Prieteni Pescari

Proiect prohibitie 2010 - desavarsit!

Duminică 24 Septembrie 2017, 04:36:08 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Proiect prohibitie 2010 - desavarsit!  (Citit de 12640 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« : Luni 23 Noiembrie 2009, 19:29:10 »

Aveti atasat ultimul exemplu de profesionalism si lipsa de interese personale, emis de ministerul agriculturii.
  Felicitari, domnilor!

* Proiect ordin prohibitie 2010.txt (12.6 KB - descărcat 683 ori.)
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Luni 23 Noiembrie 2009, 19:33:40 »

Niste idioti ! iar despre "doamna" de la Mediu care semneaza actul am un singur gand :marsh jigodie acasa ! Suparat Suparat.
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Luni 23 Noiembrie 2009, 19:36:55 »

stai linistit ca pleaca acusica.....acusica pleaca...
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #3 : Marți 24 Noiembrie 2009, 08:52:45 »

pleaca astia si vin alti destepti.
 Suparat
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #4 : Marți 24 Noiembrie 2009, 12:59:49 »

vi necaz pe prohibitia la pestravu de mare , asai ?  Risete
Memorat

let the pike survive, put it back alive

mircea13
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Miercuri 25 Noiembrie 2009, 17:57:21 »

Acum prohibitia este de 100 zile . In vechea lege era 9o zile deci a crescut cu 10 zile.Mai bine sa intrezica total  pescuitul pe malul romanesc ca sa nu tulburam linistea plasarilor si a celor cu curent electric de pe celalalt mal.Numai mai marii nostri se gandesc la binele pestilor din Prut si protejeaza prin prohibitie pescarii de dincolo nu pe noi. Normal ar fi asa. Doua state suverane aplica aceiasi lege ca la sarbi,bulgari etc adica 45 zile ape de frontiera.Nu e numai atat. In veche lege se legifera pescuitul cu plasa in scop comercial pe Prut singura apa din tara cu acest regim exceptie face Dunarea.Trebuie sa facem un protest colectiv fata de acest legi strambe.
Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Miercuri 25 Noiembrie 2009, 18:22:47 »

adica la moldoveni nu e la fel nu??...nici o problema..scot permis mai ieftin la ei Smiley) ca sa imi satisfac pohtele
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Joi 04 Februarie 2010, 11:58:51 »

Pina la publicarea noului ordin de prohitie pe 2010 in Monitorul Oficial este valabil cel din 2009.
« Ultima modificare: Joi 04 Februarie 2010, 12:00:55 de către Teodor » Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
serioja_dv
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Joi 11 Februarie 2010, 20:31:18 »

buna! mircea13 nu te inteleg cand spui de basarabeni ca pescuiesc neortodox, Undecided  am crescut pe malul prutului, pescuiesc pe prut din anii "90 nu am vazut asa ceva, chiar in ultimii ani nici nu aveau voie sa intre dupa gardul de sarma, foarte rar ii vedeam, doar dupa lemne sau toamna la nuci
atunci lasau ceva harpoane pe care, multe din ele nu le mai gaseau deoarece grainicerii lor le cautau si le luau ei,in legatua cu prohibitia o meritam din plin, nu am luat nici o atitudine in acei ani cand prutul era ciuruit de catre asa zisii pescari ce se stabilisera cu catel cu purcel pe malurile lui, ca sa alimenteze piata neagra de prin marile orase
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Joi 11 Februarie 2010, 21:00:18 »

Serioja !nu aveai cum sa-i vezi ca acivitatile de braconaj (curent) se desfasurau noaptea si cu siguranta erau in cardasie cu cei ce erau pusi sa pazeasca perimetrul...
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Vineri 12 Februarie 2010, 11:48:37 »

moldovenii branconeaza cu curent de ani de zile,cert e ca in ultimii 2 ani nu i-am mai vazut noaptea,dar marea problema eu o vad in faptul ca de anul acesta ESTE DESFIINTAT GARDUL ,ori la cat sunt ei de flamanzi ,s-ar putea sa uitam cum arata pestele pe Prut! Jenat Fir intins
Memorat
serioja_dv
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Vineri 12 Februarie 2010, 16:40:46 »

nu stiu dc zona vorbiti, dar in zona horea-mitoc-liveni cu siguranta nu s-a intamplat asa ceva,si inca ceva ce trebuie sa stiti, basarabenii sunt oameni deosebiti( am cunoscut oameni de rand si oameni de afaceri cu multi sau mai putini bani) ori fi si lichele ca peste tot, dar nu ne intrec pe noi romanii si apoi or fi ei si flamanzi cum zic unii( care nu cunosc realitatea) dar va spun eu, la ei nu o sa gasiti peste de vanzare pe la toate colturile de strada ca la noi unde braconierii vand"peste"( pisicile aristrocrate nici nu s-ar uita la el, cat de mare este) daca se poate numi asa. Si sa nu se supere sucevenii, dar cat peste au carat ei de pe prut alimentand piata neagra a sucevei si numai, incurajund braconajul, prohibitia de 100 de zile este binevenita i-mi cer scuze de la adevaratii pescari pt remarca facuta,  asta e...o sa suferim cu totii. De suceveni vorbesc doar de cei ce astepta navoadele la mal si culeg tot.
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Vineri 12 Februarie 2010, 21:51:40 »

Nu inteleg de ce esti atat de vehement cu romanii,laudandu-i pe  basarabeni,cand acestia in zona aval de baraj si nu numai ,branconeaza de ani de zile ,la curent.
Intr-adevar,poate nu traiesc din peste ,dar sa tinem cont ,ca pana acum ei au fost sub un regim opresiv si nu aveau acces la Prut(numai privilegiatii).Dar de acum.....
La noi nu au gresit localnicii,care au inchiriat si pescuiesc intensiv (branconeaza),cat a gresit statul roman,care a permis acest fapt,legislatia in domeniu ,cat si foamea statului de bani!
Nu am absolut nimic cu nici un basarabean,dar de nenumarate ori mi-au rupt nayloanele noaptea,trecand cu barcile  si ii iubesc (pe acestia) de-mi vine sa-i strang de gat!
Sunt multe discutii de facut vis-a-vis de subiectul Prut,dar din pacate ,nu avem spatiu infinit.
Asta e, speram ca ne vom putea bucura in continuare de aceste ape ,chiar daca de la an la an ,au tot mai putin peste! Fir intins
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #13 : Vineri 12 Februarie 2010, 22:39:47 »

fratilor ganditi-va ca intr-o zi Moldova va fi in UE si atunci totul se va muta la Nistru Rinjet
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Vineri 12 Februarie 2010, 23:09:27 »

pai nistrul chiar are pesti Wink
Memorat

petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Sâmbătă 13 Februarie 2010, 09:10:13 »

cand o sa ajunga UE in Siberia atunci poti sa spui ca dai de peste(a se vedea pe PV/TV aventurile unor pescari unguri in Siberia) sugubat
Memorat
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Sâmbătă 13 Februarie 2010, 10:20:43 »

vrabia malai viseaza  Risete Rinjet.
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Sâmbătă 13 Februarie 2010, 22:15:57 »

unde ajunge UE,dispare si pestele!
Apropo,ce peste era pe Prut ,inainte sa ne UE-im!Sau mai bine zis inainte de 90,cand nu mergea tot ....nu stiu cum sa-i spun acestei specii de'' pseudopescari sportivi'',care rup tot!
Dupa ei ramane o gramada de ambalaje si mizerie,n-au pic de respect fata de natura.
Inainte de 90,pescuitul nu era asa de accesibil tuturor,nu se gaseau scule ,nu aveau toti masini ptr. deplasare,dar acum...incetul cu incetul se distruge tot! Pling
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Duminică 14 Februarie 2010, 13:52:24 »

Dar inainte de 80 cum era ? Nu se mai intorc timpurile alea ! Atunci nu se fura din masina chiar daca era deschisa pe cind azi ...s-au emancipat ceva de speriat (crime ,violuri si furtul ca obicei al pamintului, incit braconajul la peste si la vinat e o nimica toata si nu e considerat pericol social).Legi sint dar nu se aplica !
Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.048 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Sâmbătă 26 August 2017, 04:25:13
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.