Prieteni Pescari

LEGEA PRIVIND PESCUITUL SI ACVACULTURA

Miercuri 28 Iunie 2017, 22:22:20 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: LEGEA PRIVIND PESCUITUL SI ACVACULTURA  (Citit de 30119 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #20 : Sâmbătă 11 Decembrie 2010, 18:27:18 »

dupa cum era de asteptat,partile nu au ajuns la o intelegere,ministru Tabara a citit tarziu scrisoarea federatiei si......miercuri suntem convocati la ANPA.....eu nu inteleg o treaba:daca ministerul are o comisie juridica de ce anpa nu o consulta Shocked
Memorat
IlieNeamt
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Piatra-Neamt

« Răspunde #21 : Luni 13 Decembrie 2010, 14:25:08 »

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat

Pescar amator, incepator la rapitor - pam pam ^ ^
Prinde, Cantareste/Masoara si Elibereaza
crysty17bt
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #22 : Duminică 02 Ianuarie 2011, 17:04:15 »

la zonele de pescuit in jud. Botosani apare raul prut dar fara lacul de acumulare stanca costesti stiti cumva de ce Cum??
Memorat
IlieNeamt
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #23 : Vineri 28 Ianuarie 2011, 22:29:38 »

Ordinul pescuit 2011

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

« Ultima modificare: Luni 31 Ianuarie 2011, 13:42:32 de către Teodor » Memorat

Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #24 : Vineri 28 Ianuarie 2011, 22:39:40 »

interesant , in Anexa 5 se vorbeste de punctajul acordat in vederea obtinerii autorizatiei de pescuit, la punctul 6 dotari ehnice , punctajul maxim este pentru mijloace auto/ambarcatiuni control, iar la punctul 7 personal de specialitate pentru controlul activitatii de pescuit, punctaj maxim peste 7 persoane, cred ca ar fi niste subiecte interesante pentru sedinta de maiine
Memorat
dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Targul de pe Jiu

« Răspunde #25 : Sâmbătă 29 Ianuarie 2011, 11:57:19 »

Salut!

Deci... pentru a pescuii intr-o anumita zona se contacteaza asociatia, bun. Intrebarea este: daca faci permisul la acea asociatie, mai trebuie achitata o "taxa" zilnica ? Am inteles ca, daca vrei sa pescuiesti pe "apele" altei Asociatii trebuie sa ai permisul ANPA si sa platesti taxa pe care o cer acestia, aceasta taxa find la latitudinea acestora, nu?

Sunt sanse ca apele sa nu fie arondate nici unei asociatii? Cum se impart, mai exact, aceste ape Asociatiilor ?

Am uitat sa intreb, la ei pe site (ANPA) unde este mai exact lista cu asociatiile si apele acestora?

Spor al treaba si toate cele bune!
« Ultima modificare: Sâmbătă 29 Ianuarie 2011, 12:01:59 de către dori » Memorat

Nu putem sa cerem sa fim respectati decit daca  noi dam dovada de respect fata de orice om cu care intram in contact.
IlieNeamt
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #26 : Sâmbătă 29 Ianuarie 2011, 17:51:13 »

@dori legea abia a fost publicata in monitorul oficial

Art.8
(4) Pentru o informare corecta a pescarilor sportivi, ANPA va publica pe site-ul [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] lista asociatiilor pe zone si tarifele practicate de acestea.

Asteptam sa publice pe site-ul ANPA lista si vom vedea ce si cum.
Si cred ca sunt sanse ca unele ape sa nu fie "concesionate" de nici o asociatie deci cred se poate pescuit doar cu permisul ANPA.

Memorat

dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Targul de pe Jiu

« Răspunde #27 : Sâmbătă 29 Ianuarie 2011, 20:59:41 »

Salut!

Stiu ca de-abia a fost publicata.. insa din cate am vazut, "afacerea" cu permisele.. a inceput inca din saptamanile trecute. Cel putin.. asa-zisele asociatii au inceput sa "racoleze" pescadori prin intermediul magazinelor, nu ma prea uimeste asta.. insa parca vad ca apele cu "potential" vor fi.. scumpicele iar cele de dimensiuni mici sau care nu reprezinta enteres pentru "capii" Asociatiei vor fi "free" Smiley).

De altfel.. faptul ca 2 asociatii se pot uni e cam ciudat, insa inteleg utilitatea doar pentru eventuala "colaborare" intre ele.. interesanta e si "legea" cu interzicerea vanatorii si a pasunatului pe anumite zone, oare se vor respecta ?

Multumesc pentru raspunsuri!
Memorat

Nu putem sa cerem sa fim respectati decit daca  noi dam dovada de respect fata de orice om cu care intram in contact.
valy123
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: brusturi neamt

http://valyCLEANU.sunphoto.ro

« Răspunde #28 : Duminică 30 Ianuarie 2011, 09:00:11 »

unele asociatii au cam sfeclito pt ca pana acum faceau scula mare cu banii de la pescari si nu faceau nimic in schimb dar dupa cum se pare trebuie sa sara cu ceva bani la anpa daca vor sa aiba drept de control la vreo apa.si o sa fie rau si pt pescari pt ca se mareste taxa plus de asta nu prea ne convine sa platim taxe suplementare daca vrem sa pescuim si in alte zone.ar trebui ca permisul de la anpa sa fie valabil peste tot fara a mai plati pe la asociatii.orcum dupa cum se vede o sa fie ca pe timpul lui nea raposatu.o sa se certe asociatile intre ele si noi o sa pescuim doar in ''curtea ''noastra
Memorat
IlieNeamt
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #29 : Duminică 30 Ianuarie 2011, 09:40:31 »

@valy123 si crezi ca e corect sa platesti 30 de ron pe an si sa pescuiesti oriunde (daca e sa fie controale / sa se respecte niste legi) ?

Cand merge cineva sa pescuiasca pe o balta privata plateste 30-50-100 ron / zi sau partida.
Eu cred ca taxa permisului de pescuit ANPA ar trebui sa fie mult mai mare (chiar de ordinul milioanelor - lei vechi) asta daca s-ar respecta legile / s-ar face populari / s-ar face controale.
Sincer as vrea sa prind ziua cand merg la pescuit si ma bate cineva pe spate si ma intreaba de "sanatate"/ de permis / de "momelile" folosite, de pestii "retinuti", ziua in care merg la pescuit de pastrav si nu vad in jurul meu oameni care pescuiesc la momeli naturale, oameni care retin pesti sub limita minima legala sau cantitati industriale....
Visez frumos in continuare (sa ma trezeasca cineva) !
Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #30 : Duminică 30 Ianuarie 2011, 09:43:46 »

toti vrem sa pescuim cu bani putini dar in acelasi timp vrem si controale si paza si populari. parerea mea ca ordinul asta e fix-pix. atata timp cit permisul si cotizatia la asociatia administratoare sunt mici nu o sa se schimbe nimic pt ca nu o sa fie de unde plati toate astea. interesati-va in austria cit costa un permis de pescuit pe un sector doar , nu peste tot , in schimb e de vis  Trist. acum sa nu credeti ca daca permisul ar costa cateva sute de ron , banii astia ar avea toti destinatia fireasca dar cred ca ceva ceva tot s-ar schimba in bine  Noroc
« Ultima modificare: Duminică 30 Ianuarie 2011, 09:48:08 de către radu_bug » Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #31 : Duminică 30 Ianuarie 2011, 10:30:09 »

nu cred personal ca daca ar fi mai scump permisul ANPA S-AR REZOLVA PROBLEMELE!
Oricum banii ar ajunge tot unde ar vrea cei de la putere.Atata timp cat nu se respecta legea de catre fiecare si nu se aplica amenzi consistente celor ce-o incalca( si sa fie obligati si sa le si  plateasca!) nu o sa se intample nimic , poate sa fie ANPA-ul si 500 ron, tot la fel ar fi!
Aici este vorba in primul rand de educatia pescarului roman, de respectul fata de natura si semenii sai, cat timp nu se va schimba mentalitatea (prin constrangere cred c-ar fi cel mai eficient!) nu se va schimba nimic Suparat
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #32 : Duminică 30 Ianuarie 2011, 10:32:55 »

Chiar si mai rau :e vorba de mentalitatea intregii societati !
Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #33 : Duminică 30 Ianuarie 2011, 12:12:30 »

culmea e ca noi am ajuns sa ne comparam cu tari ca Anglia, Austria, etc etc etc... care au o dezvoltare economica imensa peste a noastra... uitati-va in jur cum se comporta (in general) un miliardar fata de  un muritor de foame. Cam asta e diferenta intre acele tari si noi.  Au si ei nesimtitii lor nu va faceti griji...altele sunt proportiile doar..
Memorat
valy123
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: brusturi neamt

http://valyCLEANU.sunphoto.ro

« Răspunde #34 : Duminică 30 Ianuarie 2011, 17:35:34 »

ilie neamt cred ca am fost inteles oarecum gresit.eu personal nu vreau sa pescuiesc cu 30roni peste tot pe unde vreau.proplema e alta pe langa acei 30 roni asociatile fac p..... mare cu restul de la noi si nu fac nimic in schimb.banii nostri mersi in vant.mie mi-ar conveni sa platesc mai mult pe un permis ANPA cu care sa merg la pescuit pe oriunde si sa se ocupe altcineva de populare si restu.de ce nu noi pescarii macar asa suntem siguri ca se va face ceva.poate bat campii dar,oare chiar nu se pot infiinta asociatii numai din pescari ?si nu din birocrati care nu-i priveste decat profitul.
Memorat
vv_victor
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #35 : Marți 15 Februarie 2011, 15:35:20 »

ASOCIATILE NU VOR PUTEA PERCEPE TAXE . DACA DESFASOARA ACTIVITATI COMERCIALE RESPECTIV SERVICII , TREBUIE SA FIE INREGISTRATE CA SOCIETATI COMERCIALE .
PENTRU TAXE TREBUIE SA ELIBEREZE FACTURA SI CHITANTA FISCALA IN NUMELE ASOCIATIEI .
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #36 : Marți 15 Februarie 2011, 16:27:38 »

se numeste "Tarif acces zona de pescuit" Rinjet si esti obligat sa-l treci in regulamentul propiu de pescuit(face parte din criteriile de calificare) sugubat
Memorat
Pagini: 1 [2]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.043 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Duminică 22 Ianuarie 2017, 11:18:42
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.