Prieteni Pescari

Voblere jointed

Vineri 24 Noiembrie 2017, 00:34:24 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Voblere jointed  (Citit de 9239 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

« : Miercuri 16 Decembrie 2009, 14:56:19 »

Vreau sa fac vreo doo voblere jointed, din vreo 3-4 bucati.
In principiu nu sint probleme..poate o sa apara putin la vopsit...dar astea sint detalii.
Vreau sa vad cum legati voi segmentele intre ele ?

Am mai facut destule jointed, dar acum vreau sa leg fiecare segment cu cate 2 ocheti de cel anterior, in cazul asta ar trebui sa nu mai bata asa puternic voblerul ci mai mult miscarea sa aduca a serpuire, mult mai naturala.

Zic ca asa e..pt ca am avut diverse jointed din comert, legate cum spun mai sus...si mi-au parut ca se misca mai bine.

Mai jos e primul exemplu care l-am gasit. Stiti voi ce vreau sa zic...

Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #1 : Miercuri 16 Decembrie 2009, 16:44:30 »

« Ultima modificare: Joi 17 Decembrie 2009, 14:04:15 de către Ovi_1919 » Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #2 : Miercuri 16 Decembrie 2009, 20:17:44 »

asta e un sebile facut din plastic destul de dur . pt lemn e f. migalos sistemul asta
Memorat
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Joi 17 Decembrie 2009, 08:26:36 »

Am dat doar un exemplu.
Normal ca pentru lemn trebuie alt sistem. eu am nascocit ceva...dar o sa imi fie mai greu la vopsit si de asta vroiam sa vad alte variante...daca exista.  Wink
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Ovi_1919
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Gherla

« Răspunde #4 : Joi 17 Decembrie 2009, 12:14:19 »

Rinjet de ce ai sters pozele ? te-o deranjat sistemu meu  Risete
Memorat

mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Joi 17 Decembrie 2009, 12:26:15 »

gasiti toate inventiile posibile pe [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
conditia este sa va inregistrati pentru a putea intra in arhive!
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Brasov

« Răspunde #6 : Joi 17 Decembrie 2009, 13:08:48 »

cica swimbaiturile astea hard ar fi interesant de facut cu reversed-jointed adica sa faci partea care "tine apa" indreptata spre cap nu spre coada.

acu la jointuri
metoda simpla ii cu ocheti insurubati si epoxy, daca ai incredere
metoda mai complexa  Risete e doua
1. ocheti dubli adica un fel de 0---00---0  cei 2 de 00 din mijloc reprezinta imbinarea cei din capete sunt bagati in cate o articulatie a voblerului si trecuta o sarma transversala prin ei
2. 0---0|  aci ii cam asa ca la sebilul tau din poza faci un dublu ochet , o parte o bagi intrun segment si iar sarma transversala, in segmentul opus (deobicei cel dinspre cap) faci 2 gauri in care iti intra capetele opuse ale ochetului dublu si transversal dai o gaura cu burghiu mic si treci o sarma prin ocheti

Postat pe:: Joi 17 Decembrie 2009, 12:47:48

rectific, la sebilul tau cred ca e varianta doi dreapta aplicata si pe segmentul din stanga dar pentru lemn deja cred ca e afectata serios structura

* jointed.jpg (70.28 KB, 524x476 - văzut 196 ori.)
Memorat

let the pike survive, put it back alive

Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Joi 17 Decembrie 2009, 13:10:52 »

Rinjet de ce ai sters pozele ? te-o deranjat sistemu meu  Risete

Nu le-am sters, din nush ce motiv imi aparea gol mesajul tau si am intrat sa vad ce e de fapt...cu ce vrei sa ne minunezi...si au aparut pozele. acum iar nu le vad
Memorat

Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Joi 17 Decembrie 2009, 13:12:33 »

gasiti toate inventiile posibile pe [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
conditia este sa va inregistrati pentru a putea intra in arhive!

al mai indicat sfat...dar la leneee  Risete
Memorat

Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Joi 17 Decembrie 2009, 13:13:38 »

Pike...vreau sa fac asta cu un vobler din balsa, deci ochetii cu epoxi sint exclusi.
Cred ca am sa fac imbinarea simpla..00..cum e la astea obisnuite, numai ca o sa fie 2 puncte.
Memorat

Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Joi 17 Decembrie 2009, 13:19:01 »

Pike...vreau sa fac asta cu un vobler din balsa, deci ochetii cu epoxi sint exclusi.
Cred ca am sa fac imbinarea simpla..00..cum e la astea obisnuite, numai ca o sa fie 2 puncte.

daca ai devcon iti recomand cu caldura sa faci rost de acetona pura sau in cel mai rau caz nitro202 amesteca pe fundul la o doza de bere si baga diluantu sau acetona apoi pensuleaza voblerul de cateva ori sa traga bine lemnu substanta si lasal 24h minim la uscat , o sa ai un hard rock balsa dar nu iti garantez rezultate bune la pike-uri o sa iti busheasca si jointurile si lemnul una de la 2k in sus , astia mai fiorosi aplica minim 2 devcoane pe exterior la stuk dar nu te vad la jointed cu bataia asta de cap  Risete fa o singura imbinare intre articulatii mai bine si lesteazal aproape de suspending sa nu ai probleme

si ca sa te scot din caca mai simplu taie bobleru in 2 si baga sarma prin el, atunci probleme = 0
Memorat

Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Joi 17 Decembrie 2009, 13:22:22 »

Oricum bag sarma dintr-o bucata dintr-un capat in altul.
se misca diferit unul cu 2 imbinari...si unul cu o singura. incearca  Wink
Memorat

mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Joi 17 Decembrie 2009, 19:27:56 »

nu cred in rezistenta sistemului tau pike daca lemnul e de balsa! poti sa-i dai 10 devcoane ! la un strike de la una de 4-5 kg se duce dracu tot voblerul tau si te rogi apoi sa se fi agatat de prima ancora Smiley)
Memorat
Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Joi 17 Decembrie 2009, 19:38:31 »

nu cred in rezistenta sistemului tau pike daca lemnul e de balsa! poti sa-i dai 10 devcoane ! la un strike de la una de 4-5 kg se duce dracu tot voblerul tau si te rogi apoi sa se fi agatat de prima ancora Smiley)

io mai sus am zis ca nu cred in rezistenta sitemului la una mai mare de 2k  Risete a gasit dreamer o solutie  Smiley mie personal imi displace dar e eficienta pentru cazul asta cu balsaul Wink
Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #14 : Joi 17 Decembrie 2009, 19:43:11 »

sunt voblere bune de stiuka facute din balsa cum e cel de la bagley care au prins stiuci bune fara sa se sparga . metoda asta am folosit-o si eu dar la fuma . acuma ramane la latidutinea fiecaruia cu sarma de-a-ntregul sau infipta cumva in vobler

* imbinare.jpg (16.34 KB, 972x729 - văzut 144 ori.)
« Ultima modificare: Joi 17 Decembrie 2009, 20:06:26 de către radu_bug » Memorat
Dreamer
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Vineri 18 Decembrie 2009, 07:59:00 »

Aoleu...ce pictura e aia Radu Van Gogh ce esti  Rinjet
Pike...vezi.. nu mai are nimeni antrenament la Paint  Risete

Acum serios..nu am folosit si nu am sa folosesc niciodata la voblere din balsa armatura decat dintr-un capat in altul, chiar si pt voblere f mici, asa pt siguranta mea.
Radu...e interesanta metoda pictata de tine, numai ca tre sa vad cum sa fixez BINE sarma aia pe post de ax.
Thanx  Bere
Memorat

Pikeman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Vineri 18 Decembrie 2009, 16:48:11 »

sunt voblere bune de stiuka facute din balsa cum e cel de la bagley care au prins stiuci bune fara sa se sparga . metoda asta am folosit-o si eu dar la fuma . acuma ramane la latidutinea fiecaruia cu sarma de-a-ntregul sau infipta cumva in vobler

banuiesc ca nu swimbaituri... bagley nu tin minte sa aibe asa ceva
Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

viel spaβ

« Răspunde #17 : Vineri 18 Decembrie 2009, 18:17:58 »

pike > right  Smiley . eu m-am referit la duritatea voblerului respectiv impotriva dintilor . iar  daca tai jointed-ul de balsa in 2 bucati simetrice pe care le impregnezi si le lipesti apoi tot cu o rasina de asta dura , cred ca ar merge facuta articulatia  si cu ochetzi independentzi si voblerul va fi de 2 ori mai rezistent , odata pe exterior si odata pe interior . asta e doar teoretic ca practic nu am facut jointed-uri din balsa
Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.047 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Duminică 19 Noiembrie 2017, 07:34:09
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.