Prieteni Pescari

Alchimia.......mamaligii

Marți 26 Septembrie 2017, 23:04:47 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2 3 4   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Alchimia.......mamaligii  (Citit de 52883 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
petru
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« : Duminică 14 Februarie 2010, 19:04:48 »

Cred ca am vazut sute de retete pentru mamaliga de cub. Fascinat de diversitatea lor incerc sa vizualizez alchimistul din noi care, prin orice ingredient adaugat incearca sa gaseasca "piatra filozofala" a pescuitului. In fata creuzetului national (ceaunul), plini de sperante si inchipuiri, incercam cea mai perfecta reteta de mamaliga, care sa ademeneasca numai "dulapurile" sclifosite din mai stiu eu ce balta, dar realitatea bataturilor de la facalet (culiser) ne face sa reflectam asupra actiunii noastre de multe ori disperate.Cred ca si eu ma numar printre acesti mici alchimisti ambulanti, care a ridicat ceaunul la grad de retorta alchimica, iar malaiul se transforma in plumbul dinaintea aurului. De multe ori ma amuza gandul ca mintile noastre euforice se aprind la vederea malaiului, care de fapt e un banal amidon, dar promite multe cand "fuzioneaza" cu tumultuoasa fiertura, fiind de fapt o simpla hidroliza. Am aplicat si tehnicile de autocontrol meditativ prin care mintea e totuna cu trupul, atunci cand acesta se chinuie sa faca o simpla mamaliga si ce credati ca am aflat? aceasta din urma e un lichid care se supune unui Dumnezeu numit Reologie, a carui religie e greu de inteles. Daca pentru mine Dumnezeu e cel mai Mare chimist, atunci am hotarat sa ma rog Lui in speranta ca imi va dezvalui din tainile amidonului hidrolizat, in limbaj "ortodox" - fiertul mamaligii. Reveletia a venit imediat; am primit ordin sa ridic mamaliga la rang de boiles; D si credeti ca a fost simplu Cum?.....nici pe departe ....foarte complicat. Cand incerci sa unesti cele doua parohii, cea a boilesurilor cu cea a mamaligii, cea din urma.....crapa; chemata la spovedanie a spus tot: "ceea ce reologia leaga omul nu dezleaga", si iarasi rugaciuni.....minune... sfinta Dextroza care s-a lasat induplecata si a facut legatura trainica cu....mamaliga noastra cea de toate zilele. Credeti ca va plictisesc?....Sa va mai povestesc din alchimia ....mamaligii Risete sau sa dau vina pe grosimea deprimanta a zapezii de afara?
Memorat
cip0907
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #1 : Duminică 14 Februarie 2010, 19:30:21 »

boiles-ul nu-i precum cubul  Wink,ti-or vor spune ctenii de pe prut
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #2 : Duminică 14 Februarie 2010, 19:47:14 »

pana cand apele se vor dezgheta....
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Duminică 14 Februarie 2010, 22:01:52 »

pe Prut poti sa pescuiesti la boiles pana incolteste porumbul din faina(chiar innadit cu pat de boiles) si n-o sa prinzi nimic,fata de mamaliga,care e o momeala folosita de sute de ani.
Chiar daca se gaseste cineva sa innadeasca cu boiles la Prut,cred ca are nevoie de o bascula plina ,sa poata face ceva,datorita curentilor. Risete
Memorat
nicu 2
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Duminică 14 Februarie 2010, 22:25:10 »

Depinde... daca cineva are timp si merge regulat intr-un loc de 2-3 ori pe saptamana, unde nu sunt curenti asa puternici, eventual vre-o groapa, nu va va avea rezultat?
@Petru,
dextroza e din faina de grau nu? pai ea este cea care da proprietatile elastice cum e cazul painii. Acum malaiul mai are si uleiuri, mai adaogi oua... si cateva ingrediente si ai boilesuri Wink.
« Ultima modificare: Duminică 14 Februarie 2010, 22:36:06 de către nicu 2 » Memorat
petru
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Luni 15 Februarie 2010, 08:33:33 »

A..... deci v-ati prins aroma de mamaliga e de neinlocuit pe unele ape,de aici a inceput marea aventura a boilesurilor din mamaliga.Acest procedeu cuprinde doua etape:
-1.producerea fainii din .....mamaliga
-2 pregatirea mamaligii pentru a putea incorpora o parte din elementele specifice boilesurilor
@nicu
dextroza e un carbohidrat cu absortie rapida folosit de sportivi,dar in ceea ce ne priveste pe noi ,face mamaliga foarte lipicioasa .Acest apect ne ajuta la inglobarea celorlelte elemente sugubat
Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Luni 15 Februarie 2010, 09:01:52 »

Pe Prut am folosit tot felul de mamaligi...cea mai sfanta?...cea mai simpla...fara arome.
Memorat
bogdanpescarul
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Luni 15 Februarie 2010, 10:16:17 »

pe Prut poti sa pescuiesti la boiles pana incolteste porumbul din faina(chiar innadit cu pat de boiles) si n-o sa prinzi nimic,fata de mamaliga,care e o momeala folosita de sute de ani.
Chiar daca se gaseste cineva sa innadeasca cu boiles la Prut,cred ca are nevoie de o bascula plina ,sa poata face ceva,datorita curentilor. Risete
.poate ai dat tu la bile si nu ai prins dar asta nu inseamna ca nimeni nu prinde.eu si cu 2 amici am avut rezultate pe mai multe locuri si doar cu 1-2 kg de boilies nada.si asta de mai multe ori.iar cind pestele a fost intretinut citeva zile cu boilies ajunsesem sa luam 4-5 la boilies si unu la mamaliga.si nu am fost nevoit sa astept pina a incoltit porumbul din faina...
Memorat
petru
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Luni 15 Februarie 2010, 10:29:34 »

vad ca Bogdan tine cu mine,intr-adevar pe ape salbatice e mai greu cu boilesurile,dar sa tinem cont ca fac referire la cele care au in componenta mamaliga.Eu incerc sa atrag in discutii pe cei care au experimentat astfel de bile,si s-au confruntat cu problemele tipice mamaligii(crapa in amestec cu mixurile de boiles)
Memorat
bogdanpescarul
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Luni 15 Februarie 2010, 12:17:48 »

unul din amicii mei face niste bile''de cten'' din malai,gris,nu stiu daca mai baga si alte fainuri(nu cred)iar indulcitorul,CSL-ul si aroma sunt ''de firma''-solar,nutrabaits etc
nu cunosc proportiile...
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Luni 15 Februarie 2010, 14:17:13 »

am folosit si bile si cuburi de mamaliga si cu siguranta tot cubul e baza 
in primul rand nu necesita o tehnologie avansata si timpul de excutie foarte scurt.malai de la tarani si alte mici amanunte si foarte discret o aroma
Memorat
gabisandu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Piatra Neamt

www.planetcarp.ro

« Răspunde #11 : Luni 15 Februarie 2010, 17:06:43 »

@ Petru
Un inceput de topic mai mult decat poetic. Rinjet

@ dorint
Pot demostra practic ca se poate prinde crap pe Prut la boilies mai bine decat la mamaliga. La fel ca si pe Prut, la Dunare exista aceeasi conceptie si anume ca la boilies nu se prinde. Eu am prins pe Dunare la boilies destui crapi, am prieteni care pescuiesc doar la boilies iar rezultatele sunt mai mult decat elocvente. Dealtfel am in plan ca in toamna asta sa fac o expeditie de 4-5 zile la Prut, unde voi pescui doar la boilies.

Cu voia admin-ului am sa pun doua link-uri. Primul cu mine si al doilea cu Vladut Mateianu:

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat

Clubul Sportiv Planet Carp
petru
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Luni 15 Februarie 2010, 17:31:41 »

Cand vrei sa mergi la Prut imi spui si mie,zona o am(o spun pe privat Rinjet) si sunt convins ca bilele vor face treaba pe Prut,iar "dulapi" sunt la greu sugubat

Memorat
gabisandu
Biban
Deconectat Deconectat

www.planetcarp.ro

« Răspunde #13 : Luni 15 Februarie 2010, 17:35:49 »

Am promis inca de anul trecut sa-mi fac cadou o iesire la Prut, n-am reusit din pacate. Anul asta ma voi tine de cuvant dupa ce vin de la CM din Anglia. Rinjet

Te voi anunta negresit.
Memorat

nicu 2
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Luni 15 Februarie 2010, 17:50:34 »

Da Petru, scuze , greseala mea.. am confundat-o cu dextrina. Am vazut ca dextroza se adauga si in paine...
Memorat
petru
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Luni 15 Februarie 2010, 21:00:40 »

Aceasta asa zisa faina de mamaliga se face in felul urmator:
-mamaliga facuta dupa reteta clasica,dupa racire se amesteca cu faina de grau in proportia de 4:1
-se fac bile de marimea unei mingi de oina si se pun la fiert
-cand au tendinta de a pluti se strecoara si se dau prin masina de tocat carne(cand s-a racit)
-se pun la uscat,dupa care se macina
acum astept intrebari la aceasta etapa  Rinjet
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Marți 16 Februarie 2010, 07:35:26 »

cum faci cu bilele daca partida e scurta de cateva ore?
Memorat
petru
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Marți 16 Februarie 2010, 09:21:32 »

partidele scurte au multe dezavantaje,mai ales pe Prut,eu sincer nu le recomand daca locul nu e "bombardat" cu nada de atractie rapida(cu hidrolizate proteice)care sa faca unda de atractie imediat ce a intrat in contact cu apa(trebuie sa contina fructoza)
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Marți 16 Februarie 2010, 14:07:03 »

poate ,dar asta cind vizezi ,platica morunas scobar ...dar cand vizezi crapul ,doar cubul de mamaliga poate face minuni (evident daca stii cum sa-l localizezi )
Memorat
gabisandu
Biban
Deconectat Deconectat

www.planetcarp.ro

« Răspunde #19 : Marți 16 Februarie 2010, 14:29:26 »

Petru are dreptate 100%. Si eu sunt de acord ca o partida de pescuit la crap trebuie sa fie de la 24 de ore in sus.

@ geluiasi
N-as baga mana in foc, legat de mamaliga.
Memorat

Pagini: [1] 2 3 4   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.042 secunde cu 25 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Ieri la 07:47:16
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.