Prieteni Pescari

ochelari polarizanti - ochelari polarizati

Marți 21 Noiembrie 2017, 08:27:40 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2 3   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: ochelari polarizanti - ochelari polarizati  (Citit de 44108 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« : Vineri 24 Noiembrie 2006, 13:37:30 »

tot eu cu o intrebare Rinjet Rinjet  Ce imi puteti spune despre ei? merita? si cam ce fac?(banuiesc eu ce e cu ei dar as prefera sa   fiu sigur);in iasi gasesc ? daca da unde si la ce pret?
« Ultima modificare: Sâmbătă 20 Octombrie 2007, 13:06:27 de către Teodor » Memorat
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Go fishing or die trying

« Răspunde #1 : Vineri 24 Noiembrie 2006, 17:37:23 »

Normal ca se merita,nu prea vezi spinneri care sa nu aiba in dotare asa ceva.Te ajuta f mult reduc f mult reflectia razelor de oare in apa.Urmaresti mult mai usor naluca in apa,ca sa nu mai vorbim ca poti depista eventuale capturi.In iasi gasesti la Gipo,Arrow,L&H,Podu de Fier.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
leba
Vizitator
« Răspunde #2 : Miercuri 29 Noiembrie 2006, 14:15:54 »

merita toti banutii. ideea e ca la inceput s-ar putea sa nu-ti vina sa dai spre 100 RON pe ei (Rapala, Shimano etc). eu am ales o cale de mijloc, Balzer din bazar. sunt multumit. nush daca mai sunt insa. Undecided
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Miercuri 29 Noiembrie 2006, 18:34:53 »

incearca si la moldova sau in podu de fier pt balzer
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
leba
Vizitator
« Răspunde #4 : Sâmbătă 17 Februarie 2007, 09:27:22 »

dar de astia ce ziceti?

ajung pe la 70-80 RON.

sau astia, si mai ieftini:

Memorat
mikebazga
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #5 : Vineri 02 Martie 2007, 17:40:18 »

Baieti,cu polaroizii,am incalcit-o.Am avut 2 perechi(Balzer,si Cormoran)la flyfishing,esti mort fara;problema cu ei e ca se cojesc,se duce stratul polarizat,tot bagandu-i si scotandu-i din buzunarele vestei.Cine e grijuliu si foloseste un etui cu ceva moale,pot sa-l tina mult si bine.
Memorat
gene3004
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Vineri 02 Martie 2007, 17:46:54 »

la modova nu mai au balzer...cica tre sa mai primesca... inca mai caut
Memorat
ionutz_gr
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: Bacau

« Răspunde #7 : Vineri 02 Martie 2007, 18:54:24 »

singurul incovenient e ca te bronzezi cu model..in rest ..se merita
Memorat
leba
Rechin
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

...gone fishin'

« Răspunde #8 : Sâmbătă 03 Martie 2007, 09:01:51 »

la modova nu mai au balzer...cica tre sa mai primesca... inca mai caut

sunt la magazinul din Galata, cam 35 lei.

singurul incovenient e ca te bronzezi cu model..in rest ..se merita
  un optician, membru pp de altfel, mi-a spus ca balzerii sunt ragalii. replica mea a fost rapida, pai la banii astia ce vrei?  Cheesy
  cica nu depolarizeaza decat foarte putin.
  pana nu incerci mai multe modele pe apa nu-ti dai seama.

by the way, meseriasa sepcuta.  Wink

Memorat

let`em live, they are part of the game!
ionutz_gr
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Sâmbătă 03 Martie 2007, 22:32:42 »

balzer am avut si eu..si..sincer nu mi-as mai lua

dupa un timp de purtat ochelari...dupa ce vii dati jos...nu simtiti un discomfort in ce priveste vederea?...eu asa pateam...da poate sunt eu de vina
Memorat
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Duminică 04 Martie 2007, 09:20:47 »

si mie mi se par ragalii ochelarii de la Balzer! Rinjet
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
Lostrita
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Duminică 04 Martie 2007, 11:12:16 »

Ok , daca ar fi sa va cumparati acum a doua sau a 3a pereche de polarizati, pe ce firma ai merge? Cum?
Memorat
jonah
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Duminică 04 Martie 2007, 11:31:53 »

eu in 3 ani mi-am luat de la Polar Glazer 2 perechi si sint relativ multumit.visul meu e sa imi iau polarizanti cu lentile de sticla,se zgiriie mai greu,numai ca sint niste preturi de te trec fiori.am intrebat la Optinova si sub 4 milioane nu au Shocked Shocked
Memorat

Singur pot fi și printre oameni
Lostrita
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Duminică 04 Martie 2007, 12:49:45 »

Multumesc, chiar trebuia sa trec pe la un consult oftalmologic, poate reusesc sa rezolv amandoua problemele, vederea si fishingul Wink
Memorat
cris
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Marți 06 Martie 2007, 22:09:32 »

balzer am avut si eu..si..sincer nu mi-as mai lua

dupa un timp de purtat ochelari...dupa ce vii dati jos...nu simtiti un discomfort in ce priveste vederea?...eu asa pateam...da poate sunt eu de vina

eu am o pereche de la rapala .am dat 1 mil pe ei si am aceeasi senzatie - pret de 30 sec am o stare de ameteala.
cred ca e din cauza --calitate
Memorat
ionutz_gr
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Miercuri 07 Martie 2007, 00:01:54 »

nu cred ca e calitatea...cred ca pur si simplu ochiului ii trebuie un timp sa se obisnueasca cu diferenta de luminozitate..sau poate ca gresesc..nu sunt oftalmolog
Memorat
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Joi 29 Martie 2007, 20:16:24 »

Dupa vre-o 2 ore de studiu, sa vad ce spune lumea despre ochelarii polarizanti, am facut un mic rezumat cu ce mi s-a parut mie mai interesant:

"Pentru sofat sunt recomandati cei cu lentile maro, iar pentru pescuit, sau alte activitati in aer liber si luminozitate puternica, cei cu lentila gri (lentila de baza cu filtru de luminozitate 3-4)
Ochelarii testati in revista pot fi procurati in variante:
- lentile de culoare "GREY" sau "BROWN" pentru zile foarte insorite;
- lentile de culoare "AMBER" pentru lumina variabila (cer semiinorat schimbator);
- lentile de culoare "YELLOW" pentru amplificarea luminii in cazul zilelor mohorate, cand vom putea vedea pluta mult mai bine.
Ochelarii polarizanti (cele mai vestite firme XOOR cu lentile cu tehnologie Polaroid cu 7 straturi si POLAROID cu lentile cu 3 straturi) polarizeaza (anuleaza) razele de lumina (soare) reflectate in plan vertical. Acestea (cele reflectate de apa) sunt cele mai suparatoare si deci eliminarea lor este de mare ajutor celor care desfasoara activitati pe apa. Sunt foarte utili si in cazul sofatului (reflexii pe asfalt) dar si in alte situatii. Nu am gasit alti ochelari care sa fie la fel de comozi de purtat (prin efectele care le au).
Gasisem pe un site la un producator de ochelari o informatie interesanta referitoare la culoare ochelarilor de soare: cei cu pigment spre maro, daca retin corect, micsoreaza doar intensitatea numai anumitor culori marind astfel contrastul imaginii in timp ce cei care bat spre gri atenueaza toate culorile si nuantele fiind astfel mai odihnitori."

"Ca o firma ce-ti pot recomanda pe viitor, la un pret decent - PolarGlare! eu am o pereche si sunt absolut fantastici!  "

"Din cate stiu eu, sunt tot felul de ochelari polarizanti care polarizeaza mai mult sau mai putin. Eu am 2 perechi, una cu lentile maronii si una cu lentile fumurii, mi se par mai ok aia cu lentile fumurii, mai ales cand e lumina mai intensa."

"Ce parere aveti de Rapala Vision Gear??? Are cineva???
Daca sunt aia de 70 de lei am eu o pereche. Au lentila de plastic, sunt facuti in china. ca performanta sunt medii zic eu. Daca nu ai nevoie sa vezi agataturi (crengi) prea adanc in apa sunt ok zic eu. Plus ca stau foarte misto pe mecla"

Rezumatul de mai sus l-am facut citind vre-o 2 ore postarile de pe rapitor.
Am vazut si parerile celor de pe acest forum, insa tot stau in balanta.
As dori sa-mi cumpar si eu o pereche, dar as dori ceva bun, nu ma intereseza "figuri", vreau o pereche de ochelari polarizanti care sa-si faca foarte bine "treaba" pentru care sunt conceputi.
M-ar interesa ceva din ce as putea gasi in Iasi, sa-i pot vedea si proba atunci cand ai cumpar.

« Ultima modificare: Joi 29 Martie 2007, 20:21:10 de către bingogabi » Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
g.stiuca
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Vineri 30 Martie 2007, 09:24:15 »

Eu am de la Solano sunt mai mult decat ok si ii gasesti in Iasi.
Memorat
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Miercuri 04 Aprilie 2007, 14:07:56 »

Te rog spune-mi ce model sunt ( au pe rama un cod, pe partea interioara), de unde i-ai cumparat si cati bani ai dat pe ei !
Am probat la Oby ochelarii lui marca Solano, mi s-au parut acceptabii ( pret/ calitate). Peste
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
g.stiuca
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Miercuri 04 Aprilie 2007, 15:21:26 »

I-am cumparat de la magazinu' din  Galata de la Ovidiu cred ca am dat 59 Ron nu-mi amintesc exact  el zicea ca pretul lor ar fi in jur de 90 Ron dar erau "pe oferta"...
Model: FL-1087.
Memorat
Pagini: [1] 2 3   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.052 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Ieri la 02:07:59
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.