Prieteni Pescari

povestea unui JIG...

Luni 25 Septembrie 2017, 01:53:49 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: povestea unui JIG...  (Citit de 10496 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
edi_curiosul
Alevin
*
Deconectat Deconectat

www.mulinete.wordpress.com

« : Luni 11 Ianuarie 2010, 15:23:40 »

povestea unui JIG...

Nu multi dintre noi ne permitem sau nu gasim matritele de JIGuri care ni le dorim: forma, dimensiune, loc pt carlig suficient de mare sau mic

Am sa incerc sa va prezint o modalitate cat mai scurta de a ne materealiza forma JIGului inchipuit / exotic / negasibil / etc

modelarea virtuala a JIGului tinad cont ca 1cmc=11.34gr plumb, modelarea s-a facut dupa un studiu detaliat al mecanicii si geometriei JIGului deja inventat

pt a  transpune virtualul in materie avem nevoie de un plotter3D, [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

...plotter3D la munca

prototipurile de JIGuri sunt injumatatite pt a usura contructia matritei

pt a trece la constructia matritei avem nevoie de:
1. un silicon HT33 bicomponent, [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
2. o cutie de preferat plexic, mai usor de lucrat
3. multi-fix, pt etanseizarea cutiei
4. banda adeziva
5. pahar-recipient
6. siringa, pt a ne calcula cu apa si marca pe un pahar-recipient volumul de silicon 1/2 ce vine turnat in cutie in prima faza
7. ajaxul curata cel mai bine siliconul ramas in pahar
8. doi pinteni conici pt a da forma matritei la o impreunare mai exacta
9. un cilindru despicat in doua ce va compenta grosimea carligului
10. si un ceva ce va trebui sa compenseze urechea si parte incovoiata a acului, eu am folosit plexic de 1mm

fixarea/pregatirea pt prima jumatate a matritei (toate elementele sunt lipite cu banda dubluadeziva)

fixarea/pregatirea pt prima jumatate a matritei

dupa omogenizarea/amestecarea siliconului bicomponent se toarna in forma de la cca50cm inaltime pt a reduce din bulele de aer rezultate din amestecare

umplerea formei pana la jumatate

dupa 3 ore asa arata intoarsa

desfacerea cu grija a formei rezultand prima jumatate a matritei

pregatirea pt turnarea celeilate jumatati a matritei, copletam forma cu cealalta jumatate a prototipului + elemetele carligului

se reia amestec/turnare 1/2

practic e gata 99%

dupa inca 3 ore

desfacerea cu grija a celor doua parti a matritei si indepartarea elementelor prototip, apoi indepartam bravurile cu grija, GATA

pt turnare plumb:
ATENTIE!!! pe scurt:
manusi de protectie
ochelari de protectie
camera bine ventilata (a nu se face in prezenta femeilor gravide si a copiilor)

pt a compensa dilatarea matritei > plumb topit e bine sa infasham matrita

racirea/intarirea nu se face la fel de rapita ca la o matrita de aluminiu, dureaza cca 1min

asa arata matrita dupa 20 de turnari, nu prezinta urme de oboseala-stres-inbatranire

dupa metoda asta puteti face multe alte maimutze pescaresti woblere, pilkere, plumbi de crap-caras-clean-mreana-shalau-somn...........
asta e o metoda mai veche folosita de cativa dintre noi deja de ceva vreme, sper sa va ajute in vreau fel

fir intins!

imi cer scuze daca nu am fost destul de coerent in exprimare, dar daca aveti nelamuriri :
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #1 : Luni 11 Ianuarie 2010, 15:34:11 »

Felicitari pentru articol si efort. Smiley
« Ultima modificare: Marți 12 Ianuarie 2010, 10:33:42 de către Teodor » Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
dumitru
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Luni 11 Ianuarie 2010, 16:07:23 »

do it mold am si io vo doo... , bune... ce nu prea imi place la alea de jiguri e ca asa zis surplus de material e prea gros si nu iese frumos taiat nici cu cleste semirotund... ci daca vrei arta tre olea finisat  Rinjet

asa la ochimetru luat ... la asta din poza ... surplusu ala e si mai gros decit la cele do it ...

inteleg... e pt usurarea turnari si necesar succesului... dar se poate micsora orificiu de turnare fix linga bila... pilnia totusi sa ramina potrivita si va functiona f bine daca plubul e fierbinte iar matrita ar avea un orificiu mic de aerisire altfel nu iese bine turnat daca te grabesti...

cit ar costa o matrita cu doo jiguri dŽastea... [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

sint mici... si usoare... respectiv 0,6 gr si 5 gr... , jigurile ti le trimit io prin posta si-ti ramin cadou... deci iti usureaza munca nu gluma...
Memorat
edi_curiosul
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Miercuri 13 Ianuarie 2010, 20:37:42 »

iti fac dar cate vrei? ce gramaje mai precis? ce lungimi au? si iti zic si pretz dupaia, daca nu esti multumit de ele imi trimiti matritele inapoi

alea de juma de gram nu stiu ce sa zic, trimite si vedem

ia cu id de mes intai:

edi_curiosul
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Ungureanu Ovidiu
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Timisoara

« Răspunde #4 : Miercuri 13 Ianuarie 2010, 20:42:51 »

super tare!!
sa-nteleg ca-mi pot proiecta voblere cu camere de bile inauntru si sa le fac din plastic... hmmm.. mult prea ispititoare ideea!!! cum fac sa-ti predau ideile mele si u sa-mi faci proiectul? sugubat
Memorat
edi_curiosul
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Miercuri 13 Ianuarie 2010, 20:43:53 »

pai tu faci o gresala, palnia nu se taie, palnia o ti cu patentul si restul cu o manusa si o rupi prin miscari st-dr pana cedeaza, o sa vezi ca nu mai ai bravura  Wink
Memorat

leba
Rechin
Deconectat Deconectat

...gone fishin'

« Răspunde #6 : Joi 14 Ianuarie 2010, 22:31:30 »

excelent, Edi.
a fost ceva munca pana la rezultatul asta, este?
btw, lucrezi in publicitate?  Jenat
Memorat

let`em live, they are part of the game!
edi_curiosul
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Vineri 15 Ianuarie 2010, 11:28:19 »

excelent, Edi.
a fost ceva munca pana la rezultatul asta, este?
btw, lucrezi in publicitate?  Jenat

pai nu lucrez in publicitate dar munca mea este ca o publicitate: arhitectura
Memorat

edi_curiosul
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Joi 23 Februarie 2012, 13:21:39 »

avem si partea 2a   Fir intins
Memorat

marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #9 : Joi 23 Februarie 2012, 14:59:03 »

Super fain articolul... insa, daca ar trebui sa avem ce ai tu acolo, n-ar mai turna nimeni jiguri..eu am inlocuit recipientul de topire cu un banal ibric...de manusi si ochelari nu mai zic nimic, in locul lor am grija.... Rinjet....folosesc plumb de la tevile sanitare sau sigilii,, si intr-adevar lasa multa zgura, care se ridica la suprafata si o scot cu o lingura...
Ce mi-a placut f.mult au fost culorile...nici acum nu sunt lamurit daca au vreun rol, mai ales la salau...si in general nu prea mai apuca sa cada vopseaua, ca prea repede le pierd - de fapt cam asta e motivul pt care mi-am luat matritele....tu cu ce culori ai avut rezultate?
Memorat

bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Joi 23 Februarie 2012, 17:51:13 »

Intreb si eu, chipurile total dezinteresat, cu ce culori ai avut cele mai bune rezultate la salau?   sugubat
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
Tase
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Joi 23 Februarie 2012, 21:11:49 »

In primul rand: Va salut prieteni pescari! Smiley
Nu pot spune ca am avut partide de pescuit fenomenale la salau insa am observat o "afinitate" fata de culoarea Pro-Tec Super Glow Powder Paint Orange si White.
Marcel, imi permit o recomandare. Incearca jiguri cu abtibradis sau carlige offset in montura Carolina sau Texas; si acei plumbi pot fi vopsiti sau imbunatatiti. Uite un exemplu concludent de la italieni:
Memorat
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #12 : Joi 23 Februarie 2012, 21:45:46 »

@ edi_curiosul

Felicitari !
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Vineri 24 Februarie 2012, 08:32:27 »

In primul rand: Va salut prieteni pescari! Smiley
Nu pot spune ca am avut partide de pescuit fenomenale la salau insa am observat o "afinitate" fata de culoarea Pro-Tec Super Glow Powder Paint Orange si White.
Marcel, imi permit o recomandare. Incearca jiguri cu abtibradis sau carlige offset in montura Carolina sau Texas; si acei plumbi pot fi vopsiti sau imbunatatiti. Uite un exemplu concludent de la italieni:

Eu dau pe prut dupa salau, in general in zona cu piatra...se blocheaza plumbul, nu se agata carligul...e drept ca in comparatie cu jigul normal, cu offset agat cam 1 la 4... dar nu-mi fac probleme de jiguri si de gume, de asta mi-am luat matrita...ma enerveaza sa lansez, sa agat imediat si sa trebuiasca sa rup...si cu offset, am ratari, ceea ce nu-mi permit cand am 3-4 prezentari pe zi....trebuie sa am 100% eficienta la intepare...
Memorat

radu_bug
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

viel spaβ

« Răspunde #14 : Vineri 24 Februarie 2012, 08:33:39 »

fain tutorial edi. si tare-mi place plotter3D-ul ala al tau . faci matritze super cu scula aia.
Memorat
Tase
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Sâmbătă 25 Februarie 2012, 16:05:09 »

@ Marcel. Daca te uiti in pov. unui jig 2, la fotografia cu matritele am una care se cheama Walley ( [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]|/pc/104793480/c/104776380/sc/104635980/Do-It-Walleye-Jig-Mold-with-Barb/743823.uts?destination=%2Fcatalog%2Fbrowse%2Ffishing-tackle-craft-tools-molds%2F_%2FN-1100419%2FNs-CATEGORY_SEQ_104635980%3FWTz_l%3DSBC%253BMMcat104793480%253Bcat104776380&WTz_l=SBC%3BMMcat104793480%3Bcat104776380%3Bcat104635980 )
Este special facuta pentru rescuitul in zonele cu piatra. Datorita formei plumbului ramane mai greu blocat intre pietre... Daca nu o ai ti-o recomand.
Misto pe Prut (din auzite). Oricum ultimele informatii de acolo erau cam descurajante... plasa langa plasa. Anul asta sper sa ajung in zona sa ma conving.
P.S. Lucrezi cumva la Arrow in Iasi?
Memorat
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Luni 27 Februarie 2012, 08:49:57 »

Nu am matrita...am alte 2 modele, si am pescuit cu tot felul de tipuri de jiguri. Am dat cu offset cu plumb rotund, picatura, oval-alungit...tot degeaba, tot se agata...daca ar fi sa-mi iau o matrita noua, probabil ca ar fi un football, pentru stabilitate in curent....
Eu sunt din Botosani, locuiesc in Botosani, deci n-am treaba cu arrow decat prin intermediul colegului Oby, care lucreaza acolo....
Cat despre Prut, la pomul laudat, adica pe lacul Stanca, nu ma mai duc decat foarte rar...in rest ma duc aval sau amonte, sunt destule locuri unde se poate incerca...
Memorat

Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.044 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Sâmbătă 16 Septembrie 2017, 03:30:44
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.