Prieteni Pescari

Barometru si solunare

Joi 23 Noiembrie 2017, 22:39:51 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Barometru si solunare  (Citit de 13565 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

« : Sâmbătă 30 Ianuarie 2010, 20:55:10 »

Cred ca ar fi bine pe site-ul PRIETENI PESCARI , sa rugam pe cei ce administreaza ,sa avem zilnic presiunea atmosferica online,pentru fiecare oras sau zona din tara-ne-ar ajuta foarte mult in luarea unei decizii de pescuit sau de ....somn! sugubat
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #1 : Sâmbătă 30 Ianuarie 2010, 21:03:35 »

esti fericit daca ai timp sa mergi la pescuit tinind cont de presiune sau de solunare Wink
am fost si eu cindva, dar si atunci mergem de cite ori aveam ocazia Inger , asa ajungeam la "aproape suta" de iesiri pe an Cool
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #2 : Sâmbătă 30 Ianuarie 2010, 23:02:55 »

Cred ca ar fi bine pe site-ul PRIETENI PESCARI , sa rugam pe cei ce administreaza ,sa avem zilnic presiunea atmosferica online,pentru fiecare oras sau zona din tara-ne-ar ajuta foarte mult in luarea unei decizii de pescuit sau de ....somn! sugubat

Foarte buna ideea, subscriu si eu la ea  Jamaica
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
Teodor
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Duminică 31 Ianuarie 2010, 09:28:05 »

Informatia respectiva este irelevanta, intrucit statiile meteo o prezinta pentru zona in care se afla.
Conteaza presiunea pe zona pe care sunteti. Incepind de la 15 Km distanta de la punctul in care s-a facut masuratoarea pe timpul primaverii, verii, toamnei, conditiile se schimba.
Pentru a avea informatii complete privind  acestea va recomand un ceas cu barometru, sunt mai multe marci ce comercializeaza asa ceva.

Casa va faceti o idee verificati diferentele intre 2 puncte apropiate:
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
paul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Duminică 31 Ianuarie 2010, 13:52:07 »

Daca folosesti Mozilla Firefox poti folosi un Add-ons, spre exemplu [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] Wink
Memorat
ironick
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Duminică 31 Ianuarie 2010, 16:32:02 »

Daca folosesti Mozilla Firefox poti folosi un Add-ons, spre exemplu [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] Wink

Poti folosi: [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Daca utilizezi de Windows XP vezi cum poti sa-ti instalezi Digi Wather aici:
(Daca utilizezi Windows Vista sau Windows 7 ai aceasta optiune in Windows)

Postat pe:: Duminică 31 Ianuarie 2010, 16:21:11

Daca te vei lua dupa barometru risti sa nu iesi la pescuit ... si cind ai timpul limitat e o greseala.  Cum?

Trebuie sa ai in vedere ca fie chiar si in conditii de presiune atmosferica in scadere brusca (cea mai nefavorabila) ... sansa de a prinde un peste va fi ... mult mai mare pe balta decit daca stai acasa. Risete
In astfel de situatii, cazul meu, daca e sa nu prind nimic, de vina e presiunea ... mai mult decit priceperea pescarului. sugubat
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Duminică 31 Ianuarie 2010, 18:48:57 »

nu sunt de acord-daca vrei sa ai o zi de succes, cand stai si te pregatesti cate 2-3 saptamani  si mai trebuie sa bati si 100-150 km pana la locul de pescuit,chiar e bine sa tii cont de presiune si de solunar. Jenat

Postat pe:: Duminică 31 Ianuarie 2010, 18:35:53

sincer nu prea am incredere in pseudomarcile care spun ca au asa ceva, stii tu vreo marca verificata?
multumesc, Smiley
Memorat
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Duminică 31 Ianuarie 2010, 19:10:39 »

parerea mea  sincera : ma pish pe toate solunarele si pe presiunea atmosferica !!! daca vreau sa ies la pescuit ies si gata .de asta e pescuitul frumos ,ca prinzi indiferent de conditii.am facut partide de vis la +40 de grade ,la -10 grade ,pe furtuna ,pe calm desavarsit etc.
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
Teodor
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Duminică 31 Ianuarie 2010, 20:04:43 »

@dorint
ASta sigur il gasesti si la noi.
Mai era un model american adus de Arrow, am undeva salvat manualul dar nu-l gasesc.
Oricum pe Cabelas sigur gasesti marci consacrate (si la noi dar la preturi  Shocked ).
Memorat

gabisandu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Piatra Neamt

www.planetcarp.ro

« Răspunde #9 : Luni 01 Februarie 2010, 18:43:32 »

Barometrul il consider foarte bun dar pentru a face o predictie a vremii. La pescuit inutil, la fel de inutil ca si solunarul.
Memorat

Clubul Sportiv Planet Carp
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Luni 01 Februarie 2010, 22:32:29 »

da ,sunt de acord ,dar atunci cand bati 150 km si ajungi la 5km de locul de pescuit si impingi la masina de-ti se bulbuca ochii in cap ,prin mocirla si pierzi o zi cu asta ,nu mai sunt de -acord cu tine,prefer sa consult barometrul sa nu am surprize si experienta mea de'' jde ani '' de pescuit mi-a aratat ca presiunea atmosferica este factorul determinant in ceea ce priveste'' pohta '' pestilor !

Postat pe:: Luni 01 Februarie 2010, 22:30:04

[mersi Theodor ,am sa ma uit pe site-ul lor cand o sa am timp si ''timp! Tongue
Memorat
gabisandu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Piatra Neamt

www.planetcarp.ro

« Răspunde #11 : Luni 01 Februarie 2010, 22:45:43 »

prefer sa consult barometrul sa nu am surprize si experienta mea de'' jde ani '' de pescuit mi-a aratat ca presiunea atmosferica este factorul determinant in ceea ce priveste'' pohta '' pestilor !

Postat pe:: Luni 01 Februarie 2010, 22:30:04

[mersi Theodor ,am sa ma uit pe site-ul lor cand o sa am timp si ''timp! Tongue

No offence. Dar daca ti-a aratat experienta in "jde ani" ca barometrul este factorul determinant atunci mai baga "jde ani" si poate ai sa afli, ca nu. Poate iti vei oferi si o explicatie pentru atunci cand barometrul iti spune ca pestele nu are "pohta", de ce tu totusi prinzi.
Memorat

Clubul Sportiv Planet Carp
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Marți 02 Februarie 2010, 06:50:20 »

[nu are rost sa purtam polemica pe tema asta,fiecare are o parere si e liber sa si-o exprime Tongue
Memorat
Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Blaj

« Răspunde #13 : Marți 02 Februarie 2010, 07:54:02 »

[nu are rost sa purtam polemica pe tema asta,fiecare are o parere si e liber sa si-o exprime Tongue

Povesti...

1.Pe vremea studentiei la Cluj am cumparat odata un solunar facut de E.Cozma, stiu ca am dat pe vremea aceea 5000 de lei, foarte mult la timpul respectiv. Toti au ras de mine ca am dat aiurea banii aia. Timp de o luna am testat respectivul solunar, tinand cont si de conditiile de mediu la momentele respective. Dupa ce m-am lamurit ca intr-adevar s-a respectat in proportie de 90%, in anul acela am pescuit efectiv numai dupa calendar. Mereu am prins peste si intreband pe ceilalti pescari ce s-a prins in zilele cand am lipsit, m-am convins ca intr-adevar s-a prins mai slab (cu exceptiile de rigoare). Mai ales in sezonul rece m-a scutit calendarul respectiv  de o gramada de frig la ciolane. Oricand as cumpara inca un calendar din acela cu solunar(pe o parte era cu pestii pasnici, pe verso cu rapitorii), d-l Cozma l-a facut dupa zeci de ani de adunat date si cu statistica, fiind ajutat si de mai multi prieteni la asta.

2.Am si ceas cu barometru Oregon Scientific, e asa de sensibil, ca daca ma urc cu picioarele pe scaun deja arata un metru in + la altimetru. Mai importanta e tendinta presiunii pe mai multe zile, nu neaparat cea de moment. Eu am prins foarte bine si pe presiune foarte mica. Dar atunci s-a mentinut mai multe zile tot scazuta.

3.Am un barometru si in capatana, cand pe mine ma doare capul dennebunesc, atunci numai fraierii merg la pescuit, de regula rezultatul e ZERO.

Bye!

STM
Memorat

sTm
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #14 : Marți 02 Februarie 2010, 21:14:24 »

Urmatoarea tura cand ma intalnesc cu Bunicu' o sa-i  spun ca a fost apreciat solunarul facut de el. Totusi, am senzatia ca era un simplu solunar si nimic altceva.  Smiley
Memorat

Teodor
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Marți 02 Februarie 2010, 21:43:27 »

Eu ma gindesc la un barometru totusi, ca solunarul e simplu de facut.
Memorat

paul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Marți 02 Februarie 2010, 21:49:09 »

........
Bye!

STM

Offtopic:
Semnatura are legatura cu [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]

Scuze de offtopic  Smiley
Memorat
ironick
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Miercuri 03 Februarie 2010, 08:31:20 »

Eu ma gindesc la un barometru totusi, ca solunarul e simplu de facut.

Vezi sa nu ajungi la asta :

Rinjet
Memorat
Teodor
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Miercuri 03 Februarie 2010, 10:07:27 »

@ironick
Ma refeream la ce a primit omul de la Bunicu. Dar, uite si ceva mai ieftinel:

Am postat link-ul catre meteoromania pentru se poate alege un punct cit mai apropiat de locul de pescuit. si sapind pe site-ul ala se poate gasi si un istoric. Dar repet, conditiile se schimba la distante scurte (Km).
Si asa cum s-a spus deja conteaza tendintele pe termen lung (zile) si modificarile pe termen scurt -variatiile bruste.

De solunar nu sunt interesat. Cei care tin cont de asa ceva pot consulta fazele lunii:
- luna noua & luna plina -> potential maxim 3-4 zile;
- primul patrar & ultimul patrar - potential mediu 2-3 zile;
- in rest la minim.

Da' cum au spus si altii, am ajuns la prea putine iesiri pe balta ca sa mai tin cont de toate astea.
Daca ma apuc sa astept sa sa fie presiune stabila sau in crestere + luna plina cred nu mai ajung la pescuit de loc.
Memorat

Simon Tiberiu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Blaj

« Răspunde #19 : Miercuri 03 Februarie 2010, 13:13:41 »

Urmatoarea tura cand ma intalnesc cu Bunicu' o sa-i  spun ca a fost apreciat solunarul facut de el. Totusi, am senzatia ca era un simplu solunar si nimic altceva.  Smiley

Salut!

Am vorbit si personal cu EC era la magazin Favorit ducea marfa lu'dom'Nicu. Avea la el si diplomatul cu brevetele de inventie pentru voblerele lui. M-am chiorat un pic si eu pe ele. Cred ca putea foarte bine sa produca voblere si fara brevetele alea. Oricum nu se apuca nimeni sa faca in serie voblere la fel.

Pe vremuri aveam de ales intre 250-300 de zile/an cand sa ma duc la pescuit, acum am ajuns pescar de duminica... Noroc cu criza asta ca anul trecut am fost o gramada de zile in somaj tehnic...

Eu zic ca m-a ajutat mult acel "simplu solunar". Multi nu au incredere in ele, cum n-au avut localnicii nici in renumitele "larve de libelula", cand le-am aratat prima data ce mi-am adus din Cluj si cand le-am spus si la ce pret, toti s-au prapadit de ras, cu remarci din alea ca "le-ai cumparat degeaba, pe la noi nici nu stiu pestii ce-s alea.." Dupa aceea vreo 6 anisori am avut exclusivitate la larve pe Tarnave si am prins pesti de plangeau in pumni "pescarii veseli". Dupa aceea au inceput si altii sa foloseasca, dar mai nou nu se mai merge pe finete, mai degraba fir 30-35, plumb+1-2 ancore...Intelegeti despre ce vorbesc. Suparat.

Bye!

STM
Memorat

sTm
Pagini: [1] 2   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.062 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Duminică 19 Noiembrie 2017, 21:55:51
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.