Prieteni Pescari

Motoare electrice - Baracuda vs. Minnkota Endura

Joi 23 Noiembrie 2017, 22:44:28 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Motoare electrice - Baracuda vs. Minnkota Endura  (Citit de 14444 ori)
0 Utilizatori și 2 Vizitatori pe acest subiect.
Adrian
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Duminică 19 Aprilie 2009, 20:06:24 »

salut tuturor,

am tot cautat ceva informatie despre motoarele electrice de la baracuda si nu am gasit nicaieri.
stiu ca foarte multi au o parere proasta despre multe dintre produsele lor,numai ca eu chiar mi-am luat o barca de la ei de care sunt foarte multumit,iar acuma sunt in cautarea unui motor adecvat pt ea.
deci,rugamintea este daca se poate sa imi dati ceva relatii despre aceste motoare si ce recomandati,tinand cont de experienta si dotarea voastra.
« Ultima modificare: Duminică 19 Aprilie 2009, 20:11:27 de către Adrian » Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Duminică 19 Aprilie 2009, 23:37:19 »

vezi tot la Baracuda !Sint foarte ieftine .Intreaba la Suceva. Mai problematic e cu bateria !
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #2 : Luni 20 Aprilie 2009, 18:06:09 »

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Adrian
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Luni 20 Aprilie 2009, 21:57:13 »

vezi tot la Baracuda !Sint foarte ieftine .Intreaba la Suceva. Mai problematic e cu bateria !

am vazut pretul Sorine si tocmai de aceea am indraznit sa compar cele doua motoare chiar daca au capacitati diferite.
pe mine ma interesa daca sunt bune comparativ cu celebrele MinnKota
eventual ceva argumente??!!

oby,
fi convins ca am citit acel .pdf insa acolo sunt prezentate doar generalitati si chiar daca nu ar fi doar atata,tot nu ar fi o sursa credibila deoarece vine chiar de la vanzator care are tot interesul sa isi laude si sa vanda marfa.
din cauza asta am indraznit sa apelez la bunavointa si cunostintele voastre,deci mai astept ceva detalii si informatii
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Luni 20 Aprilie 2009, 22:01:51 »

motoarele abia au apraut anu asta in oferta lor asa ca nu stiu ce recomandari ca fiabilitate in timp astepti
ca putere e clar care e mai bun(ca consum evident e celalalt)
Memorat

Adrian
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Luni 20 Aprilie 2009, 22:07:24 »

pai hai sa procedam altfel.
am o barca de 2.7m de la ei,iar eu sunt "investitorul" a 118kg  Smiley
ce recomandati in situatia asta??
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Luni 20 Aprilie 2009, 22:12:46 »

problema se pune altfel
pescuiesti de placere(asta inseamna toata ziua si fara baterii de rezerva)iati motoru mai mic(descarca bateria mai incet)
mergi in concursuri(unde trebuie sa fii primul pe loc)nu ai nici o sansa cu nici unu din ele Evil dar cu baracuda mai depasesti pe 1-2 sugubat(in concursuri iti trebuie obligatoriu si o baterie de rezerva, cu redresoru aferent si generatoru tau sau posibilitatea de a te lipi la generatoru altora) Fir intins
Memorat

Adrian
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Luni 20 Aprilie 2009, 22:24:58 »

pescuiesc numai for fun  Wink
concursurile nu ma pasioneaza deloc,dar nici nu vreau sa ma tarasc,altfel raman la vasle si poate mai dau jos si ceva din "investitie"  Wink Rinjet
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Luni 20 Aprilie 2009, 22:39:10 »

atunci iati minnkota(sau baracuda mai mic)ca sunt mai economice
Memorat

Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #9 : Marți 21 Aprilie 2009, 10:01:59 »

eu cred ca un motor mai mare , cel putin cel de la baracuda,,,merge bine in sarcina, adica trage mai usor 200 kg decat unul de 30 lb, la viteza, e aproape insesizabil daca le pui o greutate prietenoasa astfel incat si 30lb sa duca bine .

Eu nu scapam de unu la Sarulesti si parea a avea motor de 30 , dar motorul robust trage mai bine la greutate mare, adica nu imi fac probleme in a taia suvoiul cu inca o persoana in barca  Wink
Memorat

let the pike survive, put it back alive

Adrian
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Marți 21 Aprilie 2009, 17:48:16 »

eu cred ca un motor mai mare , cel putin cel de la baracuda,,,merge bine in sarcina, adica trage mai usor 200 kg decat unul de 30 lb, la viteza, e aproape insesizabil daca le pui o greutate prietenoasa astfel incat si 30lb sa duca bine .

Eu nu scapam de unu la Sarulesti si parea a avea motor de 30 , dar motorul robust trage mai bine la greutate mare, adica nu imi fac probleme in a taia suvoiul cu inca o persoana in barca  Wink

nu e vorba de tras,e vorba de impins barca de 2.7 si cu mine in ea,plus ceva echipament.
nu ma grabesc sa ajung pe o anumita locatie,dar cum spuneam nici sa ma tarasc pe apa si nici sa car doua baterii dupa mine pt o zi de pescuit.
ce draqu sa caut cu barca cu motor electric pe suvoi??
si chiar daca sunt nevoit sa strabat asa ceva,toata treaba este sa o faci in diagonala si niciodata contra curentului,te lasi la vale si apoi urci incet pe langa mal pana unde vrei sa ajungi  Wink

deci minnkota endura de 30lbs e bun si consacrat,
baracuda de 48lbs - parerile sunt impartite (e vorba de parerile si de pe alt site)
dar un Energoteam???
ceva pareri??
stiu ca sunt fabricate tot in china ca si baracuda,dar.......atat.
nu am gasit nimic despre ele
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Marți 21 Aprilie 2009, 18:38:33 »

din ce stiu eu barcile baracuda si energo is facute in acelasi loc,nu-i exclus ca si la motoare sa fie la fel Wink
Memorat

Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Marți 21 Aprilie 2009, 19:10:46 »

Un motor minnkota endura ca si un motor Baracuda de 30 lbs. tine o zi de pescuit fara probleme dar mergind cu o viteza medie (a treia).problema este bateria. Energofish aveau baterii de 74 AH cu gel, la 450,0 lei dar nu le mai au. Se poate folosi o baterie puternica de peste 100,0 AH care ajunge cam la acelasi pret. Urmeaza incarcatorul care ar trebui sa fie special in cazul unei bateri cu gel.
Memorat
leba
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #13 : Miercuri 27 Mai 2009, 09:38:45 »

Aplica pt. un motor de macar 40 lbs thrust. crede-ma, consuma doar putin mai mult decat un 30 livre dar eficienta e mult mai buna la ce/cat duci cu el.
  Atentie insa la baterie, musai una cu gel sau macar una ca a mea (Zap Marine - pe calciu) pentru iluminat de noapte si consumatori electrici pe barci. Nu e supertare dar e mai buna decat una clasica (elementi mai grosi = tine mai mult incarcata).
Memorat

let`em live, they are part of the game!
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Sâmbătă 24 Octombrie 2009, 00:14:27 »

Risete Mult Inainte!

Pt unul mai firav, care inca nu a batut 110, pt o barca de 2,7m, cu tot catabalcul in barca si motor de 48lbs, care credeti ca ar fi bateria ideala?  Jenat
Adrian, ce baterie ti-ai cumparat?
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
leba
Moderator
*
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #15 : Joi 23 Septembrie 2010, 22:37:53 »

Risete Mult Inainte!

Pt unul mai firav, care inca nu a batut 110, pt o barca de 2,7m, cu tot catabalcul in barca si motor de 48lbs, care credeti ca ar fi bateria ideala?  Jenat
Adrian, ce baterie ti-ai cumparat?

Am scris si la celalalt topic, Zap Marine.
 Cool
Memorat

let`em live, they are part of the game!
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Vineri 24 Septembrie 2010, 19:32:28 »

nu cred ca mai e valabil ca acu a batut 110 demult Evil
Memorat

Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.047 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Sâmbătă 18 Noiembrie 2017, 05:15:18
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.