sa fie cat de cat maleabil sau ii dai cu caldura ?

ma gandeam ca e mai greu sa faci astfel de voblere !!

in fine mai postati si voi ceva poze cu astfel de poze, sa va mai laudam putin, poate cine stie, sii vindeti daca tehnic functioneaza bine !! Cool
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #2301 : Sâmbătă 10 Ianuarie 2009, 12:24:03 »

bestial, cat de usor, dar gene ce fel de autocolant se foloseste ? chiar asa se poate aplica orice tip, nu trebuie sa fie cat de cat maleabil sau ii dai cu caldura ?

eu am folosit autocolant cu hartie aproape normala    cumparat  din Selgros . era in format A4 la pachet. dupa cum se vede in poze si nu numai rezultatele au fost  excelente! daca ai gasi un autocolant  mai subtirel  eventual  transparent...hmm ce treaba buna ar iesi. nu mai zic... daca ai avea cces la o imprimanta  laser color.... ce imprimeuri ai putea face pe autocolant metalic!!!! ce efecte de holograma ai obtine!!! ai bate orice  aerograf sau pictor!
 uite asta  e  cu autocolant matelic printat pe laser color:

peste print  am mai adugat si oleaca de marker si oleaca de oja.. cam la toate mai interveneam un pic.mergea bestial si a prins si salau....pacat ca a ramas intr-o  structura de pe fundul prutului... Trist
Memorat
george_palcau
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2302 : Sâmbătă 10 Ianuarie 2009, 13:18:14 »

la ce adancime se duce asta gene ?

si cam la e adancime se duc voblerele tale, adica esti limitat tehnologic de vreo adancime ?

si de altfel ai prins ceva cu voblere de adancime mai mare ?
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #2303 : Sâmbătă 10 Ianuarie 2009, 13:22:59 »

Rinjet de ce nu faceti voi schimb de id sa puteti vb deschis  Tongue
Memorat

gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2304 : Sâmbătă 10 Ianuarie 2009, 13:51:28 »

adancime?  nu mai stiu exact.. dar mergea  pe substrat...in conditiile in care curentul era domol .
oricum nu prea cunosc gropane mai adanci de 4-5 m... unde curentul e mai domol.. iar unde sunt adancimi mai mari e si curent mai puternic( in zona un depescuiesc   eu pe prut) acolo ma folosesc  de voblere cu barbeta daca  vreau sa ajung pe fund mai repede.in general..pescuiesc e langa maluri  si rar am adancimi de 4 m, chiar f rar.si adancimile  astea is  relative iti dai seama.. nu am sonar  Trist
limitare tehnologica? mai degraba te limiteaza curentul... poti face voblere destul de grele...si alea coboara  f repede . un 25 gr e destul pt apa mea ca sa coboare destul de mult si destul de repede... poate pt dunare ar  fi usurel..dar eu nu ajung acolo niciodata.
daca am prins de pe   fund?  toamna tarziu si iarna cam toti i-am luat  de pe fundul apei...dar eu am prea putina  expierenta in pescuitul  pe timp de iarna.... poate te ajuta altii.
PS: Mark pescuieste cu voblere de adancime.. si prinde Wink
Memorat
george_palcau
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2305 : Sâmbătă 10 Ianuarie 2009, 14:44:40 »

ms mult gene pt. raspuns

ma uitam acum pe harta ( acum sunt in Buc.) si am vazut ca am o gramada de locuri de peste, chiar si pentru perioada asta, Arges, Dambovita nu mult mai departe si Neajlov si Chiar Dunare, nu prea stiu ce sa fac si la ce sa dau dar de dus ma duc mai ales sa testez noul portofoliu de naluci cumparate peste iarna

chestia e ca eu am nevoie si de naluci usoare si de grele, cred ca pe Snagov unde dau dupa stiuca si mai ales pe rece nu poti decat sa dai cu grele pe fund cu mulinare usoara si pauze mari

ce sa-ti spun cred ca ar trebui sa te gandesti sa incepi sa vinzi voblere, uite io dau pe 12 cm sining 10 RON misto rau voblerele c zici poti sa faci ceva similar, sunt cele de la Spro uite aici un link: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

ms mult pentru interes
Memorat

bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #2306 : Sâmbătă 10 Ianuarie 2009, 16:03:25 »

Un vobler confectionat manual costa de 10 ori cat unul turnat in plastic!  Smiley
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #2307 : Sâmbătă 10 Ianuarie 2009, 16:26:31 »

Wink corect gabi
Memorat

george_palcau
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2308 : Sâmbătă 10 Ianuarie 2009, 16:32:36 »

corect eu nu spun ca nu e mai spun, eu faceam ce fac toti compara balsa cu plasticu, poate ca cineva care are mai mult timp la dispozitie sa si explice cat de mare e diferenta itre flotabilitate celor doua materiale si bataia diferita
Memorat

HellRAISER
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Sibiu

« Răspunde #2309 : Sâmbătă 10 Ianuarie 2009, 16:53:10 »

totul se rezuma la densitatea celor 2 materiale, in plus k se stie foarte bine k un vobler din lemn se misca mult mai natural decat unu din plastic (Are ceva lemnu asta domne') priveste si la rapala, original floater si altele, sunt facute din lemn
Memorat

C&R
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2310 : Sâmbătă 10 Ianuarie 2009, 17:05:38 »

voblerrele din gama asta au facut macel pina pe 3 ianuarie 2009 in stiucile din snagov Wink
Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #2311 : Sâmbătă 10 Ianuarie 2009, 18:19:04 »

ce sa-ti spun cred ca ar trebui sa te gandesti sa incepi sa vinzi voblere, uite io dau pe 12 cm sining 10 RON misto rau voblerele c zici poti sa faci ceva similar, sunt cele de la Spro uite aici un link: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

ms mult pentru interes
ce zici gene ? nu incepi sa vinzi ?  Smiley , eu zic ca e convenabil sa faci voblere de 12,5 cm cu 10 lei  sugubat
mai oby , nu destul mai imbolnavit cu gironu ala , acu mai vii si cu vobleru asta de la jackall  Rinjet
« Ultima modificare: Sâmbătă 10 Ianuarie 2009, 18:21:05 de către RADU » Memorat
george_palcau
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2312 : Sâmbătă 10 Ianuarie 2009, 19:19:51 »

mhai am auzit o gramada de lucruri bune despre voblerele de la JACKALL, TN urile astea de 60 cica sunt irezistibile la stiuca, nu stiam ca pe snagov dau bine, si coincidenta mie imi place sa dau pe snagov ca nu prea am avut unde pana acum, vedem....

vb maine ca ma duc pe neajlov, dupa clean si stiuca dar nu prea stiu locuri
Memorat

old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #2313 : Duminică 11 Ianuarie 2009, 23:04:03 »

Mai zilele trecute ziceam ca sunt intr-o tentativa de a face un "hornet".
Am "prototipul"  Rinjet , nu stiu cat de mult seamana cu un hornet,dar functioneza fain (aproape ca si un hornet)

...nu am dat importanta,dar o sa fac ochetii mai mici(+ca asa am fost sfatuit)  Wink
Multumesc "colaboratorilor" !
...critica ma ajuta.
« Ultima modificare: Duminică 11 Ianuarie 2009, 23:07:22 de către old_radu » Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
Beju
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Arad

« Răspunde #2314 : Duminică 11 Ianuarie 2009, 23:52:12 »

Bravo Radu,e foarte bine ca te motiveaza critica si te ajuta. Esti pe dumul cel bun. Wink
Memorat

C&R
george_palcau
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2315 : Duminică 11 Ianuarie 2009, 23:55:08 »

bv domnilor, hai ca parca nu sunteti foarte departe de ma pacali ca astea's SALMO originile

bafta in continuare  Bere
Memorat

scooby
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2316 : Luni 12 Ianuarie 2009, 01:49:00 »

Buna seara ( sau mai bine spus buna dimineata ) stimati colegi forumisti

Iata ca in sfarsit a sosit momentul mult asteptat pentru mine, in care va pot prezenta modelele proprii de voblere finalizate.Scuze ca nu am echipat toate modelele cu ancore dar este din cauza orei destul de avansate - promit ca maine le pun !  Jamaica

Tin sa va multumesc inca o data tuturor (si in mod special lui Mark  Tac ) pentru amabilitatea de care ati dat dovada precum si de  informatiile furnizate si pentru faptul ca la anumite aspecte m-am inspirat din realizarile voastre.Sper ca si in viitor sa avem cu totii o colaborare fructuasa si sa dezvoltam noi modele , pentru ca nu-i asa progresul s-a nascut prin perseverenta.

Ca de obicei ,mai jos prezint ceva poze din procesul de fabricatie pentru viitoarele modele , colectia primavara 2009 !  Risete  . Sa auzim de bine si evident astept comentariile voastre (observatii , sugestii etc. )

Noapte Buna !

Memorat
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2317 : Luni 12 Ianuarie 2009, 07:34:39 »

spor la munca  Aplauze
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
george_palcau
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2318 : Luni 12 Ianuarie 2009, 07:47:39 »

hai ca blankurile din trusa arata excelent, sigur ai sa calci pe urmele maestrului gene

dar de ce nu incercati voi sa copiati modele de voblere originale, sper exemplu cumpara cineva un hornet, il despica, masoara cantareste si faceti la fel

stiu ca multi nu sunt de acord cu copierea dar nu asta e ideea ? sa iasa mai ieftine ? plus pasiune = peste prins

sau macar incercati sa treceti prinderea prin barbeta, mie nu prea imi plac voblerele astea cu barbeta separat de prindere, s-o putea face?

Memorat

gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2319 : Luni 12 Ianuarie 2009, 08:54:26 »

Citat
Iata ca in sfarsit a sosit momentul mult asteptat pentru mine, in care va pot prezenta modelele proprii de voblere finalizate.Scuze ca nu am echipat toate modelele cu ancore dar este din cauza orei destul de avansate - promit ca maine le pun ! 

Aplauze Aplauze
  spuneai ca te-a ajutat  Mark?!  puteam jura  ca vad influenta lui dupa nr de  voblere incepute Risete
Memorat
Pagini: 1 ... 114 115 [116] 117 118 ... 130   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.049 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 12 Aprilie 2018, 02:15:27
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.