Prieteni Pescari

Shimano exage 3000 MRA - frumusetea care pacane !!!

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 07:28:00 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Shimano exage 3000 MRA - frumusetea care pacane !!!  (Citit de 11617 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
vanilla2009
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Miercuri 23 Septembrie 2009, 08:34:42 »

Va salut.Dragilor am si eu o problemica..Am cumparat ieri o mulineta shimano exage 3000 MRA high speed,super nu am ce zice ...insa (cum mereu exista si un insa...)la viteze mari de recuperare,se aude din interior un...pacanit,parca ceva ar freca..nu stiu cum pot descrie mai exact zgomotul.M-am gandit ca poate fi de la vaselina ....un prieten spune ca acea vaselina ar trebui scoasa shi pus ulei de la shimano.Am oarece dubii...voi ce spuneti?Posesorii de exage 3000 MRA...ati intampinat astfel de probleme?Eu personal nu cred ca este normal.Vreau sa va spun ca Ryobi Ecusima...se invarte mult mai usor si fara zgomote..pacanitoare.Mulineta nu este made in japan...e mai greu de gasit asa ceva...e facuta in Malaesia.
    Astept parerile voastre cu mult interes.Va multumesc si...fire intinse tuturor.
Memorat

Trage domne'....trage ??
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Gherla

« Răspunde #1 : Miercuri 23 Septembrie 2009, 14:19:17 »

ai pus tu vazelina in ea? sau asa ai cumparato ? eu am patit ca am pus vazelina intr-o mulineta si  suna ca naiba
Memorat

vanilla2009
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Miercuri 23 Septembrie 2009, 14:45:04 »

nu...sub nici o forma nu am desfacut-o.Insa doar la viteze mari de recuperare(asta doar in gol pentru ca inca nu am folosit-o la pescuit)are acest zgomot...ca si cand ceva ar freca inauntru.
Memorat

Trage domne'....trage ??
Adi C
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #3 : Miercuri 23 Septembrie 2009, 18:58:30 »

Cel mai bine ar fi sa o duci inapoi de unde ai cumparat-o si schimb-o.
O mulineta Shimano nu are voie sa aiba hibe.   Parerea mea.
Memorat
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Miercuri 23 Septembrie 2009, 22:24:19 »

...Insa doar la viteze mari de recuperare...

Modelul acesta de mulineta l-am avut anul trecut. Merge super, daca are manivela dubla e o mulineta f bine echilibrata. Daca iti va "pacani" in sarcina, atunci e ceva nasol. Nu scoate vaselina, aia nu e pusa acolo degeaba. Uleiul se pune dupa o perioada de folosire, nu la inceput.
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
leba
Moderator
*
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #5 : Joi 24 Septembrie 2009, 08:39:26 »

Cel mai bine ar fi sa o duci inapoi de unde ai cumparat-o si schimb-o.
O mulineta Shimano nu are voie sa aiba hibe.   Parerea mea.

Cotzo, cu permisiunea ta, mulinetele Shimano entry-level sunt mizerabile. Ca argument: am primit de ziua mea, acu vreo 2 ani o Catana de 2000. Fratele meu nu stia ce si cum, si nici eu nu prea stiam.  Smiley Ergo, pickup.ul sarea, punea firul complet aiurea, avea de noua niste zgomote ciudate (harshaieli) in ea.
  bine, nu zic de alte firme, daiwa, abu etc, este exact aceaasi magarie, mulinetele sub 50 de coco nu-s de cumparat.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Joi 24 Septembrie 2009, 08:43:44 »

Leba, Catana e "ultima roata la caruta" la Shimano. Exage e cu cateva clase desupra.  Wink Acum depinde si cum o prinzi. Oricum, ce se vinde pe la noi prin tara nu prea seamana cu acelasi produs de prin afara. Risete
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Joi 24 Septembrie 2009, 09:00:16 »

Catana e "ultima roata la caruta" la Shimano

nuuuuuu! termenul corect si preferat de Gabi e PARJOALA  Risete
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #8 : Joi 24 Septembrie 2009, 09:21:51 »

mulinetele sub 50 de coco nu-s de cumparat.
asa si este, am si eu un exage de 1000 care il folosesc la UL ptr clean.. momentan nu am avut surprize cu ea.. dar mai bine dau ceva banuti in plus si stiu ca am o mulineta care ma satisface pe deplini pe cativa anisori, cel putin la spinning trebuie o mulineta de calitate ca nu stii cand te pocneste norocu` si apoi sa nu plangi vreo doo saptamani din cauza unei pocnitori de mulineta
Memorat
leba
Moderator
*
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #9 : Joi 24 Septembrie 2009, 09:25:28 »

mulinetele sub 50 de coco nu-s de cumparat.
asa si este, am si eu un exage de 1000 care il folosesc la UL ptr clean.. momentan nu am avut surprize cu ea.. dar mai bine dau ceva banuti in plus si stiu ca am o mulineta care ma satisface pe deplini pe cativa anisori, cel putin la spinning trebuie o mulineta de calitate ca nu stii cand te pocneste norocu` si apoi sa nu plangi vreo doo saptamani din cauza unei pocnitori de mulineta

same shit here, exage de 1000 pt. biban. am cumparat-o dintr-un singur motiv, greutatea redusa spre deosebire de medium-level: stradic & staff.
   nici mie nu mi-a facut probleme, dar n-am scos pesti peste doua kile cu ea. astept cu interes momentul unuia over 5, daca cedeaza va fi un motiv bun  s-o dau de pomana.  Smiley
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Joi 24 Septembrie 2009, 09:31:39 »

-nici eu nu am prins peste 2kg cu ea, dar nu se stie niciodata ce intra si cand.. sper sa nu-mi cedeze atunci Risete
-am si un stradic de 2500 made in Japan care o folosesc la voblere.. dar nu-mi place shimano, am obtinut-o printr-un troc, dar mai mult imi place daiwa, cand am ceva banuti poate o schimb cu o daiwa SS Tournament de 1300.. e mai usoara decat stradicul si imi echilibreaza mai bine avidul decat stradicul
Memorat
vanilla2009
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Joi 24 Septembrie 2009, 09:41:03 »

baieti nashpa treaba ...am avut io un ambitz sa imi iau shimano..cu toate ca Ryobi nu m-a dezamagit niciodata.Cum nu erau bani pentru made in japan shi nici de unde,am zis mah sa nu iau nexave merg pe exage,e cu o clasa mai sus...Dar...sper ca acest frecus in interior sa nu fie ceva grav,in rest mulineta e super echilibrata,frana e belea ...Mai ramane sa o vad in sarcina,deseara o pun la treaba.Acum ca am citit raspunsurile voastre...parca nu mai fosneste atat de rau  Risete sau poate ma fac ca nu aud.Se pare ca e singura metoda care da roade...cand e vb de brandul shimano low cost.Sau poate ma insel.oricum multzam de raspunsuri baieti si ...tineti-o tot asha.Fire intinse. Fir intins
Memorat

Trage domne'....trage ??
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Joi 24 Septembrie 2009, 09:47:08 »

-adevarul este ca la pretul unei ryobi ecusima nu gasesti alte mulinete care sa ofere calitatea ei, poate trebuia sa ramai tot la o ecusima, am avut si eu una de 3000 si era super.. am dat-o doar ptr ca nu o foloseam si aveam ceva mai bun.. evident ca era si la pret de vreo 5x mai scumpa
Memorat
vanilla2009
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Joi 24 Septembrie 2009, 10:24:49 »

horsu tata...shtii cum e,vrei shi tu sa ai ceva mai bun..Adevarul e ca pe forumuri era destul de laudat modelul asta shi de aceea m-am shi decis sa il iau.Ryobi ecusima...super angrenaje,fluiditate insa slabutza,cel putin la mine,la alte capitole cum ar fi arcul de la pick-up sau rulmentul de la galet.La un moment dat oscilamintre cormoram 8pi shi shimano ...a ieshit shimano pana la urma.Sa speramca nu am greshit in alegerea facuta shi daca am greshit...pisicii masii,un sut in ...un pas inainte.Eu am apelat la voi crezand ca mai este vreunu' ca mine care aude tot felul de chestii ciudate prin mulinete.. Risete
Memorat

Trage domne'....trage ??
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Joi 24 Septembrie 2009, 10:32:13 »

-nu ma prea iau dupa forumuri.. fiecare isi cam lauda ce are Roll Eyes cel mai bine e sa intrii in magazin si sa pui mana pe ce vezi si sa tragi concluzii.. sau dak ai prieteni ce au un produs si stii concret care sunt bubele, am mai vazut posturi in care ceva bete de la sakura erau numa negative cu toate ca am un prieten care are un trinis si nu am vazut sa fi avut probleme cu el.. nu a avut capturi mai mari de vreo 4kg cu batul dar se mentine bine momentan dupa vre-un an jumate de folosire.
Memorat
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #15 : Joi 24 Septembrie 2009, 10:54:33 »

Cu o "parjoala" de Catana pescuiesc pe Prut de 2 ani juma, numai cu fir textil, cu jiguri grele, linguri si voblere...si e vorba de 1, max 2 iesiri saptamanale...si inca nu m-a lasat balta....altele mai de firma crapa mai repede....bag-o la treaba si ai sa vezi cum functioneaza... Wink
Memorat

vanilla2009
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Joi 24 Septembrie 2009, 11:13:29 »

corect marcel.daca ar fi sa facem o statistica si am calcula numarul de posesori de mulinete shimano am vedea ca 80 la suta nu au o scula fabricata in japonia,sunt sigur de asta.Daca ar fi atat de proaste forumurile ar fi pline de astfel de mesaje "suparate",dar vb unui alt stimat domn...treaba cu astfel de scule e o adevarata loterie.Poa' sa fie sai poa' sa nu fie...asha ca ma duc sa vad cum face cu un carasoi la kil (DA DOAMNE !!!!!!!!!!!!!!!!!)..
Memorat

Trage domne'....trage ??
adrignat
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Joi 24 Septembrie 2009, 21:53:49 »

mai sunt mulinete care fac asta la o tractiune moderata sau la mersul in gol,in schimb in sarcina se comporta excelent.....numai ca e nasol sa iti iei o mulineta si d la inceput sa geama!eu de exemplu mi-am luat acu cativa ani o alumina care pacanea din start si e si acum in cutie nefolosita,desi la vremea aia nu a fost tocmai ieftina si lipsita de pretentii,asa ca stiu ce simti!dar nu dispera.......ryobi e supermarca,dar....DAR....greutate te omoara!!!nu e ok ca o mulineta 1000 sa cantareasca 265g!!!eu sunt fan declarat daiwa,dar tre sa recunosc ca la capitolul low cost stau foarte prost si ei.....la fel shimano si abu......
horsu-betele sakura au fost criticate mult.au si ele minusurile lor,dar sunt bete de calitate.eu am un rookie pe care il folosesc la biban mai ales pe curgator.shukanu e alta serie care merita atentie(dar de cand costa cat un jdm .... Roll Eyes).trinis mi se pare cea mai reusita serie a lor(din cele care au intrat in romania).
schimba linistit shimano pe SS Risete....daca te obisnuiesti cu antireversul e o mulineta care o sa o lasi mostenire in "mint condition" Wink
Memorat

WWW.BSCTEAM.RO
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Joi 24 Septembrie 2009, 22:42:09 »

horsu-betele sakura au fost criticate mult.au si ele minusurile lor,dar sunt bete de calitate.eu am un rookie pe care il folosesc la biban mai ales pe curgator.shukanu e alta serie care merita atentie(dar de cand costa cat un jdm .... Roll Eyes).trinis mi se pare cea mai reusita serie a lor(din cele care au intrat in romania).
schimba linistit shimano pe SS Risete....daca te obisnuiesti cu antireversul e o mulineta care o sa o lasi mostenire in "mint condition" Wink
-si eu sunt fan daiwa, cu prima ocazie vreau sa schimb stradicul cu o SS.. mi-a placut cand am avut-o in mana cu toate ca e model de zeci de ani Shocked
-trinisul si mie mi se pare cel mai reusit, ceea ce nu-mi place la el este mandrina.. se descentreaza la strangere si e putin cam incomod dar dak te obisnuiesti e super  Rinjet
Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.044 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Astăzi la 04:39:52
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.