Prieteni Pescari

Cum fac un drill?

Marți 23 Octombrie 2018, 17:02:46 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Cum fac un drill?  (Citit de 19803 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
emil76
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Iasi

« : Vineri 08 Ianuarie 2010, 22:14:50 »

Anul trecut am pus pentru prima oara mana pe o lanseta, am fost de aprox 10 ori la pescuit la Podisu, Halceni, Sarca si Ratarie.

Nu am avut experienta unui drill cu un peste mai mare de 1 kg, desi...bibanul de 700 g de la Ratarie, a tras de am crezut ca am prins mama tuturor stiucilor. Totusi, declar ca habar nu am cum se face un drill. Citesc pe diverse forumuri de driluri de jumatate de ora (!) si ma minunez. Imi dau seama ca nu stiu ce sa fac in cazul in care imi intra un crap de vreo 10 kg Cheesy Trebuie sa existe o tehinca, altfel ai mulina si intr-un minut ar fi pestele ori pe mal, ori scapat in larg   Suparat

Voi cum procedati, cum il aduceti la mal?

Memorat
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Vineri 08 Ianuarie 2010, 22:56:27 »

Ciprian e expert in asa ceva ! sa raspunda el la intrebare ...... Cool
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
nicu 2
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Sâmbătă 09 Ianuarie 2010, 00:34:23 »

...Citesc pe diverse forumuri de driluri de jumatate de ora (!) si ma minunez. Imi dau seama ca nu stiu ce sa fac in cazul in care imi intra un crap de vreo 10 kg Cheesy Trebuie sa existe o tehinca, altfel ai mulina si intr-un minut ar fi pestele ori pe mal, ori scapat in larg   Suparat

Daca ai acces la reteaua de cartier download-eaza si tu filme cu pescuit la crap sau eu ce stil iti place.. Ai ce vedea, si dril si tehnica... Wink
Memorat
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Sâmbătă 09 Ianuarie 2010, 22:01:02 »

Totusi, declar ca habar nu am cum se face un drill. Citesc pe diverse forumuri de driluri de jumatate de ora (!) si ma minunez. Imi dau seama ca nu stiu ce sa fac in cazul in care imi intra un crap de vreo 10 kg Cheesy Trebuie sa existe o tehinca, altfel ai mulina si intr-un minut ar fi pestele ori pe mal, ori scapat in larg   Suparat

Primii pasi:
1. DA DRUMUL LA FRANAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA !!!!!!!!!!!!!!
2. Nici un peste mare nu vrea sa fie scos pe mal. Lasa-l sa innoate pana oboseste si dupa aia il aduci din larg la mal. Mare grija la "fente". O sa faca miscari bruste de innot in viteza maxima spre mal sau in laterale. Nu trebuie sa slabesti din ochi firul fiindca daca face "burta" ai sanse mari sa-ti scape.
3. La mal cand ai sa ai impresia ca-i cu burta in sus va incerca sa faca un efort maxim exact atunci cand simte minciogul. Baga pestele intodeuna cu capul in minciog, nu de la coada!!!
4. Nu te deplasa cu lanseta 10 metri in spate. Stai langa mal si orienteaza atent pestele spre minciog.
5. Nu incerca sa scoti un peste mare la apa mai mica decat talia lui. Roaga pe cineva sa intre in apa cu minciogul si sa stea nemiscat la apartitia pestelui.
Multa rabdare si calm. Nu-l fortza la mal, ca oricum iti face cateva ture in larg. Astepta-l sa vina "ca un mielusel"  Wink
Foloseste numai mingioc cu deschidere mare. Cand ti-a intrat pestele in el, ridica marginile, si trage spre tine minciogul astfle incat pestele sa stea ca intr-o soseta.
Ctenii mari sunt cei mai nebuni crapi, daca nu e obosit iti va sari din minciog daca te surprinde cu gaura libera.
Stiuca mare se crede crocodil, de multe ori dupa 'lumnare" face mai multe rotatii si ai sanse mari ca firul sa-i intre in "urechi" si sa-l taie. Daca vezi ca nu a inghitit toata naluca cand pescuiesti cu vobler ai grija sa nu se agate de exteriorul plasei minciogului.

Ai grija ca echipamentul tau sa aiba tot ce-i mai bun, pentru o captura capitala. Nu fa rabat la calitatea accesoriilor. Un peste mare il prinzi odata pe sezon sau o data in viata. Ai sa ramanai cu o dezamagire imensa sa-i vezi spatele si sa vezi ca ti-a rupt firul sau ti-a cedat o agrafa  Rinjet
« Ultima modificare: Sâmbătă 09 Ianuarie 2010, 22:09:24 de către bingogabi » Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
ironick
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Duminică 10 Ianuarie 2010, 09:15:24 »

Anul trecut am pus pentru prima oara mana pe o lanseta, am fost de aprox 10 ori la pescuit la Podisu, Halceni, Sarca si Ratarie.

Nu am avut experienta unui drill cu un peste mai mare de 1 kg, desi...bibanul de 700 g de la Ratarie, a tras de am crezut ca am prins mama tuturor stiucilor. Totusi, declar ca habar nu am cum se face un drill. Citesc pe diverse forumuri de driluri de jumatate de ora (!) si ma minunez. Imi dau seama ca nu stiu ce sa fac in cazul in care imi intra un crap de vreo 10 kg Cheesy Trebuie sa existe o tehinca, altfel ai mulina si intr-un minut ar fi pestele ori pe mal, ori scapat in larg   Suparat

Pai drill-ul nu il faci tu ... tu numai incerci sa aduci pestele in minciog. Restul face pestele ... si crede-ma ca un crap sau cteno de 10 kg te va face sa-ti tremure genunchii incit cu greu te mai poti tine pe picioare (fii linistit  Risete ... cu timpul devii imun si nu-ti ma tremura genunchii Wink ) !  Risete

Ca sa ai oarece sanse "sa pui" pestele pe mal trebuie sa tii cont de citeva reguli :
- cotorul unditei sau lansetei nu se va lasa niciodata pe directia firului; poti tine lanseta in sus,  lateral stinga sau dreapta (dupa cum vrei sa conduci pestele) ... insa niciodata spre peste ! Astfel vei folosi elasticitatea unditei/lansetei.
- firul trebuie sa fie bun  ... si bun nu inseamna neaparat scump ... mult mai important e sa fie proaspat (adica nu mai vechi de un an); la aprecierea vechimii unui fir ia in calcul si cit a stat prin depozitele en-gros ori pe raftul magazinului; ai de asemeni in vedere ca un fir tinut la caldura mare sau chiar la soare se depreciaza mult mai repede (si de aceea trebuiesc evitate firele din bazar). Eu imi cumpar firele in ultima saptamina de prohibitie . Wink
- frina mulinetei se regleaza astfel incit sa nu se depaseasca niciodata limita de rupere a firului; ai in vedere si forta de frecare din inele pentru ca in drill aceasta se simte in sensul ca difera forta necesara ca pestele sa ia fir de pe tambur pentru 2 inclinatii diferite ale lansetei fata de orizontala (sa spunem 45 grade si 90 grade). Aceasta forta diferita functie de inclinarea lansetei iti va folosi tot la controlul directiei (atit cit se poate) in care nu vrei sa se duca pestele.
- nu forta pentru ca risti sa rupi buza pestelui.
- ai in vedere inertia si rezistenta hidrodinamica pe care trebuie sa le invingi pentru a misca un corp aflat in apa; sa presupunem ca ai in cirlig un bocanc ... si (desi nu are 10 kg) pentru a-i invinge inertia data de curentul apei trebuie sa aplici o forta de tractiune continua si nu exagerat de mare, iar pentru a-l face sa se miste rapid spre tine trebuie marita forta de tractiune. O data ce ai constientizat aceste lucruri intelegi ca incercarea de a aduce la mal un peste mai rapid decit ai aduce un bocanc inseamna sa fortezi .  Risete

Finalizarea drill-ului :
- Nu prelugi inutil durata drill-ului; face rau pestelui si cresc sansele sa-l scapi.
- Inainte de a-l lua in minciog trebuie "sa-i dai aer" pentru a-l obosi (eu ii "dau aer" de 4 ori).
- Inainte de a-l apropia de minciog (i-am dat deja 4 guri de aer) ... slabesc putin frina mulinetei (doua click-uri).
« Ultima modificare: Duminică 10 Ianuarie 2010, 09:17:03 de către ironick » Memorat
emil76
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Marți 12 Ianuarie 2010, 20:50:00 »

Multumesc bingogabi & ironick pentru raspunsurile voastre detaliate. O intrebare:

Cand mulinez si pestele opune rezistanta "luand fir", sa inteleg ca e bine sa-l las pe el sa-si ia cat fir vrea, iar imediat ce se opreste eu sa mulinez aducandu-l spre mal? Cumva sa am tot timpul firul intins, dar sa-l las pe el sa ia fir cand vrea. E corect?
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Marți 12 Ianuarie 2010, 21:34:24 »

teoria ca teoria dar pratica ne omoara...pe balta e altfel decat pe forum deaceea doar multa practica te va ajuta sa nu faci greseli in timpul unui drill
Memorat
ironick
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Miercuri 13 Ianuarie 2010, 00:18:42 »

Multumesc bingogabi & ironick pentru raspunsurile voastre detaliate. O intrebare:

Cand mulinez si pestele opune rezistanta "luand fir", sa inteleg ca e bine sa-l las pe el sa-si ia cat fir vrea, iar imediat ce se opreste eu sa mulinez aducandu-l spre mal? Cumva sa am tot timpul firul intins, dar sa-l las pe el sa ia fir cand vrea. E corect?
Ai intuit corect. Trebuie sa pastrezi permanent contactul cu pestele, sa tragi constant de el. De evitat si fortarile si lasatul liber al firului.

Incearca sa-ti imaginezi cum 'lucreaza" cirligul infipt in buza inferioara a pestelui. Uite doua desene:

In primul se vede pozitia cirligului cind tragi de peste.
In al doilea vezi pozitia cirligului daca slabesti complet firul; in continuarea acestui desen se mai putea face inca unul in care plumbul ajunge pe fundul apei .

Imagineaza-ti acum ca slabesti firul dupa dupa ce ai tras destul de tare de peste si gaura facuta de cirlig s-a largit (spinul nu va impiedica cirligul sa iasa).

Trage singur concluziile !

* 01.JPG (34.03 KB, 894x593 - văzut 177 ori.)

* 02.JPG (33.7 KB, 894x593 - văzut 181 ori.)
« Ultima modificare: Miercuri 13 Ianuarie 2010, 00:20:17 de către ironick » Memorat
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Miercuri 13 Ianuarie 2010, 06:56:01 »

Smiley
noh cind scriem dŽastea la toti ne fuje gindu la un anumit scenariu ... dar prin prizma ca vrei s-al scoti... deci nu vorbesc de idealuri marete cum ar fi " prinde si elibereaza "  Rinjet... si depinde ce conditii ai acolo ...  iti zic pe scurt cum fac io... recuperez doar firul moale... adica cu alte cuvinte... nu slabesc "presiunea" minima care s-ai permita sa "scuipe" cirligu  Smiley

daca se opreste... e indeajuns sa mentii presiunea... nu tre musai recuperat caci el oboseste chiar si daca sta pe loc ! chiar si cind sta pe  loc face aerobic... mai ales daca esti pe apa curgatoare
practic cu cit sta mai mult pe loc cu atit ai sanse mai mari s-al scoti daca e mare !

nu fortez pestele nici ca s-ai dau  aer... caci nu e un "must" , nu il comand ! n-am intentia s-ai arat hu is da boss !  Risete cii il las sa zburde cit vrea iel  Wink

evit miscarile bruste... caci il sperie ( bine acu vorbesc de balauri ) chiar si daca tre pompat... o fac calm ,controlat si cu ghinisoru ca nu ma grabeste nimeni...  Rinjet

pompatu nu e o asa zisa fortare... comanda ... ci aducera " mortaciuni " enorme de la locu de unde a facut infarct  Rinjet

controlul adica sa nu-l lasi sa intre in balarii / cioate e chestie de inspiratie pe moment...
cite odat tre s-al traji spre "cioata" ca sa se intoarca caci deh... face impotrijire si de obicei pleaca in directia opusa de tractiune ... ( asta e filozofia drillu-lui tiganesc... adica ala care se face cu undita... si se alerga ca nebunu pe mal tragind pestele in directia in care el merje astfel incit fara molineta cu fir subtire poti scoate pesti f mari  Rinjet dar ai de alergat nu gluma   Risete ) la flai cu fir plutitor se da fir moale daca balauru fuje la vale... caci des firu merge mai repede la vale si porma face burta... iar el se simte tras la vale ...  Rinjet deci vine n-apoi la deal...  Smiley
iar citeodat cind il citesti caŽi distept prostu... adica nu e vorba de " impotrijire " ci acolo vrea el cu determinare sa fuga la adapost... la cioata... atunci normal ca incerci s-al infrinezi mai tare treptat... dar cu simt asa aplicind forta in asa maniera fara s-al bruschezi caci de obicei atunci se intimpla "dezastru"

indiferent de rezistenta la rupere scrisa pe ambalajul firului... frina o am reglata f moale de la bun inceput ...
dupa caz cite odat o mai reglez  stringindo la inceputul obosirii...si spre final o slabesc iar  Smiley pt ca spazmele finale pot fi violente...

minciogu e bine s-al ai pregatit pus in apa si sa-l ridici cind ai pestele deasupra lui altfel poa se sperie olea... si e bine sa anticipezi sau sa fi pregatit sufleteste caci atunci cind viri minciogu poate face nazuri  Smiley , daca il baji... fao cu determinare si sinje rece un fel de tzac pac nicidecum in stilu culesului cu polonici bors de pe fundu sheaunului ,  initial tinind de plasa si elibereazo in ultimul moment iar apoi "inchidel " ridicind perpendicular coada lui si in felu asta nu-ti mai sare din el nici mama fitofagului  Smiley

nu e cazu la crap sau la pesti cu gura moale carora cirligu le strapunje falca... dar lanseta se tine chiar si pe aceiasi directie cu firu in anumite situatii...

e vorba de unghiul  de tractiune...

des la pesti cu gura osoasa la care nu se reuseste piercingu le sare ciirligu din cioc in special daca e agatat de maxilaru inferior si ti lanseta lunga cu virfu in sus iar chestele ti se invirte intre chishioare
puah ! atunci face un piiiuuu pe linga ureche... e mai ceva decit daca ii l-ai scoate cu clestele cu mina ...  Risete

deci nah... calm , rabdare ... si bucurate de ieveniment  Wink Smiley
« Ultima modificare: Miercuri 13 Ianuarie 2010, 07:02:13 de către dumitru » Memorat
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Miercuri 13 Ianuarie 2010, 23:49:43 »

Cu placere!
O explicatie valabila la intrebarea ta ti-au dat baietii mai sus. Eu o sa vin doar cu niste completari.
Vezi tu, cele spuse pana acum sunt niste chestii generale. Daca este sa intram putin in amanunte, dril-ul unui peste pasnic difera fata de cel al unui rapitor.
Un pasnic are carnea mai moale, se foloseste naylon care are elongatie (se intinde ca un elastic ce preia o mare parte din socuri, tocmai pentru a nu taia buza pestelui). Pestele este obosit in mare parte de ansamblul “lanseta-fir-frana mulinetei”. Tu trebuie doar sa-l lasi la inceput sa-si ia fir, dupa care il aduci usor din lanseta la mal, nu trebuie sa-l bruschezi. Pestele nu-l tragi din apa cu mulineta ci cu lanseta. Tragi de lanseta din plan oblic pana ajungi aproape de vertical si firul rezultat il mulinezi. Nu tii lanseta intr-un singur punct si lucrezi doar cu mulineta, e o greseala de multe ori fatala. Cand intept, tin firul cu mana lipit de lanseta, am frana moale. Dupa ce-l intep, fac o evaluare a marimii pestelui (dupa forta care o simt in lanseta) si-i dau drumul la fir (sau mai strag frana) atat cat sa depuna efort pentru a lua fir, nu sa se duca la plimbare prin iaz cu tot firul de pe tambur. Cateodata am obiceiul sa dau drumul la frana, dupa care trag usor de fir sa vad cat de mult i-am dat drumul, daca mai trebuie reglata sau este de ajuns. Reflexele astea o sa le capeti in timp, dupa mai multe partide.
La rapitor e oarecum diferit. Eu anulez spinul de contra de pe carlig, deoarece rapitorii (ma refer la stiuca, somn si salau) au o gura solida ca de beton, iar inteparea pestelui devine mai anevoioasa si spinul acela opune ceva rezistenta. E un sport fantastic de spectaculos, e ca si cum ai prinde un peste cu mana, se bazeaza foarte mult pe simturile tale, spre deosebire de pescuitul la pasnic unde astepti sa vezi la swinger sau bambina momentul cand crapul ti-a inhalat momeala.
Echipamentul la rapitor este foarte important, acesta difera in functie de specia urmarita. Firul folosit este textil, ce nu are elongatie, aici pestele il obosesti din blank-ul lansetei si din frana mulinetei. Trebuie sa intepi foarte repede si ferm!!! (ma refer la pescuitul cu naluci artificiale). Aici tin frana stransa aproape de maxim (pentru a putea intepa bine) si da drumul la fir imediat dupa intepare. Rapitorii au un stil mult mai agresiv decat pasnicii, lupta din toate puterile sa scape, imediat dupa intepare. Aici nu ma intind mult, ai dau drumul la fir cat mai putin (atat doar cat sa nu-mi rupa firul pe soc). Incerc sa-l tin cat mai tensionat fiindca din cauza miscarilor bruste care le face din cap, poate scuipa foarte repede carligul din gura (cu exceptia somnului care nu are prostul obicei de a da mai tot timpul din cap). Un pasnic dupa ce-i intepat doar fuge, dar un rapitor scutura puternic din cap, tine gura mai tot timpul deschisa si vrea mereu sa scuipe naluca, se rostogoleste, face lumanari, etc. E o intreaga poveste care nu poate fi spusa in cateva cuvinte. In functie de specie ai un « alt tip de drill ». De exemplu la biban iti tremura mereu varful lansetei, zici ca tragi cu mitraliera. Stiuca iti scutura batul cu smucituri puternice. La somn zici ca te trage trenul, se duce cu viteza foarte mare, cateodata se ridica la suprafata si face niste cercuri mari, da puternic din coada, se scufunda brusc, etc. Salaul nu este un luptator feroce, dar piesele mari fac scandal mare in special la mal sau langa barca.
Drill-ul unui rapitor mare e ceva de vis, parerea mea ca nu se poate compara cu nimic altceva in materie de pescuit!
Oricum parerile nu sunt intotdeuna aceleasi. Ele difera de la pescar la pescar, dupa cum observi la Ironick sau la Dumitru, fiecare are stiul sau, in functie de “obiectivele” urmarite.
Gata cu povestile, ca poate mai vor si altii sa dea cu parerea !  Tongue

PS : sa uzi intotdeuna plasa la minciog, inainte de aparitia pestelui. Cand e perfect uscata nu se scufunda imediat, are tentinda sa pluteasca intre ape pana se umezeste bine.  Wink

Memorat

dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Joi 14 Ianuarie 2010, 12:53:07 »

asta cam asa e ! stilurile , situatiile , locurile si speciile difera ba bai mult chiar si daca ar fi de aceiasi specie sint unele " caractere " care te pot surprinde ca sa nu mai zic ca un drill poa fi influentat de mai multe lucruri... chiar si locul de unde il agati conteaza... spre iexmplu un peste agatat dintr-un loc sensibil / dureros vine ca mieluselu comparativ cu unu agatat de undeva unde nu prea simte durerea... dar nah noi scriem la ce ne duce pe noi gindu in momentul respectiv si cind colo e cred chestie de inspiratie bazata pe iexperienta din trecut acumulata...

eee ... vede el ! se descurca !

o mica complectare caci se poate intelege gresit aia cu pompatu... deci se ridica lanseta si apoi o cobori dar concomitent mulinind neslabind presiunea aia minima nici o fractiune de secunda
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Joi 14 Ianuarie 2010, 19:07:32 »

nu te supara ,bingogabi,dar care sint nalucile naturale? Hamlet,(la Elsinor),Aranca (shtima apelor la Sintnicolau mare),dr.Hongberger(in Nirvana,dar totusi la Brasov) sau poate mai cautam prin turnul Londrei.Emil 76,pentru a avea un drill, trebuie inainte de explicatiile deosebite pe care le-ai primit de la dumitru si bingogab, sa prinzi un peste.Mai bine era daca incercai sa pescuesti nu sa afli pe net cum e cu drill-ul .Nu te supara,dar nu vrei sa stii cum e un orgasm (pe net).
Memorat
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Joi 14 Ianuarie 2010, 19:24:42 »

nu te supara ,bingogabi,dar care sint nalucile naturale? ...dar nu vrei sa stii cum e un orgasm (pe net).

Nu ma supar, alea naturale sunt cele cu pene si par   Tongue 
Apropos, interesanta ideea cu orgasmul pe net   Risete
Memorat

dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Joi 14 Ianuarie 2010, 19:29:59 »

nu te supara ,bingogabi,dar care sint nalucile naturale? Hamlet,(la Elsinor),Aranca (shtima apelor la Sintnicolau mare),dr.Hongberger(in Nirvana,dar totusi la Brasov) sau poate mai cautam prin turnul Londrei.Emil 76,pentru a avea un drill, trebuie inainte de explicatiile deosebite pe care le-ai primit de la dumitru si bingogab, sa prinzi un peste.Mai bine era daca incercai sa pescuesti nu sa afli pe net cum e cu drill-ul .Nu te supara,dar nu vrei sa stii cum e un orgasm (pe net).

cre ca sti tu ceva cu orgazmu si netu... dar noi aici mai stam la birfa si povestim una si alta fara rautate ca doar sintem intre preteni ... nu ?

si omu e curios si vrea sa afle... si poa e mai ghine sa vada ceva pozitii nainte de a avea sex... ca nah e instructiv ieducativ... dar orgazmu cu siguranta il va avea live ...si atunci cind da nas in nas cu ursu macar are o idee doo cum ar putea reactiona... ractiona educat ... nu reactiona impulsiv si fara soarta de izbinda... pricepi idea ?
Memorat
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Joi 14 Ianuarie 2010, 19:35:39 »

Risete mai povestim si noi ca babele la gura sobei, ca inca nu s-a dezghetat nici o balta. Cred ca ajung sa vaslesc prin camera pana la primavara   Fir intins
Memorat

Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Joi 14 Ianuarie 2010, 19:57:07 »

Cu orgazmu mai oniric Risete.Teodor.don Corleone,e a tria oara azi ,cind nu pot trimite cele postsate ptr.ca-am depasit 60 de minute.(de gindire si de stat pe p.p.).

Postat pe:: Joi 14 Ianuarie 2010, 19:44:09

dumitru,nu te lua dupa bingogabi(ca stam ca babele,etc),ca daca ne adunam noi doi anii ,ca virsta ii putem fii stra strabunic.
  mai postasem ca era un geniu pe la Timisoara(Laza sau Lazea)care spunea intr-o carte,care se voia un manual pentru incepatori ,ca momeli artificiale sint si mamaliga,piinea,griul fiert etc naturale erau rimele vii,ca cele moarte erau artificiale ...

Postat pe:: Joi 14 Ianuarie 2010, 19:54:10

Va pup pe amindoi si mi-a facut placere(doar ,nu orgazm Risete)Ma bate ionut ca vrea pe net.
Memorat
emil76
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Joi 14 Ianuarie 2010, 20:24:00 »

f interesante raspunsurile voastre si chiar scrise intr-un stil de nici lui Sadoveanu nu i-ar fi iesit asa de bine Smiley deja am un chef de pescuit de mor!

@Sorin Buculei, daca citeai mai bine ai fi realizat ca am fost la pescuit, ca sunt incepator, ca am prins si peste. Numai ca una e sa prinzi peste si alta e sa fii pescar. Mai bine intreb pe altii mai experimentati, e foarta importanta si teoria, exact ce mi-au povestit baietii mai sus, cum se tine batul, cum mulinez, tensiunea firului etc.

Tin minte ca anul trecut in luna mai m-am hotarat cu niste colegi de munca sa mergem la pescuit la podisu, inafara de unul, restul nu mai pescuiseram. Am fost la magazin in tg cucu, mi-am luat de acolo 2 undite plus niste fir si plumb sa-mi fac aruncator  Rinjet Jenat La care ma intreaba vanzatorul; "domnu'"dar nu mai bine va luati o lanseta, uitati una buna". M-am uitat la mulineta, mi s-a parut extrem de complicat tot angrenajul blank-mulineta-fir-ace-feeder, asa ca jenat i-am zis ca poate altadata am sa-mi iau una sa invat. Si m-am dus mai nene la Podisu intr-o dimineata devreme si de pe toata balta numai eu aveam aruncator!  Evil Un singur coleg avea lanseta, restul aveau undite, asa ca am stat pe langa respectivul si mi-a aratat cum se foloseste in lanseta.

Gata, fuga in bazar, cum, o lanseta + mulineta doar 250 mii? Pont frate! Am luat 2 bucati identice si luna viitoare iar fuga la Podisu. Apoi inca o data la Podisu, apoi la Sarca! Apoi inca o lanseta din bazar speciala pt crap. Intre timp citit mult pe forumuri, ce-i ala vobler, ce fel de lanseta se foloseste la vobler, sau ce fel de lanseta se foloseste la jigging. Ce inseamna fast sau parabolica. Sau bolesuri (mi-am luat montura pt boilesuri de la mag din alex cel bun).

Apoi am mers la Ratarie  unde am descoperit spinningul. Am prins o stiuca cu o lanseta ordinara de bazar, de aia la 25 ron, la vobler. Mi-am luat apoi tot din alexandru o lanseta speciala pt spinning, apoi am comandat de pe fisela.ro voblere, lingurite, twistere, jiguri, fir samd samd. Apoi am mers iar la Ratarie unde am prins la noua lanseta o frumuseste de biban! Mi-a stat inima-n loc la drilul ala, exact cum a spus @bingogabi mai sus, ziceai ca am mitraliera in mana asa facea varful lansetei. Panicat rau de tot, adrenalina maxima, strigat "mincioguuu uaaa, adu minciogu"!!! Nu stiam ce am prins, credeam ca o fi vreun peste urias  Tongue ca prea tragea ca nebunul.

Am pierdut la Ratarie 3 voblere la 300 de mii plus inca cateva lingurite si voblere ordinare de bazar. Dar nu conteaza, imi place la nebunie spinningul, cred ca m-as plictisi sa dau la stationar, nu mi se mai pare atat de palpitant ca la spinning. In fond, asta si caut, adrenalina, lupta cu pestele!

Acum ramane sa-mi iau si permis de pescuit si sa merg la prut  Rugaciune
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #17 : Joi 14 Ianuarie 2010, 22:49:09 »

nu te supara ,bingogabi,dar care sint nalucile naturale? ...dar nu vrei sa stii cum e un orgasm (pe net).

Nu ma supar, alea naturale sunt cele cu pene si par   Tongue 
Apropos, interesanta ideea cu orgasmul pe net   Risete

mijot rau asta, poate ne impartasesti mai multe ce si cum legat de orgazmu' cu pene si par, tre' sa fie ceva spectaculos. Risete Risete Risete
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
let`em live, they are part of the game!
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Vineri 15 Ianuarie 2010, 07:24:10 »

emil76,prin anii 20-30 ai secolului trecut din mileniul trecut,la redactia unei celebre reviste literare din Iasi ,discutau jn prezenta lui Sadoveanu,redactorul-sef cu un general iubitor de literatura care scrisese o poezie cu titlul " Mi-e dor de  trup cald de femeie"(sau ceva pe aici).Generalul nu prea avea talent literar dar era un sponsor deosebit al revistei si nu numai, asa ca cu greu ar fi putut fi refuzat.redactorul sef ii spune:Bine coane',dar titlul...,ce ne facem cu el?! Atunci Sadoveanu spune:Scimba-l in :Imi vine a f.te! Asa si cu titlul tau care suna cam in acelasi sens Risete.Sper ca nu te-ai suparat.Eu n-am avut rabdare sa citesc raspunsurile (in totalitate) Suparat Suparat,dar promit sa le citesc azi.Un sfat pentru un drill:foloseste fire cit mai subtiri ,mulinete bine reglate pe firul respectiv,si lansete de calitate (UL) si chiar un biban de 23cm sau o mirlita iti vor pot oferi un drill.Eu la clen folosesc Stroft de 0.12 mm si am prins clen de peste 1kg, cu drilurile de rigoare Risete

Postat pe:: Vineri 15 Ianuarie 2010, 07:21:44

bingogabi,atunci mustele facute din par si pene sint naturale?
Memorat
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Vineri 15 Ianuarie 2010, 07:39:50 »

Smiley

nu ma cheama bingogabi dar imi dau si io cu parerea...  Smiley

poi is mai naturale ca lingurile de metal care si alea is naturale dar prelucrate mai dihai de cit  penele si parul dar si mai naturale decit boblerele din plastic si silicoanele  Smiley

how is that ?  Rinjet
Memorat
Pagini: [1] 2   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.098 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Astăzi la 10:51:38
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.