Prieteni Pescari

dorin t... : permis 2010

Luni 19 Februarie 2018, 16:10:08 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: dorin t... : permis 2010  (Citit de 9648 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« : Vineri 08 Ianuarie 2010, 16:00:05 »

de la: dorin t...
data: 7 ianuarie 2010, 15:16
subiect: permis 2010

buna ziua si LA MULTI ANI!
Spuneti-mi va rog stiti ceva de Permis anul acesta, il luam de la ANPA sau de la AJVPS-uri?
Am inteles ca cei de la Trezorerie nu vor sa incaseze taxa de 30 ron si ne obliga sa platim de 3 ori mai mult la AJVPS.
MULTUMESC si FIR INTINS tot anul 2010!

cu stima,
Dorin T...
Suceava

Postat pe:: 08-01-2010, 15:58:27

Salut,
Iti recomand citirea acestui subiect:
http://www.prietenipescari.ro/pescuit/forum/topic,1780.0/
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
ironick
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Vineri 08 Ianuarie 2010, 17:31:12 »

de la: dorin t...
data: 7 ianuarie 2010, 15:16
subiect: permis 2010

buna ziua si LA MULTI ANI!
Spuneti-mi va rog stiti ceva de Permis anul acesta, il luam de la ANPA sau de la AJVPS-uri?
Am inteles ca cei de la Trezorerie nu vor sa incaseze taxa de 30 ron si ne obliga sa platim de 3 ori mai mult la AJVPS.
MULTUMESC si FIR INTINS tot anul 2010!

cu stima,
Dorin T...
Suceava

Postat pe:: 08-01-2010, 15:58:27

Salut,
Iti recomand citirea acestui subiect:
http://www.prietenipescari.ro/pescuit/forum/topic,1780.0/
Cred ca orice asociatie iti va pretinde cel putin de 3 ori mai mult decit taxa de eliberare a permisului de pescuit platita la finante.

De asemeni, sa stii ca nu e adevarat ca cei de la finante refuza sa incaseze taxa de 30 RON, pentru ca HG 1016/2008 (prin care s-a stabilit aceasta taxa) este in vigoare.

Mai multe detalii poti gasi la : [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

Go fishing or die trying

« Răspunde #2 : Vineri 08 Ianuarie 2010, 17:48:52 »

Ironick, cunoscand ideile tale vis-a-vis de asociere, taxe, etc., te intreb:
De ce nu iti faci impreuna cu inca doi colegi, propria asociatie si vinzi permisele de la ANPA, la pretul pe care le achizitionezi? Nu  asa de greu sa-ti faci o asociatie si rezolvi si problema pescarilor din Iasi.
P.S. Eu sunt primul inscris in asociatia ta, daca vinzi permisul la pretul ANPA.
P.P.S. Vorbesc foarte serios.
« Ultima modificare: Vineri 08 Ianuarie 2010, 17:50:23 de către nick » Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
ironick
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Vineri 08 Ianuarie 2010, 18:10:51 »

Ironick, cunoscand ideile tale vis-a-vis de asociere, taxe, etc., te intreb:
De ce nu iti faci impreuna cu inca doi colegi, propria asociatie si vinzi permisele de la ANPA, la pretul pe care le achizitionezi? Nu  asa de greu sa-ti faci o asociatie si rezolvi si problema pescarilor din Iasi.
P.S. Eu sunt primul inscris in asociatia ta, daca vinzi permisul la pretul ANPA.
P.P.S. Vorbesc foarte serios.

Raspuns la PS  : Pretul ANPA + 1 RON (cotizatie anuala) !  Wink Prezenta oferta este valabila doar pentru tine !  Rinjet
Raspuns la PPS : Si eu vorbesc serios ! 

Memorat
nicu 2
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Vineri 08 Ianuarie 2010, 20:11:51 »

Nu stiu daca va fi asa, insa aici [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] zice ca permisele vor fi eliberate doar de asociatii.
Memorat
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Sâmbătă 09 Ianuarie 2010, 21:42:17 »

Hop si eu cu toti vecinii mei!  Tongue
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
ironick
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Duminică 10 Ianuarie 2010, 08:27:47 »

Hop si eu cu toti vecinii mei!  Tongue

Acum, vorbind serios, cred ca nu tii neaparat sa te bazezi pe mine !?!  Cum?

Ia mai bine si impreuna cu vecinii tai puneti de o asociatie !

Efectul ar fi altul decit la o asociatie deja existenta ... unde tu te vei baza pe ei ... si ei se vor baza pe tine !?!  Risete

Altfel spus, daca vrei curatenie pe malul apelor ... vei fi invitat sa o faci (asociatia te va sprijini cel mult cu saci menajeri), daca vrei paza apelor asociatia te-ar putea sprijini in a face demersurile legale pentru ca tu sa poti pazi apele si exemplele ar putea continua.
Astfel se ajunge ca unii (cei mai multi cred) sa aiba impresia ca asociatia nu face nimic ... si nu sunt departe de adevar !  Risete

Daca iti faci propria asociatie ... nu mai astepti pe nimeni sa faca ... iar daca nu faci ...nu mai e vina asociatia.

Daca vrei ... poti !  Rinjet
Succes !!!! sugubat

Memorat
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #7 : Luni 11 Ianuarie 2010, 08:28:47 »

@ironick: N-ai de unde sa stii, dar nick este membru fondator al asociatiei Prieteni Pescari, si membru fondator (si presedinte) al CS East Spinning Team.....din pacate, nu prea ai nimerit-o cu asociatiile, de data asta.... Wink
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Luni 11 Ianuarie 2010, 09:22:58 »

@marcel
ironick, a participat la sedintele de constituire.
Si daca nu ma insel a fost chiar si pe lista initiala a membrilor fondatori de pe care s-a retras.  Wink
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #9 : Luni 11 Ianuarie 2010, 10:26:46 »

Ce vroiam eu sa spun e ca nu poti vinde castraveti gradinarului....si sa nu credeti ca banii din vanzarea permiselor la asociatiile de pescuit se deuc catre vanatoare, ci tot la pescari se intorc, intr-un mod sau altul.... Bere
Memorat

nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #10 : Luni 11 Ianuarie 2010, 11:02:17 »

Eu cu ironick, ne cunoastem si tocmai de aceea i-am propus sa faca o asociatie. El a fost mereu impotriva asocierii "fortate" pentru ca altfel nu poti avea permis. Sunt total de acord cu el in acest punct, dar tot el sustinea revanzarea acestor permise la pretul ANPA, nu ai cum sa faci acest lucru, pentru ca daca ai cateva sute de membri trebuie sa ai un spatiu si oameni care sa se ocupe cu acest lucru, asta inseamna bani, care trebuie sa vina de undeva. Daca iti faci o  asociatie care da permis numai la 10 oameni iti permiti sa le vinzi la pretul ANPA, altfel nu.Cand s-a format asociatia Prieteni Pescari s-a dorit printre altele sa se "sparga" monopolul AJVPS, scazand costul unui permis, ceea ce s-a si reusit, acesta scazand cu cateva sute de mii.
Si in momentul infiintarii, ca si acum erau foarte multi pescari nemultumiti de starea lucrurilor di pescuit si credeam ca vom fi mai multi care sa putem schimba ceva, dar din sutele de membri am ramas to o mana de oameni, cei care am fondat aceasta asociatie. Din acest cauza eu personal sunt destul de blazat si nu mai iau in serios vorbele multor pescari, care sunt nemultumiti de ceea ce avem dar asteapta ca sa faca "cineva" ceva, nu ei personal. In acelasi timp ma amuza cum unii cred ca se deturneaza fondurile asociatiei spre interese personale ale celor din staff, prin prezenta la Adunarea Generala pot vedea cum s-a cheltuit fiecare banut.
Memorat

ironick
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Luni 11 Ianuarie 2010, 11:20:05 »

.......................................
Daca iti faci o  asociatie care da permis numai la 10 oameni iti permiti sa le vinzi la pretul ANPA, altfel nu.
.......................................
Vorbim despre acelasi lucru !  sugubat
Memorat
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Blaj

« Răspunde #12 : Luni 11 Ianuarie 2010, 14:47:59 »

Nu stiu daca va fi asa, insa aici [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] zice ca permisele vor fi eliberate doar de asociatii.

Salut!

Am citit si eu proiectul acela de lege care reglementeaza pescuitul. Printre altele se spune ca permisul de pescuit eliberat de o asociatie da dreptul posesorului la a pescui pe apele CONCESIONATE de catre respectiva asociatie. Si acum faceti un test, mergeti la orice asociatie vreti voi din tara asta sa vedeti pe care din ape au contract de concesiune valabil pe anul in curs!

Si daca nu au contract pe nicio apa atunci de ce am fi noi obligati sa cotizam la orice asociatie din aceasta ca sa ce? sa pescuim NICAIERI?

Eu sunt cotizant la AJVPS de 25 de ani si ca un fraier le-am mai dat si cei 2% din impozit Suparat si cand l-am rugat pe tovarasul de la ajvps sa pot pescui si eu o zi C&R pe un lac cu taxa ce-l administreaza asociatia, raspunsul a fost> Taxa-i taxa! Nu se poate! Pai nu merita astia impuscati? Ar fi aici o problema, ca sa-i poti impusca probabil ca iarasi trebuie sa faci parte din vreo asociatie sa poti primi arma...Sau poate ca nu... sugubat

Bye!

STM
Memorat

sTm
nicu 2
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Luni 11 Ianuarie 2010, 20:11:02 »

Salut!
Ai foarte mare dreptate!! Insa ce-i de facut?  Cum?
Memorat
aZu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Marți 12 Ianuarie 2010, 19:34:38 »

Eu cred ca permisele la Prieteni Pescari ar trebui sa fie cat mai scumpe.
Daca dl. pescar sportiv doreste sa scape de nataraii de la ajvps si sa intre intr-o grupare dedicata pescuitului inseamna ca ar trebui sa plateasca , nu ?
Staiful si calitatea costa in orice loc de pe aceasta planeta.
Memorat
nicu 2
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Marți 12 Ianuarie 2010, 21:17:24 »

Ce te face sa crezi ca, marind taxa la Asociatie "vom scapa" de AJVPS ?? vrei sa-i mituim? sugubat
Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Marți 12 Ianuarie 2010, 21:28:39 »

@azu:eu zic sa sa pescuiesti numai tu cu neamurile tale ca deh iti permiti... la tine staiful se reduce la a avea bani...mai bine uita-te pe balti cine asculta manele si se comporta ca dracu?...copii taranilor care stau cu o undita de strujan sau cel cu mertzanu'...??
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #17 : Marți 12 Ianuarie 2010, 21:45:28 »

cu o taxa mare nu le faci decit un bine celor de la AJVPS ca le trimiti contribuabili, contribuabili care, trebuie sa recunoastem, sunt necesari tuturor caci altfel economia de piata te face sa dispari
vrei sa dispara AJVPS gaseste un sponsor care sa suporte contravaloarea cotizatiei(permisul si-l plateste fiecare )orcui vrea sa intre in PP(sau in orice alta asociatie)
Memorat

aZu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Joi 14 Ianuarie 2010, 19:51:06 »

@azu:eu zic sa sa pescuiesti numai tu cu neamurile tale ca deh iti permiti... la tine staiful se reduce la a avea bani...mai bine uita-te pe balti cine asculta manele si se comporta ca dracu?...copii taranilor care stau cu o undita de strujan sau cel cu mertzanu'...??

mda... sa nu fim ipocriti stimate domn radyus, toata lumea asculta manele chiar daca e un gen muzical cam controversat.

Comportamentul ca dracu cum e? Daca imi fac pasaport biometric inseamna ca as cocheta cu diavolul ?

Lasand gluma la o parte, eu cred ca cei cu mentalitati invechite, ca de exemplu traistarii cu foamea in gat, localnicii ce au nevoie de un permis pentru a avea acces la malul Prutului ca sa-si puna ei un qatralion de pripoane si sa-si faca asa-numita ... " nada me .... wei ! ci cauti tu acolo? " si alte specimene de soiul acesta se vor orienta mai mereu spre AJVPS . Acestia seamana in toate cele cu faimosul sef al AJVPS si pe cale de consecinta ... dupa cum ne invata un veci proverb cum ca " cine se aseamana se aduna" ... eu nu cred ca-i puteti coopta in asociatia "Prieteni Pescari".
Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.052 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 31 Ianuarie 2018, 02:18:57
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.