Prieteni Pescari

Prutul arie protejata........

Sâmbătă 25 Noiembrie 2017, 05:54:03 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 4 5 [6]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Prutul arie protejata........  (Citit de 47712 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #100 : Vineri 22 Ianuarie 2010, 16:40:36 »

incercam sa vedem daca reusim sa facem proiectul pana pe 28
Memorat
daciot
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #101 : Duminică 24 Ianuarie 2010, 14:19:28 »

In concluzie , D-le El Presidente del PP , ce va face asociatia , concret , pentru ca membrii ei sa poata pescui pe Prut imediat ce vremea va permite ?
Memorat
floppy75
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #102 : Duminică 24 Ianuarie 2010, 14:35:30 »

Cred ca toata povestea asta pleaca tot de la PF. Dupa cum ati vazut, cei de la PF au preluat din nou fasia. Intradevar, acum macar arata a fasie. Au arat-o si din cate am auzit tre sa monteze si vestitele portite (cel putin pt vs). Motiv: in 2012 tre sa fie granita a spatiului Schengen si de anul asta incep verificari la sange pentru ei.
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #103 : Duminică 24 Ianuarie 2010, 15:40:18 »

In concluzie , D-le El Presidente del PP , ce va face asociatia , concret , pentru ca membrii ei sa poata pescui pe Prut imediat ce vremea va permite ?

daca s-ar schimba legea  5 din 2000,sau avem aviz de la mediu mergem rapid la pescuit,dar.....
Memorat
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #104 : Duminică 24 Ianuarie 2010, 17:50:42 »

daca s-ar schimba legea  5 din 2000,sau avem aviz de la mediu mergem rapid la pescuit,dar.....

.........asta fiind situatia vom fi nevoiti sa apelam la pile de acum incolo ca sa putem  pescui pe Prut !  cred ca asta este continuarea  frazei tale mai Petru  Risete Risete.daca ei nu ne vor noi ii vrem ! Fir intins
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #105 : Duminică 24 Ianuarie 2010, 17:58:09 »

bun si eu vin si va fotografiez cu aparatul...ptr ca turismul in rezervatie din cate stiu eu nu va fi si nu este interzis Smiley)
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #106 : Duminică 24 Ianuarie 2010, 18:50:14 »

sa vedem cum reusim cu custodia, dar e timpul prea scurt,proiectele sunt cu pretentii.....
Memorat
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #107 : Duminică 24 Ianuarie 2010, 19:10:09 »

bun si eu vin si va fotografiez cu aparatul...ptr ca turismul in rezervatie din cate stiu eu nu va fi si nu este interzis Smiley)

vom face si birdwatching !!! Risete Risete  oricum  toti "prutishtii" sunt experti in asa ceva  Cafea,ca doar nu am facut numai partide cu capturi  Roll Eyes
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
explorer
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #108 : Luni 08 Martie 2010, 21:31:53 »

Eu inteleg perfect punctul de vedere al PF, sunt acoperiti de o lege ambigua, care le da dreptul de a nu permite accesul pescarilor pe Prut. Fara pescari  a scazut foarte mult bataia de cap a celor de la frontiera. Probelam vine de la cei care au facut legea de asa natura, acolo trebuie umblat,propun sa facem o petitie adresata Ministerului Mediului, Anpa, in care sa cerem sa ni se faca dreptate. Daca cele doua asociatii pun umarul impreuna cu patronii de magazine (si ei sunt afectati de aceasta problema), in asa fel incat sa putem semna cat mai multi aceasta petitie, putem spera ca poate schimbam acasta masura in favoarea noastra. Nu trebuie sa cautam solutii la PF, ei aplica legea, trebuie sa mergem la cei care au emis aceasta lege absurda.
Trebuie sa ne miscam repede astfel incat, respectiva modificare, sa fie cuprinsa in legea prohibitiei pe 2010.

va rog din suflet sa imi dati si mie un link catre aceasta lege ca nu o gasesc, cat despre pescuit C&R pe prut ar destul de simplu: din momentul in care se da legea cu privire la eliberarea pestelui, cel gasit cu peste in plasa sau portbagaj sa i se faca dosar penal(oricum vor mai fi cativa care vor mai risca) insa nu atat de multi dar sa interzici pesuitul sportiv pe prut e mult prea mult! e bataie de joc la adresa noastra. nu zic ca sunt chei de biserica, de cand ma stiu pescuiesc pe prut insa respect in primul rand dimensiunea minima legala a pestilor capturati si in al doi-lea rand cantitatea maxima (spun in al doi-lea rand deoarece uneori, spre rusinea mea, nu aveam cantar la mine si ma saream de 5 Kg cu 1 maxim 2 Kg). chiar daca risc sa trec in off topic, bunicul meu de mic copil a pescuit pe prut (pesti, raci, scoici) si oricand avea nevoie de peste se ducea la prut(care trecea prin spatele casei -asta inainte de a se face barajul de la stanca) si prindea atat cat ii trebuia pentru o masa ( de prins se prindea la diverse improvizatii gen capcane de nuiele, sau care mai aveau rude pe la orase mai aveau nailoane si garlige sau isi faceau ancore pentru somn la fierarul din sat), daca toti ar fi procedat de-a lungul timpului asa, eu unul, nu cred ca am nfi avut aceasta problema in ziua de azi. ba mai mult, pe timpul raposatului se pescuia la navod pe lac la stanca de catre echipele de la CAP(max.2 in fiecare localitate) insa se tragea controlat, se hraneau cu cereale regulat pestii si cel mai important, se faceau populari cel putin odata pe an, pe atunci ca si pescar sportiv preindeai si cu carlig facut din ac cu gamalie, insa odata cu pescuitul industrial necontrolat s-a ajunj aici, aici stim cu totii ce inseamna. parerea mea e ca nu pescarul sportiv e marea problema, el doar in mica masura (raportat la genocidul din plasele monofilament). fire intinse si imi cer scuze ca m-am intins prea mult!
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #109 : Vineri 26 Martie 2010, 08:25:19 »

Tot vorbim de Prut, de branconieri ,etc,ce parere aveti despre articolul aparut in Monitorul de Suceava:    [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]  ?
Nu credeti ca ar trebui sesizata politia,ptr. ca este un caz clar  de branconaj piscicol?
Sa-i spuna el lui mutu,ca a luat sanger,la undita si s-a luptat 3 ore(poate cu vodca impreuna cu branconierii cu setci de la Ripiceni!! Jenat ),in conditiile in care ieri am fost in zona si jumate de lac inca mai are gheata! Police
Memorat
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #110 : Vineri 26 Martie 2010, 11:16:10 »

Pentru mine e foarte clar ca l-a luat la japca, dar nu poti demonstra asta acum. Deranjant este ca se mai si lauda cu captura.....
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #111 : Marți 30 Martie 2010, 19:38:09 »

carmol ala din Radauti a cumparat pestele de la plasari. Poanta e veche numai ca tampitul nu s-a gandit ca atunci cand a zis ca a pus betele in apa lacul era inghetat. Eu personal am fost pe 20.03.10 in zona Ripiceni -Stanca si gheata nici macar nu era urnita. Pesti ca aceia am vazut inca din 1999 in baracile plasarilor. Revenind la subiectul care ne doare, lacul Stanca Costesti va fi exploatat comercial in continuare, conform intelegerii din 2003 cu Rep. Md. Nu stiu daca plasarii vor respecta cele 100 de zile de profibitie insa daca ne miscam repede cu corpul de control (fil. sv.) poate le mai punem niste bete in setci. Macar atat.
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #112 : Marți 30 Martie 2010, 19:41:39 »

Lucian are perfecta dreptate,trebuie facut ceva,MACAR ACUM IN CEASUL AL 12-LEA! Trist
Memorat
Pagini: 1 ... 4 5 [6]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.09 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 06 Septembrie 2017, 07:21:11
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.