Prieteni Pescari

Constructia de voblere, rotative si oscilante.

Luni 22 Octombrie 2018, 06:17:50 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 41 42 [43] 44 45 ... 130   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Constructia de voblere, rotative si oscilante.  (Citit de 1212450 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Gherla

« Răspunde #840 : Miercuri 13 August 2008, 00:08:49 »

policarbonat ar trebui sa gaseti la orce depozitit de constructii

Postat pe:: Marți 12 August 2008, 23:21:32

din ce ar fi mai usor sa fac voblere din : Blocuri Balsa , Placi Balsa , sau Baghete Balsa  Cum?

Postat pe:: Miercuri 13 August 2008, 00:03:56

Citat
...cam scumpe fata de alte magazine !
unde gasestii tu in magazin balsa?
 sugubat
zi si mie sa nu mor peost  Wink
 Cool
daca se poate si cu nume de magazin Fir intins
Memorat

dstb
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bacau

« Răspunde #841 : Miercuri 13 August 2008, 07:46:36 »

unde gasestii tu in magazin balsa?
 sugubat
zi si mie sa nu mor peost  Wink
 Cool
daca se poate si cu nume de magazin Fir intins

E vorba, in principiu, de magazine online.  [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] , de exemplu. Comanzi si platesti ramburs la
posta, la primirea coletului.

Postat pe:: Miercuri 13 August 2008, 07:45:07

Salutare tuturor!
Imi puteti spune si mie pe unde pot gasi ceva policarbonat? Am vazut ca se vorbeste pe aici de spectar...

Parca spuneau baietii ca se gaseste la firmele care fac diverse chestii pentru publicitate stradala (casete luminoase & stuff).
Memorat

-------------------------------------
Centrul Regional de Ecologie Bacau - [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Buzau

« Răspunde #842 : Miercuri 13 August 2008, 10:44:47 »

Pt lemnul de balsa... exista si alte magazine online (ex. phoenixmodels sau asa ceva... google va zice mai sigur) plus ca cei din bucuresti sau alte orase mai mari pot cumpara din magazine dedicate asa ceva (ex. magazinul din muzeul militar, magazin dedicat modelistilor, daca mai exista...). Oricum, pentru voblere ioti trebuie bloc de balsa (sau placi de diferite grosimi, daca ai de gand sa faci voblerul din doua bucati simetrice). Din baghete nu prea vad cum ai putea (doar sa fie cu latura mai mare de 2-3 cm), astea-s bune pentru plute  Wink

Ok, multam, am incercat pe la depozitele de materiale dar nu gasesc decat policarbonat multicelular sau cum ii zice... nu-i bun. Ramane sa incerc la cei cu publicitatea... Actualmente imi fac barbetele din placa ABS (tot de la modelisti)... e foarte bun pentru ca se lucreaza usor si e f.f.f. rezistenta numa ca-i cam scumpa.
Si ca material pt voblere... cred ca cel mai la indemana este lemnul de balsa (pt ca se poate procura si prelucra destul de usor) avand dezavantajul ca trebuie "intarit" cu anumite solutii. In rest... cred ca au fost enumerate pe aici mai toate tipurile de lemn ce pot fi folosite... tei, salcie, fuma, etc. Eu am mai facut si din tei si se lucreaza f. bine. Am de gand sa incerc din salcie ca fuma nu stiu de unde sa iau. Si mai am de gand sa incerc cate un lemn dintr-acelea carate si slefuite de apa...
Memorat
pandy
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Moinești

« Răspunde #843 : Miercuri 13 August 2008, 11:15:55 »

...ca tot veni vorba de fuma , eu am , dar i-l dau la schimb cu balsa , sau contracost sa achizitionez balsa in loc ( preturi apropiate ) . Care vreti contactati-ma la : plutepandy@yahoo.com
Memorat

Caracterul : "...ceea ce faci când nu te vede nimeni !"

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #844 : Miercuri 13 August 2008, 13:34:58 »

V-am trimis un mail... sper sa ne intelegem  Wink
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #845 : Joi 14 August 2008, 10:26:39 »

Pandy cand ai zis ca cam scumpe Fata de alte magazine ma gandeam ca  te referi la magazine din oras nu la magazine online Wink

Apropo cine si-o comandat balsa de pe ssiera sau alte saituri? Cas curios cat urca pretu cu taxa postala!?
Memorat

medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #846 : Joi 14 August 2008, 10:35:07 »

Aproximativ 9 ron. Prin posta romana.
Memorat
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Blaj

« Răspunde #847 : Joi 14 August 2008, 12:41:58 »

Pandy cand ai zis ca cam scumpe Fata de alte magazine ma gandeam ca  te referi la magazine din oras nu la magazine online Wink

Apropo cine si-o comandat balsa de pe ssiera sau alte saituri? Cas curios cat urca pretu cu taxa postala!?

Salut!
Eu mi-am comandat de la Sierra. Este o mica problema, deoarece ei vand balsa in special pentru aeromodele, este varianta "light", nu e prea bun pentru vobblere. Sunt placi care sunt "moi ca o balega"....
O clasificare pentru balsa> light   greutate specifica < 10 pound/square feet(faceti voi socotelile)
                                    medium                           10-14
                                    heavy                             14-19 si alte variante ultralight sau extra heavy..
Eu imi fac lestarea vobblerelor cu alice de plumb si de multe ori nu am efectiv suficient spatiu sa pun atatea bile ca sa iese un "suspending" sau "sinking". De aceea eu recomand balsa medium sau "normal" fata de cel pentru aeromodele care e light sau ultralight. Asta pentru cei care vor in ruptul capului sa faca vobblere din balsa....

Bye!

STM
Memorat

sTm
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #848 : Joi 14 August 2008, 15:07:42 »

ok Nu tin in ruptu capului sa fac voblere din balsa ma descurc si cu ce gasesti pe toate drumurile  tei salcie etc, Wink
Memorat

Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #849 : Vineri 15 August 2008, 00:36:12 »

cine se stie la monturi sam raspunda si mie la intrebarea adresata pe  http://www.prietenipescari.ro/pescuit/forum/topic,361.0/
Memorat

medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #850 : Vineri 15 August 2008, 11:24:04 »

[/quote]

Salut!
Eu mi-am comandat de la Sierra. Este o mica problema, deoarece ei vand balsa in special pentru aeromodele, este varianta "light", nu e prea bun pentru vobblere. Sunt placi care sunt "moi ca o balega"....
O clasificare pentru balsa> light   greutate specifica < 10 pound/square feet(faceti voi socotelile)
                                    medium                           10-14
                                    heavy                             14-19 si alte variante ultralight sau extra heavy..
Eu imi fac lestarea vobblerelor cu alice de plumb si de multe ori nu am efectiv suficient spatiu sa pun atatea bile ca sa iese un "suspending" sau "sinking". De aceea eu recomand balsa medium sau "normal" fata de cel pentru aeromodele care e light sau ultralight. Asta pentru cei care vor in ruptul capului sa faca vobblere din balsa....

Bye!

STM
[/quote]

Ok, asa este, balsa pentru aeromodele se preteaza mai mult constructiei plutelor insa merge foarte bine pentru voblere mici si micro, zic eu. Pentru ce trece de 4-5cm... se schimba povestea. Aveti idee pe unde se poate gasi la noi balsa mai "tare" decat cel de la aeromodele?
Memorat
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #851 : Vineri 15 August 2008, 11:56:58 »

Balsa tare nu stiu daca gasesti. Balsa nu prea difera ca si duritate de la un producator la altul. Se pot face foarte bine si voblere mai mari de 5 cm din balsa. Eu am facut si de 10 cm. Ideea e ca trebuie protejate la dintii stiucii si salaului de un strat mai gros de lac..sau diferite arsini eposidice.
Un alt exemplu arhicunoscut e RAPALA..ei fac voblere din balsa si de 20 de cm Wink
Memorat

medvediucbogdan
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #852 : Vineri 15 August 2008, 14:22:30 »

Pai asta era ideea... e mai migalos sa faci vob din balsa mai mari de 5cm... cred ca e mai convenabil sa le faci din alt material.
Insa pentru cele mici nu e necesara foarte multa migala... un grund (eu dau cu cianoacrilat) vopsea si apoi 2-3 straturi de lac nitro sau 1-2 de epoxi si cam gata... asta daca nu va tenteaza sa le dati pe alea minore la monstri batrani si perversi (stiuca sau salau)  Wink

Apropo de balsa, am vazut aici:
ca au balsa standard si "balsa usor". Care o fi diferenta? Sa fie vorba despre usor (standard) si ultrausor sau despre light si medium? Asta conform clasificarii domnului Tiberiu.
Memorat
dstb
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bacau

« Răspunde #853 : Sâmbătă 16 August 2008, 11:01:15 »

Salutari!

apoi 2-3 straturi de lac nitro sau 1-2 de epoxi si cam gata... asta daca nu va tenteaza sa le dati pe alea minore la monstri batrani si perversi (stiuca sau salau)  Wink

'epoxi' de care vorbesti este adezivul expoxidic din doua componente (Bison, de exemplu) ?
Daca da, atunci il aplici nediluat? Daca da, cam cum? Pentru ca mi se pare cam gros.
Dupa ce se amesteca componentele, se poate dilua cu ceva amestecul celor doua componente?

Multumesc!

Memorat

-------------------------------------
Centrul Regional de Ecologie Bacau - [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #854 : Sâmbătă 16 August 2008, 11:10:43 »

Wink din cate am inteles eu navigand  pe saituri cu balsa am intales ca ar fi o substanta care se aplica dupa modelare  Rinjet si balsa sa intareste  sugubat

acuma nustiu dacai drept si adevarat  Cool mai uitativa si voi
Memorat

pandy
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Moinești

« Răspunde #855 : Sâmbătă 16 August 2008, 13:51:57 »

Pentru intarire merge un CA ( ciano acrilat ) , e si cu activator de reactie si simplu , un fel de superglue care se intareste ca sticla . Doar ca dupa primele baitze wob-ul cam trebuie slefuit.
Si , fara a fi catalogat ca fac reclama , totusi cel mai bun balsa pentru wob-uri e tot...fuma !... sugubat...cred ca cei care il folosesc deja pot confirma !

Postat pe:: Sâmbătă 16 August 2008, 13:49:56

...si mai e ceva ce se foloseste in industria mobilei , un adeziv foarte puternic , Orelit parca...
Memorat

Caracterul : "...ceea ce faci când nu te vede nimeni !"

Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #856 : Duminică 17 August 2008, 21:54:14 »

Wink din cate am inteles eu navigand  pe saituri cu balsa am intales ca ar fi o substanta care se aplica dupa modelare  Rinjet si balsa sa intareste  sugubat

propionat diluat cu acetona industriala sau diluant nitro

epoxi se poate dilua dupa amestec cu acetona , cred ca merge si cu diluant NITRO!
Memorat

let the pike survive, put it back alive

Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #857 : Luni 18 August 2008, 07:33:39 »

Salut!

Pai cel mai la indemana e tot nitrolacul, primul strat se da prin imersie intr-un lac foarte diluat(20-30% lac, restul diluant) care penetreaza adanc in fibra, iese din vobbler aerul ca o spuma. Dupa uscare trebuie slefuit din nou fin ca ies capetele fibrelor din lemn. Munca de 10 secunde bune...

E diferenta mare si intre placile de la Sierra, unele sunt tari, altele moi. Presupun ca intr-o placa mai grea materialul e mai dens deci automat mai tare. Deci recomand normal sau heavy. La phoenixmodels parca au si normal.

Ma bate gandul sa-mi cumpar niste abachi (obeche) din Ungaria, e super tare pentru vobblere, nu are fibra, are structura omogena se poate slefui si ciopli usor, greutate specifica 340 kg/m3 pret 210.000 Ft/m3(minimum comanda). 1 ft=160 lei vechi. Cam scump, dar la cantitatea aia se poate sparge cheltuiala in vreo 10 parti si atunci e chiar convenabil.

Va uitati pe tackleunderground? Am vazut mai demult niste vobblere postate de un lurebuilder de pe la noi, nickname "rofish", e cineva care pacane pe forumul asta? Super tari vobblerele alea cu folie, mi-am pus si eu de-oparte o bucata de folie cand am inceput o cutie de margarina. Musai sa incerc si eu.

Bye!
STM
Memorat

sTm
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #858 : Luni 18 August 2008, 08:44:22 »

Ma bate gandul sa-mi cumpar niste abachi (obeche) din Ungaria, e super tare pentru vobblere, nu are fibra, are structura omogena se poate slefui si ciopli usor, greutate specifica 340 kg/m3 pret 210.000 Ft/m3(minimum comanda). 1 ft=160 lei vechi. Cam scump, dar la cantitatea aia se poate sparge cheltuiala in vreo 10 parti si atunci e chiar convenabil.

Va uitati pe tackleunderground? Am vazut mai demult niste vobblere postate de un lurebuilder de pe la noi, nickname "rofish", e cineva care pacane pe forumul asta? Super tari vobblerele alea cu folie, mi-am pus si eu de-oparte o bucata de folie cand am inceput o cutie de margarina. Musai sa incerc si eu.

Bye!
STM

da , ma dau eu pe TU  sugubat si corespondez cu rofish de 2 ani, el face cu folie de iaurt daia striata si cu o hartie subtire la imprimanta, chestia e ca nu mere cu orice hartie si nici  cu orice imprimanta  Risete

detaliaza putin treaba cu abachi wood....unde anume in Ungaria? ca poate vorbesc cu rofish sa dea o tura , el fiind din Oradea  Evil
« Ultima modificare: Luni 18 August 2008, 08:47:44 de către Pikeman » Memorat

let the pike survive, put it back alive

Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #859 : Marți 19 August 2008, 07:30:02 »

da , ma dau eu pe TU  sugubat si corespondez cu rofish de 2 ani, el face cu folie de iaurt daia striata si cu o hartie subtire la imprimanta, chestia e ca nu mere cu orice hartie si nici  cu orice imprimanta  Risete

detaliaza putin treaba cu abachi wood....unde anume in Ungaria? ca poate vorbesc cu rofish sa dea o tura , el fiind din Oradea  Evil
[/quote]

Salut!

de la ZATIK.hu  au 3 depozite. Vreau si eu daca va puneti pe cumparaturi.

Bye!

STM
Memorat

sTm
Pagini: 1 ... 41 42 [43] 44 45 ... 130   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.055 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 10 Octombrie 2018, 01:33:19
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.