Prieteni Pescari

cleni si zaibar

Miercuri 20 Septembrie 2017, 23:07:29 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: cleni si zaibar  (Citit de 7179 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
leba
Vizitator
« : Luni 20 Noiembrie 2006, 09:49:25 »

nu amestec afacerile cu placerea. asta as raspunde daca m-ar intreba cineva. in speta: pescuitul cu lucruri ce tin de job.ul meu. cum ar fi deplasarile prin tara. eee, aici e paradoxul, cum naiba sa rezisti cand treci nenumarate ape in care colcaie raptori de toate felurile? Cheesy d-aia am o regula de aur, nu plec fara macar o lanseta si ceva naluci in portbagaj. Jamaica
   concret, m-am deplasat in interes de serviciu la Tg. Jiu. buuun. dau sfoara pe internet, anunt lumea ca vreau sa ies pe apa 2-3h. dar...ti-ai gasit, ajung tarziu de tot la destinatie (630km), a doua zi urma sa plec devreme. asta e. nu mai pescuim la tg. jiu.
   ziua a II-a: plecare pe la 8 AM, intalnesc 2 frati de suferinta la Valcea, pescari nebuni ca si mine, muscati rau de virus si producatori de naluci. adiwolf si pilula. bajeti de nota maxima. Wink spal ceva voblere cu ei pe barajul din nordul orasului, la turbine. nimic. nici o saritura, nici o prezentare. usor dezamagit de pescuit dar bucuros ca am intalnit 2 pescarici simpatici, plec mai departe spre casa, de data asta prin defileul Oltului. aveam un "pont" de la Adi, un loc de clean si stiuca pe Olt. il ratez cu eleganta, traficul dar si peisajul superb m-au tinut in priza. urc spre Sibiu, Oltul deja e mai mic, trecusem de salba de baraje deja vestite pt. capturi dar si braconajul intens practicat pe fata, cu nesimtirea crasa romaneasca.
   la un moment dat zaresc din goana masinii 2 pescarici mai in varsta pe malul apei. acolo Oltul avea asa ca un canal deviat din el lat de vreo 15m si lung de vreo 500. opresc, hotarat sa pescuiesc juma' de ora, desi era tarziu deja. parchez, iau lanseta si trusa cu naluci si glont la plutasi:
   eu: buna ziua. merge ceva?
   mosul 1: eee, asa si-asa.
   eu: ceva clean este p-aici?
   mosul 2: neah, pescuiram la obleti si alte chestii.
   mosul 1: meri la confluenta cu Oltul, aici nu e rapitori. Cheesy

merg in aval vreo 10 m. locul promitea, apa extrem de limpede, un curent usurel pe mijloc, adancime de vreo 2m maxim, mult puiet sub maluri, mici de tot, bantuiau in bancuri. tre' sa fie clean ma trezesc vorbind singur. deodata, uitanu-ma pe apa vad o umbra alba cum se ridica fulgerator la suprafata chiar sub mal, imprastie obletii si dispare. uraaa! avat sau clean imi soptesc in barba, gata repede o naluca potrivita si da-i! aleg un gandac de la River2Sea, nepescuit pana atunci. jmecherii stiu. Cool 2-3 lanseuri , gandacul avea o bataie relativ marunta, cu o frecventa buna, merea la 10cm sub luciu, nimic. ce naiba? Cum? dau sa schimb, iarasi vad umbra alba, de data asta in suvoi, apuc sa-l vad. CLEAN. dau dupa el, nimic. schimb stilul dar naluca ba. mi-a placut de la inceput, zic: tre' sa-i placa si cleanului, ce dracu'! recuperez mai repede cu smuciri scurte din varful vergii. da in el. rateu. iar lanseu, iar smucesc, pauza 2-3 secunde...buf! un chub de vreo 300 g, il scot, sedinta foto f. scurta, pa, du-te! moshii se bungheau la mine pe sub mal, ceva nu pricepeau ei acolo... Cheesy
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
hmm, mai iau 2 cleni in 5 min, zic: buna naluca la clean, mai da unul mai imbracat in ea, se zbate si mi-o extrage elegant de pe snap.  Cum? raman masca pt. putin timp, usor nervos scot un salmo mititel, black tiger, sinking. dau si cu ala, mai iau cativa cleni. toti pana in juma de kil, frumusei. eliberez totul, fericit, aproape convins ca am rupt blestemul cleanului.
hop, vine mosul 2:
  - mere, mere?
  eu: mda, mere binicel.
  mosul 2:la ce dai, baiete?
  eu: la naluci, bade.
  mosul 2: hmmm, bine dar de ce ii dai inapoi? Cum?
  eu: sunt mici, bade...sa-i lasam sa mai creasca.
  Pleaca mosul, nelamurit. schimb iarasi, pt. diversitate. prind aproape cu orice naluca de clean. schimb din nou, ma uit in trusa si vad o lingura berti f. veche, mica, alungita, aurie. cadou de la un prieten. o pun, prind si cu ea. [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
trecuse aproape 1h, am strans sa plec. eram fericit, o partida reusita de clean, mai rar pt. mine. trec pe langa mosnegi, mi se face mila...nu prea intrau obletii. scot un mepps nr. 0, ii dau mosului 2, ii explic cum si ce, mosul zice:
  dom'le, mata dadusi cu blinker!
  eu: da, mosu...blinker. Cheesy   stau pana ia primul clean, zambesc si rog mosii sa dea drumul la cei sub 25. era tarziua deja, ma sui in masina si demarez spre Sibiu.
   da...blestemul cleanului. anu asta am zis ca nu mai dau dupa clean, m-am necajit destulcu clenii de Prut.  ti-ai gasit. era practic discoteca, n-aveam cum sa nu opresc.  Smiley
   feeling meserie, doresc oricarui pescar asta.
   fire intinse! la clean sau aiurea. Wink
« Ultima modificare: Joi 15 Martie 2007, 17:19:55 de către leba » Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #1 : Luni 20 Noiembrie 2006, 18:27:33 »

si zibaru....Cum??? Cum?
oricum felicitari, da sa stii co inceput si pe prut asa ca nu tre sa mai bati 1300km pt chub Asia
mare pacat de gindac, da daca nu te linistesti si dai cu snap Pling
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
leba
Vizitator
« Răspunde #2 : Luni 20 Noiembrie 2006, 19:05:12 »

si zibaru....Cum??? Cum?
oricum felicitari, da sa stii co inceput si pe prut asa ca nu tre sa mai bati 1300km pt chub Asia
mare pacat de gindac, da daca nu te linistesti si dai cu snap Pling

merci, obectu.
   deci zaibarul era asa...sa dea a romantza olteneasca. Rinjet
   gandacul...hmmm Trist am sa-l mai cumpar odata...stie sa prinda clean. Cool
« Ultima modificare: Luni 20 Noiembrie 2006, 19:08:30 de către leba » Memorat
leba
Vizitator
« Răspunde #3 : Luni 04 Decembrie 2006, 16:55:37 »

bai, deci daca v-a placut asta cu chubul mai bag daca nu, nu.  Risete
   feed back aici, va rog.
Memorat
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Luni 04 Decembrie 2006, 17:00:25 »

man baga tare ca imi place!don't stop !
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
leba
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #5 : Joi 15 Martie 2007, 17:20:45 »

am atasat si 2 foto, pana e gata galeria.  Smiley
Memorat

let`em live, they are part of the game!
Adrian
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Miercuri 21 Martie 2007, 21:33:38 »

frate,
te mai astept pe aici cu drag,dar nu asa pe fuga.
sper ca data viitoare sa te pot insotii pe Olt in sus si sa iti arat locuri minunate.

Memorat
leba
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #7 : Miercuri 21 Martie 2007, 21:55:10 »

frate,
te mai astept pe aici cu drag,dar nu asa pe fuga.
sper ca data viitoare sa te pot insotii pe Olt in sus si sa iti arat locuri minunate.

bine ai venit pe la noi, Adi.
 ce sa zic, cu placere trec numai sa am drum. poate odata, intr-o vacanta...
 frumos rau aveti acolo dar mare pacat ca unii nu se mai satura de facut bani de pe urma lui. Suparat
Memorat

let`em live, they are part of the game!
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Miercuri 21 Martie 2007, 22:21:20 »

mai bine Adi vii tu pe la noi sa mergem pe Prut! ne-am bucura nespus daca ai onora aceasta invitatie Rinjet
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
Adrian
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Vineri 30 Martie 2007, 14:41:18 »

ehhh,baieti tare as mai veni si multumesc mult pt invitatie,insa timpul meu este tare limitat,dar..................nu se stie niciodata mai ales ca nu am vazut Prutul pana acuma decat din poze Rinjet
Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.047 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Miercuri 14 Iunie 2017, 15:00:03
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.