Prieteni Pescari

Problema de rezolvat pentru cei mai buni crapisti

Luni 25 Septembrie 2017, 01:56:44 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Problema de rezolvat pentru cei mai buni crapisti  (Citit de 8616 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
peter_malachi
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Vineri 29 Ianuarie 2010, 19:16:11 »

Va dau datele problemei mele:
-balta e foarte adanca cu adancimi maxime de pana la 12-17 metri
-are foarte multa vegetatie,stuf,papuris pe maluri dar si in apa e foarte multa vegetatie(plante acvatice)
-are aprox.50-60 hectare
-face parte dintr-un complex de balti facute pentru extras nisip si pietris prin anii 70
-nu prea se braconeaza cu plase
-apa aproape tot timpul anului este foarte limpede de la mal cam 4-5 metri in larg se vede fundul
-in toamna anului 2009 am vazut in timp ce pescuiam la rapitor cateva exempalare de crap care aveau cel putin 5-6kg la marginea stufarisului
-balta are mult peste rapitor dar nu reusesc sa prind crap desi o gramada de pescari spun ca el este mai ales crap salbatic mare,am vazut un pescar care aprins un crap de 15 kg la rama neagra in anul 1999 in luna iunie
-am incercat cu porumb ,boilles,rame si multe alte momeli de crap dar nu am avut rezultate nici eu nici f.multi pescari cu care am stat de vb desi toti spun ca are multe exemplare frumoase
Cine ma poate ajuta cu un sfat destept,un expert ceva Fir intins

(editat de Leba:
 te rog sa nu mai scrii cu litere mari, nici macar in titlurile subiectelor.)
« Ultima modificare: Joi 04 Februarie 2010, 13:27:37 de către leba » Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #1 : Vineri 29 Ianuarie 2010, 19:59:59 »

Buna Peter,
Am sters mesajul ca sa nu dublam posturile, dar cu postul asta il ridic la "suprafata".

Postat pe:: 29-01-2010, 19:51:14

Din punctul meu de vedere, e o problema foarte delicata.
NU sunt expert in tipul asta de pescuit (sa fiu cinstit sunt incepator Smiley ).
Dar ca idee, in masura in care este posibil as pierde citeva zile urmarind modul cum se hranesc. As nadi diferite locuri urmarind de la distanta daca acea zona este valida pentru hranire.
In opinia mea, pe o astfel de balta pescuitul de pe mal este dificil. Unul din barca la marginea stufului, pe praguri in mal - chiar minore -  cred ca ar fi mult mai productiv. Ma refer la bat de mina (varga), lanseta cu pluta, variante.
Din ce am citit ai folosit mai multe tipuri de nade si momeli.
In conditii astea, consider ca locul si localizarea sunt mult mai important decit nada sau momeala.
« Ultima modificare: Vineri 29 Ianuarie 2010, 20:01:32 de către Teodor » Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
bogdanpescarul
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #2 : Vineri 29 Ianuarie 2010, 20:37:20 »

cunosc si eu balta data in "problema".Crapul mai intra din cind in cind dar mai ales pe linga mal,si numai la finete,adica la varga de 6-7m cu forfac de max.0,16,cind dai dupa caras ,platica...si atunci nici n-ai timp sa-ti dai seama ca te si trezesti ca ti-a rupt. Trist.E o balta f dificila din cauza adancimilor mari,a apei foarte limpezi dar mai ales din cauza ca este putin crap si nu se merita efortul.
Memorat
peter_malachi
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Sâmbătă 30 Ianuarie 2010, 14:21:15 »

Probabil am eu o obsesie cu balta asta  Undecided(e vorba despre Doaga).Bogdanpescarul are dreptate partial,eu unul cred ca are mai multi crapi decat crede el pentru ca aia mari de care vb si el se inmultesc si ei la randul lor.Ma mai gandesc ca in adancimea aia de peste 10 metri el are loc unde sa traiasca linistit ,mancare avand zic eu fiind foarte multe plante unde s-ar putea hrani.Dupa prohibitie fac iar un plan de atac cu niste colegi de job. Despre barajul de la Ciuslea ce parere aveti legat de pescuit la crap?
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Duminică 31 Ianuarie 2010, 18:16:47 »

o reteta simpla;7zile nada  la o geamandura ,fir fluorocarbon atat pe tambur cat si forfac,un feeder de 3 oz multa rabdare si......... Rinjet
Memorat
bogdanpescarul
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Duminică 31 Ianuarie 2010, 19:35:41 »

pe tambur nu-i musai sa ai fluorocarbon,eu as opta pentru o montura cu leadcore si forfac kryston snakeskin de 15 lbs,cojit oleaca deasupra cirligului Wink.problema e localizarea...
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Duminică 31 Ianuarie 2010, 20:10:23 »

7 zile nada la o geamandura(fiind o balta salbatica cred ca merge mamaliga amestecata cu rame terciuite si porumb fiert cu ulei de anason)
Memorat
bogdanpescarul
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Duminică 31 Ianuarie 2010, 23:15:55 »

aia e o balta mai mult de somn(mare!),un prieten de-al meu a luat in 2006 unul de 19 kg dar si citiva mai mici,problema e ca trage cel mai bine  prin luna mai,dar atunci e prohibitie,insa o mai ia si toamna,dar un pic mai greu
Memorat
gabisandu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Piatra Neamt

www.planetcarp.ro

« Răspunde #8 : Luni 01 Februarie 2010, 10:21:45 »

Din punctul meu de vedere si in conditiile in care balta are si somn, as evita o nadire masiva cu orice pe baza de proteina animala. In primul rand as cauta sa ma orientez dupa urmatoarele:

1. Nu cunosc forma lacului dar as cauta o zona unde lacul se "stranguleaza". Acolo este o zona unde poti sa incepi o nadire puternica pe o perioada mai lunga asa cum a sugerat Petru. Acea zona poate fi cale de tranzit pentru crapi dintr-o parte in alta a lacului. Nadire ce ar trebui sa contina doar seminte preparate si nu in stare naturala. Daca iti permite buzunarul ar fi indicat sa bagi ceva boilies sau pelete printre seminte.

2. Tinand cont ca balta este adanca as cauta platouri la adancimi cuprinse intre 2-3m. Preferabil curate si fara vegetatie. Dealtfel cauta orice zona diferita de normalul lacului.

3. Mergi pe lac dimineata fara lansete la tine. Observa activitatea crapilor, urmareste sariturile. Acolo un crapii sar, ai o certitudine si poate fi un punct de plecare pentru nadire.

4. Daca substratul are iarba sfatul meu ar fi sa folosesti pop-up sau spuma flotanta. Totodata foloseste pufuleti solubili pentru ca montura sa se aseze usor pe substrat.

Deocamdata doar atat. Fir intins.
« Ultima modificare: Luni 01 Februarie 2010, 10:23:40 de către gabisandu » Memorat

Clubul Sportiv Planet Carp
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Miercuri 03 Februarie 2010, 18:05:51 »

daca e somn sunt deacord cu Gabi(eu am experienta Darvari cu somnul Rinjet) cred ca cel mai bine sa vina sa pescuiasca pe Lates sugubat
Memorat
LUKA
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Joi 07 Februarie 2013, 21:05:04 »

cind te mai duci intreaba localnici ei stiu cel mai bine
Memorat
luigi_hatman
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Vineri 08 Februarie 2013, 18:46:37 »

Frate Luka,da esti defazat rau,omul intreaba in 2010,si raspunsul vine in 2013,esti tare de tot Aplauze Aplauze Aplauze
Memorat
LUKA
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Vineri 08 Februarie 2013, 18:58:24 »

e bine si acum poate sa il ajute si acum
Memorat
Pagini: [1]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.046 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Sâmbătă 26 August 2017, 07:48:17
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.