Prieteni Pescari

Acumularea Hascadar

Duminică 21 Octombrie 2018, 20:16:55 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2 3   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Acumularea Hascadar  (Citit de 24322 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« : Marți 26 Ianuarie 2010, 16:36:44 »

Am discutat si cu Razvan despre aceasta balta.eu am primit o oferta de la proprietarii de drept(asa sustin)de a lua concesia baltii cu refacerea digului ......intrebarea mea e daca Melinte a terminat procesul cu AJVPS-ul?
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Marți 26 Ianuarie 2010, 16:39:34 »

vorbeste si cu Cristi Andronic si cu Daniel Zoita, ei stiu ca mergeau pe acolo
am inteles ca o ei cu tot cu braconieri Wink, da s-ar putea sa confund
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
marcel gheorghita
Salau
Deconectat Deconectat

never give up...keep on trying...

« Răspunde #2 : Marți 26 Ianuarie 2010, 16:48:56 »

Hagicadarul e o balta super faina, are multa vegetatie, avea caras, biban si stiuca (de stiuca am aflat prea tarziu), am pescuit pe ea cand eram student (acu vreo 10 ani)....faza nasoala e ca e prea aproape de sat, de aici si majoritatea braconierilor...mai demult, venea lumea la gratare, la iarba verde, mai dadea cu undita...aici am vazut primul pescar cu handicap (nu avea mainile de la cot), care pescuia cu lansetele.... aici am vazut carasi mari la bataie in stuf....ehe, ce vremuri....
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
ovidiu86
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: suceava

« Răspunde #3 : Marți 26 Ianuarie 2010, 16:59:02 »

Mai ales dupa secare , cred ca avea  in jur de 2 m de vegetatie.... Pling
Memorat
zoitadaniel
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Marți 26 Ianuarie 2010, 21:06:23 »

salut. eu nu am fost la pescuit pe aceasta balta. doar Cristi Andronic. el va poate da detalii.
referitor la litigiu, exista si nu numai acolo
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Marți 26 Ianuarie 2010, 21:40:38 »

salut. eu nu am fost la pescuit pe aceasta balta. doar Cristi Andronic. el va poate da detalii.
ai pute sa ne spui cine a castigat procesul? Rinjet
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Miercuri 27 Ianuarie 2010, 10:28:09 »

Petre,de ce nu suni la ajvps sv? Vezi ca cel cu casa linga apa(daca nu ma insel),era paznicul care nu lasa sa se pescuiasca din barca dar punea setci la greu. Ar fi ceva munca pe acolo caci a fost secata si vegetatia s-a dezvoltat luxuriant.Problema deosebita va fi cu paza ! Ar fi bine s-o luati dar ,repet,paza va trebui asigurata 24/24 ore.Balta e cam micuta.
Memorat
paul
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #7 : Miercuri 27 Ianuarie 2010, 10:32:14 »

O cunosc si eu (balta).
O balta frumoasa si cu multa verdeata in jur (cum spune si Marcel).
Vara era plin de oameni care veneau la gratare si baie.
Foarte mult caras si ghibort pe vremea cand pescuiam acolo (cand eram student la Suceava)
Biban nu stiu sa fi prins (la rama nu apuca sa intre carasul din cauza ghibortului).
Memorat
zoitadaniel
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Miercuri 27 Ianuarie 2010, 17:58:45 »

ai pute sa ne spui cine a castigat procesul? Rinjet
Nimeni. Nu sunt terminate. Nu au interes.
Memorat
happy
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Vineri 05 Februarie 2010, 03:04:05 »

sunt singurul care spune ceva contra. era momentul sa mai sece avea un mal de cel putin un metru.... l-am inotat in lung si in lat... acum daca ar curata pana la capat si ar repopula e afacere.
     tre sa fac si eu afaceri din astea. iazuri sunt multe. si deseori prea colmatate sa mai faci ceva cu ele.
       cei care stiu: se mai pot strange fonduri pentru piscicultura? am iaz la mana da nu am bani sa fac ceva cu el. cunoscatori indrumati-ma. avem toti de castigat.... dau o bere in plus in cazul meu..Cheesy
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Sâmbătă 06 Februarie 2010, 13:16:49 »

saptamana viitoare am hotarat cu presedintele de la filiala Bucovina sa mergem sa discutam cu Melinte despre ce,cum,care.
Memorat
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #11 : Sâmbătă 06 Februarie 2010, 14:18:27 »

Melinte e "patronul" de la Falticeni? Aveti grija sa nu puna paznicii pe voi, discutati cu el si plecati repede fara sa va uitati la balta ca cine stie ce i se nazare....
Un necioplit si ingust la minte ca el, nu cred ca poate fi un partener de discutiii, dar daca va mananca "blanitza"......
Memorat

petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Sâmbătă 06 Februarie 2010, 14:29:34 »

ai dreptate  Risete ,dar lucrurile s-au schimbat in favoarea noastra.Nu se mai castiga din "vinzare"de peste si lumea se orienteaza dupa pescuit sportiv sugubat
Memorat
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #13 : Sâmbătă 06 Februarie 2010, 14:54:07 »

Daca veti ajunge la o intelegere, neaparat semnati un contract ferm, altfel.......
Memorat

andronic cristian
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #14 : Sâmbătă 06 Februarie 2010, 20:29:47 »

Balta de la Hagigadar are pentru mine personal o mare importanata in "cariera" mea de pescar:
-aici am pescuit cu acte in regula (adica cu permis vizat de pescuit) in anul 1982 Jenat(11 ani)
-aici am prins de-a lungul anilor pentru prima data in viata urmatoarele specii de pesti: crap, salau,biban...
-pana in anii 90 era principala locatie de pescuit pentru mine cand Suceava si Siretul erau tulburi
 In ultimii ani balta a fost lasata de izbeliste si datorita puternicei eutrofizari datorate stratului gros de mal si lipsei de preocupare din parte AJVPS Suceava ajunsese o locatie nu prea frecventata de pescarii din zona. E drept ca in ultima perioada datorita mediului propice si popularilor cu stiuca facute de mai multi pescari inimosi aceasta era singura specie care mai atragea pescarii pe malul lacului.
 Cred ca aceasta balta poate fi adusa in circuitul pescuitului sportiv cu foarte mari cheltuieli din cauza ca stratul de mal este foarte gros si trebuie inlaturat deoarece nu poate fi crescut nivelul apei din cauza ca ar inunda terenurile agricole din vecinatate iar digul intr-o stare absolut jalnica...
 Dpdv al locatiei si accesului pe balta aceastea sunt destul de bune.
Memorat

Campion national 2010
1111 kg MV2
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Sâmbătă 06 Februarie 2010, 20:37:48 »

Nici stiuca nu mai era :fomistii care retineau orice pix si paznicul care avea obiceiul sa nu lase pe altii sa puna setci  Risete....
Memorat
andronic cristian
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #16 : Sâmbătă 06 Februarie 2010, 20:42:50 »

Cred ca ai dreptate cu stiuca  Suparat. Ultimul peste pe care l-am prins acolo (la fel ca si primul  Roll Eyes ) a fost un biban  Rinjet.
Memorat

Campion national 2010
1111 kg MV2
puiusd
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Vineri 19 Februarie 2010, 11:06:21 »

salut ,tuturor pescarilor,,,,un sfat pt persoanele care vor merge la melinte,,,,,vb cu el despre iazul de la vale ,,cel de la filatura sau de la chimie cum se mai spune,,,,este un iaz pe care nu se poate trage la navod deoarece are cuptoare mari,,,,,daca se ajunge la o intelegere ala ar fi cel mai ok iaz pt un concurs adevarat,,ms,si numai de bine
Memorat
puiusd
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Vineri 19 Februarie 2010, 11:11:56 »

si inca o chestie pe care o stiu,,este ca iazul hagicadar a fost in chirie dat catre ajvps,,,cum astia nu au platit ,,ca de obicei,,,,,,,melinte a reziliat contractul,,a secat iazul pt a face deversor,,,ca sa cere legea,,,,si prin 2007-2008 era la vanzare cu suma de 150000 euro,,,asa ca merita de vb,,,,poate chiar o concesiune de la el sau o chirie,,,,
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Vineri 19 Februarie 2010, 15:00:31 »

Cam departe de adevar chestia "cum astia nu au platit 'ca de obicei" ,iar 150.000 euro pentru Hagicadar
 nu stiu ce sa zic ? Om fi noi pescari ,dar nici daca se facea cultura de coca(ina)
 nu putea sa valoreze atit o balta de nici 10 hectare Risete.Hagicadar-ul a fost in litigiu dar nu cred ca cu Piscicola Falticeni .Oricum balta era buna acum 4-5 ani .Am pecuit din barca si in prima zi am prins 8 stiuci din care cea mai mare a avut 64 cm( cam 2 kg).in aceeasi zi a mai prins un tinar,de pe mal, o stica de aprx 3,5 kg.Am pescuit in toamna aceea pina in decembrie, prinzind de fiecare data 1-2 stiuci.
 Nu mi-a spus nimeni nimic.Mare pacat de balta asta !!! Pling

Postat pe:: Vineri 19 Februarie 2010, 14:56:06

Nu cred ca e bine sa va incurcati cu balta asta : e prea aproape de Suceava si mai ales de satul de pe malul ei.
Memorat
Pagini: [1] 2 3   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.048 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Astăzi la 04:11:22
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.