Prieteni Pescari

Prutul arie protejata........

Miercuri 14 Noiembrie 2018, 23:51:31 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 2 [3] 4 5 6   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Prutul arie protejata........  (Citit de 55436 ori)
0 Utilizatori și 2 Vizitatori pe acest subiect.
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

« Răspunde #40 : Duminică 17 Ianuarie 2010, 09:02:35 »

asta suna bine ! dar traistarii nu o sa dispara ! hai sa nu picam in ridicol cu asemenea idei fanteziste  Risete.gandeste-te ca se poate scoate peste de pe balti super-pazite .......pe Prut va fi parfum .... Tac
« Ultima modificare: Duminică 17 Ianuarie 2010, 09:07:16 de către jonah » Memorat

Singur pot fi și printre oameni
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #41 : Duminică 17 Ianuarie 2010, 09:31:52 »

pe unele arii protejate se poate pescui ,dar cu eliberarea capturilor Rinjet
Memorat
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #42 : Duminică 17 Ianuarie 2010, 10:27:27 »

pe unele arii protejate se poate pescui ,dar cu eliberarea capturilor Rinjet

asa ceva PRACTIC vorbind este IMPOSIBIL!! doar daca te muti pe malul Prutului !! Wink multi lupi moralisti din "Zona economica Iasi"  sunt "mai traistari" decat iti imaginezi tu  Plictisit
« Ultima modificare: Duminică 17 Ianuarie 2010, 10:36:06 de către jonah » Memorat

cip0907
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #43 : Duminică 17 Ianuarie 2010, 11:40:12 »

salut,rar scriu pe acest forum,mult mai des prefer sa citesc articolel impostate de voi.dar cum PRUTUL,e viata mea,in fiecare vara vin in concediu si macar jumate mi-l petrc aici,nu pot sa nu-mi dau si eu cu parerea,privind,dupa parerea mea,o aberatie ca prutul sa fie interzis pescuitului.pescuiesc de prea mult timp pe prut,asa de mult in cat i-mi amintesc ,ca la inceputuri eram o mana de oameni,multi din voi,erau copii,sau,va balaceati sculele in alte ape,mai mult sau mai putin tulburi.am cunoscut pescari,pescarusi si braconieri.prutul generos,dadea fiecarui,dupa inima sugubat.dar,o lege data in 2000,si aplicata in 2010,ceva nu-mi miroase a bine.eu sper ca maine dimineata sa ma trezesc si sa cred ca totul a fost un cosmar,caci nu vom merge noi pescarii,si poate pescarusii,dar braconierii-s ca pietrele,apa trece,ei raman.daca pp poate face ceva,membru fiind si eu,chiar daca numai cotizand,distanta fiind enorma intre noi,rog sa faca pe Evil in patru sa revenim la NORMAL.multumesc mult pt. rabdarea avuta sa cititi aceste randuri.cu mult respec
Memorat
lsnaper
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #44 : Duminică 17 Ianuarie 2010, 16:03:50 »

Vis-a-vis de 'traistari' si de ce spunea colegul de suferinta din Sv sa nu uite ca in ultimele 3 luni de la badarai se pleca cu portbagajul plin de peste catre SV asa ca .......e vb de 'buca'!
 Bere
Memorat
bogdanpescarul
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #45 : Duminică 17 Ianuarie 2010, 19:14:15 »

Vis-a-vis de 'traistari' si de ce spunea colegul de suferinta din Sv sa nu uite ca in ultimele 3 luni de la badarai se pleca cu portbagajul plin de peste catre SV asa ca .......e vb de 'buca'!
 Bere
sunt perfect de acord cu tine.am  vazut si eu treaba asta de 2 ori.dar ghici cine i-a carat juvelnicu (plin cu vreo 20 de kg de mreana si scobar )aluia pina la masina?amabilii domni de la pol.de frontiera.sa-i fi vazut cum il carau pe rind... Risete bine-ntzeles ca au fost rasplatiti cu cite un peste,ca avea omu de unde sa dea
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #46 : Duminică 17 Ianuarie 2010, 23:06:21 »

se spune ca atunci cand creezi un dezechilibru in natura,aceasta se intoarce impotriva ta.....credeti ca  pestele prins peste greutatea admisa.se va regenera cu aceiasi viteza?
Memorat
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #47 : Luni 18 Ianuarie 2010, 07:05:20 »

se spune ca atunci cand creezi un dezechilibru in natura,aceasta se intoarce impotriva ta.....credeti ca  pestele prins peste greutatea admisa.se va regenera cu aceiasi viteza?

DA !  ai vazut ce se intampla pe Manjesti an de an ! nea Victor vrea sa scape de stiuca dar stiuca parca e mai multa de la an la an  Risete Risete
Memorat

cipcop2002
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

« Răspunde #48 : Luni 18 Ianuarie 2010, 13:52:59 »

Salutare!

E groasa rau! Din punctul meu de vedere..astia m-au terminat!
Daca acest demers va fi pus in practica de "prietenii" de la PF am  pus-o!!
Nu am inteles inca pe ce baze legale vor ei sa marseze, insa cred ca trebuie sa facem ceva.
Chiar poate vorbind si cu cei de la AGVPS, care vor fi si ei afectati de aceasta masura!
Chiar sa incercam sa vedem din punct de vedere legal ce se poate face!
Nu stiu daca domnul Alexa este constient, dar aceasta masura va avea din punctul sau de vedere efect de bumerang, deoarece nemaifiind pescari pe Prut, braconierii si cei care ce ocupa cu "comert" peste Prut ilegal vor fi in rai. Daca pana acum se mai fereau de pescari care de bine de rau mai anuntau daca mai vedeau ceva suspect, de acum nu vor mai fi deloc stingheriti in activitatile lor.
Ok, daca se tine atat de mult la "mediu" si la "zona de protectie" pentru diferite vietuitoare, atunci sa se iterzica, cel mult, pescuitul cu pastrarea pestelui, si sa se permita doar cel C&R, insa pentru ca acest lucru sa aiba succes, trebuie ca si cei de la PF sa controleze pe bune, sau orice alta autoritate abilitata si pescarii sa inteleaga acest lucru. (asa cum sunt anumite zone din Delta)
Eu personal oricum de ceva timp fac C&R pe Prut benevol, si inca nu am murit de foame!!

Insa tare mi-e frica de faptul ca interesele care sunt in spatele acestei masuri nu sunt atat de "verzi" cum se da de inteles, ci tot catre oamenii lor, ca sa poata bracona in liniste pe "comanda" (stit cu totii la ce ma refer). Nu pot sa inteleg cum in amonte se pescuieste industrial, iar in judetul Iasi ai nostrii oameni de la PF nu mai pot de grija mediului. Treaba asta miroase de la mare distanta!!!
Incet incet se pare ca o sa pecuim in cada!!
Mi-e scarba de vremurile pe care le traim!!
Memorat

CiprianP
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #49 : Luni 18 Ianuarie 2010, 14:08:37 »

Eu inteleg perfect punctul de vedere al PF, sunt acoperiti de o lege ambigua, care le da dreptul de a nu permite accesul pescarilor pe Prut. Fara pescari  a scazut foarte mult bataia de cap a celor de la frontiera. Probelam vine de la cei care au facut legea de asa natura, acolo trebuie umblat,propun sa facem o petitie adresata Ministerului Mediului, Anpa, in care sa cerem sa ni se faca dreptate. Daca cele doua asociatii pun umarul impreuna cu patronii de magazine (si ei sunt afectati de aceasta problema), in asa fel incat sa putem semna cat mai multi aceasta petitie, putem spera ca poate schimbam acasta masura in favoarea noastra. Nu trebuie sa cautam solutii la PF, ei aplica legea, trebuie sa mergem la cei care au emis aceasta lege absurda.
Trebuie sa ne miscam repede astfel incat, respectiva modificare, sa fie cuprinsa in legea prohibitiei pe 2010.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
cipcop2002
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #50 : Luni 18 Ianuarie 2010, 14:16:06 »

Total de acord!!
Insa stii foarte bine Nick ca nu e chiar asa in ceea ce priveste pe cei de la PF. Chestia asta cu aplicarea legii, daca tot se dau eu mari aplicatori si corecti..era valabila si anul trecut...si acum 2 ani...etc....asa ca s-o lasam in papusoi cu corectitudinea...sunt corecti doar cand le serveste interesul!!
Apropos de petitie...total de acord! Sa vorbim cu Petru!

P.S. ca sa nu uit....Ironik...sa nu te superi...dar pentru postul cu insinuari conform carora cei de la PP au ceva de aface cu chestia asta...esti IDIOT! nu e o jignire...e doar o constatare!!
Memorat

CiprianP
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #51 : Luni 18 Ianuarie 2010, 14:28:56 »

La conducerea PF este un nou comandant, mai scrupulos, se pare, dar care, repet, este acoperit de lege.
Acum ar trebui sa se vada unul din avantajele de a fi intr-o asociatie, aceasta trebuie sa-ti reprezinte interesele si are mai multe sanse sa fie auzita, mai ales ca PP face parte din FNPSR.In plus ma gandesc ca ar conta daca presedintele PP, Petru, ar merge in audienta la comandantul PF, insotit de un jurist care poate reuseste sa clarifice situatia.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #52 : Luni 18 Ianuarie 2010, 14:45:46 »

Stați liniștiți. Poliția de frontieră funcționează după OUG 105/2001 care are prevederi clare privind accesul pe malul apei. După forma legii din ziua de azi art. 40 zice:"Pescuitul industrial și sportiv în apele de frontieră, apele maritime interioare și în marea teritorială se efectuează, în condițiile legii, în locurile și sectoarele stabilite de autoritățile competente, cu avizul prealabil al șefului inspectoratului județean al poliției de frontieră". Ca să nu te doară capul trebuie să te duci și pe la sectorul de frontieră (fostul pichet) să-ți dea aprobarea pe tot anul (un document fără nici o valoare juridică).
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #53 : Luni 18 Ianuarie 2010, 14:46:59 »

Situatie e destul de clara,astazi am fost la agentia de mediu si am primit lamuriri asupra situatiei create.PF-ul a consultat agentia de mediu inainte de a interzice accesul pe zona de pescuit,legea spune clar pescuitul este interzis pe aria protejata cind nu exista un custode.Eu merg maine la pf pentru a obtine un raspuns oficial
Memorat
cipcop2002
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #54 : Luni 18 Ianuarie 2010, 14:52:51 »

Cum sa nu existe custode?
Nu sunt cei de la Ape Prut custode pt Prut.?
Memorat

CiprianP
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #55 : Luni 18 Ianuarie 2010, 15:18:08 »

cei de la mediu au procedat carect,au facut adresa la minister pentru situatia creata(au fost amabili sa mi-o arate)inclusiv pentru modificarea ordinului de prohibitie.Ghinionul nostru e ca la Iasi se respecta cel mai bine lagea,iar daca apare ordinul de prohibitie cu specificatia clara de pescuit in arie protejate de pe Prut,ordinul se contrazice cu legea,si nu poate fi aplicat.Aceasta particularitae a legii pe zona Iasi ne-a doborat,dar nu invinsi Risete Risete
Memorat
ironick
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #56 : Luni 18 Ianuarie 2010, 15:41:59 »

Acord intre Guvernul Romaniei si Guvernul Republicii Moldova privind cooperarea in domeniul protectiei resurselor piscicole si reglementarea pescuitului in raul Prut si in lacul de acumulare Stanca-Costesti
Locul si data adoptarii: Stanca, 01.08.2003
Ratificat prin HG nr. 1207/2003.

HOTĂRÂRE nr. 1207 din 14 octombrie 2003 pentru aprobarea Acordului dintre Guvernul României și Guvernul Republicii Moldova privind cooperarea în domeniul protecției resurselor piscicole și reglementarea pescuitului în râul Prut și în lacul de acumulare Stânca-Costești, semnat la Stânca la 1 august 2003
În temeiul art. 107 din Constituție și al art. 5 alin. 1 din Legea nr. 4/1991 privind încheierea și ratificarea tratatelor, cu completările ulterioare,
Guvernul României adoptă prezenta hotărâre.
 Articol unic
Se aprobă Acordul dintre Guvernul României și Guvernul Republicii Moldova privind cooperarea în domeniul protecției resurselor piscicole și reglementarea pescuitului în râul Prut și în lacul de acumulare Stânca - Coste ș ti, semnat la Stânca la 1 august 2003.

ACORD între Guvernul României și Guvernul Republicii Moldova privind cooperarea în domeniul protecției resurselor piscicole și reglementarea pescuitului în Râul Prut și în lacul de acumulare Stânca-Costești
Publicat în Monitorul Oficial cu numărul 756 din data de 29 octombrie 2003

ACORD din 1 august 2003 între Guvernul României și Guvernul Republicii Moldova privind cooperarea în domeniul protecției resurselor piscicole și reglementarea pescuitului în Râul Prut și în lacul de acumulare Stânca-Costești
Guvernul României și Guvernul Republicii Moldova, denumite în continuare părți,
luând în considerare importanța problemelor protecției mediului și utilizării raționale a resurselor piscicole și necesității obținerii unor rezultate concrete în acest domeniu,
acordând o atenție deosebită problemelor utilizării raționale a resurselor naturale, în mod deosebit a resurselor piscicole și reglementării pescuitului în râul Prut și dorind să contribuie prin această colaborare la obținerea unor rezultate practice în acest domeniu,
recunoscând responsabilitatea asigurării unei securități ecologice pentru cetățenii statelor lor, precum și necesitatea respectării dreptului omului la un mediu sănătos și, totodată, a dezvoltării cooperării de lungă durată în acest domeniu și soluționarea problemelor ce reprezintă un interes reciproc,
analizând experiența internațională acumulată în domeniul protecției mediului și utilizării raționale a resurselor naturale,
respectând legislația fiecăreia dintre cele două state și normele stabilite de dreptul internațional,
având în vedere prevederile convențiilor și acordurilor internaționale în domeniul protecției mediului și resurselor naturale, la care România și Republica Moldova sunt părți,
au convenit următoarele:
 Art. 1
Părțile vor dezvolta și vor întări cooperarea reciproc avantajoasă și echitabilă în domeniul protecției resurselor piscicole și reglementarea pescuitului în râul Prut și în lacul de acumulare Stânca-Costești, bazându-se pe scopurile și principiile dezvoltării durabile.
 Art. 2
Principalele domenii de cooperare ale părților vor fi:
1.gestionarea și exploatarea durabilă a resurselor piscicole în râul Prut și în lacul de acumulare Stânca-Costești;
2.dezvoltarea acvaculturii;
3.cooperarea în domeniul cercetării științifice privind resursele piscicole.
 Art. 3
Părțile vor întreprinde, în comun, următoarele acțiuni:
1.efectuarea pescuitului în scop științific, în vederea evaluării stării resurselor piscicole;
2.stabilirea anuală a capturilor totale admisibile la pescuit, pentru fiecare parte;
3.stabilirea perioadei de prohibiție a pescuitului, cu excepția pescuitului în scop științific, pentru protejarea reproducerii naturale a resurselor piscicole;
 4.aplicarea unor măsuri ameliorativ-piscicole:
- pescuitul speciilor de pești care ar putea produce dezechilibre în cadrul populațiilor piscicole locale;
- popularea lacului de acumulare Stânca-Costești cu specii de pești, în structură și cantități care vor fi stabilite de părți;
- menținerea constantă, pe cât posibil, a nivelului apei în lacul de acumulare Stânca-Costești sau în aval de acesta, în funcție de situația hidrologică și de posibilitățile tehnice de regularizare a debitelor, pentru asigurarea condițiilor de reproducere naturală a peștelui;
- asigurarea controlului permanent asupra desfășurării reproducerii naturale a peștelui.
Părțile, de comun acord, pot întreprinde și alte măsuri ameliorativ-piscicole.
 Art. 4
Cooperarea părților se va realiza în următoarele forme:
1.schimb reciproc de informații privind acte legislative, reglementări și norme tehnice în domeniul resurselor piscicole și reglementarea pescuitului;
2.elaborarea și aplicarea de programe comune de colaborare pentru protecția și exploatarea resurselor piscicole din râul Prut și în lacul de acumulare Stânca-Costești;
3.schimb reciproc de informații privind combaterea braconajului, privind utilizarea uneltelor, dispozitivelor și metodelor interzise și pentru prevenirea situațiilor care pot conduce la mortalitatea resurselor piscicole;
4.Organizarea, în comun, de seminarii și alte manifestări științifice privind managementul și protecția resurselor piscicole.
 Art. 5
Pescuitul în râul Prut și în lacul de acumulare Stânca-Costești se face în conformitate cu prevederile Regulamentului de exercitare a pescuitului în râul Prut și în lacul de acumulare Stânca-Costești, anexă la prezentul acord.
 Art. 6
Pentru protecția și refacerea resurselor piscicole, părțile, de comun acord, pe baza studiilor și cercetărilor fundamentate științific, pot stabili perioade de interzicere a pescuitului în scop comercial în râul Prut și în lacul de acumulare Stânca-Costești.
În sensul prezentului acord, prin pescuit în scop comercial se înțelege capturarea peștelui și a altor viețuitoare acvatice de către persoane autorizate, în conformitate cu prevederile legislației în vigoare, în fiecare dintre statele părților, prin metode și cu unelte de pescuit precizate în Regulamentul de exercitare a pescuitului în râul Prut și în lacul de acumulare Stânca-Costești și având drept scop comercializarea.
Perioadele de interzicere a pescuitului comercial vor fi stabilite prin protocoale încheiate între autoritățile publice de specialitate ale părților.
 Art. 7
1.Pentru a se asigura o aplicare eficientă a prevederilor acestui acord, părțile vor constitui un grup mixt de lucru.
2.Grupul mixt de lucru va examina problemele care fac obiectul prezentului acord și va propune măsuri pentru protecția resurselor piscicole și reglementarea pescuitului în râul Prut și în lacul de acumulare Stânca-Costești.
3.Grupul mixt de lucru se va întâlni cel puțin o dată pe an și ori de câte ori părțile, de comun acord, vor considera necesar. Întâlnirile Grupului mixt de lucru privind problemele de interes reciproc se vor desfășura, alternativ, pe teritoriul statului fiecăreia dintre părți, dacă nu va fi stabilit un alt mod.
4.Grupul mixt de lucru își stabilește singur modul de lucru. În caz de necesitate, Grupul mixt de lucru are dreptul de a constitui grupe de experți și de a organiza întâlniri ale acestora pentru examinarea diferitelor probleme.
5.În cadrul lucrărilor Grupului mixt de lucru, hotărârile se adoptă prin acordul părților și sunt menționate în procesele-verbale care se vor încheia cu această ocazie.
 Art. 8
Părțile își vor stabili autoritățile responsabile pentru aplicarea prevederilor prezentului acord și se vor informa reciproc, în termen de două luni de la intrarea în vigoare a acestuia.
 Art. 9
Fiecare parte va suporta cheltuielile legate de participarea reprezentanților săi la întâlnirile Grupului mixt de lucru și la reuniunile grupurilor de experți organizate de acesta, dacă părțile nu convin altfel.
 Art. 10
Orice diferende care ar putea apărea între părți în legătură cu aplicarea și interpretarea prevederilor prezentului acord vor fi soluționate pe cale amiabilă, prin consultări și negocieri între părți.
 Art. 11
Prezentul acord intră în vigoare la data ultimei notificări, prin care părțile se informează reciproc, pe cale diplomatică, asupra îndeplinirii procedurilor legale naționale necesare pentru intrarea în vigoare a acestuia.
Acordul poate fi modificat sau completat prin acordul scris al părților. Intrarea în vigoare a modificărilor se va face în conformitate cu prevederile primului alineat al prezentului articol.
Acest acord este încheiat pentru o perioadă de 5 ani și se prelungește în mod automat pentru noi perioade de câte 5 ani, dacă nici una dintre părți nu notifică în scris celeilalte părți intenția sa de a-l denunța, cu cel puțin 6 luni înainte de expirarea perioadei de valabilitate a acestuia.
Semnat la Stânca la 1 august 2003, în două exemplare originale.

Pentru Guvernul României,
Ilie Sârbu,
ministrul agriculturii, pădurilor, apelor și mediului
Pentru Guvernul Republicii Moldova,
Gheorghe Duca,
ministrul ecologiei, construcțiilor și dezvoltării
 ANEXĂ:
REGULAMENT de exercitare a pescuitului în râul Prut și în lacul de acumulare Stânca-Costești
Publicat în Monitorul Oficial cu numărul 756 din data de 29 octombrie 2003

Postat pe:: Luni 18 Ianuarie 2010, 15:33:15

Regulamentul din 1 august 2003
de exercitare a pescuitului in raul Prut si in lacul de acumulare Stanca-Costesti
   PARTEA I
Perioade, durate si zone de prohibitie a pescuitului

ARTICOLUL 1
   Pescuitul oricaror specii de pesti, crustacee, moluste si al altor vietuitoare acvatice este prohibit dupa cum urmeaza:
   a) in raul Prut, in zonele inundate permanent sau temporar si in lacul de acumulare Stanca-Costesti, 60 de zile consecutive, in perioada 1 aprilie - 30 iunie;
   b) la gura de varsare a raului Prut in Dunare, pe o distanta de 500 m de ambele parti si pe cursul raului pe o distanta de 10 km de la confluenta, in perioada 1 martie - 1 iunie;
   c) in raul Prut, in fata garlelor, canalelor si privalelor de alimentare a baltilor si lacurilor, pe o distanta de 500 m de ambele parti ale gurilor de varsare, precum si in interiorul acestora, in perioada 15 martie - 15 iunie;
   d) in raul Prut, in zona de 500 m in aval de baraj, in tot cursul anului.

PARTEA a II-a
Protectia resurselor piscicole

ARTICOLUL 2
   (1) Partile, la recomandarea Grupului mixt de lucru, pot institui zone de protectie piscicola, care se delimiteaza pe teren prin semne distincte.
   (2) Zonele de protectie piscicola pot fi:
   a) de protectie a reproducerii, ce reprezinta locuri predilecte pentru depunerea icrelor (pontelor) si dezvoltarea puietului;
   b) de protectie a diversitatii speciilor piscicole reunite intr-un ecosistem acvatic;
   c) de protectie pentru iernarea pestelui.
   (3) In zonele de protectie piscicola, pentru o anumita perioada pot fi limitate sau interzise:
   a) pescuitul anumitor specii de pesti si al altor vietuitoare acvatice;
   b) lucrari care impiedica migrarea, reproducerea sau pun in pericol existenta populatiilor piscicole, cum ar fi: ingustarea/bararea cursului apei, taierea si recoltarea vegetatiei, extragerea de namol, nisip si pietris, colectarea ghetii;
   c) lucrari in zona malurilor, precum si taierea arborilor si arbustilor pe mal.
   (4) Prin exceptie de la prevederile alin. (3), activitatile prevazute nu pot fi limitate sau interzise in urmatoarele situatii:
   a) cand activitatile se desfasoara in scopuri stiintifice sau de cercetare;
   b) din considerente de prevenire a inundatiilor.

ARTICOLUL 3
   (1) Partile, la recomandarile Grupului mixt de lucru, vor promova programe de redresare a populatiilor unor specii de pesti valoroase sau periclitate, prin:
   a) identificarea, amenajarea si protectia zonelor de reproducere;
   b) infiintarea de pepiniere pentru producerea puietului cu valoare economica si stiintifica;
   c) organizarea activitatii de monitorizare a populatiilor piscicole si stabilirea masurilor de refacere a populatiilor periclitate.
   (2) In caz de necesitate, partile pot lua masuri pentru completarea resurselor piscicole prin repopulari.

ARTICOLUL 4
   (1) Partile, la recomandarile Grupului mixt de lucru, pot declara regiuni de crutare anumite zone ce vor fi constatate ca locuri favorabile pentru cantonarea, reproducerea si hranirea puietului si adultilor speciilor de vietuitoare acvatice.
   (2) In apele declarate regiuni de crutare se interzic, pe toata perioada anului, pescuitul in scop comercial si recreativ/sportiv, precum si alte activitati cum sunt: recoltarea vegetatiei, extragerea balastului, vanatul, cresterea animalelor, turismul.
   (3) Partile, prin administratorii legali, au obligatia sa marcheze perimetrele regiunilor de crutare si sa asigure paza si controlul respectarii prevederilor stabilite in alin. (2).

ARTICOLUL 5
   In scopul protectiei resurselor piscicole, sunt supuse interdictiei urmatoarele actiuni si activitati:

a) mutarea, deteriorarea sau distrugerea semnelor indicatoare de reglementare a pescuitului;
   b) recoltarea stufului, papurii, rogozului si a altor plante acvatice, fara autorizarea proprietarului sau beneficiarului de folosinta piscicola;
   c) inchiderea cu orice fel de materiale si unelte de pescuit a garlelor, canalelor, privalelor de legatura cu lacurile, baltile si terenurile inundabile, daca prin aceasta se impiedica accesul sau se captureaza pestii care migreaza in timpul viiturilor ori in perioada de reproducere, precum si scurgerea libera a apelor o data cu resursele piscicole din ele;
   d) modificarea regimului de scurgere a apei, in scopul practicarii pescuitului, fara acordul administratorului;
   e) distrugerea sau degradarea digurilor, barajelor si canalelor pescaresti, taluzurilor si malurilor inierbate, precum si distrugerea, degradarea sau micsorarea zonelor de protectie a apelor;
   f) asezarea uneltelor de pescuit fixe sau in deriva pe mai mult de doua treimi din latimea raului, garlelor sau canalelor;
   g) reducerea din culpa a debitelor de apa, daca prin aceasta se pericliteaza existenta resurselor piscicole;
   h) folosirea, cu orice titlu, de navoade, voloace, setci, ave, prostovoale, vintire, taliene, precum si alte tipuri de unelte de pescuit comercial, de catre persoane fizice sau juridice neautorizate, aruncarea sau depozitarea rumegusului, deseurilor menajere si zootehnice si a oricaror materii si materiale, produse si substante poluante pe malul si in apele care fac obiectul acordului;
   i) pescuitul electric, pescuitul cu materiale explozive, cu substante toxice si narcotice de orice fel, pescuitul cu plase din fire monofilament si cu orice alte unelte intepatoare si agatatoare;
   j) pescuitul in scop comercial cu unelte din plasa cu marimea laturii ochiurilor sub dimensiunile minime prevazute in prezentul regulament.

ARTICOLUL 6
   Partile, de comun acord, pe baza studiilor si a cercetarilor fundamentate stiintific, pot sa modifice perioadele, duratele si zonele de prohibitie din apele care fac obiectul acordului, la recomandarea Grupului mixt de lucru.

PARTEA a III-a
Conditiile pentru exercitarea pescuitului in scop recreativ/sportiv

ARTICOLUL 7
   Pescuitul recreativ/sportiv este permis numai in cursul zilei, de la rasaritul pana la apusul soarelui, cu respectarea urmatoarelor reguli:
   a) pescuitul in raul Prut, in lacul de acumulare Stanca-Costesti si in bazinele limitrofe se practica cu cel mult doua undite sau doua lansete cu cate doua carlige fiecare;
   b) pescuitul recreativ/sportiv se practica numai de pe mal;
   c) in timpul iernii pescuitul in scop recreativ se poate efectua si pe gheata, cu exceptia zonelor de protectie speciala a iernarii pestelui;
   d) in timpul unei zile de pescuit se pot retine cel mult 5 kg de peste sau numai un singur exemplar daca masa lui corporala depaseste 5 kg.

PARTEA a IV-a
Dimensiunile minime ale exemplarelor de pesti si ale
marimii laturii ochiurilor de plasa

ARTICOLUL 8
   (1) Dimensiunile minime, in centimetri, ale exemplarelor de pesti si ale altor vietuitoare acvatice care pot fi retinute la pescuit sunt urmatoarele:

▪ Avat (Aspius aspius)                                               40
   ▪ Babusca (Rutilus rutilus carpathorossicus)                         15
   ▪ Batca (Blicca bjoerkna)                                            15
   ▪ Biban (Perca fluviatilis)                                          12
   ▪ Caras (Carassius auratus)                                          15
   ▪ Clean (Leuciscus cephalus)                                         28
   ▪ Cosac (Abramis sp.)                                                25
   ▪ Cosas (Ctenopharyngodon idella)                                    40
   ▪ Crap (Cyprinus carpio)                                             35
   ▪ Morunas (Vimba vimba carinata)                                     25
   ▪ Mreana (Barbus barbus)                                             27
   ▪ Novac (Aristichtys nobilis)                                        40
   ▪ Oblete (Alburnus alburnus)                                         12
   ▪ Platica (Abramis brama)                                            25
   ▪ Rizeafca (Alosa caspia nordmann)                                   15
   ▪ Rosioara (Scardinius erythrophthalmus)                             15
   ▪ Sanger (Hypophthalmichtys molitrix)                                40
   ▪ Scobar (Chondrostoma nasus)                                        25
   ▪ Scrumbie de Dunare (Alosa pontica)                                 22
   ▪ Somn (Silurus glanis)                                              60
   ▪ Salau (Stizostedion sp.)                                           40
   ▪ Stiuca (Esox lucius)                                               40
   ▪ Vaduvita (Leuciscus idus)                                          30
   ▪ Raci                                                               10
   ▪ Scoici                                                              8
   ▪ Broaste                                                            30 g/ex.

(2) Lungimea pestelui stabilita pentru pescuit este determinata prin masurarea distantei de la varful botului pana la baza inotatoarei caudale.
   (3) Speciile de pesti care nu sunt prevazute la alin. (1) sunt libere la pescuit, la orice dimensiune.
   (4) Puietul si exemplarele de pesti capturate sub dimensiunile minime prevazute la alin. (1) vor fi deversate in mod obligatoriu in apa, in stare vie.
   (5) Se interzic achizitionarea, procesarea si depozitarea exemplarelor de pesti ale caror dimensiuni comerciale sunt mai mici decat cele prevazute la alin. (1).
   (6) La pescuitul in scop comercial se admite existenta pestelui cu lungimea sub dimensiunile stabilite la alin. (1), in proportie de pana la 10% din numarul total de peste pescuit.
   (7) Se interzice pescuitul sturionilor. Exemplarele prinse ale acestor specii vor fi deversate in mod obligatoriu in apa, in stare vie.

ARTICOLUL 9
   La pescuitul in scop comercial nu se admit unelte de pescuit stationar cu marimea laturii ochiului de plasa mai mica de 55 mm, iar la navod, aripile de minimum 50 mm si matita de minimum 30 mm.

PARTEA a V-a
Diverse

ARTICOLUL 10
   (1) Popularea sau aclimatizarea de specii ori de hibrizi noi pentru fauna acvatica este permisa numai cu acordul partilor, la recomandarea Grupului mixt de lucru.
   (2) Actiunile de populare cu material biologic se efectueaza in prezenta reprezentantilor partilor.

ARTICOLUL 11
   (1) In functie de rezultatele cercetarilor si de evolutia marimii stocurilor populatiilor piscicole, partile pot sa modifice si sa completeze prevederile referitoare la dimensiunile minime ale pestilor si ale marimii laturii ochiului de plasa ale uneltelor de pescuit si sa stabileasca tipul si numarul de unelte de pescuit pe care poate sa le utilizeze o persoana autorizata pentru exercitarea pescuitului in scop comercial.
   (2) Pescuitul in scopuri stiintifice si de control se efectueaza in orice perioada a anului, inclusiv in perioadele de prohibitie, in orice loc, cu orice metode si unelte de pescuit, atat pe timpul zilei, cat si pe timpul noptii, in baza unei autorizatii emise de autoritatea publica centrala a fiecareia dintre parti, care se ocupa de pescuit si acvacultura.

ARTICOLUL 12
   (1) In cazul nerespectarii prevederilor prezentului regulament, se va aplica legislatia in domeniu, in vigoare in statele partilor.
   (2) Prezentul regulament constituie anexa la Acordul incheiat intre Guvernul Romaniei si Guvernul Republicii Moldova privind cooperarea in domeniul protectiei resurselor piscicole si reglementarea pescuitului in raul Prut si in lacul de acumulare Stanca-Costesti si face parte integranta din acesta.
   (3) Prezentul regulament poate fi modificat sau completat, la initiativa uneia dintre parti, in baza consimtamantului reciproc al acestora.
   Semnat la Stanca la 1 august 2003, in doua exemplare originale.

Pentru Guvernul Romaniei,                Pentru Guvernul Republicii Moldova,
           Ilie Sarbu,                                 Gheorghe Duca,
ministrul agriculturii, padurilor,           ministrul ecologiei, constructiilor

Publicat in Monitorul Oficial 756 din 29 octombrie 2003 (M. Of. 756/2003)

Postat pe:: Luni 18 Ianuarie 2010, 15:33:51

@ cipcop2002

Vezi asadar ca Prutul a avut un regim de pescuit special. Sa nu-mi spui mie ca nu s-au descoperit si alte prevederi legale aplicabile pe Prut doar pentru ca si-a adus cineva aminte. Nu crezi ca cineva a "scormonit" prin legislatie (?), nu crezi ca acel cineva era in mod special de pescuitul pe Prut (?) ... si uite un lucru nou de pescuitul recreativ sportiv din Iasi.

Eu nu stiu cine e acel cineva ... insa se va vedea cit de curind (din pacate !)  Risete

Sper sa ai aceeasi reactie care ai avut-o fata de mine !!!  Suparat
Memorat
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #57 : Luni 18 Ianuarie 2010, 15:47:34 »

Eu nu cred in teoriile conspiratiei, cineva a vazut o oportunitate si s-a folosit de ea mai ales ca e acoperit de lege. Ramane de vazut ce putem face noi sa schimbam acest lucru... Eu zic sa nu ne mai plangem de mila si sa punem osul la treaba, sa formulam petitia si sa incercam in acelasi timp si alte cai, media etc.
Memorat

radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #58 : Luni 18 Ianuarie 2010, 16:19:58 »

parerea mea e ca nu aveti nici o sansa... sunt alte cazuri mult mai grave in legislatia romana cu hotarari judecatoresti etc etc etc... sincer cred ca puteti obtine si o hotarare judecatoreasca si tot degeaba...ptr ca statul face ce vrea...si daca muschiul unuia vrea sa va pape banutzii o sa ii pape cu sigurantza...
Memorat
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #59 : Luni 18 Ianuarie 2010, 16:30:27 »

trist dar adevarat prieteni ! se pare ca inevitabilul s-a produs !!!! orice demers vom face va fi doar asa ...pentru confortul nostru psihic . Trist Trist asta e si parerea celor din PF cu care am vorbit ! ma voi orienta spre alte piste,rauri,lacuri,iazuri,stioalne  etc.

p.s.: din pacate in ochii celor alesi nu valoram nici cat o ceapa degerata ! sa tineti minte asta la viitoarele alegeri . Suparat
« Ultima modificare: Luni 18 Ianuarie 2010, 16:41:41 de către jonah » Memorat

Pagini: 1 2 [3] 4 5 6   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.232 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 01 Noiembrie 2018, 08:01:52
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.