Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante.

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 09:23:05 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 124 125 [126] 127 128 ... 130   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante.  (Citit de 1080765 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2500 : Miercuri 21 Ianuarie 2009, 15:53:30 »

noi vrem sa le vedem si terminate! pana atunci fara aplauze!  Bere
Memorat
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #2501 : Miercuri 21 Ianuarie 2009, 18:21:40 »

@ gene3004

...unde ai gasit asa mare cartela de mobil ?... Rinjet
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: arad

« Răspunde #2502 : Miercuri 21 Ianuarie 2009, 18:26:54 »

@ fox
...buna treaba  Aplauze,n-am inca "varsta" ca sa pot sa-ti dau sfaturi,dar iti recomand sa fi foarte atent la ceea ce te sfatuiesc  "veteranii".

In urma cu cateva "pagini" am postat poza unui "hornet" care era in faza "embrionara".Imi permit sa vi-l arat terminat.

...rog critica
Multam fain !

radule faine man,ochetzi pusi corect, n-are rost, cred ca bat mortal, ar fi de criticat paintul darrrr doar dpdv estetik.... ai timp si pentru asta... nu te grabi. Jamaica

Postat pe:: Miercuri 21 Ianuarie 2009, 18:24:04

ps daca potzi ia triple bune, ca ai tu acolo nu-s ok, conteaza daca vrei sa n-ai rateuri..
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]  U-pescuit!
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #2503 : Miercuri 21 Ianuarie 2009, 19:42:49 »

@old_radu :   cartela e la dimensiunile normale voblerele sunt mici  Tongue cred ca e chestie de zoom ,  nu gene?
Memorat

dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2504 : Miercuri 21 Ianuarie 2009, 19:48:53 »

@old_radu : ancorele alea din coada voblerului mai sint cum mai sint... cu toate ca olea olea  mai mari n-ar strica ... dar alea de pe burta is mici !
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2505 : Miercuri 21 Ianuarie 2009, 21:56:27 »

Rinjet vad ca daca eu nu zic nimik toata lumea tace si face  Risete
Am cateva intrebari de ultima ora?
1) Care sunt primele ecuati pe care ar trabui sa le respectam cand incep un vobler?
2) De unde stim la cat sa punem barbeta ( dati niste ecuati ) sa no mai punem la nimereala ?

Astept raspuns de la grei Pike , Mark radu gene

P.S Nu vreu iar politica de genu daca aia e asa aia e asa veru calcule fizice si matematice etc.
« Ultima modificare: Miercuri 21 Ianuarie 2009, 22:20:08 de către Ovi_666 » Memorat

fox
Vizitator
« Răspunde #2506 : Joi 22 Ianuarie 2009, 09:05:32 »

Citat
fox zine si noua din ce is barbetele? sugubat
barbeta o fac din PET.din partea de sus a sticlei  "gatul" unde este mai dura.cand lacuiesc voblerele , lacuiesc si barbeta si astfel e mai rezistenta.
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2507 : Joi 22 Ianuarie 2009, 09:37:32 »

@ ovy

primele ecuatii cand incepi un vobler ?? sunt multe de spus!

tine in primul rand de proiect sau daca il copiezi;
daca il concepi tu, e mult de explicat si poti face in mai multe variante:
ori te gandesti la situatia in care pescuiesti si concepi voblerul sa poate fi folosit in acea situatie si pe vibratia dorita, patern, etc raportat la gradul de activitate al pestelui ... ori stai cu lemnul in mana 2-3 ore si iti spune el ce sa faci! la a doua varianta nu ramane decat  sa-i gasesti utilitatea viitoare si te vei comporta exact ca un pescar care-si cumpara voblere si le testeaza si apoi vizualizeaza situatiile in care-l va pescui;

in care dintre situatii te afli ca sa pot dezvolta
au inceput sa se topeasca baltile  Fir intins  si renuntam la   Bere

Postat pe:: Joi 22 Ianuarie 2009, 09:32:21

@ ovy
uitasem de raspunsul la intrebarea 2

vei sti unde sa pui barbeta singur daca te apuci serios de facut; toti au inceput cu testele in cada;
s-a scris pana acum ceva despre acest aspect;
am vazut niste voblere interesante zilele trecute care aveau barbeta sub zero grade fata de linia de mijloc imaginara, dar cred ca era lestat foarte pe cap ... iar cand il lansai la apa facea un unghi de 10-15 grade cu pelicula apei;
Memorat
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2508 : Joi 22 Ianuarie 2009, 09:40:59 »

@ ovy

primele ecuatii cand incepi un vobler ?? sunt multe de spus!

tine in primul rand de proiect sau daca il copiezi;
daca il concepi tu, e mult de explicat si poti face in mai multe variante:
ori te gandesti la situatia in care pescuiesti si concepi voblerul sa poate fi folosit in acea situatie si pe vibratia dorita, patern, etc raportat la gradul de activitate al pestelui ... ori stai cu lemnul in mana 2-3 ore si iti spune el ce sa faci! la a doua varianta nu ramane decat  sa-i gasesti utilitatea viitoare si te vei comporta exact ca un pescar care-si cumpara voblere si le testeaza si apoi vizualizeaza situatiile in care-l va pescui;

in care dintre situatii te afli ca sa pot dezvolta
au inceput sa se topeasca baltile  Fir intins  si renuntam la   Bere

kipiit on mark !  Risete Risete Risete Risete
...........
si io tot cu a doua varianta votez ! e logica ! iti faci ce ai nevoie... ai nevoie sa pescuiesti cu el sau ai nevoie sa-l pui in vitrina s-al admiri... nu e nici un atac... e fiecare cu nevoia lui !  Rinjet Wink Risete
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2509 : Joi 22 Ianuarie 2009, 10:23:55 »

n-am facut nicio aluzie la nimeni! ambele pot fi corecte ca abordare
Memorat
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Blaj

« Răspunde #2510 : Joi 22 Ianuarie 2009, 13:46:23 »

Citat
fox zine si noua din ce is barbetele? sugubat
barbeta o fac din PET.din partea de sus a sticlei  "gatul" unde este mai dura.cand lacuiesc voblerele , lacuiesc si barbeta si astfel e mai rezistenta.

Salut!
E bine sa tii barbeta cat mai curata, fara urme de lac sau de adeziv. (e destul de rezistent mai ales zona de care spui) In general de PET nu prinde prea bine niciun adeziv, ca sa faca fixarea bine se dau cu un ac incalzit la bricheta una-doua gauri in zona ce vine in canalul din corpul vobblerului, odata adezivul trecut prin gauri face priza cu corpul si nu mai iese in vecii vecilor!
Bye!

STM
Memorat

sTm
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2511 : Joi 22 Ianuarie 2009, 14:13:11 »

multe barbete sint facute din propionat, si voblerele date cu propionat ultimul strat e dat cu tot cu barbeta lipita ( culmea ... si aia lipita tot cu propionat  Smiley )

daca are lipici neomogen pe barbeta cre ca poate dauna echilibrului ( depinde cit si unde are ) si nu vorbesc acu de priza barbetei ( cit de bine e lipita si cu ce ... ) ci ma intreb ce dezavantaj concret ar avea o barbeta lacuita frumos ?

baii !

sd
Memorat
pandy
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Moinești

« Răspunde #2512 : Joi 22 Ianuarie 2009, 14:20:25 »

A-ti incercat sa confectionati barbete de culoare rosie (...tuburi de ketchup) ? ... sugubat...o sa aveti surprize placute , la capitolul atacuri !...in special la cele minow...Mai sint niste plexic-uri de un rosu un pic transparent , incercati...

P.S. Tiberiu nu te-am uitat , dar acu' iar mi-s pe drumuri , cind ma "stabilizez" ( Rinjet)i-ti trimit coletul cu plutele .
« Ultima modificare: Joi 22 Ianuarie 2009, 14:24:38 de către pandy » Memorat

Caracterul : "...ceea ce faci când nu te vede nimeni !"

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #2513 : Joi 22 Ianuarie 2009, 15:58:38 »

Salut!
E bine sa tii barbeta cat mai curata, fara urme de lac sau de adeziv. (e destul de rezistent mai ales zona de care spui) In general de PET nu prinde prea bine niciun adeziv, ca sa faca fixarea bine se dau cu un ac incalzit la bricheta una-doua gauri in zona ce vine in canalul din corpul vobblerului, odata adezivul trecut prin gauri face priza cu corpul si nu mai iese in vecii vecilor!
Bye!

STM
chiar daca dai cu smirghel barbeta din pet ? nici atunci nu face priza?  Smiley
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2514 : Joi 22 Ianuarie 2009, 16:59:12 »

Ultimele creatii ale lui Simon Tiberiu

Cele 2 mici vopsite sunt din tei, cel mai lunguiet e din lamai, cel alb e din balsa, cel cu sozi e din stejar si cel cioplit mic e din lamai

Postat pe:: Joi 22 Ianuarie 2009, 16:26:03

Wink
@mark: pai ori copiez ori fac modele proprii care poate deja exista si nu sumt produse de serie si nu im dau seama Tongue  In momentul de fatza nu ma gandesc unde am sa dau in ce conditi etc . Dar ar trabui sa o fac deacum in colo  Wink. Ultimadata cand mam holbat 2 ore la un lemn a ieist un corp super din puntu meu de vedere pacat ca i-am cocosit capu Pling
Barbetele le pun la intamplare dupa cum am vazut la modele asemanatoare dar ma gandesc ca daca ar fi avut bataia aia cu unghiu ala  sugubat
Acum stii cum stau lucrurile si poti sa-m raspunzi! Daca nu iti convine sa o faci aci dam un mp sau pe mes Rinjet Dar a fi indicat s-o faci aici pentru ca o sa fie si alti interesati!

Astept si alte opini de  la alti mesteri  Wink
Memorat

mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2515 : Joi 22 Ianuarie 2009, 17:16:17 »

@ tiberiu  Aplauze
intrebare : ala alb sidef il lasi asa ?? e sinking ?? e pt shalau sau ... /??
vad ca e plin de icre Smiley

@ ovy
daca imi pui o poza cu un blanc iti pot da un sfat; asa voi repeta tot ce s-a scris; aici tine de lestare, bataie pe care vrei sa o obtii, forma voblerului, curentul apei ... sunt multe variabile; pune un blanc fotografiat din lateral si spate si burta si atunci iti pot da sugestii; pana atunci inspira-te din voblerele postate pe aici sau pe alte siteuri; cu timpul o sa faci niste conexiuni intre relationarea dintre pozitia barbetei si ...... celelalt variabile

Postat pe:: Joi 22 Ianuarie 2009, 17:12:39

@ pandy
da, eu am facut si cu rosu si cu verde ! sunt si unele modele de fabrica din aceasta culoare! cateodata barbeta de o culoare rosie asigura un nr de atacuri mai mare decat cel normal!

ieri am lucrat la 24 blancuri si azi le voi lesta; sper ca luni sa le postez pictate si lacuite cu devcon 10 ! Smiley
de abia astept sambata  Fir intins
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2516 : Joi 22 Ianuarie 2009, 17:24:08 »

Rinjet deci pana la urma raspunsu la intrebaririle mele are nu nu am ce calcule matematice fizice sa fac ca sa obtin pozitia lestului si sa-m dau seama de bataie etc.
Memorat

mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2517 : Joi 22 Ianuarie 2009, 17:59:59 »

@ ovy
se poate face un soft, dar cred ca ar costa cam scump iar cel care-l face trebuie sa aiba super cunostinte in voblerit pt ca sunt jde mii de situatii! oricum de aia incercam sa facem voblere cat mai identice dupa unul reusit! right ??

Memorat
empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: arad

« Răspunde #2518 : Joi 22 Ianuarie 2009, 18:09:36 »

speratnze pentru havatzi....

Postat pe:: Joi 22 Ianuarie 2009

Postat pe:: Joi 22 Ianuarie 2009, 18:03:28

teste

Postat pe:: Joi 22 Ianuarie 2009, 18:08:09

sau poate o noua abordare???

* DSCF2907.JPG (56.48 KB, 800x600 - văzut 170 ori.)

* DSCF2908.JPG (47.7 KB, 800x600 - văzut 181 ori.)

* DSCF2902.JPG (111.57 KB, 799x599 - văzut 211 ori.)

* DSCF2897.JPG (77.77 KB, 800x600 - văzut 185 ori.)
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]  U-pescuit!
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2519 : Joi 22 Ianuarie 2009, 18:11:05 »

@ empty
 Aplauze
imi place electrocardiograma aia! de ce nu o faci mai deasa pe anumite portiuni si vei obtine alt rezultat .... cred ca stii la ce ma refer
Memorat
Pagini: 1 ... 124 125 [126] 127 128 ... 130   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.056 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 23 Martie 2017, 01:48:50
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.