Prieteni Pescari

Sarma voblere 0.5mm

Vineri 22 Septembrie 2017, 16:35:37 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2] 3   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Sarma voblere 0.5mm  (Citit de 25532 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

« Răspunde #20 : Joi 26 Noiembrie 2009, 08:25:04 »

Se gaseste orice diametru, pot sa fac comanda.
Dar pt ce iti trebuie asa subtire?
Chiar si pt voblere de 1 cm..e prea subtire  Risete
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #21 : Joi 26 Noiembrie 2009, 16:12:27 »

pentru inele despicate
Memorat

Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #22 : Vineri 27 Noiembrie 2009, 10:42:14 »

E prea moale pt asa ceva.
La diamentre peste 0.5 mm, merge ca si armatura la voblere chiar daca nu e otelita.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Blaj

« Răspunde #23 : Luni 07 Decembrie 2009, 13:33:51 »

pentru inele despicate

Salut!

Pentru inele despicate musai sa fie sarma de arc.Ai reusit sa tai in bucati "macaroanele" alea? Cred ca ies vreo suta de inele....

Pentru armatura ma gandesc la o sarma pentru sudura MIG-MAG, ca mai demult sudam niste usi de vagoane cu asa ceva. Miezul e din otel carbon, care mai rugineste, dar are un tratament de suprafata(cuprat?) care protejeaza suficient. E mult mai ieftina decat sarma de INOX si e mai oteloasa, chiar dificil de indoit. M-am uitat pe NET si am vazut ca se gaseste de 0,6 si de 0,8 milimetri. Eu am din aceea de 0,8, tijele de la plutele pentru curent postate mai demult pe aici pe forumul de constructie vobblere e din acelasi material. Mai am acasa o bucatica de vreo 10 cm, vreau sa fac chila pentru vreo 2 plute micute din ea. La asa ceva nu se baga nimeni sa cumparam un tambur de 5 kile? Vine vreo 17 RON/KG(0,8 mm) + transportul... Mie imi place.

Tot la materiale pentru sudura este sarma de INOX de diferite diametre, dar e de vreo 4 ori mai scumpa. Doreste cineva sa ne cuplam la un INOX?

Bye!

STM
Memorat

sTm
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #24 : Luni 07 Decembrie 2009, 14:25:06 »

Rinjet nu am avut inca timp sa tai din macaroane . de o saptamana bat pasu pe loc din motive de sanatate ( doar stau in pat )

Citat
La asa ceva nu se baga nimeni sa cumparam un tambur de 5 kile? Vine vreo 17 RON/KG(0,8 mm) + transportul... Mie imi place.

Tot la materiale pentru sudura este sarma de INOX de diferite diametre, dar e de vreo 4 ori mai scumpa. Doreste cineva sa ne cuplam la un INOX?

dace se mai baga si alti trece-ma pe lista cu 1 kg ( eu zic ca se merita )
Memorat

dummy
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: tulcea

catch&release

« Răspunde #25 : Duminică 07 Februarie 2010, 13:07:27 »

tiberiu ,sarma de co2(mig,mag)nu este cam casanta ca daca o indoi mai tare se cam rupe sau o decalesti intrun fel sa o faci mai moale,eu am indoit de multe ori ca am la munca din belsug sarma de co2 dar mi se pare cam greu de facut nodurile acelea prin rasucire ,(o sa incerc sa vad ce iese )daca o indai odata la dezdoire se cam rupe
Memorat

nu furatzi...guvernul nu accepta concurentza...                 [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #26 : Duminică 07 Februarie 2010, 22:07:52 »

este vorba de sarma cuprata de care vorbeam eu mai demult..si care nu i-a placut deloc lui dreamer. deci aveti grija...
ps:eu am voblere de 2 ani facute cu asa ceva si sunt ok ,armatura este ok.
Memorat
old
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #27 : Luni 08 Februarie 2010, 10:22:52 »

am incercat altceva pt. armatura la voblere...
Din mine de pix metalice , am taiat bucati de 1 cm , le-am ovalizat dupa decalire (sunt din alama)si in teava intra la fix 2 sarme de 1 ...dupa ce am terminat de indoit , am lipit cu letconul sarmele....si tevustile...
Am sa revin cu foto...
Imi par mult mai sigure , mai usor de facut , si elegante , plus ca , canalul din voblere e mult mjai mic...si intra si material mai putin...
Memorat
dummy
Oblete
**
Deconectat Deconectat

catch&release

« Răspunde #28 : Luni 08 Februarie 2010, 17:02:34 »

@gene,stiu despre ce este vb ca lucrez in santierul naval si gasesc pe toate drumurile aruncata dar :1-rugineste foarte repede,2-mi se pare cam dura (dc o indoi prea tare se rupe )cum am spus o sa incerc sa fac azi ceva din ea sa vad cum se comporta la indoit
Memorat

nu furatzi...guvernul nu accepta concurentza...                 [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #29 : Luni 08 Februarie 2010, 18:58:01 »

@gene,stiu despre ce este vb ca lucrez in santierul naval si gasesc pe toate drumurile aruncata dar :1-rugineste foarte repede,2-mi se pare cam dura (dc o indoi prea tare se rupe )cum am spus o sa incerc sa fac azi ceva din ea sa vad cum se comporta la indoit
vorbim de sarme diferite atunci... a mea se rupe greu... oricum acum tot ceva inox folosesc si eu...
Memorat
old
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #30 : Luni 08 Februarie 2010, 21:51:40 »

Scuze....ma bag si eu in vorba...
Daca sarma e prea dura , nu e de evitat sa fie rasucita de atatea ori ?Acolo se rupe , la indoituri...
Eu am rezolvat altfel asta ....sa zicem mai elegant....
Sa nu spuneti ca nu rezista la tractiune....cel putin ochetul din mijloc e garantat...:)ala din coada , am verificat, dupa lipirea cu cositor , care e mult mai rezistenta si mai curata, tine destul...
Memorat
dummy
Oblete
**
Deconectat Deconectat

catch&release

« Răspunde #31 : Marți 09 Februarie 2010, 17:00:12 »

buna ideea asa mai merge o sa incerc sa vad cum este , Bere Wink
Memorat

RaPpSodIq
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #32 : Duminică 11 Noiembrie 2012, 18:50:01 »

Haideti ca scriu aici, nu are sens sa mai deschid alt topic. La inceput si eu am dat o groaza de bani pe vipla. Acum s-a facut 60 ron rola de 4m. E groaznic. Dupa ce m-am convins ca nu se merita, am gasit prin garaj o shufa, cu zeci de sarme impletite otelite de 0.4 0.5 0.6 mm. Dintr-o sufa de 10 m faceti voblere pe viata si se gaseste peste tot foarte ieftina. Mie nu mi-a ruginit inca, nici nu cred ca rugineste. Chiar cu riscul in care va rugini dupa un timp indelungat, daca faceti voblere doar pt voi si nu vreti sa le vindeti, nu cred ca ar fi o problema prea mare. Dar imi mentin pozitia, nu cred ca rugineste, e otelita, sclipeste si e frumoasa.
Memorat
LUKA
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #33 : Joi 15 Noiembrie 2012, 19:51:08 »

SALUT SINT LUKA AM SI EU NEVOIE DE LEMN DE TEI POATE SA MA AJUTE CINEVA CONTRA COST MULTUMESC ANTICIPAT
Memorat
RaPpSodIq
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #34 : Sâmbătă 01 Decembrie 2012, 18:35:29 »

Haideti ca scriu aici, nu are sens sa mai deschid alt topic. La inceput si eu am dat o groaza de bani pe vipla. Acum s-a facut 60 ron rola de 4m. E groaznic. Dupa ce m-am convins ca nu se merita, am gasit prin garaj o shufa, cu zeci de sarme impletite otelite de 0.4 0.5 0.6 mm. Dintr-o sufa de 10 m faceti voblere pe viata si se gaseste peste tot foarte ieftina. Mie nu mi-a ruginit inca, nici nu cred ca rugineste. Chiar cu riscul in care va rugini dupa un timp indelungat, daca faceti voblere doar pt voi si nu vreti sa le vindeti, nu cred ca ar fi o problema prea mare. Dar imi mentin pozitia, nu cred ca rugineste, e otelita, sclipeste si e frumoasa.

Nu lucrati cu sarma pe care am mentionat-o mai sus. Rugineste. Azi am observat. Am zis sa va zic acum ca poate cineva vroia sa o foloseasca.

Ati lucrat careva cu sarma de legat ramele la stupi folosita in apicultura. Mi-a dat azi un prieten, e de 0.5 e garantat din inox nu rugineste. Problema este ca e putin cam moale dar la voblere mici eu zic ca e ok.

A folosit cineva?
Memorat
valy123
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: brusturi neamt

http://valyCLEANU.sunphoto.ro

« Răspunde #35 : Sâmbătă 01 Decembrie 2012, 19:37:53 »

la multi ani Romania! eu folosesc sarma care se gaseste in unele tuburi copex care le folosesc electriciienii la instalatii electrice.(nu taoate au)cine vrea sarma asta si are cunostinte electricieni merita contactati.e ceva galvanizata si nu rugineste.am voblere de 4 ani si tot asa arata.
Memorat
marian77radu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #36 : Luni 07 Ianuarie 2013, 11:01:26 »

D-lor am cumparat doua role de sarma pentru voblere si am ajuns la concluzia ca una este in plus.
Sarma este cea din imagine numai sa e 0,9 mm . eu am dat 80 ron pe rola.
vreau 60 lei pe ea plus transportul . sunt din bucuresti.
Memorat
ORKA
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bucuresti

« Răspunde #37 : Luni 07 Ianuarie 2013, 12:40:24 »

Naspa,e cam otelita si rugineste,fa-ti rost de inox sau sarma zincata(in cel mai rau caz).
Memorat

Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.
marian77radu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #38 : Luni 07 Ianuarie 2013, 18:14:28 »

atunci o tin pentru mine. oricum o sa-si ia strat de base plus vopsea. si mai sunt si inelele la mijloc. doar nu o sa le tin cate 2-3 ani....sper sa mai pierd si eu din ele  Shocked  Risete
Memorat
hunyadi
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #39 : Marți 08 Ianuarie 2013, 08:35:29 »

D-lor am cumparat doua role de sarma pentru voblere si am ajuns la concluzia ca una este in plus.
Sarma este cea din imagine numai sa e 0,9 mm . eu am dat 80 ron pe rola.
vreau 60 lei pe ea plus transportul . sunt din bucuresti.

Salut,
Sarma este de 0.9 nu de 0.8 ?
Memorat

web: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
e_mail: s_hunyadi@hotmail.com

"A bad day of fishing is better than a good day of work"
Pagini: 1 [2] 3   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.044 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Sâmbătă 09 Septembrie 2017, 00:44:09
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.