Prieteni Pescari

Concurs de pescuit la feeder

Miercuri 22 Noiembrie 2017, 23:51:06 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2] 3 4 ... 6   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Concurs de pescuit la feeder  (Citit de 54024 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
ovidiu86
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: suceava

« Răspunde #20 : Sâmbătă 19 Decembrie 2009, 23:50:27 »

Buna seara Gabi,
Dar cand am fost la stationar pe dig, nu era permis pescuitul la feeder.....
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #21 : Duminică 20 Decembrie 2009, 07:33:49 »

feeodor probabil e o gluma a lui don Corleone.Asteptam postarea cu nr.4321!
  Ma bucur sa aflu ca pe Suceava este asa mult scobar ,ceea ce inseamna ca ori e foarte bine pazita apa (lucru de care ma indoiesc pina la pamint),ori ca pescarii s-au unit si i-au eliminat pe japcari,ecranisti,setcari etc
  ovidiu86 ,cu placere as veni eu la o pescuiala de scobari.
Memorat
ovidiu86
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #22 : Duminică 20 Decembrie 2009, 10:35:09 »

Domnu Buculei, nu s-a unit nici un pescar, dar natura compenseaza pierderile. Vreau sa spun ca      s-au inmultit*excesiv* si eu am constatat o populatie numeroasa de  scobari.....Dar trebuie facut ceva pe aceasta cale cu japcariii.....k daca nu, peste cativa ani........ [-O<ne vom ruga sa prindem un peste

Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #23 : Duminică 20 Decembrie 2009, 11:22:22 »

ce inseamna excesiv?Pe la inceputul anilor '60 scobarul se "batea" pe la Straja si chiar la Brodina ,ceea ce inseamna ca urca cam 15-20 de km(acelasi lucru se intimpla si pe Bistrita,Moldova,Siret pe care urcau cu mult mai mult).Prindea oricine cu cosul,lantul,plase,cu mina etc.Era considerat un peste invadator si au fost guri care au cerut combaterea lui cu orice mijloace pentru ca intrind in zona pastravului si a lipanului minca icrele acestora specii dar si a pestilor pasnici din zona colinara .Atunci era o inmultire excesiva.Se prinde la undita greu pentru ca se pescuia cu fire de 0,35mm sau chiar  0,45 mm,cu plute orizontale ,cirlige mari,monturi aiurea etc si apoi e un peste fff mofturos(miriit cum se spune despre salau).Incet s-a impus pescuitul de finete dar si japcarii si celelate subspecii piticantropice.A venit apoi marea revolutie si dezastrul a continuat accelerat de foame si de posibilitatea de a face bani repede si fara prea multa munca.Excesivul de astazi e poate 5-10% din ce era acun 40 de ani.
   Totusi cum ramine cu pescuiala la scobar?
Memorat
ovidiu86
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #24 : Duminică 20 Decembrie 2009, 11:41:34 »

Apoi eu nu sunt asa de informat despre ce se intampa acu 40 ani......
Eu spun doar ce se intampla doar la fata locului.......dupa ce nadesc, vara, pestii care intra pe vad sumt ffff multi, se intampla sa-i agat si de corp, iar cand pescuiesc cu rubeziana la 13 m  e si mai precisa treaba........ii simt ca sunt f. multi........
Ma raportez si la captura dupa o zi de pescuit.... Rinjet
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #25 : Duminică 20 Decembrie 2009, 12:00:31 »

Pai,daca nu ne cunoastem trecutul nu vom stii ce valoare are prezentul si cam care o sa fie viitorul.
 de ce nu vii la concursurile de stationar ?Pe la Radauti nu stiu pe nimeni care are rubeziana.Am mai discutat cu Cristi Lungu dar el nu a avut timp anul asta iar anul trecut a clacat in zonala din secuime.Anul acesta am fost reprezentati de niste amatori cu pretentii dar fara rezultate la concursul de la Bod.Am mai discutat si cu Eugen Cociorva de la Bacau sa incercam sa facem macar zonala la seniori la Siret si zonala si finala la copii sub 14 ani tot pe Siret (acumularea Rogojesti).
Memorat
gabisandu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Piatra Neamt

www.planetcarp.ro

« Răspunde #26 : Duminică 20 Decembrie 2009, 12:13:45 »

Buna seara Gabi,
Dar cand am fost la stationar pe dig, nu era permis pescuitul la feeder.....

Absolut corect, pe dig este interzis pescuitul la feeder, nu si pe Lates. La dig este interzis pescuitul la feeder pentru ca intra frecvent crapul iar scoaterea lui la dig este periculoasa pentru peste.

Se poate pescui la feeder in zona pontoanelor.
Memorat

Clubul Sportiv Planet Carp
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
ovidiu86
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #27 : Duminică 20 Decembrie 2009, 14:22:08 »

Daca am sa am timp la anul, am sa particip cu mare placere, dar unde se tine concursul pe Rogojesti?
In zona Barajului? Si cam ce specii se pot prinde acolo?

Postat pe:: Duminică 20 Decembrie 2009, 14:19:59

Absolut corect, pe dig este interzis pescuitul la feeder, nu si pe Lates. La dig este interzis pescuitul la feeder pentru ca intra frecvent crapul iar scoaterea lui la dig este periculoasa pentru peste.

Se poate pescui la feeder in zona pontoanelor.
[/quote]
Deci se poate pescui la stationar(la caras) si de langa pontoane?
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #28 : Duminică 20 Decembrie 2009, 15:23:28 »

Depinde citi concurenti vor fi.Sint doua zone:
   -aval de pod ,in fata garii
   -in zona barajului.
  Pesti:oblete,rosioara,babusca,caras,crap,biban,clean,scobar,morunas.
  Cred ca nu stii ,dar Suceava a avut un campion national: Barbalata I.si citeva nume cunoscte in lumea stationarului Butincu,Suciu,Kirkin si altii pe care nu-i mai stiu,surorile Suciu multiple campioane nationale si internationale si in momentul de fata nu mai participa aproape nimeni .Ceva participari la finalele nationale la copii ,in anii 2009(un loc 9 si un loc15),2007 si 2006.Cei care au fost la zonalele de la Bod (3 pescari),in afara de un pescar,sint nesemnicativi mai ales in ceea ce priveste dotarea si experienta.Ar fi o mare bucurie ptr.mine sa gasim citva pescari cu care sa putem participa cit de cit onorabil. Probabil ca esti foarte tinar .daca vrei da-mi numarul tau de telefon.
Memorat
gabisandu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Piatra Neamt

www.planetcarp.ro

« Răspunde #29 : Duminică 20 Decembrie 2009, 15:42:41 »

@ Ovidiu

Pescuitul la feeder pe Lates intra in grupa de pescuit C&R. Asa cum cei ce vin la crap pescuiesc de pe pontoane asa si cei care pescuiesc la feeder vor pescui de pe ponton. Nu este permis pescarilor de caras sa pescuiasca in afara digului. Doar C&R este permis la pontoane.
Memorat

Clubul Sportiv Planet Carp
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
ovidiu86
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #30 : Duminică 20 Decembrie 2009, 16:43:26 »

OK, am inteles Gabi, mersi de explicatii

Postat pe:: Duminică 20 Decembrie 2009, 16:40:31

Dar pentru cine sa particip?
Conduceti o asociatie? Mi-ar face placere sa reprezint jud. Suceava la o competitie nationala

Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #31 : Duminică 20 Decembrie 2009, 17:53:23 »

pentru AJVPS Suceava.Prefer sa vorbim la telefon.Concursurile au o etapizare:faza pe club,apoi pe judet,zonala (interjudeteana),semi finala B etc. Prin februarie e sedinta comisiei de competitii a AGVPS-ului cind se fac propunerile pentru calendarul competitional apoi acesta e aprobat in consiliul director.
   Sint vicepresedinte la AJVPS Suceava cuprobleme de pescuit.Nu reusesc sa accesez MP-ul !
Memorat
ovidiu86
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #32 : Duminică 20 Decembrie 2009, 19:19:25 »

Dar mai este peste pasnic in baraj? K multa lume este de parere ca nu mai este peste.....
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #33 : Duminică 20 Decembrie 2009, 19:24:04 »

ce-mi plac astia care au auzit dar nu se duc niciodata sa verifice Aplauze Aplauze, is aproape la  acelasi nivel cu aia care zic:" n-am prins EU nu este peste aici" sugubat sugubat
Memorat

jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #34 : Duminică 20 Decembrie 2009, 19:32:49 »

sau cum tot tu ai zis odata : nu pescuiesc acolo decat daca a prins cineva sigur peste inaintea mea  Risete
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
ovidiu86
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #35 : Duminică 20 Decembrie 2009, 19:34:07 »

Prefer sa aflu detalii de la localnici despre un loc in care nu am pescuit niciodata la pasnic, decat sa-mi car tot calabalacu* pana acolo...........si asa acum e gheata.... deci e numai bine de discutiii la cald Tongue

Postat pe:: Duminică 20 Decembrie 2009, 19:33:04

Ob-ule, deci si tu esti la fel?  Risete
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #36 : Duminică 20 Decembrie 2009, 19:38:07 »

1 nucu e localnic si nu s-ar risca sa propuna ceva fara sa stie
2 era un caz particular Cool

Postat pe:: Duminică 20 Decembrie 2009, 19:37:03

a si
3 cred ca pe mai multe locuri noi am dus eu prieteni decit m-au dus ei pe mine Jamaica
Memorat

ovidiu86
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #37 : Duminică 20 Decembrie 2009, 19:41:10 »

Tocmai de asta am intrebat, deoarece stiu de la stefff ce pescar , dar in primul rand ce om este..... Wink
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #38 : Duminică 20 Decembrie 2009, 20:27:55 »

Cum? Shocked Jenat Cum?
Memorat

ovidiu86
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #39 : Duminică 20 Decembrie 2009, 22:02:40 »

Adik imi va oferi toate informatiile pe care le cer..............
Memorat
Pagini: 1 [2] 3 4 ... 6   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.048 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 05 Octombrie 2017, 23:45:04
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.