Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante.

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 07:29:40 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 117 118 [119] 120 121 ... 130   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante.  (Citit de 1080744 ori)
0 Utilizatori și 2 Vizitatori pe acest subiect.
Beju
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Arad

« Răspunde #2360 : Miercuri 14 Ianuarie 2009, 07:32:54 »

mi se pare mie sau ala ii un blank nevopsit?Cum??   Risete Risete Risete Risete Risete

vibratziile astea domle..

Adevarat graiesti maestro!  Risete
Memorat

C&R
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2361 : Miercuri 14 Ianuarie 2009, 09:39:08 »

asa e domne! vibratiile astea sunt de vina! dupa unii ar fi trebuie sa aiba ochi 3 D, top coat clear, fukin incredible paint, etc
bebetto: iti dai seama cati pesti ai pierdut pt ca poate nu ai dat atentie detaliilor de mai sus Smiley ??
vorbesc serios si nu glumesc ! Smiley
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Brasov

« Răspunde #2362 : Miercuri 14 Ianuarie 2009, 10:10:48 »

deh, ii plin internetu de poze cu pesti prinsi la "blankuri" , personal am prins si eu dar  nu am facut o pasiune pentru culoarea lemnului si nici la painturi nu am vazut asemenea culori folosite des

ma numar printre idiotii care au cheltuit bani pe ochi 3D, aerograf si topcoat de calitate, alaturi de mine ma bucur sa vad ca si Rapala , Salmo , Megabass si multi altii fac acelasi lucru irosind intro criza financiara banii pe p**a

cel mai haios ma distreaza ca sunt milioane de naluci si forme si vibratii la multe firme si totusi se gasesc unii sa zica "domne nu am gasit ce vreau pe piatza" , o dovada ca s-au apucat de lurebuilding fara sa caute.

Respect pentru cei care fac voblere din pasiune si le place sa fie bine ingrijite !!!, tinta este clar aceeasi numai difera CALITATEA....discutii de genul poti sa prinzi si cu gioarsa de la piatza sau cu St Croix sau etc isi au locul si aici, ce pot sa zic , gioarsa arata prost dar clar prinde, in schimb St Croix pe langa ca prinde la fel ca gioarsa , nu iti rupe mana, e mai senzitiv si are CALITATE. Cam asta ar fi de spus, la fel si un tablou, ca arunci 3 pete de vopsea pe el sau ca il pictezi ca un Picasso tot tablou este , problema vad ca apare daca te decizi sa ii pui rama  Risete jalnic

Postat pe:: Miercuri 14 Ianuarie 2009, 10:05:48

intrebare de 3 puncte , ce prinde mai bine :

1 vobler gol cu vibratie excelenta...sau acelasi vobler caruia i se mai aduc drept atuu-ri un paint bun, un topcoat bun , ochi si ancore bune  Plictisit

e bine sa salivezi dupa voblere de pe dincolo ce costa zeci de euro si e pacat sa nu incerci sa duci munca ta cat mai aproape de ele  Wink
Memorat

let the pike survive, put it back alive

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
adrignat
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2363 : Miercuri 14 Ianuarie 2009, 10:14:13 »

daca ar fi asa simplu.....nu ar mai exista discutii de genul "mai multe patternuri pentru acelasi model de vobler"......
 Cool
Memorat

WWW.BSCTEAM.RO
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2364 : Miercuri 14 Ianuarie 2009, 10:16:43 »

ma cuget ca megabassurile alea de 30-50$ nu sunt cumparate doar pentru ca arata bine  Risete

Postat pe:: Miercuri 14 Ianuarie 2009, 10:15:13

daca ar fi asa simplu.....nu ar mai exista discutii de genul "mai multe patternuri pentru acelasi model de vobler"......
 Cool

ba is bune discutiile alea, numa anumite atitudini iti sugereaza in subconstient sa nu raspunzi la ele  Risete
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: arad

« Răspunde #2365 : Miercuri 14 Ianuarie 2009, 10:41:10 »

la megabass rapala lukycraft si in jeneral jdm-uri paintul face parte din strategia lor de marketing, yo am yo zuri si am insistat si cel mai bine am luat la voblerele simple de la rapala la yo-zuri nu am luat nici un peste trecut de doo kile, megabass lukycraft nu am din cauza pretzului si nu imi voi lua veci.

dar am discutat de paint vibratzii si am cazut deacord  Risete, si cred ca stim ce importanmtza au fiecare, dar dupa cum ai spuss este bine ca discutamm... Smiley Jamaica
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]  U-pescuit!
adrignat
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2366 : Miercuri 14 Ianuarie 2009, 10:50:17 »

face parte din strategia lor de marketing exact in aceeasi masura in care si designul masinilor ferrari,lamborghini etc face parte din strategia lor de marketing Wink
Memorat

WWW.BSCTEAM.RO
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #2367 : Miercuri 14 Ianuarie 2009, 10:52:18 »

candva ( ce vremuri .. Rinjet  ) un amic mi-a cerut sa ii  fac un vobler albpentru..cu..bla bla.. nu conteaza. eu eram la inceputuri..... nu aveam decat 4 ,da PATRU , markere cu care vopseam  "voblerele". iam zis ca nu pot sail fac alb, nu am cu ce.... mi-a raspuns... ca sa il fac si sa il las asa natur, ca tot o nunata de alb este( foloseam lemn de tei...). ok. zis si facut.  mai tarziu am aflat ca a si prins la  peste lavoblerul meu "alb"....! Risete    cu alte cuvinte " blankul" ala nu e chiar "blank" ci un paint"blank"   sugubat.
 categoric  nu o saprinda multi pescari.. da pesti o sa prinda sugubat
Memorat
adrignat
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2368 : Miercuri 14 Ianuarie 2009, 10:58:18 »

de prins o sa prinza............da oricand m-as incumeta la o intrecere cot la cot cu acelasi model de vobler amandoi....tu cu blank si io cu unu cu paint asa cum cred io Wink
Memorat

WWW.BSCTEAM.RO
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2369 : Miercuri 14 Ianuarie 2009, 11:05:07 »

Smiley) oricand? chiar si acum ? in conditiile actuale?
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2370 : Miercuri 14 Ianuarie 2009, 11:11:37 »

ma ignat, "las ca mere si asa" , io propun sa dai jos paintu de pe ale tale si sa lasi numa pe spate ca sa ai o sansa, doara te poti plimba cu masina daca are motor si n'are caroserie  Risete

P.S. amu ca o sa atragi numai fetite pana la 10 ani / alevini nui bai
Memorat

adrignat
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2371 : Miercuri 14 Ianuarie 2009, 11:17:13 »

Smiley) oricand? chiar si acum ? in conditiile actuale?
aha!!!!!deci asta era.ca sa prinzi acum tre sa dai musai cu blank-uri! Rinjet.....asta era secretu!
si ca sa iti raspund la intrebare.......da!chiar si acum Wink
Memorat

WWW.BSCTEAM.RO
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2372 : Miercuri 14 Ianuarie 2009, 11:23:07 »

ok. Aplauze inseamna ca ai incredere in voblerele tale! spor la cioplit.
Citat
io propun sa dai jos paintu de pe ale tale si sa lasi numa pe spate ca sa ai o sansa

vrei sa  ne  binedispui  pike?   multumim. Smiley

cat despre  masini.. si mie imi plac  cu toate cele pe  ele... jenti  de aliaj cu  cauciuce  de min 205, portiere, xenoane de 10 mil..bla bla..
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2373 : Miercuri 14 Ianuarie 2009, 11:28:51 »

vrei sa  ne  binedispui  pike?   multumim. Smiley

erati suparati?  Trist
Memorat

Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Blaj

« Răspunde #2374 : Miercuri 14 Ianuarie 2009, 13:39:50 »

Norocul ......... ,eram cu lotul la testat in conditii "reale" nu de cada....

Salut! I'm back!
Si eu am prins cu vobbler nevopsit, avea numai "patternul" de la putregai, ca am folosit un material recoltat de pe malul apei. Clean fain, se pare ca astia sunt mai prosti...
Am citit din urma postarile, terminam mai repede daca nu erau atatea off topic. O informatie utila ce am retinut-o si urmeza sa o testez, model de solzi facut cu aparatul de pirogravat, eu folosesc aparatul pentru locasul armaturii de sarma, merge mai repede decat orice alta metoda. Cam face fum, dar aerisesc dupa aceea. M-am uitat putin pe sait la "AROU" si am vazut niste alice rotunde marca GAMO greutate 0,53 gr/bucata, 4,5 mm diametru. Musai sa-mi cumpar! Tot asa am gasit o firma FAROGER, care face piese din poliuretan dur(complexe, placi, bare...), le-am scris un e-mail, fara raspuns deocamdata, cine merge in zona Tg.Mures ar fi bine sa treaca si pe acolo. Inlocuitor pentru lemn, omogen, usor prelucrabil, micropori inchisi, bla-bla-bla... Am vopsit carabusii de care pomeneam candva anul trecut, au iesit naspa, de mi-e rusine sa-i postez, la aia RADU e maestru. Am o groaza de vobblere incepute, lucrez cate putin zilnic asa printre scobari...

Bye!
STM
Memorat

sTm
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2375 : Miercuri 14 Ianuarie 2009, 13:45:20 »

unii se plingeau acu ceva timp ca subiectul nu progreseaza... deh ... oful ... subiect palfonat la culori si complimente reciproce ... si cind colo fix el mesteca in oala ultimei pajini poticininduse tot la : ce faina e oja... sau ce ghineŽi ca io`l  minjesc  Risete

lasati-o moarta mah ! sintem oameni diferiti si ca atare gindim diferit ! pe unii ii intereseaza doar din punct de vedere functional... ca sa prinda cheste... iar alti vor sa faca  o arta din finisaje.... fiecare cu chizda masi ! ok ?

@ pikeman... or fi in ziua de azi di tati celea pi piata... dar nu pe piata romana... asa ca e bine daca lumea se apuca sa-si faca cei trebe...
Memorat
adrignat
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2376 : Miercuri 14 Ianuarie 2009, 13:56:48 »

absolut.ai dreptate......numa ca e ciudat sa te apuci sa faci o chestie si sa te opresti la mijloc...de ec sa iti propui de la inceput sa ajungi mediocru in ceva?!?care-i rostu?...mai ales daca vrei sa inlocuiesti lipsurile(de pe piata,din trusa sau din portofel).
adica nu-mi iau lucky craft ca-s scumpe....da-mi fac io unu fara vopsea!
..... Cum?
« Ultima modificare: Miercuri 14 Ianuarie 2009, 14:03:11 de către adrignat » Memorat

WWW.BSCTEAM.RO
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2377 : Miercuri 14 Ianuarie 2009, 14:10:48 »

fiecare cu " mijlocul " lui ...  Rinjet

daca pt unii ajunge ceva mai putin fitzos ca aspect ... estetica e ceva secundar ... caci unicul tzel e sa faca ceva indeajuns de bun sa prinda ( a se intelege prin tzel ca si-a dus munca pin la sfirsit din punctul lui de vedere ) ... ce rost are sa fie criticat sau dispretuit de unii care fac din suflet arta ca pt " ultima data " ... si e valabil si invers... deci batem apa in piua !  Smiley
« Ultima modificare: Miercuri 14 Ianuarie 2009, 14:13:09 de către dumitru » Memorat
adrignat
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2378 : Miercuri 14 Ianuarie 2009, 14:22:53 »

Bere
....mie mi se pare ca estetica are si un rol functional......tu de exemplu iti legi singur mustele si poti sa iti dai seama de diferentele intre o musca bine legata si una legata stangaci.
si pastravul o sa isi dea seama.asta nu inseamna ca musca mai stangace  nu o sa prinda in "ziua ei" .da daca ar fi sa iti cantaresti sansele sigur nu ai pune egal intre cele 2!
nu zic ca voblerele ar trebui sa fie opere de arta ca sa prinda.....dar....nu toti pestii se bazeaza pe linia laterala pentru a se hrani.multi pesti(intre care cleanul,pastravul,stiuca..) se bazeaza mai ales in ultima faza a analizarii tintei aproape exclusiv pe vaz.........
in concluzia MEA  un finisaj de calitate nu e bun numa pentru marketing sau dat mare pe saituri Wink
« Ultima modificare: Miercuri 14 Ianuarie 2009, 14:25:56 de către adrignat » Memorat

WWW.BSCTEAM.RO
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2379 : Miercuri 14 Ianuarie 2009, 14:42:19 »

dumitre , nu ma deranjeaza nici nici, aia e clar , fiecare ii cu drumu lui, numa ma deranjeaza ca unu de pe contra-sens intra pe sensul meu, intelegi?  Risete daca tu vrei sa faci blank si sa pescui cu blank ii ok, daca io iti sugerez sa il pictezi , ii tot un ok, dar daca zici ca merge numa pe blank sau ca ala de se chinuie sa le faca nush cum ii mai prost atunci ma deranjeaza, sa nu uitam ca topicul a decurs normal pana la un punct , ca sa il scot in evidenta am sa iti zic asa, sunt demult pe forumul asta si l-am urmarit cu interes de pe vremea cand niciunul din cei care posteaza(inclusiv eu) nu aveau aerograf (sunt care nici nu erau pe forum la ora aia), nu stiau ce e devcon, propionat , sau ciopleam in lemn de tei ca ala il aveam in casa .

Apoi cativa au mai progresat, unii mai mult altii mai putin (mai o rasina nush cum, mai un lac nush de care, mai un aerograf) si nu am zis nimica referitor la asta, pana intr-un punct cand s-a facut un mijto eftin referitor la "bibelouri" si anume ca is numa bibelouri si atat , apoi a continuat pe ideea ca si un vobler nepictat sau mai neingrijit , sau fara nush ce topcoat sau fara nush ce ochi prinde , ce sa inteleg de aici? ca sunt un prost ca am dus pasiunea de a face voblere la un alt nivel?...bine, poate sunt, sa revenim la vremurile anterioare , tot atunci era cineva cu - care vorbeam mult pe numele lui Sava Andrei (mai vorbim si acum) , voblerele sale erau de 1000 de ori mai aratoase ca ale mele, nu i-am zis niciodata "ma ce iti bati capu, iote ca si amaratu asta al meu prinde", nu mi-am permis sa ii ingradesc creativitatea si pasiunea de a face lucruri de calitate din toate punctele de vedere, nu numai al vibratiei si nici nu l-am acuzat ca voblerele lui nu vibreaza bine pentru ca se ocupa prea mult de aspectul exterior.

Este multa munca implicata si sunt sigur ca nu se posteaza toate voblerele facute aici, sunt si esecuri si ridicari si coborari chiar si dupa 3-4 ani de facut voblere sunt astfel de probleme. Cam asta e, fiecare investeste cat vrea, cat poate , face cum poate , face cum vrea, dar e bine sa nu arate cu degetul la altul care poate sau face mai mult si viceversa  Wink  Eu nu cincurez cu nimeni , nu is intro cursa contracronometru sa pun nici 10 voblere pe zi , nici 1 la 10 luni , nici capturi cu ele si nu am nimica de demonstrat. Daca pun o fac sa primesc critici CONSTRUCTIVE, daca nu stiu sa le primesc inseamna ca sunt nedemn de ele, la ultimele voblere mi sa replicat ca  nu am dat atentie mai multa la finisarea marginilor barbetelor , am admis, asa este , nu am zis "lasa ba ca merge si asa", plm ca deja perd prea mult timp cu detalii tehnice

Faceti ce vreti , numa sa va cada bine  Wink

Un rand de  Bere la toti

Postat pe:: Miercuri 14 Ianuarie 2009, 14:32:16

si voblerele lui Andrei se pot vedea aici  Wink

si aici:

Wink
Memorat

Pagini: 1 ... 117 118 [119] 120 121 ... 130   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.049 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 25 Octombrie 2017, 03:32:21
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.