Prieteni Pescari

Pescuitul la somn

Vineri 22 Septembrie 2017, 09:18:25 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Pescuitul la somn  (Citit de 11755 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Cipp
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Luni 13 Iulie 2009, 19:51:28 »

Buna ziua dragi forumisti,si,daca gresesc cu acest nou topic imi cer scuze.
Situatia sta cam asa,vreau sa invat cum sa prind somn pe lac,pentru ca pe rau,respectiv jiul,am reusit,cea mai mare captura fiind un somn de 1kg,nu e mare ati zice,dar,unde sunt eu nu prea sunt locuri cu somn mare,singurul ar fii la barajul de la Turceni,dar e prea departe.
Ceea ce m-a determinat sa va intreb pe voi este faptul ca dupa cateva nopti piedute pe un lac(pt cine stie si a auzit baltile de la Moi) nu am prins nimic. Sunt niste balti mari,iar,din cand in cand se prind ceva bucati remarcabile de somn(ultima era de 40kg,),iar,localnicii vorbesc de un somn care vaneaza ratele de pe balta.
Baltile sunt  extrem de adanci,se aude ca ar avea 50-60m,fiind locul unor foste excvatii miniere.
As vrea ca aici sa imi oferiti cateva sfaturi derpre cum sa prind ceva,cum sa aleg locul(banuiesca ca ,de preferabil ar trebuii ca pe fund sa fie namol) si nu in ultimul rand momeala.
Momelile pe care le-am folosit sunt lipitori,pestisori si ficat de porc,dar nu am avut nici o trasatura.
In speranta ca aveti ceva sfaturi si ca nu am gresit deschizand un nou topic va urez fir intins!
Memorat
dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Targul de pe Jiu

« Răspunde #1 : Luni 13 Iulie 2009, 20:49:04 »

Salut!

Incearca langa structurile acvatice: copaci, stanci in apa, maluri surpate.. am auzit de baltile alea dar n-am fost.

Fir intins.
Memorat

Nu putem sa cerem sa fim respectati decit daca  noi dam dovada de respect fata de orice om cu care intram in contact.
ionutz
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Luni 13 Iulie 2009, 21:37:45 »

salut                                                                                                                                         incearca pe siret in padurile de la vale de podul de la pascani cu coropijnita si ai sa vezi daca ai noroc ce prinzi
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #3 : Luni 20 Iulie 2009, 17:49:48 »

de la Jiu la Siret e ceva de mers, Ionut. Smiley
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
chef
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

Cadoul propriu la 40 de ani...

« Răspunde #4 : Vineri 24 Iulie 2009, 08:00:37 »

Buna ziua dragi forumisti,si,daca gresesc cu acest nou topic imi cer scuze.
Situatia sta cam asa,vreau sa invat cum sa prind somn pe lac,pentru ca pe rau,respectiv jiul,am reusit,cea mai mare captura fiind un somn de 1kg,nu e mare ati zice,dar,unde sunt eu nu prea sunt locuri cu somn mare,singurul ar fii la barajul de la Turceni,dar e prea departe.
Ceea ce m-a determinat sa va intreb pe voi este faptul ca dupa cateva nopti piedute pe un lac(pt cine stie si a auzit baltile de la Moi) nu am prins nimic. Sunt niste balti mari,iar,din cand in cand se prind ceva bucati remarcabile de somn(ultima era de 40kg,),iar,localnicii vorbesc de un somn care vaneaza ratele de pe balta.
Baltile sunt  extrem de adanci,se aude ca ar avea 50-60m,fiind locul unor foste excvatii miniere.
As vrea ca aici sa imi oferiti cateva sfaturi derpre cum sa prind ceva,cum sa aleg locul(banuiesca ca ,de preferabil ar trebuii ca pe fund sa fie namol) si nu in ultimul rand momeala.
Momelile pe care le-am folosit sunt lipitori,pestisori si ficat de porc,dar nu am avut nici o trasatura.
In speranta ca aveti ceva sfaturi si ca nu am gresit deschizand un nou topic va urez fir intins!
. La un somn de marimea aia conteaza marimea nadei! Pune un boboc de rata mai marisor sau un pui mai mic la fezandat 2-3 zile si cu ala da unde crezi tu k ar fi.Dar alegeti locul in asa fel sa-l poti scoate si puneti obligatoriu linie de  1mm si un inaintas textil de makr 0,60mm,un ac pe masura si-ti trebe un bat si-o mulineta special pt. el: puternice!
Memorat

TOT RESPECTUL!!!
Cipp
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Vineri 24 Iulie 2009, 17:27:49 »

Ma gandisem sa folosesc pui de vrabii,caci pui de gaina sau rata trebuie sa cumpar,asa vrabile vad eu cum le prind.
Deocamndata am un monofilament de 0,60,f bun,iar betele:3 bete pline.
O sa ma duc in august,o sa stau 1-2saptanani(am bunicii de acolo) si ma gandeam sa mai folosesc si broaste,si am citit pe undeva ca ar merge si la sapun de casa,din asta cred ca fac rost pe la bunici,si as arunca cateva bucati in apa.
Ms. pt sfaturi!
Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Vineri 24 Iulie 2009, 19:37:22 »

sapun de casa??:O:O

si eu ma chinui cu somnul de pe Prut... la rama neagra in combinatie cu rama rosie... la bucatica mai intra.. insa odata am gasit scoici si am zis sa incerc... (ma gandeam mai mult la crap) si mi-a intrat parca mai selectiv somnul la scoica in putinul timp in care am dat.(mai trebuie incercat)
« Ultima modificare: Vineri 24 Iulie 2009, 19:39:40 de către radyus » Memorat
DorinPopescu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

Când râul seacă, toți devin pescari.

« Răspunde #7 : Vineri 10 Septembrie 2010, 13:40:23 »

o intrebare am si eu ...cate modalitati de a agata broscuta in carlig cunoasteti?...am vazut la un satean ca le agara de picorul din spate Shocked...credeti ca este o solutie sigura? Fir intins
Memorat

Nu am timp să mă grăbesc.
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #8 : Vineri 10 Septembrie 2010, 14:47:03 »

da prietene. M-a învățat și pe mine un tip din Pașcani. Broscuța se înțeapă prima oară în laba din spate printre cele două oase, iar apoi în palma de la laba din față de pe aceeași parte. garantat nu-ți sare la lansare și nu moare în două ore.
Memorat
cata_60
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Falticeni

« Răspunde #9 : Vineri 10 Septembrie 2010, 19:11:56 »

Mai Lucica,tu te-ai zarghit cu totul de cand cu serviciul asta.Tre sa luam cartea de anatomie a broastei pe balta Risete .Si o nelamurie:laba ai intepat-o sau ai facut-o,ca nu reise preA clar Risete

Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #10 : Sâmbătă 11 Septembrie 2010, 20:51:30 »

bahli, bahli ce curs de anatomie ti-as trage cand ai pantalonii in vine. deci inca esti viu, nefumator si te mananca grozav piticanie  obraznica. am dat si eu ceva din casa si nu ai ratat momentul sa ma persiflezi. se pare ca toate in viata se platesc asa ca ai grija la banane, portocale si nu in ultimul rand la cafea!!!!
Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.078 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 20 Septembrie 2017, 12:37:52
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.