Prieteni Pescari

Alchimia.......mamaligii

Miercuri 20 Septembrie 2017, 23:08:22 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2] 3 4   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Alchimia.......mamaligii  (Citit de 52706 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
petru
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #20 : Marți 16 Februarie 2010, 15:02:10 »

poate ,dar asta cind vizezi ,platica morunas scobar ...dar cand vizezi crapul ,doar cubul de mamaliga poate face minuni (evident daca stii cum sa-l localizezi )
daca l-ai localizat exact sub mustati ,poate ai noroc ,daca atepti sa vina la unda de atractie creata de cub......ai de asteptat Rinjet.Gelu tre sa faci diferenta dintre unda de atractie si faptul ca plasezi un cub (cu fir subtire evident)pe traseul unui "mustacios" si nu are de ales tre sa-i "pape" Rinjet
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #21 : Marți 16 Februarie 2010, 15:33:18 »

nu stiu daca dupa atati ani de cand pescuiesc mai pot vorbi de noroc ,in ultimii ani partidele mele la crap au masurat doar 3-4 ore si nu prea am dat gres .dupa multi  ani de practica se formeaza un instinct care te ajuta  sa alegi locul pe care vrei sa te opresti la pescuit

Postat pe:: Marți 16 Februarie 2010, 15:28:56

Gabi,poate vom afla raspunsul .la vara...ce zici?( referitor la la care e mai tare cubul sau bila)
Memorat
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #22 : Marți 16 Februarie 2010, 15:44:18 »

"care e mai tare cubul sau bila"

Asta este  se pare, intrebarea suprema in carpfishingul din Romania..... Risete
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
petru
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #23 : Marți 16 Februarie 2010, 16:07:32 »

@Geluiasi nu vrei sa-ti incerci "instinctul" intr-un concurs...poate avem ceva de invatat de la tine Fir intins
Memorat
gabisandu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Piatra Neamt

www.planetcarp.ro

« Răspunde #24 : Marți 16 Februarie 2010, 17:09:19 »

@ geluiasi
Am promis ca in aceasta toamna dupa CN si eventual dupa CM merg pe Prut. Ne intalnim cu placere. Pana atunci ai sansa sa arati ca ai dreptate intr-un concurs, asa cum propunea Petru.

@ nick
Da, se pare ca este o mare dilema la unii. Rinjet Chiar ma uitam anul trecut la echipele participante la mondiale si nu am reusit sa vad la nici-o natiune mamaliga minune. Bineinteles ca mondialele se castiga anual la boilies iar unii cheltuie zeci de mii de euro pentru a crea bila minune iar noi credem ca am inventat roata in privinta mamaligii. Nu, mamaliga este doar o posibilitate ieftina de a prinde crapul si cam atat. Destul de limitata intr-un concurs.

Pe de alta parte daca este sa facem o comparatie legata de raportul pret/calitate este posibil sa castige mamaliga.
Memorat

Clubul Sportiv Planet Carp
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
petru
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #25 : Marți 16 Februarie 2010, 18:46:26 »

@ Gabi nu o sa te superi daca te contrazic putin,mamaliga trebuie privita ca un amidon solubilizat in urma hidrolizei,tu crezi in mixurile de firma nu exista glucoza,amidonuri modificate,dextrina......care se fac din banalul amidon din porumb....banala mamaliga Rinjet

Postat pe:: Marți 16 Februarie 2010, 18:33:46

Flaked Maize

Fulgi de porumb. Sunt produsi din porumb de cea mai buna calitate si au fost preparati pentru fi cat mai digerabili. Fulgii de porumb sunt o nada foarte bogata energetic, ca sursa de carbohidrati, si au o culoare galbena extrem de atragatoare.

Adaugati in pasturi sau in amestecuri de seminte, fulgii de porumb se inmoaie rapid la contactul cu apa, devin laptosi si produc un efect de nor, eliberand amidon si alti atractanti naturali.

Recomandare: fulgii de porumb sunt un ingredient excelent in amestecurile pentru nadirea cu racheta (spod mixes), carora le dau culoare si textura. de asemenea, sunt foarte utili ca ingredient crocant in pasturi, mai ales daca sunt sfaramati. Se pot colora si aromatiza foarte usor.

Postat pe:: Marți 16 Februarie 2010, 18:43:24

si cel mai adevarat
Supergold 60

Supergold 60 este o faina foarte fina produsa din partea proteica a porumbului. Este o sursa de proteina extrem de usor digerabila si este folosita din ce in ce mai mult in industria nadelor si in acvacultura, ca inlocuitor al fainii de peste.

Avand un continut proteic de 60% si unul energetic cu aproximativ 20% mai mare decat al fainii de peste, Supergold 60 ofera o valoare nutritiva utila in nada. Prezinta, de asemenea, o serie de avantaje la nivel functional si ca aspect.

Fiind o faina galben deschisa, stralucitoare, da nadei mici pete de culoare, ca si o textura nisipoasa si o aroma atragatoare de porumb.
Memorat
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #26 : Marți 16 Februarie 2010, 18:56:48 »

Gabi! am facut referire la pescuitul pe prut si nu la alte balti ,plus de asta ca am specificat ca pentru partide scurte de cateva ore .pana la toamna nu este o vesnicie asa ca putem testa si una si alta (cand pescuiesti doar de placere si nu aspiri la nu stiu ce performante nu cred ca sunt necesare investitii foarte scumpe si termeni care mai de care mai sofisticati rezultatul ar putea dezamagi)
Memorat
petru
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #27 : Marți 16 Februarie 2010, 19:13:37 »

@Gelu tu esti maserias in a citi locurile in care stau mustaciosii(acel instinct),lucrurile se complica cand tragi un stand,faci strategii si prinzi la boiles si boabe de porumb ......somn Risete care nu puncteaza Risete
Memorat
gabisandu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Piatra Neamt

www.planetcarp.ro

« Răspunde #28 : Marți 16 Februarie 2010, 19:17:03 »

@ Petru
Nu am de ce sa ma supar, mai ales pe tine. Cred ca astfel de discutii fac bine celor care sunt interesati de fenomen.

Pai eu discutam de mamaliga si aici ma refer la mamaliga pura eventual imbogatita cu ceva arome, indulcitori sau condimente. Acum daca adaug ceva malai prin mix asta nu inseamna ca sunt boilies-uri din mamaliga. Consider ca daca in compozitia unui mix se gasesc elemente aflate si in mamaliga asta nu inseamna ca rezultatul este o simpla mamaliga. Rinjet

@Gelu
Atunci ne intalnim in toamna pe Prut.
Memorat

Clubul Sportiv Planet Carp
geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #29 : Marți 16 Februarie 2010, 19:25:44 »

din pacate partidele mele nu pot dura mai mult de cateva ore si strategia o fac pentru timpul afectat din ziua respectiva.au fost vremuri cand faceam strategii pe mai multe zile dar din pacate vremuri de mult apuse ,si pe vremea aceea nu se organizau concursuri sau daca se organizau erau cam aranjate.daca ai  mai multe posibilitati de a alege si alegi pe cea mai buna ,asta numesc eu instinct sau in alta ordine de idei sa simti intotdeauna ce mutare sa faci
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #30 : Marți 16 Februarie 2010, 20:24:09 »

Trebuie sa-i dau dreptate lui Gelu intr-o mare masura.
Cind e vorba de o partida scurta pe o apa curgatoare nu poti aplica aceleasi metode ca pe o apa statatoare.
Ca sa revin subiect - mamaliga -  e una din cele mai utilizate (in fapt e principala momeala folosita) pe Prut.
Partea proasta ca atunci cind o folosesti:
- nu poti face o diferentiere ca marime a capturilor;
- si nu prea poti sa faci o diferentiere stricta a speciilor;

Platica din imaginea de mai sus avea cam spre 1.5 Kg.
Am fost martor (in fapt am venit in ajutorul unui strain cu minciocul) la capturarea uneia de cam 2.3 Kg. Omul pescuia cu cuburi de mamaliga cam de 3cm X 3cm. Ob-ul cred ca il stie mai bine (e vorba de omul ctenii de.... XX Kg ).
Pe de alta parte mai stiu (destui) care sustin ca forma conteaza destul de mult. Ei preferind sa rotunjeasca colturile la cuburi.

...
Pusca mea! M-am pierdut in idei.
Revin cind ma adun.  Risete  Risete

« Ultima modificare: Marți 16 Februarie 2010, 20:25:40 de către Teodor » Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
petru
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #31 : Marți 16 Februarie 2010, 21:09:00 »

@Teodor imi esti dator cu pop-ul din mamaliga si faina de grau Rinjet
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #32 : Marți 16 Februarie 2010, 21:31:39 »

Dupa ce-ti cumperi blender. Tongue  Smiley
Parola: "piine lichefiata".

Memorat

geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #33 : Marți 16 Februarie 2010, 22:39:29 »

Teodor! e adevarat ce spui dar in mica masura ...fiecare loc are specificul lui si multi factori pe care daca ajungi sa-i cunosti iti dai seama unde mananca cel mai bine crapul si unde mananca platica .iti garantez ca daca stau la crap si am mai multe trasaturi ,80% sunt trasaturi de crap, iar in privinta marimii si aici sunt destule metode de triere ,care si astea sunt specifice fiecarui loc...
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #34 : Marți 16 Februarie 2010, 22:59:39 »

Experienta este ceva absolut personal, care il cistigi in timp, ca un rezultat al esecurilor (in primul rind) si al victoriilor.
Se spune ca experienta bogata este un atu, citeodata nu este asam pentru simplul fapt ca ne indeamna sa mergem pe un drum deja cunoscut, punind frina imaginatiei. Asta e "secretul", ca sa zic asa, de ce multi incepatori izbindesc acolo unde destui oameni cu vechime nu reusesc.

... si nu refer numai la pescuit. Wink
Memorat

geluiasi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #35 : Marți 16 Februarie 2010, 23:17:25 »

experienta inseamna si cunoasterea a cat mai multe formule si atunci cand e nevoie sa o aplici pe cea mai buna as putea asemana cu sahul care se bazeaza pe foarte multe formule ,stiind cat mai multe poti alege pe cea mai buna dupa fiecare caz
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #36 : Miercuri 17 Februarie 2010, 17:54:45 »

Ma bucur sa aud asta ,probabil era densitate f. mare de peste unde ai luat tu,dar in general nu merge ,am incercat de f. multe ori, diverse arome -dar rezultatul a fost acelasi .
Posibil cand ai dat de peste ,sa iei mai bine la boiles,dat fiind faptul ca e mai aromat.
Un localnic mi-a dat odata o lectie pe care n-am s-o uit prea curand(Dumnezeu sa-l ierte),a venit ,s-a asezat la 10 m in aval de mine,avea 2 bete rudimentare si cu cate 2 carlige pe bat ,cu mamaliga simpla f. moale(adaugat putin malai chiar pe mal,inainte de a o aseza in carlig), a luat 2 cteno de 4,respectiv 6 kg,in maxim 4 ore, in conditiile in care noi aveam 2 zile de pescuit cu mamaligi amestecate cu SENSAS,MAROS ,VAN DER...,cu aroma de scoica,de ... etc, Shocked nu mai stiu ce super nade ,dar de cele mai multe ori simplul ,rezolva totul . Shocked

Postat pe:: Miercuri 17 Februarie 2010, 17:44:35

asteptam pozele de la Prut,dar sa se vada si biles-ul in gura crapului,altfel nu se pune...! Risete
Memorat
petru
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #37 : Miercuri 17 Februarie 2010, 18:25:55 »

este foarte bine stiut ca ciprinidele, in special crapul ,"pipaie" cu buzele momeala s-a observat ca acestia refuza mamaliga tare sau boilesurile tari.Aici intervine banuiala mea ,ca atunci cand in contact cu apa cubul sau bila formeaza rapid un strat moale pe suprafata acestea nu sunt refuzate Rinjet.Marile firme folosesc,in special in bilele tari un amidon reticulat care are capacitatea de a gelifica in contact cu apa.Pe acelasi principiu se bazeaza pescuitul cu bile congelate
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #38 : Miercuri 17 Februarie 2010, 18:56:06 »

Ma bucur sa aud asta ,probabil era densitate f. mare de peste unde ai luat tu,dar in general nu merge ,am incercat de f. multe ori, diverse arome -dar rezultatul a fost acelasi .
Posibil cand ai dat de peste ,sa iei mai bine la boiles,dat fiind faptul ca e mai aromat.
Un localnic mi-a dat odata o lectie pe care n-am s-o uit prea curand(Dumnezeu sa-l ierte),a venit ,s-a asezat la 10 m in aval de mine,avea 2 bete rudimentare si cu cate 2 carlige pe bat ,cu mamaliga simpla f. moale(adaugat putin malai chiar pe mal,inainte de a o aseza in carlig), a luat 2 cteno de 4,respectiv 6 kg,in maxim 4 ore, in conditiile in care noi aveam 2 zile de pescuit cu mamaligi amestecate cu SENSAS,MAROS ,VAN DER...,cu aroma de scoica,de ... etc, Shocked nu mai stiu ce super nade ,dar de cele mai multe ori simplul ,rezolva totul . Shocked

Postat pe:: Miercuri 17 Februarie 2010, 17:44:35

asteptam pozele de la Prut,dar sa se vada si biles-ul in gura crapului,altfel nu se pune...! Risete
te-ai gindit oare de ce s-a asezat cu 10 m in AVAL si nu in AMONTE de voi?
Memorat

petru
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #39 : Miercuri 17 Februarie 2010, 19:29:00 »

pot sa raspund eu Rinjet omu avea unda voastra de atractie numai a pus cubuletul moale(lapte praf)intarit cu malai pe balta sa nu sara din carlig  Rinjet si.......
Memorat
Pagini: 1 [2] 3 4   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.053 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Duminică 17 Septembrie 2017, 22:17:40
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.