Prieteni Pescari

Daiwa Tierra - impresii

Duminică 22 Iulie 2018, 09:40:22 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2 3   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Daiwa Tierra - impresii  (Citit de 30880 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
leba
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« : Miercuri 30 Septembrie 2009, 17:09:56 »

Care aveti modelul asta de mulineta, bagati va rog aici.
  Ma bate gandul sa-mi iau una de 1500...

aia coruptii de la tackletour  Risete au dat note destul de mari la o mulineta putin peste suta de coco:
  Construction/Quality:
  The Tierra could easily cost 40 dollars more and we wouldn't flinch. This is reel is built with all metal components and the matte blue finish is both attractive and durable     9
   Performance:    
   The performance of the Tierra is good overall but excellent when you consider the reel's mainstream price point. The one area where the reel really shined was the drag performance. The performance of the Tierra really did remind us of a "mini-SOL" spinning reel    9
   Price:
   The good news is that qt $114-129.00 (depending on size) the Tierra is really priced reasonably.   The bad news is this is probably the most highly contested segment in spinning reels today. Anglers looking for an all-round high performance reel in the sub 150 dollar range demand an equal balance of features, performance, and reliability. At this price point the Tierra will have to go head to head with the well respected Shimano Stradic    8
    Features:
    The premium features once found only on the company's 200 dollar plus reels have made their way down to the mainstream price segment. The top features of this reel include the sealed drag system, digigear design, CRBB bearings, GyroSpin balancing and spare duplicate spool    9
    Design (Ergonomics):
    The Tierra 1500 is categorized as an ultralight reel but it could be a tad lighter. Besides that the reel is a perfect multi-species reel.    8
   Application:
   It is good to see a full range of sizes for just about every small to mid sized application...both fresh and salt    9

« Ultima modificare: Miercuri 30 Septembrie 2009, 17:18:12 de către leba » Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
vali136
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Miercuri 30 Septembrie 2009, 17:39:24 »

Intradevar cei de la tackletour fac observatii pertinente si analizeaza mai multe aspecte la o mulineta si pe urma dau note ...
   Tierra cu un pret de cost de 124 $ este o mulineta din clasa de jos spre mediu,dar nu e o mulineta din ultima generatie ,adica real four ,cu corp de magneziu sau zaion plus alte innovatii de top....
   Problema cea mai mare din punctul meu de vedere e greutatea mare a mulinetei 8,7 oz (246,6 gr) la modelul de 1500 ceea ce pe un bat usor gen Steez  Rinjet poate deveni o problema ....
   Partea buna a lucrurilor o constituie faptul ca are inclus in pret si  tamburul de rezerva ,lucru neintilnit din pacate  la mulinatele JDM  Suparat
    Una peste alta poate fi o obtiune buna avind in vedere faptul ca e o mulinata facuta de o companie celebra  care face acest lucru din anii 1955...
    Eu te-asi indruma sa vezi si ultima generatie a mulinetei Caldia ..
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
   " Mingea" e in terenul tau acum ... Wink
   Oricum e bine ca te-ai gindit la o mulineta care e facuta in fabrica de mulinate nu de ...biciclete ... Risete Risete

« Ultima modificare: Miercuri 30 Septembrie 2009, 17:44:07 de către vali136 » Memorat
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Timisoara

« Răspunde #2 : Miercuri 30 Septembrie 2009, 18:14:29 »

-un prieten a luat tierra de 2500, prea multe nu promite.. adik nah e diferenta mare intre o caldia si o tierra, tierra este mai grea.. un exceller sau o tierra nu este mare diferenta, ce am auzit la tierra si exceller ar fi ca s-ar putea sa ai probleme cu antireturul dupa o periaoda, acuma depinde si de pescar.
-vali, imi place f mult caldia asta la care ai pus u linkul... oare cat m-ar ajunge una de 2000 cu transport si tot?Cheesy si modalitati de plata?? ceva detalii stii?
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #3 : Miercuri 30 Septembrie 2009, 19:01:37 »

Fuego momentan ramane cea mai usurica in afara Zaionului la un pret mai piperat decat Tierra cei drept
Memorat

let the pike survive, put it back alive

vali136
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Miercuri 30 Septembrie 2009, 19:02:44 »

-un prieten a luat tierra de 2500, prea multe nu promite.. adik nah e diferenta mare intre o caldia si o tierra, tierra este mai grea.. un exceller sau o tierra nu este mare diferenta, ce am auzit la tierra si exceller ar fi ca s-ar putea sa ai probleme cu antireturul dupa o periaoda, acuma depinde si de pescar.
-vali, imi place f mult caldia asta la care ai pus u linkul... oare cat m-ar ajunge una de 2000 cu transport si tot?Cheesy si modalitati de plata?? ceva detalii stii?
   Sincer personal nu am achizitionat niciodata de pe plat ,dar am rugat un prieten si mi-a comandat o Daiwa Luvia 1003 care avea pret de sit 200 euro ,si mi-a ajuns acasa cu transport si vama 230 euro...
   Sunt multi baieti in Ro care au cont la plat ...si stiu ca se poate "negocia" valoare pe factura ca sa nu platesti multa vama . Wink
   Plata stiu ca se face in avans prin OP. sau internet banking ....dar poti intra pe sit si poti vorbi cu japonezul pe mail si te lamuresti mai bine ...
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #5 : Miercuri 30 Septembrie 2009, 19:12:35 »

prea ieftina pt batu cu care vrei sa o imperechezi
incerca un sol 2000 daca nu fuego Jamaica
Memorat

vali136
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Miercuri 30 Septembrie 2009, 19:17:37 »

prea ieftina pt batu cu care vrei sa o imperechezi
  In cazul asta i-ar sta mai bine cu o Luvias... Wink
  Sau chiar de ce nu tot  Steez 2508 de doar 6,9 oz..195 gr.
« Ultima modificare: Miercuri 30 Septembrie 2009, 19:25:45 de către vali136 » Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #7 : Miercuri 30 Septembrie 2009, 19:23:48 »

nu il asculta pe aiesta ca o castigat la loto sau o spart vro banca, ia un abu garcia  Risete sau un stradic CI, mega branza o molineta de biban maxim jalau pe belta , super solicitata  Risete
Memorat

let the pike survive, put it back alive

adrignat
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Miercuri 30 Septembrie 2009, 19:25:12 »

daca vrei o tierra misca-te repede ca marimea 1500 e fo 97 de coco pe cabelas acu:).....deci iesi cu mai bine de 100 de lei mai ieftin....si e o afacere.....nu e cea mai tare mulineta daiwa....dar parerea mea e ca de la ea in sus(inclusiv) incepe firma asta! Rinjet
solu e superrobusta,oleaca mai grea decat fuego(cel cu corp de magneziu) dar nu cu mult.si inca mai are un pret destul de corect la noi.....
daca gasesti fuego varianta cu corp de Mg e supertare.....ia otzar de timp sa te obisnuiesti cu mecanismu de aclansare a pick-up-ului da merita! Wink
Memorat

WWW.BSCTEAM.RO
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Miercuri 30 Septembrie 2009, 19:25:49 »

nu il asculta pe aiesta ca o castigat la loto sau o spart vro banca

mai mafioti/traficanti si ii acopereai pe toti Risete Risete
« Ultima modificare: Miercuri 30 Septembrie 2009, 19:28:00 de către Horsu » Memorat
Dreamer
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Joi 01 Octombrie 2009, 08:54:51 »

Nu stiu ce batz vrei sa iti iei, dar si eu tot solul ti-l recomand.
L-am pipait si merita toti banii!
Memorat

leba
Moderator
*
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #11 : Joi 01 Octombrie 2009, 09:04:54 »

da,da, numai ca Solul, Luviasul sau Caldia au cu totul alte preturi.
  Din pacate bugetul nu-mi permite sa ma gandesc deocamdata la ele, asa ca raman cu reducerea de la Cabelas, vreo 115 coco cu tot cu transport + vama (10% parca).
  Dream, batul e Steezul de 2,10.
Memorat

Dreamer
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Joi 01 Octombrie 2009, 09:08:42 »

Vezi sa nu iti para rau dupa...ca nu ai mai asteptat putin sa ai bani de sol.\
Si parca vad ca ai sa o vinzi imediat si pe asta!  Risete

IN cazul asta mai degraba iti recomand un Ryobi Applause sau Zauber...au frana mult mai buna decat Tierra!
Memorat

marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #13 : Joi 01 Octombrie 2009, 09:13:08 »

Prea multa bataie de cap pt un lucru mic...uite o mulineta care se potriveste perfect cu lanseta aia de fitze (o sa ai comboul perfect): [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
 sugubat
Berea o dai tu la Bucuresti..... Jamaica
Memorat

vali136
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Joi 01 Octombrie 2009, 09:48:11 »

da,da, numai ca Solul, Luviasul sau Caldia au cu totul alte preturi.
  Din pacate bugetul nu-mi permite sa ma gandesc deocamdata la ele, asa ca raman cu reducerea de la Cabelas, vreo 115 coco cu tot cu transport + vama (10% parca).
  Dream, batul e Steezul de 2,10.
   Da vama cu America e 10 %.....
   Dar te intreb ,nu ar fi pacat sa bagi banii in Tierra si poate pe urma sa-ti para rau ,decit sa mai aduni ceva in timp si sa-ti iei ceva mai fiabil ?
   Mai ales ca pina faci comanda .pina vine  trece cel putin 1 luna si te trezesti in prag de iarna cu mulineta pe care o vei folosi in primavara ?/
   Nu mai bine ii scrii lui Mosul ,sau mai sponsorizeaza sotia  ;)si iti iei ceva misto?
   Nu ma bag ca nu-s mecanic dar eu asa asi face .... Roll Eyes

Memorat
leba
Moderator
*
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #15 : Joi 01 Octombrie 2009, 10:20:51 »

Si-asta-i drept, oricum ma mai gandesc.
  fuegooo Love
Memorat

Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Joi 01 Octombrie 2009, 10:24:23 »

-ar fi pacat sa nu mai astepti putin, la un asa bat merita si o mulineta pe masura.. si sol-ul ar fi perfect, merita banutii.. chiar si caldia este f buna, nush cum este modelul asta de 2009.. dar imi place ce-am citit despre ea  sugubat .. dak iei tierra si o pui pe bat odata cu globurile in brad si o folosesti in primavara cum zice si vali mai bine ai astepta sa se mai adune ceva la buget Rinjet
Memorat
vali136
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Joi 01 Octombrie 2009, 12:18:46 »

Si-asta-i drept, oricum ma mai gandesc.
  fuegooo Love
pt. fuego am eu un pont... Wink Wink
Memorat
mircea13
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Sâmbătă 24 Octombrie 2009, 07:30:25 »

Intrati aici si vedeti.
www. fishshop .ro/Articles/customview.aspx?id=28
Numai bine. Mircea13
« Ultima modificare: Miercuri 28 Octombrie 2009, 12:26:28 de către Teodor » Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #19 : Duminică 01 Noiembrie 2009, 20:57:57 »

care avetzi , sau care ati pus mana pe un baracuda bass , 1,86m 5-20 gr parca ? cum vi se pare?
Memorat
Pagini: [1] 2 3   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.062 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 11 Iulie 2018, 06:21:07
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.