Prieteni Pescari

Prutul arie protejata........

Luni 23 Octombrie 2017, 10:52:53 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 3 4 [5] 6   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Prutul arie protejata........  (Citit de 47151 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
aZu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #80 : Marți 19 Ianuarie 2010, 19:09:05 »

Delta Dunarii nu e rezervatie? Acolo cum de este posibil pescuitul sportiv chiar si cel comercial ?
« Ultima modificare: Marți 19 Ianuarie 2010, 19:37:59 de către aZu » Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #81 : Marți 19 Ianuarie 2010, 19:34:28 »

acolo e un custode,are un plan de management,stabileste reguli......
Memorat
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #82 : Marți 19 Ianuarie 2010, 19:48:54 »

Foarte curios, m-am intalnit cu un tip care mi-a zis ca si-a platit la Botosani la filiala permisul si ca a obtinut si viza de la Politia de Frontiera pt anul 2010. Aia de acolo zic ca se va putea pescui fara nici o problema in 2010 pe Prut. Rinjet
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #83 : Marți 19 Ianuarie 2010, 20:09:19 »

o sa mearga toti iesenii la Santa Mare  Risete ! bulevardul de la Tabara se muta mai in amonte ...cu tot cu gherle !  Risete
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #84 : Marți 19 Ianuarie 2010, 20:18:23 »

La Santa sunt deja rezervate locurile pe 2010 Risete
Memorat

jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #85 : Marți 19 Ianuarie 2010, 20:21:03 »

din pacate e cam deschisa zona ! canci japca pentru doritori Risete.oare in judetul Vaslui nu or fi rapitori ?  Fir intins stau toti cantonati numai pe zona Iasi?
« Ultima modificare: Marți 19 Ianuarie 2010, 20:27:38 de către jonah » Memorat

bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #86 : Marți 19 Ianuarie 2010, 20:43:36 »

Depinde in ce directie lansezi!   Tongue
Memorat

radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #87 : Marți 19 Ianuarie 2010, 20:44:30 »

avat, putin salau..greu de gasit...stiuca nu am vazut dar am auzit...insa avat  la greu...aaa...si clean este..Cheesy
Memorat
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #88 : Marți 19 Ianuarie 2010, 20:51:58 »

pai vedeti ce simplu e ! e de ajuns sa prinda unul cativa pesti in jud Vaslui ,sa puna poze pe net si tzac pac tot orasul merge acolo !
Memorat

aZu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #89 : Marți 19 Ianuarie 2010, 21:34:42 »

Creca trebuie actionat cu flacara violet si asupra personajului de la Politia de Frontiera...
Memorat
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #90 : Marți 19 Ianuarie 2010, 21:41:17 »

Dar ne trebuie si un Guru cu chiloti (pardon, cravata) violet  Risete
Memorat

pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #91 : Marți 19 Ianuarie 2010, 21:50:01 »

Baieti, nu va lasati, daca se va interzice pescuitul sportiv pe Prut in zona Iasi, se va creea un precedent periculos, mirlanii vor extinde apoi interdictia de la Oroftiana pina la Dunare, iar noi vom pescui doar in cada chilotii femeilor noastre satisfacute de faptul ca sintem mai mult pe-acasa! Suparat sugubat Wink
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
cipcop2002
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: IASI

« Răspunde #92 : Miercuri 20 Ianuarie 2010, 11:57:23 »

Da..cred ca m-am lamurit si eu despre ce e vorba...despre niste idioti de la niste fundatii fantoma, care pentru a-si justifica existenta au facut o propunere de 2 lei fara a-si scoate capul din propriul cur pentru a gandi la implicatiile acesteia....si despre alti idioti de la Academie care le-au dat curs, la fel FARA A GANDI. Cretii care au permis si facilitat aceasta scapare au spus...Prutul este arie protejata in comunele..(Bivolari...etc..toate din judetul Iasi), ceea ce datorita faptului ca nu este numit un custode pe aceasta arie determina ca accesul pe zona sa fie INTERZIS!! Ceea ce nu inteleg acesti idioti este faptul ca aceste comune sunt locuite...chiar eu am pamant la 100m de Prut!!! Oamenii din aceste zone s-au obisnuit sa mai spele rufe, sa mai ia piatra, sa mei bage un bat in apa...pentru a-si duce zilele. (nu ma refer la cei care braconeaza, ci la cei care chiar daca baga pripoane, au permis/vazut de mine, nu din vorbe). Pe de alta parte sunt bucuros ca se va mai restange numarul de "pescarici" de pe Prut, de care m-am saturat anul asta pana peste cap, m-am saturat sa ajung in locuri in care nu mai pot arunca un vobler pentru ca din 20 in 20 de m, pe 300 de metri sunt lansetele unor handicapati care retin si icra pe care o prind!!!!!!! Oricum ajunsesem ca pentru a pescui sa ajung in locuri fara drum de acces destul de inepartate tocmai pentru a scapa de aceste personaje.....asa ca tot raul spre bine!! Problema e ca destul de rapid Santa Mare o sa ajunga autostrada..insa cai care iubesc Prutul cu adevarat o sa insiste si o sa caute locuri noi, iar cei care ies la "pescuit" cu manele, bautura si scandal, fara a respecta partenerul de pescuit, fie el om sau peste, se vor lasa pagubasi. Asa ca ce sa va spun...sper totusi sa se refaca cat de cat populatia piscicola din judetul nostru si mai sper ca sa nu se braconeze totusi in nestire (oricum se va bracona, nu-mi fac iluzii..).

Memorat

CiprianP
aZu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #93 : Miercuri 20 Ianuarie 2010, 22:28:44 »

Intreb si eu ca un pescar amator si jurist.... si mai amator : Este specificat in vreo lege ca ar fi interzis pescuitul in Raul Prut pe portiunea aferenta judetului Iasi? Daca nu este interzis... atunci in lumea democratica in care tot incercam sa intram de 20 de ani nu avem de ce sa ne cerem voie de la stapanire sa practicam hobby-ul favorit.
Memorat
lsnaper
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #94 : Joi 21 Ianuarie 2010, 11:30:37 »

Cit despre declararea prutului zona "interzisa",s-a facut la cererea academiei romane,dupa un studiu foarte"aprofundat". Pentru scoaterea prutului din legea 5 tot aceiasi institutie, in urma unui studiu poate cere ministerului Bere acest lucru.
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #95 : Joi 21 Ianuarie 2010, 20:13:21 »

@Isnaper si Sorin Buculei
Pentru a nu polua inutil topicul, controversa prieteneasca ( Tongue ) a domniilor voastre a fost mutata in Arena

Postat pe:: 21-01-2010, 19:58:56

Totusi a studiat cineva harta administrativa a judetului Iasi ?
Am asa o "vaga" impresie ca nu e cuprins Prutul in totalitate.
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #96 : Joi 21 Ianuarie 2010, 22:08:57 »

eu zic ca o sa mergem iar la pescuit ca si anul trecut...da nu va zic de unde stiu Tongue

ps:cat de curand PF-ul o sa inceapa iar vizarea....
Memorat
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #97 : Joi 21 Ianuarie 2010, 22:22:07 »

eu zic ca o sa mergem iar la pescuit ca si anul trecut...da nu va zic de unde stiu Tongue

ps:cat de curand PF-ul o sa inceapa iar vizarea....

Love Love Love Love Love Love Love Love Love Love Love Love Love Love
Memorat

jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #98 : Vineri 22 Ianuarie 2010, 07:08:24 »

umbland aiurea pe net am dat peste ceva interesant : Ariile naturale protejate din judetul Iasi isi cauta noi proprietari. Agentia pentru Protectia Mediului (APM) Iasi a anuntat ca s-a deschis sesiunea de depunere a solicitarilor pentru atribuirea in custodie sau administrare a ariilor naturale protejate. Pe raza judetului Iasi sunt declarate arii naturale protejate un numar de 27 de arii naturale de interes national si 22 arii naturale protejate de interes comunitar, suprafata totala a acestora fiind de circa 70 mii hectare. Pot depune solicitari persoanele fizice si juridice interesate, publice sau private. Dosarele se depun pana la data de 29 ianuarie, la sediul Ministerului Mediului si Padurilor. "Dosarele pentru custodie vor fi analizate in cadrul comisiilor regionale", a explicat Danut Pirchiu, directorul APM Iasi. Semnarea contractelor va fi facuta dupa aprobarea raportului de evaluare de catre autoritatile responsabile, cel mai probabil dupa inceputul lunii februarie.

Roll Eyes Roll Eyes
Memorat

Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #99 : Vineri 22 Ianuarie 2010, 08:00:26 »

Cam tirziu,Teodor!
Memorat
Pagini: 1 ... 3 4 [5] 6   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.05 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 03 Octombrie 2017, 07:01:53
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.