Prieteni Pescari

Sedinta de constituire a Asociatiei Prieteni Pescari Bucovina - Filiala Suceava

Marți 21 Noiembrie 2017, 08:29:21 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 2 [3]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Sedinta de constituire a Asociatiei Prieteni Pescari Bucovina - Filiala Suceava  (Citit de 31558 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
popescu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #40 : Luni 19 Iulie 2010, 07:34:21 »

Imi cer scuze ca intervin in discutie, dar as vrea sa fac o precizare. Asociatia reprezinta acordul de vointa al unor indivizi pentru un obiectiv de interes privat sau general (OG 26/2000). Ea se compune din totalitatea celor care s-au asociat. De cereti sa se ocupe de realizarea obiectivului doar cei care au fost alesi sa o conduca? Cati din cei ''n'' membri asociati sunt dispusi sa faca ceea ce le cer altora sa faca? Faptul ca fiecare membru contribuie cu o suma (cotizatie) nu il absolva de la orice actiune a asociatiei si nici nu-i da dreptul sa dispuna altora ce sa faca. Intr-o astfel de intreprindere exemplul personal trebuie sa primeze. E un punct de vedere personal. Mai ales ca cei care conduc asociatiile nu sunt retribuiti pentru asta.
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Suceava

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #41 : Luni 19 Iulie 2010, 13:57:57 »

1.D-le Popescu, daca ati citi toate postarile mele pe acest forum, ati vedea ca am avut initiative concrete privind implicarea Asociatiei PP Bucovina Suceava in combaterea braconajului pe apele publice. Ca nu s-a dorit sa se faca ceva eficient si a fost dezinteres total fata de toate propunerile mele, asta e alta mincare de peste. Ca am deranjat anumite interese si persoane sensibile, carora numai de combaterea braconajului nu le arde, asta iar e alta treaba. Ca mi-am atras antipatii datorita initiativelor mele, iar e altceva.
       2.Toata lumea stie ca pestele de la cap se-mpute! Ce solidaritate si ce initiative vreti sa mai vina din partea simplilor membrii pescari sportivi interesati doar de pescuitul recreativ, cind asociatia da un semnal clar, prin conducerea ei, de dezinteres total in a intreprinde ceva concret si eficient pentru combaterea braconajului. Ati vrea sa se apuce pescarii de unii singuri sa se ia de braconieri noaptea pe malul riului si sa-si ia bite si topoare in cap? Hai sa fim seriosi! N-ati vazut ce s-a intimplat in prohibitie la Pascani, unde braconierii au ajuns sa aiba tupeul sa sara la bataie la politisti ziua in amiaza mare linga podul rutier de peste Siret, in vazul lumii si nu s-a intimplat nimic?
      3.Daca tot nu este interesata asociatia sa intreprinda actiuni de combatere a braconajului, ar trebui sa scoata din statut acest obiect de activitate, sa nu se mai ocupe de strins bani pentru permise ANPA si sa nu mai fie obligativitatea asocierii pentru a obtine acest permis. Pentru ca in schimbul a 50 ron si un carnetel se ofera...nimic altceva decit permisul ANPA, care si l-ar putea lua direct fiecare pescar de la posta, benzinarie, chioscul de ziare sau de unde vreti dumneavoastra.
     4. De apele publice ar trebui sa se ocupe intr-adevar ANPA, statul, ca de-aia sint ape publice si de-aia s-au incasat bani pentru permise ANPA. Dar asta e alta poveste si la acest capitol asociatiile ar putea sa fie mai combative in sustinerea unor modificari legislative in ceea ce priveste pescuitul, braconajul si popularile pe apele publice. Legi mai dure si norme de aplicare clare, care sa nu mai dea loc la interpretari, infiintarea politiei apelor, ca in toate statele civilizate etc. Sigur ca e un proces complicat, de durata, dar trebuie sa se inceapa odata de undeva. Pentru asta e insa nevoie de bunavointa in primul rind si asta nu se vede deocamdata decit la Asociatia PP Pascani, din pacate!
« Ultima modificare: Luni 19 Iulie 2010, 17:59:54 de către pinadi » Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
popescu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #42 : Luni 19 Iulie 2010, 15:02:55 »

pinadi,
legea este suficient de dura, dar din pacate nu se aplica. Ba mai mult, cei care ar trebui sa o aplice chiar ii protejaza pe cei implicati in braconaj.Vezi cazul Pascani.
Din pacate nici legea nu ne permite sa sanctionam braconajul Chiar am fost exclusi ca asociatii, desi in proiectul de lege initial se prevedea asa cava, Asta datorita fostului presedinte ANPA Buckz.
Daca nu stiai, braconierii sunt asa de bine organizati ca sunt greu de prins. Am experienta suficienta in acest fenomen, avand si aici cazuri care s-au lasat cu arestari. Cel mai simplu cand observi un  caz de braconaj, suna la 112. Acolo se rezolva problemele, nu pe forum.
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #43 : Luni 19 Iulie 2010, 15:16:09 »

Am mai spus care e parerea mea cu sunatul la 112. Nu e suficient tocmai pentru ca braconierii sint foarte bine organizati si foarte puternic sustinuti. Trist
Memorat

dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #44 : Luni 19 Iulie 2010, 17:56:23 »

NU este o solutie sunatul la 112, am mai spus-o pe acest site si o mai spun.
Eu consider ca la nivel de FEDERATIE s-ar putea crea un telefon verde, unde noi pescarii sa raportam cazurile de branconaj piscicol, iar Federatia sa ia legatura instant cu 112 si  sa se  actioneze.
Noi ca simpli pescari(persoane fizice) suntem luati la misto de catre cei ce ar trebui sa actioneze, ori eu sincer am sunat de cateva ori , nu s-a intamplat nimic, basca ca la Lespezi anul trecut , am pescuit cu bata de baseball langa mine ,certandu-ma toata ziua cu branconierii, care aruncau ecranele pe pluta mea,de pe malul celalalt!
Domnule Popescu, nu va cunosc, dar consider ca, daca dvs. aveti putere in Federatie, chiar trebuie sa faceti ceva(nu stiu ,atrageti de partea dvs. cativa parlamentari-pescari si propuneti o legislatie in care apele interioare sa fie protejate, cum sunt in toate tarile civilizate ale lumii, acum cand le mai avem, sau altceva nu stiu, cert este ca multi dintre noi v-ar sprijini!)
Chiar totul este de furat in tara asta?

9
Memorat
popescu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #45 : Marți 20 Iulie 2010, 07:46:10 »

Federatia a demarat procedurile de constituire a unui corp federal de control. Suntem blocati de prevederile legislative, pe care speram, ca intr-un interval de timp rezonabil, sa le corectam.
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #46 : Marți 20 Iulie 2010, 12:18:42 »

De 20 de ani se tot demareaza, m-am saturat si m-am plictisit de bune intentii! Ati pavat drumul spre iad dus-intors cu ele in tot acest timp! Tac
Memorat

popescu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #47 : Marți 20 Iulie 2010, 13:23:49 »

pinadi,
noi suntem cu documentele pe masa. federatia se va infiinta mai reprede decat cred unii. si indiferent daca vor sau nu.
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #48 : Marți 20 Iulie 2010, 14:00:47 »

Da Doamne sa faceti ceva concret si pentru apele publice! Daca n-aveti in plan si asa ceva, lasati pescari preocupati doar de pescuitul recreativ sa-si ia direct permisele ANPA si nu-i mai obligati la o asociere care nu le ofera nimic si nu le reprezinta niciun interes in fata autoritatilor.
         Daca ati fi 5 minute mai isteti, nu ati omite faptul ca grosul pescarilor sportivi face parte din categoria de mai sus si nu-i veti atrage niciodata in niciun fel de federatie care nu se ocupa deloc de interesele lor, adica protejarea efectiva a apelor publice. In povesti nu mai cred decit copiii, restul asteapta fapte! Wink
Memorat

popescu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #49 : Marți 20 Iulie 2010, 14:41:01 »

Vezi tu pinadi? In tara asta toti asteapta sa faca altii. Unde este spiritul de initiativa? Ca sa-ti dai seama de ce este de facut, socoteste cati oameni trebuie pentru 78.905 km cursuri de apa, 274 de lacuri de acumulare, 120 lacuri naturale si peste 3.000 de balti. Sper ca in urma acestor cifre sa realizezi ca ceea ce sustii tu este ireal. Solutiile sunt altele, mult mai complexe, dar in Romania prioritatile sunt altele. Sunt convins ca le sti si tu.
« Ultima modificare: Marți 20 Iulie 2010, 14:47:29 de către popescu » Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #50 : Marți 20 Iulie 2010, 17:03:37 »

Nu neg complexitatea fenomenului si nici pe cea a masurilor ce trebuie luate. Sint constient ca toate astea necesita resurse umane si financiare importante. Aceste resurse se obtin generind motivatie in aceasta directie. E nevoie de actiuni concertate intreprinse de asociatii, organizatii, cluburi etc., e nevoie de loby puternic pentru a obtine rezultate. Cine vreti sa faca toate astea, pescarii sportivi de unii singuri?
       Ati intrebat pe acest forum daca cineva a emis pareri personale sau reprezinta punctul de vedere al unui club. Cind ati vazut ca e vorba doar de o parere personala nici nu l-ati mai bagat in seama. Acum indemnati pescarii la actiuni individuale fiind foarte convins ca pot obtine si rezultate. E o contradictie in aceste doua atitudini ale dumneavoastra, nu credeti?
       Si, ca sa vedeti ca sint constructiv si nu doar circotas, va vind gratis un pont:
       In marketing, in general si in network-marketing in special exista un concept de baza care face sistemele sa functioneze si nu oricum ci extrem de eficient. Se numeste dispersie si se traduce prin crearea unei baze cit mai mari de mici consumatori fideli. In acest fel se aduna cite putin, chiar foarte putin de la fiecare, dar global sistemul ruleaza sume uriase.
       La acest lucru m-am referit eu cind v-am recomandat sa fiti 5 minute isteti, ca de destepti e plina lumea. Nu neglijati marea masa a pescarilor sportivi interesati exclusiv de pescuitul recreativ, daca doriti sa creati un sistem cu adevarat functional.
       Numai sa nu cadeti in ispita de a face ceea ce au facut sau au incercat sa faca si altii vreme de 20 de ani: sa incercati sa momiti pescarii doar ca si cotizanti fara sa le oferiti nimic in shimb. Nu veti putea sa-i naditi asa fiindca ei sint acomodati cu fel de fel de nade si nu va functiona.
       Cautati sa construiti un sistem functiona, bazat pe principii solide, oferiti inainte de a cere si oamenii va vor urma si va vor sustine.
       Diferenta dintre un sef si un lider este uriasa: seful spune "trebuie sa ma urmati!" liderul este urmat neconditionat pentru ceea ce este si ceea ce face.
       Inainte de a incepe sa construiti o organizatie mare aveti nevoie sa va construiti mai intii pe dumneavoastra ca si lider, daca doriti sa reusiti crearea unui sistem valoros. Eu va doresc mult succes! Wink

Memorat

popescu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #51 : Marți 20 Iulie 2010, 18:44:53 »

Pinadi,
Dupa cum vezi, am niste discutii pe principii cu dl. Buculei. Ce sustin eu, este revenirea la vechea forma de organizare a pescuitului sportiv. Vreau sa-ti spun ca pana in 1953 (cand au fost desfiintate, iar pescarii sportivi inregimentati cu forta in AGVPSRPR prin HCM 3156/1953) in Romania erau peste 3 mii de asociatii de pescari sportivi, recunopscute si inregistrate in registrele tribunaleor, in baza legii nr. 21/1924. Practic fiecare localitate (la rang de comuna) avea cate o asociatie de pescari sportivi. Atunci zonele de pescuit erau arondate comunitatilor locale si acestea erau implicate alaturi de acesti reprezentanti ai pescarilor sportivi in gospodarirea apelor si pestelui. Tin minte ca pe cand eram copil, raurile gemeau de peste. Cei de o varsta cu mine o pot confirma. Acolo trebuie sa se ajunga, si prin proiectul pe care FNPSR l-a lansat intitulat Localitatea si lacul (apropo, primul ca re la pomenit a fost un moldovean pe nume Stefan cel Mare) incercam sa implicam autoritatile in acest mod de administrare al pescuitului si de degrevare de efortul de pescuit al habitatelor naturale. Dar, revin; ca sa reuseasca acest proiect este nevoie de un efort conjugat al tuturor pescarilor. Asta incercam noi sa cream; cadrul de desfasurare al acest urias efor de reconstructie al unui sistem functional verificat si care a fost distrus de sistemul comunist, ai caror ''demni urmasi'' sunt actuali incolonati in structurile AGVPSR.
Nu lua aceasta ca un afron adus pescarilor care beneficiaza de asa zisa calitate de membru ajvps, oricare ar fi el. Cati dintre ei participa la un sistem democratic de luare a deciziilor cum se intampla de exemplu in asociatia Prieteni Pescri? Iti spun; niciunul. Concluziile le poti trage tu.
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #52 : Marți 20 Iulie 2010, 19:15:09 »

Domnule Popescu,
    1.Sint membru al Asociatiei PP Bucovina Suceava si nu al AJVPS Suceava. Nu ma duc la AJVPS nici batut cu parul, pentru ca si-au demonstrat incompetenta si indiferenta vreme de zeci de ani.
    2.Ceea ce spuneti dumneavoastra suna frumos in teorie, ramine sa demonstrati si cu fapte ca poate functiona. Eu unul m-as bucura.
    3.Cind v-am spus de dispersie eu m-am referit la modalitatea practica de atragere prin motivare a unui numar cit mai mare de pescari sportivi in sustinerea unor proiecte de mare anvergura. E simplu, e vorba de principiul musuroiului de furnici. Cum se aduna foarte multe intr-un musuroi? Foarte simplu, fiind motivate de scopuri comune legate de necesitati primare pentru supravietuire: hrana, adapost, aparare si inmultire. Extrapolind la pescuitul sportiv recreativ, care sint necesitatile primare ale celor pasionati de asa ceva? Ape curate,sanatoase, bogate in peste. Deci e nevoie de combaterea braconajului si poluarii si de actiuni de populare. Aratati ca intreprindeti actiuni concrete si eficiente in aceste directii si foarte multi se vor alatura si va vor sprijini. Mizati si pe cei multi nu doar pe pescarii de competitie.Daca nu stiti cum sa incepeti, cereti consiliere la CRE Bacau si la PP Pascani.
    4.E necesara si cooptarea autoritatilor centrale si locale fiind vorba de un efort la scara nationala.Eu unul insa nu m-as baza pe asa ceva, ci pe pescarii care sint cei direct interesati. Autoritatile, dupa cum ati spus si dumneavoastra, au cu totul alte prioritati, in plus se stie ca statul este cel mai prost administrator. E nevoie de autoritati pentru a se aplica legile si-atit.
Memorat

Pagini: 1 2 [3]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.055 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 07 Noiembrie 2017, 07:21:22
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.