Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante.

Vineri 24 Noiembrie 2017, 00:35:07 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 38 39 [40] 41 42 ... 130   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante.  (Citit de 1080327 ori)
0 Utilizatori și 2 Vizitatori pe acest subiect.
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #780 : Miercuri 23 Iulie 2008, 12:01:23 »

gata cu albiturile..urmeaza coloratele Risete

cele mici au 2 cm .. si inelele lor sunt pe masura , facute din sarma de otel...Wink
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #781 : Miercuri 23 Iulie 2008, 13:14:59 »

Ie foarte simplu Radu   Wink

uitate aici [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]  sugubat
Memorat

Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #782 : Miercuri 23 Iulie 2008, 22:06:42 »

am o intrebare stupyda  Risete are ceva daca barbetica  ii alta culoare si nu-i trensparenta  Cum?
Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #783 : Miercuri 23 Iulie 2008, 22:07:48 »

problema e de sarma ca nu gasesc  de innox otelita ( sarma de stomatologie e cam scumpa ).
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #784 : Miercuri 23 Iulie 2008, 22:38:02 »

ati vizitat saitu acesta
  [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

intresant pacat ca scrie in kineza

Postat pe:: Miercuri 23 Iulie 2008, 22:13:36

radu cand am zis ca am reusit sam fac singur inelele despicate  am uitat sa mentionez  ca sant  dor niste prototipuri nu  am facut din sarma de inox otelita  ci din niste sarma usor modelabila dar din pacate rugineste  Suparat  ma gandesc sa fac in continuare din ea dar sa aplic un strat de bronz sau de grund  ca sa nu mai rugineasca asa usor  sugubat

Postat pe:: Miercuri 23 Iulie 2008, 22:16:08

Cool

Postat pe:: Miercuri 23 Iulie 2008, 22:17:09

intrebare intrebatoare sarma de cupru nu este buna ? Cum?  cand eram mic facem din sarma de cupru inele asemanatare  pt diverese  jucari ( prosti bla bla )

Postat pe:: Miercuri 23 Iulie 2008, 22:19:23

AM SI IO CATE VA INTREBARI ( STUPIDE)  IN LEGATURA CU LEMNU DE BALSA 
1.balasa asat ii un copac sau un fel de tufa ca sangeru
2. sa gaseste la noi in tara?
3. in ce foprma se gaseste la vanzare ?

« Ultima modificare: Joi 24 Iulie 2008, 16:27:48 de către Ovi_666 » Memorat

Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #785 : Joi 24 Iulie 2008, 07:57:54 »

Inelele din sarma de cupru nu rezista..e moale. Pentru asta gasesti sarma de la cablurile de ambreiaj(sufa respectiva), chiar daca e f subtire, pentru voblerele mici e buna. Un alt exemplu sint arcurile de la pix; daca ai taiat capetele..ai 2 inele despicate Wink
In legatura cu balsa..se foloseste in general in modelism si pentru confectionarea plutelor. se importa. Se distribuie la noi prin firma [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ], sub forma de placi de diverse grosimi.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Blaj

« Răspunde #786 : Joi 24 Iulie 2008, 09:58:15 »

Inelele din sarma de cupru nu rezista..e moale. Pentru asta gasesti sarma de la cablurile de ambreiaj(sufa respectiva), chiar daca e f subtire, pentru voblerele mici e buna. Un alt exemplu sint arcurile de la pix; daca ai taiat capetele..ai 2 inele despicate Wink
In legatura cu balsa..se foloseste in general in modelism si pentru confectionarea plutelor. se importa. Se distribuie la noi prin firma [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ], sub forma de placi de diverse grosimi.

Salut!
Daca tot pomeniti de SIERRA, ei au de vanzare si sarma din otel de arc de 0,5 mm grosime. Stiu, ca mi-am cumparat. Se ia un electrod de 2,5-3 mm grosime, se da jos pasta de pe el, se lustruieste cu un smirghel fin, se da o gaura undeva pe capat cu un burghiu de diametru de 1 mm, celalat capat se indoaie ca o manivela. Se ia sarma de otel de 0,5 mm, se introduce prin gaura de 1 mm, se indoaie capatul ei, se fac doua ture in jurul electrodului spira langa spira, se prinde intre doua bucati de lemn intr-o menghina, se invarte "manivela" in timp ce se ghideaza usor sarma sa iese un arc de tractiune "spira-langa-spira". Dupa ce se "bobineaza" toata sarma, se desface menghina se da jos arcul format si se taie cam doua spire si jumatate cu o dalta micuta, eu mi-am facut dintr-un alezor, sau cu un cleste. Uite-asa se fac inele pentru vobblere "la kil".
In ce priveste lemnul, eu am facut din toate materialele posibile si imposibile vobblere(spuma, balsa, mahon, cires, plop, fuma, frasin, tei, nuc...), dar am ajuns la o concluzie, lemnul de salcie plangatoare "rules". Niciun alt material nu se prelucreaza mai usor si nu da o suprafata mai fina la prelucrare. E si gratis pe deasupra, il aduce apa si-l depune in cate-un cot al apei. Trebuie ales cel care are o culoare roscata si inca nu are urme de mucegai. Necesita putin plumb pentru lestare, la vobblere plutitoare nu se pune deloc. Rezistenta lemnului e mai mare decat a lemnului de balsa. Incercati si o sa renuntati la balsa.

Radule, daca iti trimit 100 de palete pentru microvobblere, bunavoiesti sa-mi faci vreo doi gandaci din aia de prins cleni intre 0,5 si 1,5 kg? Alaltaieri mi-am ascutit setul de rezerva pe care am incercat sa-l vand si nu am primit oferta buna pentru mine, asa ca mi le-am pastrat. Paletele sunt din PET de 0,7 mm grosime.

Bye!
Memorat

sTm
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #787 : Joi 24 Iulie 2008, 10:05:42 »

Multumesc Simon Tiberiu pentru sfaturi  Wink

Cine s-ar fi gandit ca lemnul de salcie de care ma lovesc in fiecare zi , ar fi bun pentru constructia de voblere Cool
Memorat

gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #788 : Joi 24 Iulie 2008, 10:08:23 »

Citat
Alaltaieri mi-am ascutit setul de rezerva pe care am incercat sa-l vand si nu am primit oferta buna pentru mine, asa ca mi le-am pastrat

hmmm. si cat ai cerut initial... 120 roni e cam mult( desi am fost de acord cu suma, pacat ca te-ai razgandit....). totusi tu te-ai folosit de ele ..... sau gresesc? Cum?
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #789 : Joi 24 Iulie 2008, 10:11:10 »

Risete aproximativ 1,2 lei paleta  Risete
Memorat

gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #790 : Joi 24 Iulie 2008, 10:13:32 »

Risete aproximativ 1,2 lei paleta  Risete

120 e pretul matritei  , nu al  barbetelor....
« Ultima modificare: Joi 24 Iulie 2008, 10:15:27 de către gene3004 » Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #791 : Joi 24 Iulie 2008, 10:18:26 »

Citat
de fapt iesi muult  mai ieftin pt ca  faci mii de bucati nu doar o suta

Aplauze ai dreptate
Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #792 : Joi 24 Iulie 2008, 13:34:01 »

nush ce sa zic de barbetele gata taiate . eu imi fac barbeta dupa vobler si am pet de 0,5-0,7 si spectar de 0,7 .Dar mai vedem . la ce modele de gandaci te referi? la colorado sau la carabushii de iunie (aia maroniu deschis) ,carabush de mai? sau la alte ganganii care le-am postat mai demult ?

> pt gene > nu stiu daca ai sa reusesti sa tai petul ala gros de 1,5mm cu matritza lui simon , dupa cate vad el taie pet subtzire de 0,7mm si din poza matritzelor nu reiese ca buza matritzei ar fi prea lunga
« Ultima modificare: Joi 24 Iulie 2008, 13:38:07 de către RADU » Memorat
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #793 : Joi 24 Iulie 2008, 13:51:08 »

hmm.. simon taia cate 3,4 buc odata. deci 3*0.7....  Q.E.D

oricum numai sunt interesat  de matrita respectiva. acusica tre sa fie gata  ale mele;)
Memorat
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #794 : Joi 24 Iulie 2008, 17:11:12 »

baieti ma scuzati ca va intrerupt discutia...

am si io o intrebare... vopseaua acrila se poate subtia / dilua ? daca da... cu ce ?

mie imi trebe cantitati ff mici... o picatura odata... si e cam viscoasa...

oare se usuca in cutie daca deschid si inchid des capacu ?

n-am folosit nicidata si habar n-am... acu am luat un set cu mai multe culori...
Memorat
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #795 : Joi 24 Iulie 2008, 17:16:15 »

se poate dilua. ar trebui sa scrie pe ea cu ce.... ai putea folosi  ca diluant:apa, acetona, alcool tehnic..care ti-e la indemana si mai usor de procurat... ( apa normala las-o ultima..) incearca in cantitate ff mica pt test.ce folosesc eu se dilueaza f bine cu acetona si alcool tehnic. prefer acetona pt a este ieftina se  evapora ff repede si  vopseaua se usuca ff repede si nu mai trebuie sa astept mult intre straturi; dar...am si 2 vopsele care nu vor decat apa simpla:(... cu acetona si  alcool iese naspa.. nu m-am chinuit sa inteleg de ce...
Memorat
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #796 : Joi 24 Iulie 2008, 17:21:13 »

merci ! sa traiesti boierule !  Smiley

de uscat ... se usuca repede in cutie daca o deschid si inchid des ?
Memorat
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #797 : Joi 24 Iulie 2008, 17:22:27 »

nu se usuca repede..si daca se usuca moi inapoi...
ps:ai si un MP Wink
Memorat
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #798 : Joi 24 Iulie 2008, 17:27:49 »

Merci !  Smiley
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #799 : Joi 24 Iulie 2008, 18:11:15 »

cine im poate explica intr-o zi (oarecare) cum se pescuieste la musca  Wink pls  Rugaciune
« Ultima modificare: Joi 24 Iulie 2008, 20:22:39 de către Ovi_666 » Memorat

Pagini: 1 ... 38 39 [40] 41 42 ... 130   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.054 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 21 Noiembrie 2017, 14:08:05
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.