Prieteni Pescari

constructia unei balti

Marți 21 Noiembrie 2017, 08:28:45 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: constructia unei balti  (Citit de 13850 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
dani77
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Marți 22 Septembrie 2009, 20:02:26 »

avea si eu o intrebare .am o bucata de pamant in cluj
 ,la malul somesului.pamantul este 1 m peste nivelul mediu al raului.as dorii sa cunosc care ar fi modalitatea cea mai buna de a sapa o groapa de 400-500m2,daca am nevoie de calugar si de alte lucruri pe balta,pt a avea o apa oxigenata pt pesti sau mai bine zis conditii optime pt acestia.fiind aproape de somes nu vad cum as putea sa fac ca intrarea apei sa aiba cadere ,pt oxigenare,tinand cont ca deversarea va trebui sa o fac tot in somes.idea este cu scop de agrement si daca puteti sa-mi recomandati specii de pesti . va multumesc anticipat.dani77

Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Gherla

« Răspunde #1 : Marți 22 Septembrie 2009, 20:43:03 »

Wink trebuie sa sapi mai jos de panza freatica si sa tii nivelul lacului mai sus decat al somesul daca indeplinesti aceste 2 conditi vei fii un om fericit  Rinjet
Memorat

dani77
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Marți 22 Septembrie 2009, 21:28:40 »

cum mentin nivelu apei mai sus decat a somesului'?
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Miercuri 23 Septembrie 2009, 00:05:11 »

pe bune ovy ?
da omului explicatii si justificari! daca se apuca sa faca si nu e bine!
500 m2 inseama 20/25 m ! ce scop recreativ ai in asa baltuca ? stii ca in functie de tipul de pesti, fiecaruia ii trebuie un anumit volum de apa ca sa se dezvolte ?
daca sunt prea multi trebuie sa-i hranesti obligatoriu si sa-i tratezi din cand in cand cu lama de cutit  Rinjet
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Miercuri 23 Septembrie 2009, 14:12:17 »

da suprafata este mica dupa parerea mea daca vrei sa faci ceva pentru familie e suficient , dar pentru agrement e putin  Wink
poate ca aseara am comis unele greseli in postul meu.
Ce vrei tu sa faci se numeste iaz din cauza dimenisiunilor reduse.
Daca pamantul este la 1 metru peste nivelul mediu gandestete ca cu digurile o sa mai urci 1 m poate 2 sau daca ai unde sa duci pamantul sapi direct groapa si nu mai faci diguri .
Digurile trebuie sa nu fie abrupte pentru ca daca le faci abrupte risti ca valurile care se formeaza , din cauza vantului , ploi si din alti factori sa iti spele digurile si sa se surpe rupa etc. Dace ele au o inclinatie 40 de grade e ok
Gandestete bine poate cumperi teren din jur si faci ceva mai mare .
Daca vrei sa populezi cu crap comanda cartea "Cresterea crapului", revista Ferma, tel 0256 213328
Am vazut la cineva care are lac pe malu unei vai care se varsa in raul Somes ca a facut un fel de baraj pe vale ca sa ridice nivelul vai in asa fel incat sa-i intre apa-n lac .
Daca il faci de 500 m patrati cu o pompa mare  ai rezolvat treaba  Rinjet
Citat
cum mentin nivelu apei mai sus decat a somesului'?
aici am zis o prostie ca daca faci asta atunci apa nu mai poti baga numai cu pompa .
Orcum nivelul lacului ar trebui sa fie mai ridicat decat al somesului daca il sapi cu cativa centimetri mai jos de panza freatica cel putin teoretic .

Pentru golire poti sa bagi o teava de 110 care sa aiba o inclinatie de 1,5 cm pe metru ( asa mi-a zis un instalator) . Un capat sa fie cu jumatete gura in apa si capatul celalt deasupra nivelului somesului respectand inclinatia data ,respectiv cu captul dinspre somes mai jos apa o sa iasa singura .
« Ultima modificare: Miercuri 23 Septembrie 2009, 15:50:33 de către Ovi_1919 » Memorat

mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Miercuri 23 Septembrie 2009, 15:37:59 »

maiculita
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Miercuri 23 Septembrie 2009, 15:48:46 »

ce-i mam am zis ceva gresit ? sau ai vazut ca nu-s prost cum ma crezi ?
« Ultima modificare: Miercuri 23 Septembrie 2009, 15:51:34 de către Ovi_1919 » Memorat

dani77
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Miercuri 23 Septembrie 2009, 21:17:16 »

@ovi 1919.multumesc mult pt idei.eu la fel m-am exprimat gresit.fac balta pt agrement familiar.am o livada micuta si o gradina si as vrea sa fac balta pt mine si familie.oricum multumesc pt idei si daca mai  ai vreuna te rog scrie .sanatate .dan
Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.051 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Ieri la 08:48:47
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.