Prieteni Pescari

Lemn de tei!

Vineri 24 Noiembrie 2017, 00:22:07 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Lemn de tei!  (Citit de 21009 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
columbofilu`
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Duminică 06 Decembrie 2009, 22:01:47 »

Va rog sa imi spuneti ji mie unde se gaseste lemn de tei (surse sigure de unde ati cumparat) IN BUCURESTI!
Memorat
nando_cobra
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Sâmbătă 13 Februarie 2010, 09:10:18 »

chear nimeni nu stie? Pling Cum?
Memorat
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

« Răspunde #2 : Sâmbătă 13 Februarie 2010, 10:04:18 »

chear mah ! raspundeti ji lor la mesaje
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #3 : Sâmbătă 13 Februarie 2010, 11:05:22 »

chear mah ! raspundeti ji lor la mesaje

Risete Risete Risete

Aplauze
Memorat

let the pike survive, put it back alive

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #4 : Sâmbătă 13 Februarie 2010, 12:46:13 »

daca ar fi fost mai aproape ii dadeam o scindura Rinjet
Memorat
nicu 2
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #5 : Sâmbătă 13 Februarie 2010, 18:09:42 »

Daca iti trebuie pt voblere si nu vrei cantitati mari, vezi pe la tiganii care vand linguri de lemn, funduri de ceaun, cosuri, maturi, etc. Mai aveau si bucati de scanduri finisate in format A4, pt icoane.

PS Sper ca stii care e mai bun, cel cu fibra roscata pt sculptura, nu alba ca e mai "vitos".
E bine de cumaparat mai multe si de pus la uscat, pt ca de regula e verde si "lucreaza" inca... Eu am pus intr-un sac de canepa in pod la soacramea... Wink
« Ultima modificare: Sâmbătă 13 Februarie 2010, 18:16:54 de către nicu 2 » Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #6 : Duminică 14 Februarie 2010, 21:52:12 »

de ce nu incerci fuma ? e mult mai buna
Memorat

old
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Luni 15 Februarie 2010, 21:45:05 »

fratilor , sunt deja nauc , tot spuneti de lemn de fuma .. de unde naiba e , de unde se poate lua , sa nu veniti cu chestii "l-am primit zestre , sau l-a adus cineva din Guatemala..." Smiley))))
 Si daca se gaseste  , poate dati o sursa mai pe langa Bucuresti .... stiu ca Moldova e o zona bogata , dar  nici sa creasca fuma pe Copou , nu cred...Smiley))))))

Postat pe:: Luni 15 Februarie 2010, 21:42:51

Si am uitat.... eu am facut rost de lemn de tei de la librarie....plansetele de desen erau din lemn de tei....cele format A3....
 Alta sursa ar fi pe la o turnatorie , miezurile de formare , parca , erau din tei ....(sau modelare ... ceva de genul asta ...)
Memorat
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #8 : Luni 15 Februarie 2010, 22:09:57 »

Balsa are mai multe densitati care sunt comercializate . Ea se claseaza intre tei si balsa  Wink Fiind cea mai ok  Noroc

O gasesti la Pandy [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Daca vrei mai multe detali si date de contact da-mi un MP  sugubat
Memorat

fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: bistrita

Dumnezeu iti da pesti dar nu ti baga in carlig!!!!

« Răspunde #9 : Sâmbătă 21 August 2010, 09:26:33 »

Saluth bhai fratilor nu dati banii pe lemn de tei cand il puteti lua direct dintr-un copac
Eu nu's din bucuresti dar pun pariu ca trebe sa fie si acolo tei si mai ales dupa o vijelie co niste ploaie se gasesc crengi rupte pe jos destul de groase.Eu asa am facut si imi trebuia lemnul de tei tot pentru voblere .Cei drept daca vrei sa faci multe voblere trebe sa cauti ceva mai mult lemn  dar se gaseste. Noroc la cautat si FIR INTINS Fir intins Wink
Memorat
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #10 : Sâmbătă 21 August 2010, 12:12:14 »

ca sa nu iti crape voblerul lemnul trebuie sa fie bine uscat. la inceputuri am facut si eu din crengi de tei din parc dar au crapat majoritatea.
Memorat
dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Targul de pe Jiu

« Răspunde #11 : Duminică 07 Noiembrie 2010, 17:42:39 »

Salut!

M-ar tenta sa ma apuc si eu de "bricolat" voblere mai spre vara. Recent s-a taiat in fata blocului un tei si.. mai sunt inca crengi de lungimi considerabile, avand un diametru de 5-6 cm.. sunt bune pt. voblere ?

Spor la treaba si fir intins!
Memorat

Nu putem sa cerem sa fim respectati decit daca  noi dam dovada de respect fata de orice om cu care intram in contact.
radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #12 : Duminică 07 Noiembrie 2010, 18:37:53 »

sunt bune daca le iei acum si le tii iarna asta pe calorifer sa se usuce bine
Memorat
dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Duminică 07 Noiembrie 2010, 19:15:56 »

sunt bune daca le iei acum si le tii iarna asta pe calorifer sa se usuce bine

Salut!

Multumesc pentru raspuns. O sa iau cateva zilele urmatoare.. sper doar sa reusesc sa le dau pe jumatate. Pana la vara, cand o sa reusesc sa-mi fac timp (am bac+admitere), sper sa reusesc de clarificat... de pe topic-uri de bricolat.. ce nelamuriri mai am.

Spor la treaba si fir intins!
Memorat

Nu putem sa cerem sa fim respectati decit daca  noi dam dovada de respect fata de orice om cu care intram in contact.
fishing4ever
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: bistrita

Dumnezeu iti da pesti dar nu ti baga in carlig!!!!

« Răspunde #14 : Luni 15 Noiembrie 2010, 18:24:58 »

Da dar vezi...eu zic ca mai bine ar fi sa le pui undeva langa calorifer nu chiar pe calorifer deoarece daca e caldura prea mare sar putea sa crape,deci trebuie sa fie un loc potrivit nici prea prea nici foarte foarte
Succes la cioplit!!!!
Memorat
dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Joi 18 Noiembrie 2010, 21:34:12 »

Da dar vezi...eu zic ca mai bine ar fi sa le pui undeva langa calorifer nu chiar pe calorifer deoarece daca e caldura prea mare sar putea sa crape,deci trebuie sa fie un loc potrivit nici prea prea nici foarte foarte
Succes la cioplit!!!!

Salut!

A "zburat" sursa.. ramane sa ma interesez de ceva ateliere de tamplarie prin oras, poate reusesc sa gasesc scanduri de tei  Jenat  ... daca nu.. prin decembrie verific in Craiova:(. Ar mai fi o solutie, am padurea aproape, iar de Craciun... s-ar putea sa caut un tei pe care l-am reperat asta-vara.
   Am alte tipuri de lemn, de la acoperisul casei, sunt uscate dar.. mi se pare ca-s de brad. Vad eu ce fac dar.. nu ma las Smiley.

Spor la treaba, toate cele bune si fir intins!
Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #16 : Vineri 19 Noiembrie 2010, 21:21:33 »

daca vrei iti trimit niste lemn de fuma dur ca si teiul dar e uscat de mult timp si taiat sipculitze . contracost bineinteles
Memorat
dori
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Vineri 19 Noiembrie 2010, 21:59:09 »

daca vrei iti trimit niste lemn de fuma dur ca si teiul dar e uscat de mult timp si taiat sipculitze . contracost bineinteles

Salut!

Deocamdata am banii "blocati", de Craciun am comanda pusa pentru un "combo" de clean, il iau de la cineva si ne-am inteles pentru acea data. Dupa aceea o sa vad ce-mi mai ramane si in caz ca nu reusesc sa fac rost de pe piata locala de lemn de tei (am de vizitat niste ateliere) pastram legatura, asta in cazul in care oferta va mai fi valabila, Multumesc!

Spor la treaba, toate cele bune si fir intins!
Memorat

ORKA
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bucuresti

« Răspunde #18 : Luni 21 Februarie 2011, 14:32:27 »

In bucuresti poti gasi lemn de samba la Bricolaj(si este mai ieftin decit balsa)
Memorat

Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Blaj

« Răspunde #19 : Luni 21 Februarie 2011, 14:56:16 »

In bucuresti poti gasi lemn de samba la Bricolaj(si este mai ieftin decit balsa)

Salut!

Unde? ca eu sunt pus pe testat toate tipurile de lemn, din acesta inca nu am avut. Restul...

O fi acelasi cu abachi? ca nici din ala nu am avut si Rapala mai face din asa ceva si multi constructori din Ungaria numai cu abachi lucreaza.

Am niste rame, se afisau anunturile in ele, e un material galbui, usor, dur, cu niste canale pe lungime cu pori cam asa cum e balsa, dar nu-i balsa si cred ca nici FuMA. Am cat sa-mi iese vreo 10-15 voblere in functie de marime.

Bye!

STM
Memorat

sTm
Pagini: [1] 2   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.078 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 22 Noiembrie 2017, 02:55:53
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.