Prieteni Pescari

Lanseta feeder

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 09:26:04 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Lanseta feeder  (Citit de 6809 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Targul de pe Jiu

« : Sâmbătă 11 Iulie 2009, 13:27:30 »

Salut!

As fi interesat sa-mi cumpar o lanseta feeder. Cum nu am mai practicat acest stil doresc sa investesc ca pentru un incepator. La ce ar trebuii sa ma uit la o lanseta de feeder? sa caut o marca anume?

Fir intins

Fir intins!
Memorat

Nu putem sa cerem sa fim respectati decit daca  noi dam dovada de respect fata de orice om cu care intram in contact.
nicu 2
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

« Răspunde #1 : Sâmbătă 11 Iulie 2009, 22:34:00 »

Nu sunt expert, dar...
Depinde unde vrei sa pescuiesti, si la ce peste vrei sa dai. Oricum orice lanseta telescopica sau nu, daca se pescuieste cu momitor e practic - "La feeder"(momitor in engleza  Smiley). Daca vrei o lanseta dedicata cu varfuri de diferite actiuni, pt caras, platica eu zic sa fie "medium"(cu momitoare lestate pana la 30-40g), iar pt crap "heavy" unde folosesti greutati mai mari - chiar peste 100g.
Memorat
dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Duminică 12 Iulie 2009, 14:10:49 »

Salut!

M-ar interesa pentru un rau de marimea Jiului... sa dau in special la mreana. As vrea sa iau una din segmente, cu varfuri de diferite actiuni. Am vazut prin magazine diverse modele dar nu stiu ce sa aleg si mie teama sa nu ma trezesca la balta cu probleme. Crapul ca specie nu ma intereseaza, deocamdata.

Multumesc de ajutor, astept in continuare sfaturi.

Bere  Fir intins

Fir intins~
Memorat

Nu putem sa cerem sa fim respectati decit daca  noi dam dovada de respect fata de orice om cu care intram in contact.
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Duminică 12 Iulie 2009, 22:11:31 »

folosesc lanseta feeder heavy13'-2,75lb,(cormoran -actiune 20-80 gr )si e super si la pesti de talie mica si la cei mai mari .cred ca o lanseta cu o astfel de actiune te poate satisface .deplin....
Memorat
nicu 2
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Luni 13 Iulie 2009, 00:43:28 »

Pt mreana, deci pescuit in curent puternic, categoric o lanseta "heavy" este pt tine(3,30-3,60m cel mult). Mergi si tu intr-un magazin unde au mai multe modele sa poti sa le compari.
Memorat
dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Luni 13 Iulie 2009, 14:23:38 »

Salut!

lanseta asta m-ar interesa si ca pret si ca aspect...

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

... de mulineta .. ce s-ar recomanda?.. in ce stil sa caut?... vanzatorul zise ceva d`un match..

Fir intins
Memorat

nicu 2
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Luni 13 Iulie 2009, 21:25:43 »

Este bine sa o tii in mana si sa vezi despre ce e vorba si prin comparatie, iti dai seama, pt ca clasa specificata nu poate fi valabila, mai ales ca nu zice actiunea, eu am vazut lanseta feeder care zicea ca e medium si de fapt era "light", adica prea sensibila. Acum depinde si bugetul... poti intreba si pe forumul de la Aventuri la pescuit ca este ceva mai intens frecventat, + ca gasesti si raspunsuri date pt cei care au mai intrebat de asa ceva.
Iar la mulineta e mai importanta firma decat "stilul" la care se foloseste Wink, trebuie sa fie cu o capacitate de 100m-0,40mm in general, nu pt ca vei pune fir de 0.40 ci e vorba de marimea taburului(mai lat in diametru si lung daca se poate = lansari mai mari) si de puterea ei - adik sa reziste mecanic mai bine la pesti mari sugubat. Eu am Shimano Stradic si Catana pt asa ceva(amandoua din seria 4000). Iarasi depinde bugetul...
Memorat
dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Luni 13 Iulie 2009, 21:31:27 »

Salut! ... intrebai vanzatorul... pe un segment apare 3 oz.. pe celalalt 1 oz... iar pe cel principal nu stiu, nu ma uitai. Ar mai fi vreo trei modele, unul de la Maver iar celelalte doua nu stiu.. (una pica din start, nu imi placura varfurile) ... dar, sar de bugetul meu.
  O sa ma mai uit maine, mai cu atentie si la celelalte modele...
  Multumesc.
Memorat

Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.047 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Luni 30 Octombrie 2017, 05:54:37
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.