Prieteni Pescari

incerc...

Vineri 27 Aprilie 2018, 08:04:32 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: incerc...  (Citit de 5096 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
old
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Joi 21 Ianuarie 2010, 00:12:14 »

mda....
nu , Radule , ma numesc Dan...  Smiley
Si , am sa incerc , fiindca , desi sunt incepator in ale voblerelor , ma straduiesc...desi , vad ca e cam naspa pe aici pe forum , ca sariti unul la gatul celorlalti....cum sa se simta un incepator in fata veteranilor ?
 Dar sunt curios totusi...fiindca nu am copiat pe nimeni , desi poate era mai bine.... Risete , poate iesea ceva mai de soi decat mi-a iesit mie...
 Oricum , intrebarile tot le pun , poate imi raspunde vre-un "rechin" mai priceput...
 Barbeta , ca toate chestiile , respecta legile hidrodinamicii ,, nu? de fapt , creeaza niste curenti care aluneca de-a lungul flancurilor voblerului...nu?
 Teoretic , creeaza efectul de portanta...care tinde sa mentina voblerul intr-o pozitie de echilibru , adica de-a lungul axei de tragere...
  Daca e asa , nu ar trebui sa fie importanta greutatea ancorei dorsale ? la fel ca si forma flancurilor ? fiindca eu cred , ca un incepator ce sunt , ca bataia , o da inertia cozii ...ma rog ... a greutatii din spate...
 De asemenea , curentul de apa generat de barbeta , in plan vertical , aluneca spre flancuri...deci una pusa la 45 grade , trimite un jet mai mic , care prinde partea superioara...pe cand una pusa la 30 grade prinde o portiune mai mare din flancuri...
 Probabil de aceea sunt mai bune barbetele in "z" , fiindca , curentul de apa creeat de ele prinde tot flancul voblerului , cu randament maxim...
 Am gandit bine ? Scuze...nu am cu cine sa ma sfatuiesc , asa ca apelez si eu la " mesteri "...
 Si sa ma ia naiba , de ce nu e mai simpla procedura de trimitere a unei poze ? Risete
Memorat
dragos
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Sâmbătă 23 Ianuarie 2010, 22:24:23 »

Buna ziua la toata lumea,sunt incepator  in construirea voblerelor si am dificultati in gasirea ochilor artificiali. ma poate ajuta cineva  cu sugestii sau niste adrese  de unde pot lua asa ceva?
 Va multumesc!
Memorat
mark twain
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Marți 26 Ianuarie 2010, 09:32:39 »

ochi artificiali poti lua de pe cabelas, basspro, tackleunderground;
sugestia mea este sa ti-i faci singur pentru ca cei din comert nu acopera paletele de culori si forme pe care le doresti tu; ca sa ti-i faci singur ai nevoie de vopsea si un cui !
Memorat
happy
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: suceava

« Răspunde #3 : Marți 26 Ianuarie 2010, 13:13:13 »

fiecare cu problema lui... eu nu gasesc inele despicate mici pt voblere de clean... si nici o sarma destul de otelita si de subtire sa le fac singur... vreau idei si preturi sau furnizor....
Cine si le face singur din ce le face... kila de la voblere o fac din sarma otelita pt sudura in argon de 0,6-0,8 dar e prea groasa pt inele despicate...
Memorat
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #4 : Miercuri 27 Ianuarie 2010, 10:42:54 »

@ happy
...de unde esti ?
...eu am luat recent plic cu 400 buc. inele despicate 3 mm  de la magazin pentru pescari.
...ochii...mai ai o solutie , vezi in "Atelier".(postarea lui Tiberiu si ce am completat eu)
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
happy
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Vineri 29 Ianuarie 2010, 07:32:33 »

inele despicate:D la 50 de bucatele ma abonez eu... sunt sucevean. cat despre ochi atentie mare... si ies mai bine. incerc cu autocolant de toate tipirile ca tocmai am fost la o firma de marcaje rutiere si am gasit toate culorile.
Memorat
dummy
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: tulcea

catch&release

« Răspunde #6 : Luni 01 Februarie 2010, 12:12:32 »

eu inelele despicate le fac dintrun arc ce l-am gasit pe la munca are cam 5 mm sunt bune pt voblerele mai mari
Memorat

nu furatzi...guvernul nu accepta concurentza...                 [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
happy
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Marți 02 Februarie 2010, 09:43:54 »

Smiley) am gasit si inele despicate... si arcul e luat de la un capsator defect au iesit cam 50 de bucatele... acum caut un "capsator defect" sa mai iau ochi Rinjet
Memorat
old_radu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Baia Mare

« Răspunde #8 : Marți 02 Februarie 2010, 10:33:36 »

inele despicate:D la 50 de bucatele ma abonez eu... 
Cum?
... si arcul e luat de la un capsator defect au iesit cam 50 de bucatele... acum caut un "capsator defect" sa mai iau ochi Rinjet
Tongue
..."te-ai scos"...se rezolva si ochii
SPOR !...la cioplit . Wink
Memorat

GO FOR SPINNING ! ! !
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.041 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Marți 24 Aprilie 2018, 16:22:56
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.