Prieteni Pescari

montura hair rig

Marți 25 Septembrie 2018, 11:57:01 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: montura hair rig  (Citit de 4205 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
UnacoM
Vizitator
« : Marți 05 Mai 2009, 11:12:22 »

salut..am cumparat nada maros mix extra + betain  pt. crap..si porumb maros mix..la borcan cu aroma de miere..si acum vreau sa imi spuneti daca trebuie legat de la forfac in jos cu fir textil sau e bine si cu nailon..am facut si o poza..e destul de jalnica dar sper sa intelegeti ceva. [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]   vreau sa imi spuneti daca nu e prea mare distanta de la boabe la ac..nu am mai pescuit nici odata la crap Jenat
Memorat
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

« Răspunde #1 : Marți 05 Mai 2009, 12:40:19 »

Uite gasesti aici niste detalii :

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Dupa cum ai sa observi, fiecare pescar isi adapteaza montura si materialele folosite in functie de stilul de pescuit si de experienta acumulata in anii anteriori de pescuit.
Eu prefer la firul de par un fir textil subtire, iar porumbul il pun in continuarea curburii carligului. Cu firul in lateral am avut cele mai multe rateuri.
Carligul trebuie sa fie mai mic decat bobul de porumb. Daca vreau sa elimim carasul si albitura, pun mai multe boabe sau folosesc porumbul urias de la Maros (vezi cele 3 boabe din imagine).
Folosesc de obicei carlige cu jija mai scurta, le evit pe cele cu tija lunga.
Pt baltile cu mil, pun intre boabe un flotor ( decupez de acasa niste bucatele de marimea bobului care le voi folosi, iar bucatelele decupate le pun in borcanul cu porumb cu care voi pescaui. Ideea este ca folorul  sa ia aroma porumbului din borcan.

* porumb urias maros.JPG (118.53 KB, 888x569 - văzut 261 ori.)
« Ultima modificare: Marți 05 Mai 2009, 12:42:51 de către bingogabi » Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
UnacoM
Vizitator
« Răspunde #2 : Marți 05 Mai 2009, 22:07:20 »

Da..am vazut...ms mult Tongue

Postat pe:: Marți 05 Mai 2009, 17:12:25

Da..am vazut...ms mult Tongue..acum as vrea sa stiu ce sanse as avea la crap in perioada asta..pe lacul cincis din hunedoara..la fund..si la platica tot la fund cu momitor..si in carlig la pufuletzi cu miere pt. platica si porumb cu miere pt. crap
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #3 : Marți 05 Mai 2009, 22:13:35 »

Smiley despre lac nu stiu nimic . dar sanse ai ! si eu pescuiesc in perioada asta la porumb cu aroma de miere si am avut ceva capturi nu foarte mari  Pling dar macar nu pot zice ca nu am prins nimik

Crapu mare e la depus . Deci o sa prinzi mai mult ciortan Rinjet
Memorat

UnacoM
Vizitator
« Răspunde #4 : Joi 07 Mai 2009, 17:17:25 »

Am sa urc in weekend pe cincis..si am sa dau si la crap si la platica...sper sa am rezultate..daca stie cineva ma ce distanta trebuie sa arunc la fund dupa crap...si sa va uitati la niste poze pe google cu lacu cincis sa vedeti ca nu este papura sau stuf :| sau alceva unde sta crapu..dar in schimb crap se prinde..
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #5 : Joi 07 Mai 2009, 21:55:30 »

arunci cat vreu  Wink sau cat poti
Memorat

Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.05 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Duminică 12 August 2018, 06:12:49
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.