Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante.

Miercuri 13 Decembrie 2017, 17:01:50 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 127 128 [129] 130   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante.  (Citit de 1090550 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
HellRAISER
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Sibiu

« Răspunde #2560 : Sâmbătă 24 Ianuarie 2009, 16:34:57 »

da dumitre...ai dreptate...ia zi shine iti adushe jin din sibiu...iti pasez si eu un 2 litri de jin de ardeal Sarut
Memorat

C&R
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2561 : Sâmbătă 24 Ianuarie 2009, 17:01:36 »

nu e jin... e afinata !  Wink
e facuta cadou de cineva din Sibiu pe rapitori Edi... dar predata de anu trecut spre ami fi adusa incoa la un amic de-al meu din Deva care vine incoa la primavara  Rinjet
oricum ... merci de oferta Hell !
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #2562 : Sâmbătă 24 Ianuarie 2009, 17:54:44 »

cei aci ma contrabanda de vin si jumere hai gata sa revenim la subiect  Rinjet!!!

Cine are voblere noi sa le posteze nuami decat si sa nu mai stea pe ganduri !

P.S Mi-ar place ca cei care nu au legatura cu titlu topicului sa nu se mai baje-n sama  Rinjet

Postat pe:: Sâmbătă 24 Ianuarie 2009, 17:28:07

Ma mai stie cineva ceva de mayer??? Cum?

Memorat

gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #2563 : Sâmbătă 24 Ianuarie 2009, 18:55:00 »

Salut.multam..dar  nu trebe.
 cat despre sugestii... sa vedem:
Citat
la ochietul de pe burta
...asa e .pare mic. dar e  asa cum imi place.e micut intradevar, nu zic nu.dar! jocul triplei este dat de  inelul despicat... care nu trebuie sa aiba un joc mare neaparat;totusi  ochetul permite un oarecare joc  inelului. 
asa.... apoi:
Citat
ochetzi mici exagerat de mici la gene in special pe burta, daca nu au o miscare libera deranjeaza bataia + intervine o uzura intre inel despikat si corpul voblerului ce poate ajunge in timp pana la lemn
         nu deranjeaza absolut deloc bataia!! cat despre uzura pomenita.... ce naiba?! vrei sa il ai doua vieti???  dupa cum ai spus ai mai vazut ocheti de astia " exagerati "la mine... deci te pot asigura  ca nu a aparut inca uzura   la nici unul( nici nu ar avea cum.... nu sunt forte asa de mari acolo!!!)   
 si  ultima:
Citat
de ce ai lasat barbeta aia asa de mare la primul ? ca sa se roteasca? sau ca sa ai de unde taia
    nu radule. nu ca sa se roteasca ..  ala e facut special pt  o anumita fosta balastiera unde apa sta pe loc( stii unde..)  si unde acest vobler va avea bataie la  oricat de fina ar fi recuperarea Wink  ...   si apoi dupa ce trece sezonul.. de ce  nu? o putem taia , face in Z... mai vedem noi...
  si ca sa fie clar.... explicatiile sunt pt Ovy...el e cel ce trebe sa invete si ii este lene  sa experimenteze!   dar macar e bun de profesor: invatacelul lui l-a luat bine de tot!! Tongue

si hai sa va mai arat  unul... care o sa va intrige nitel.... stiu eu unde.... in rest la fel..patern banal...( dar prinzator!):

« Ultima modificare: Sâmbătă 24 Ianuarie 2009, 19:06:09 de către gene3004 » Memorat
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2564 : Sâmbătă 24 Ianuarie 2009, 19:49:55 »

ptiu ! a dracu ! ... si asta din ultima poza fix la mine se uita !  Risete
Memorat
HellRAISER
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2565 : Sâmbătă 24 Ianuarie 2009, 20:34:45 »

gene...misto bibi asta al tau....felicitari....
Am aceeasi problema ca si tine...nu reuses sa fac ochi exact opusi...unu mai jos...altu mai sus.....si tot asa
Memorat

C&R
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #2566 : Sâmbătă 24 Ianuarie 2009, 21:10:39 »

hell > cu un cerculetz de orice material aproximativ de marimea ochiului si gaurit pe mijloc poti rezolva simetria ochilor. stabilesti primul ochi apoi vii pe partea cealalta cu cerculetzul respectiv cu un ac prin mijlocul lui si cauti locul potrivit . cum ? te uiti pe spatele voblerului si vei muta cerculetzul mai spre bot sau mai spre coada ghidandu-te dupa cel lipit deja .apoi te uiti frontal si mutzi cerculetzul mai sus sau mai spre burta avand ca reper tot celalalt ochi lipit deja . te mai uiti odata pe spatele voblerului si iar frontal pina ti se pare ca e simetric si impungi cu acul centrul cercului sau trasezi cu ceva circumferintza . nush daca ai inteles dar practicand sigur vei reusi . Wink

gene > vreau si eu la balastiera aia ca mi-i foarte draga  Love
Memorat
empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: arad

« Răspunde #2567 : Sâmbătă 24 Ianuarie 2009, 21:42:08 »

dupa cum ai spus ai mai vazut ocheti de astia " exagerati "la mine... deci te pot asigura  ca nu a aparut inca uzura   la nici unul( nici nu ar avea cum.... nu sunt forte asa de mari acolo!!!)   

da intradevar nu sunt exceptzie face atacul pestelui sau pestilor ce de obicei sunt la tripla din mijlok...  Jamaica

Postat pe:: Sâmbătă 24 Ianuarie 2009, 21:39:19

ps m-au critikat altzii asa ca te critik si io, ochetul de pe spate la ultima creatzie este cam patratzos in rest respekt! Evil

Postat pe:: Sâmbătă 24 Ianuarie 2009, 21:41:28

ps ps si binentzeless simetria ochilor ... Risete Risete
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]  U-pescuit!
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2568 : Sâmbătă 24 Ianuarie 2009, 22:11:40 »

ma yemty stii dc sunt unele sarme cara cand pui patentu pa iele sa fac patrate
Memorat

gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2569 : Sâmbătă 24 Ianuarie 2009, 22:26:38 »

Citat
da intradevar nu sunt exceptzie face atacul pestelui sau pestilor ce de obicei sunt la tripla din mijlok...
adica tie iti apare uzura la  ochetii unde ai avut atac? Shocked       ce pesti pescuiesti tu?  Shocked si ce fir ai?Cum? de tine firul si forteaza la inel si ochet? lac...?

pescuiesti  la  somoni de aia de 40-50 lb?!vreau si eu Pling
Memorat
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #2570 : Sâmbătă 24 Ianuarie 2009, 23:01:57 »

...am incercat sa corectez din greseli...6 cm,sinking

...chiar m-am straduit

...rog critica...macar ca si aia facuta lui gene    Jenat

SPOR !...la cioplit. Wink
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2571 : Sâmbătă 24 Ianuarie 2009, 23:08:39 »

Super faine Wink
Si calificativele sunt :
1)paint : 8+ ( care pt tine ii ca si 10)
2) forma 9,50
3)ancole bunicele

Si acuma cateva intrebari/ sugesti
Ce sarma ai? Sae murdara cu lac?
La asta la primu nu ai curatat barbeta  Tongue
Gene ii face bagati si tu scosi Risete
Stii ce ar mai trebui sa  faci? Niste filmulete cu bataile!
Memorat

Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #2572 : Duminică 25 Ianuarie 2009, 03:57:28 »

-ovi, u cu criticile tale chiar vrei sa ajuti pe cineva? u vii cu critice legate doar de aspect Shocked u cand iei un vobler din magazin te uiti la cum arata sau citesti la ce adancime evolueaza, ce greutate are etc.?
-acuma nu te supara, dar nu-si permit altii cu experienta sa critice in felul constructiv si vii u cu critile astea. paintul e f bun, fiecare este liber sa-si gaseasca culorile care sa-i ofere rezultate cat mai bune, de altfel si forma voblerului, iar ancore mai bune nu sunt decat gamakatsu care sunt prea scumpe.. eu nu vad nimik ce ar putea sa-l ajute din ce ai zis u.. ca nu si-a curatat barbeta de paint?? sa fim seriosi

-acuma sa zic si eu ce am de zis trecand de critica despre ovi Tongue
-dak ne zici si unde este lestat voblerul sa stim cum bate, cat de greu este si ptr ce specie si adancime l-ai gandit am putea intra in mai amanunt sugubat
-topcoatul ar trebui inbunatatit dak urmaresti stiuca, salaul... banuiesc ca folosesti lac simplu, eu am facut o comanda de devcon2ton ptr mine, radu si gene.. dak esti interesat iti dau contactul de la care am facut eu comanda sa-ti poti procura si u, in jur de 120lei te ajunge 256gr de devcon2ton, care din cate am auzit ar fii de ajuns ptr aprox. 350-370voblere
« Ultima modificare: Duminică 25 Ianuarie 2009, 03:59:44 de către Horsu » Memorat
HellRAISER
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2573 : Duminică 25 Ianuarie 2009, 04:34:00 »

@ovi ...cand vei ajunge la jumatea din sfertu al intregului (hai k aici am tras de par tare Risete )lui Radu atunci sa vi cu critici de alea...nu uita...tu esti la faza de marker si lemn in culoarea naturala, nu zic k nu prinde "culorile" tale, doar k ce face radu este mai avansat, un lucru pe care tu i vei obtine peste vreo 1 an...sa nu zic 3  la modul in care am observat k progresezi Smiley

@Radu, ......felicitari...mie unu imi plac Sarut....o singura sugestie....atentia la detalii mici va face toata diferenta intro progresare pozitiva Wink
Memorat

C&R
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #2574 : Duminică 25 Ianuarie 2009, 08:26:56 »

bun tizule , bun , you're on the right way . poti incerca sa bagi barbeta putin mai adanc . ovi - vezi ca ramai in urma carutzei  Trist
Memorat
empthy_cluster
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: arad

« Răspunde #2575 : Duminică 25 Ianuarie 2009, 09:50:14 »

old friend RESPEKT, io unu raman prost de uimire cand vad cat ai progresat, FELICITARI MAN!, nu am ce sa-tzi bag de vina in pozele astea nu cred ca se cade acuma deoarece ai progresat mult, inca o data RESPEKT,

fratzilor este adevarat Ovi a ramass in urma si tot adevarat este ca poate nu trebuia sa se puna tocmai el la critica, dar unele aspecte ce le-a subliniat poate trebuie sa le ia Old Friend in considerare, Ovi acuma pe bune din ce ai postat RAMAII MULT IN URMA...., stradui-te si progreseaza...

salutare tuturor.

Gene io prind doar `peste spada`  Risete Risete Risete

respekte!

Postat pe:: Duminică 25 Ianuarie 2009, 09:47:54

ps din ce a criticat Ovi sunt deacord doar cu barbeta de la primul `patata` cu putzina vopsea  Risete Risete
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]  U-pescuit!
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #2576 : Duminică 25 Ianuarie 2009, 11:04:34 »

Multumesc !...celor ce ma baga in seama.

Pana acum nu am raspuns criticilor voastre deoarece prefer sa trag concluzii si sa corectez ce se poate.Din pacate,tehnica de care dispun nu imi da voie sa "scot" mai mult.
Initial am vrut sa raspund punctual criticii,dar o s-o fac "pe sarite".Legat de materiale si in special vopseaua:-folosesc doar "Dupli-color" spray (asta am gasit initial si nu sunt multumit de ea) si mai rar lac de unghii.Apoi "topcoat":-lac simplu pt. parchet(Kober,ecolac),il dau in mai multe (6-8) straturi subtiri;-sarma este "traditionala" agrafa de birou sau sarma zincata de 0,8mm;-barbeta este din policarbonat,mai am pentru cateva bucati si pentru asta Multumesc ! celor care m-au ajutat s-o obtin.Lemn de tei,inca nu am incercat altceva.Solutie impermeabilizare-diluant +pahare.
In rest,superglue,poxipol...si mult suflet. Smiley
Legat de voblerele de mai sus: sunt lestate pe portiunea dintre ochetul abdominal si  barbeta , greutate 8-10 gr. total (aproximez prin comparatie, nu am cu ce sa cantaresc),barbeta este introdusa in corp pe o lungime de 4-5 mm,bataia este marunta fara prea mult "roling"(asta la testul din cada) si urmaresc sa dau cu ele la avat si de ce nu si la clean sau ce o fi... Rinjet
Inca o data multumesc pt. critica si sfaturi !...cu promisiunea ca o sa incerc sa tin cont de ele,asta in limita posibilitatilor.

SPOR !...la cioplit. Wink
« Ultima modificare: Duminică 25 Ianuarie 2009, 11:07:41 de către old_radu » Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2577 : Luni 26 Ianuarie 2009, 09:53:26 »

@ gene & old radu
 Aplauze
« Ultima modificare: Luni 26 Ianuarie 2009, 11:21:52 de către Dreamer » Memorat
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2578 : Luni 26 Ianuarie 2009, 10:32:52 »

doar ma stiti..cand postez apoi postez, deci inca unul:
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #2579 : Luni 26 Ianuarie 2009, 11:15:49 »

P.S. @gene , ala e material de la mayer? se pare ca ai si tu problema cu malformarea la indoire (adica se intinde materialu si nu mai este clear)  Trist , in rest frumos, forma simpla si eficace fara batai de cap, asa inchis pare bun la apa limpede  Smiley nu prea sunt cu cleanu dar mai trag si eu cu urechea  Rinjet

« Ultima modificare: Luni 26 Ianuarie 2009, 11:22:40 de către Dreamer » Memorat

let the pike survive, put it back alive

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Pagini: 1 ... 127 128 [129] 130   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.047 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 22 Noiembrie 2017, 20:08:36
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.