Prieteni Pescari

Ordin al ministrului privind pescuitul in 2010

Vineri 22 Septembrie 2017, 09:12:57 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Ordin al ministrului privind pescuitul in 2010  (Citit de 7490 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
mircea13
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Joi 31 Decembrie 2009, 18:29:43 »

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
in caseta care apare da clic unde scrie Open PDF
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #1 : Joi 31 Decembrie 2009, 18:32:30 »

e bine ca:
se revine de la 4 la 2 scule(chiar si cu 2 cirlige)
se interzice folosirea ancorei la pescuitul cu momeli naturale
ca dimensiunea minima e pina la baza cozii(in principiu fiecare peste mai cistiga 5-10 cm de trait)
nu e bine ca:
nu apar multi pesti in tabelul cu dimensiuni minime si in concluzie pot fi retinute la orice dimensiune
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Marți 19 Ianuarie 2010, 10:02:49 »

si nu e clar cu pescuitul pe arie protejata cazul Iasi
Memorat
explorer
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Duminică 07 Martie 2010, 23:59:44 »

oby legea interzice pescuitul cu carlig triplu si momeala vie, insa poti pescui cu carlig dublu sau simplu si momeala vie perfect legal, ba mai mult, aceasta lege facuta numai sa fie facuta, nu defineste momeala vie, daca pun viermi sau rame in carlig triplu e totuna cu a pune pestisor viu, coropisnita, pui de balta, etc? n punct minunat e acela in care au prelungit prohibitia la 100 de zile, iar referitor la numarul de lansete mi se parea mult mai ortodox sa sune : "4 lansete cu un carlig fiecare si plumb care sa permita eliberarea in caz de ruptura: (ceva de genul), un alt minus este partea cu eliberarea prin asociatii, puteau sa dubleze sau sa tripleze valoarea permisului fata de 2009 insa sa se elibereze tot de ANPA, nu am nimic cu prieteni pescari, chiar le multumesc ca imi dau alternativa la lenesii din ajvps, insa faptul ca ma obliga sa asociez e ca si cum as fi obligat sa intru intr-un partid. toate cele bune si FIR INTINS!
PS: sper sa nu te super pe mine, stiu ca ai experienta in ale pescuitului mai multa decat mine insa asta e parerea mea partiala legata de aceasta lege, partiala deoarece de cand era in faza de proiect tot ii gasesc minusuri mai multe decat plusuri si pot continua pana ma banati pe forum Smiley)
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Luni 08 Martie 2010, 09:04:01 »

@explorar,nu vreau sa te contrazic,dar asi dori sa-mi explici cum ar putea gestiona ANPA problema braconajului cu 6 inspectori pe toata Moldova Rinjet in situatia creata de scoaterea jandarmeriei si a politiei de frontiera de la control piscicol
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #5 : Joi 11 Martie 2010, 14:12:18 »

Ne poate da cineva articolul de lege in vigoare in care se specifica anul asta cu cite bete si cite cirlige fiecare este permis sa se pescuiasca pe apele publice? Cum? Pe citi am intrebat pina acum am primit tot atitea raspunsuri! Plictisit
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Joi 11 Martie 2010, 15:59:06 »

Nimeni :(nimic Cum?
Memorat

ironick
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Joi 11 Martie 2010, 16:11:05 »

Ne poate da cineva articolul de lege in vigoare in care se specifica anul asta cu cite bete si cite cirlige fiecare este permis sa se pescuiasca pe apele publice? Cum? Pe citi am intrebat pina acum am primit tot atitea raspunsuri! Plictisit

Citat din ORDONANȚA DE URGENȚĂ 23/2008 privind pescuitul și acvacultura, aprobata, completata si modificata de Legea 317/2009 :

Art. 24. – În scopul asigurării protecției și conservării resurselor acvatice vii și al evitării conflictelor de interese între activitatea de pescuit comercial și cea de pescuit sportiv, se stabilesc condițiile pentru practicarea pescuitului recreativ/sportiv în habitatele piscicole naturale astfel:
a) în apele curgătoare și stătătoare din zona montană, numai cu o singură undiță cu maximum două cârlige sau cu o lansetă;
b) în apele din zona colinară și de șes, pe tot cursul Dunării și pe brațele sale, în Delta Dunării, cu maximum 4 undițe sau 4 lansete cu câte două cârlige fiecare;
c) în apele teritoriale ale Mării Negre, cu maximum două undițe, două lansete sau o țaparină, cu câte 10 cârlige fiecare;
d) pescuitul salmonidelor în apele de munte este permis numai cu momeli artificiale;
e) în apele din zona colinară și de șes, pe Dunăre, în Delta Dunării și în apele maritime un pescar sportiv poate reține din captură maximum 5 kg de pește/zi sau numai un singur pește, dacă greutatea lui depășește 5 kg;
f) în apele de munte cu salmonide se pot reține de către un pescar maximum 10 bucăți/exemplare/zi, în total, din speciile: păstrăv indigen, păstrăv curcubeu, fântânel, lipan și coregon.
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Joi 11 Martie 2010, 17:25:40 »

Citat din ORDONANȚA DE URGENȚĂ 23/2008 privind pescuitul și acvacultura, aprobata, completata si modificata de Legea 317/2009 :

Art. 24. – În scopul asigurării protecției și conservării resurselor acvatice vii și al evitării conflictelor de interese între activitatea de pescuit comercial și cea de pescuit sportiv, se stabilesc condițiile pentru practicarea pescuitului recreativ/sportiv în habitatele piscicole naturale astfel:
a) în apele curgătoare și stătătoare din zona montană, numai cu o singură undiță cu maximum două cârlige sau cu o lansetă;
b) în apele din zona colinară și de șes, pe tot cursul Dunării și pe brațele sale, în Delta Dunării, cu maximum 4 undițe sau 4 lansete cu câte două cârlige fiecare;
c) în apele teritoriale ale Mării Negre, cu maximum două undițe, două lansete sau o țaparină, cu câte 10 cârlige fiecare;
d) pescuitul salmonidelor în apele de munte este permis numai cu momeli artificiale;
e) în apele din zona colinară și de șes, pe Dunăre, în Delta Dunării și în apele maritime un pescar sportiv poate reține din captură maximum 5 kg de pește/zi sau numai un singur pește, dacă greutatea lui depășește 5 kg;
f) în apele de munte cu salmonide se pot reține de către un pescar maximum 10 bucăți/exemplare/zi, în total, din speciile: păstrăv indigen, păstrăv curcubeu, fântânel, lipan și coregon.

Multam Ironick, m-am dumirit Smiley Bere Fir intins
Memorat

Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.043 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Vineri 01 Septembrie 2017, 07:56:33
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.