Prieteni Pescari

Filiala Suceava inscrieri

Miercuri 20 Septembrie 2017, 22:56:17 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 2 3 [4] 5   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Filiala Suceava inscrieri  (Citit de 39592 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
popescu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #60 : Marți 23 Martie 2010, 11:12:00 »

Pe [ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] a fost postat un comunicat oficial privind modul de eliberare a permiselor si valabilitatea lor, inregistrat si semnat de presedintele ANPA.

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
Memorat
secretar sv
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #61 : Miercuri 24 Martie 2010, 03:43:42 »

simplu ca buna ziua cu acest comunicat  ANPA.      ramane sa stabilim ce se intampla cu cei care s-au vizat deja la ajvps.  probabil ca vor obtine si ei aceste permise legale.  nu putem sa facem 2 parti adverse.   mi se pare normal   ca si acest permis de pescuit sa fie privit si comparat ca unul de vanatoare sau cel de conducere auto,  exemplul tarilor din vest.
    dar pana acolo mai este.....   ani lumina
   totusi sa speram la un inceput.
Memorat
nick
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

Go fishing or die trying

« Răspunde #62 : Miercuri 24 Martie 2010, 10:46:50 »

Principalul lucru este spargerea monopolului, la Iasi permisul Ajvps a scazut cu aproximativ 40 de ron, de cand cu Prieteni Pescari..... Wink
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
popescu
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #63 : Miercuri 24 Martie 2010, 17:04:28 »

Astazi a plecat spre MO noul ordin de pescuit sportiv, prin care permisele vor fi transmise asociatiilor in vederea eliberarii pe baza de protocol de predare primire. Acest lucru trebuia sa fie facut de la inceput si nu ar fi fost nebunia asta de acum, dar fostul presedinte Buks a inteles diferenta dintre emis si eliberat ca distanta dintre urechile lui. Mai bine mai tarziu, decat niciodata.
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #64 : Miercuri 24 Martie 2010, 20:15:30 »

credeam ca am lamurit la sedinta, faptul ca Filiala Bucovina a PP la care de bunavoie am aderat este asociatia noastra si nu ne intereaza  ce fac ceilalti. Referitor la eroarea in care traiesc cei de la IJPF BT acest lucru poate fi adus la cunostinta IGPF prin adresa oficiala in care sa fie prezentat cadrul legal al pescuitului sportiv. Este posibil ca pseudo politistii din cadrul PF sa nu mai fi citit de mult legislatia in materie de pescuit sportiv si merg in virtutea inertiei eliberand avize si aprobari de acces dupa "fisia de frontiera". Ar fi bine ca secretarul asociatiei sa formuleze o adresa prin care sa le improspateze memoria cu nr. de adresa si inregistrare, iar in in conformitate cu Legea petitiilor in termen de max. 30 zile IJPF sa prezinte cauzele incalcarii legislatiei in vigoare. Desi pare o chestie de a le bate obrazul e mai bine sa se faca acum decat mai tarziu, fiindca atunci se vor apara pe principiul "daca stiati, din ce cauza sunteti complici prin acceptare tacita a situatiei de culpa pe care o stiati si nu ati adus-o la cunostinta organelor statului"
Memorat
secretar sv
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #65 : Miercuri 24 Martie 2010, 21:48:45 »

cei de la bt   trebuie desteptati cu  grenade.  altfel nu inteleg.
  duminica v-om sparge gheata cu primul pescuit pe prut.
  sunt curios de prima impresie la vederea noii asociatii si-a permiselor ANPA

sapt urmatoare rezolvam problema pe cale legala cu cei de la IJPF  BT
Memorat
George P
Oblete
**
Deconectat Deconectat

Localitatea: PASCANI

prietenipescaripascani.ro

« Răspunde #66 : Miercuri 24 Martie 2010, 21:54:31 »

Eu cu  cativa membri  din Pascani am vizat PG la PF Botosani cu carnete de membru PP si permise ANPA inca de anul trecut si cei de la PF Botosani nu au comentat nimic.
Memorat

petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #67 : Joi 25 Martie 2010, 17:36:15 »

eu stiu mai multi membri PP au vizat la BT si VS fara probleme  Rinjet
Memorat
secretar sv
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #68 : Vineri 26 Martie 2010, 00:19:06 »

pai vedeti domnilor,  se poate,  nu trebuie sa inventam     roata!
Memorat
DRAGOS2010
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: SUCEAVA

« Răspunde #69 : Miercuri 07 Aprilie 2010, 15:16:57 »

gata mam inscris si eu la PRIETENI PESCARI Fir intins
Memorat
Amadeo
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #70 : Vineri 09 Aprilie 2010, 08:54:17 »

Ieri in localitatea Liteni era "concurs" de pescuit, zeci de pescari in plina prohibitie. Apellul la 112 a fost doar "inregistrat".Nu a venit nimeni si "concursul" s-a desfasurat in voia cea buna, nu s-au intamplat incidente . Se pare ca legile privind pescuitul sunt doar pt noi, cei care platim permis  taxa de asociere si mai suntem si ecologisti naivi pe deasupra.
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #71 : Vineri 09 Aprilie 2010, 11:21:36 »

raspunsul de la PP Bucovina va fi ca'' nu s-a semnat protocolul cu politia''-poate pana se termina prohibitia se va semna ,sa ne poata controla pe noi ,membrii PP ,daca am retinut pestele la dimensiunea legala,daca nu folosim mai mult de 2 bete ...etc Plictisit
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #72 : Vineri 09 Aprilie 2010, 17:45:15 »

Mai ciudat e ca nu vine niciun raspuns vis-a-vis de semnarea acelui protocol mult asteptat cu IJP Suceava, Trist care ne-ar putea permite sa incepem jihadul cu braconierii pe riuri in mod legal. Intre timp braconierii macelaresc scobarul pe Suceava si Siret Pling Pling Pling Oare chiar nu se poate clona si la Suceava modul de actiune pe riuri al baietilor de la Pascani Cum? Cum? Cum? Cum?
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #73 : Vineri 09 Aprilie 2010, 18:32:28 »

Toata lumea astepta ca salvarea sa vina de la “asociatie”. Dar asociatia este formata din membrii, ori daca tu ca membru doar stai in fata pc-ul si te intrebi “oare nu vine nimeni?”, atunci cine sa vina?  Baietii de la Pascani s-au mobilizat si participa personal, in mod voluntar, la toate acele actiuni de combatare a braconajului pe raul Siret.  Wink
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #74 : Vineri 09 Aprilie 2010, 19:00:45 »

Eu m-am oferit voluntar la astfel de actiuni, Smiley conducerea PP Suceava ar trebui sa organizeze concret ceva, Trist ca la strins cotizatii de membrii s-au miscat repede! Tac Sint dispus sa donez si bani din buzunarul meu si cred ca n-as fi singurul, dar cind am intrebat la Suceava daca se intentioneaza actiuni de populare pe riuri ca la Pascani mi s-a spus ca nu ca trebuie nu stiu ce studiu de impact bla bla bla Roll Eyes Oare braconierii au vreun studiu de impact avizat de mediu atunci cind "trag" pestele din riuri Cum? Shocked
Memorat

bingogabi
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #75 : Vineri 09 Aprilie 2010, 20:00:14 »

Nu cred ca ai formulat corect. Corect ar fi fost “pescarii s-au miscat repede fiindca si-au putut lua permis ieftin”, la un pret corect.
Noi traim intr-o tara guvernata de legi, pe care daca nu le respecti poti sta oleaca la “racorica”. Ori daca legea cere studiu, nu prea ai ce face. E la fel ca la condusul unui automobil: poti merge cu 100km orinde, dar daca te-au prins cei de la rutiera platesti amenda. Asa e si cu popularea pe rauri. Cineva din conducere va da cu subsemnatul pt acest lucru.
Nu stiu ce cheltuilei au cei de la asocitia din  Suceava, dar daca ai de platit chirie la spatiu, personal de serviciu pt permise, cheltuieli administrative, din modica ta cotizatie de membru nu mai ramane mare lucru pt o populare serioasa sau alte cheltuieli legate de combaterea braconajului, actiuni pt pescari, etc.
Scopul principal al Prieteni Pescari a fost spargerea pretului de monopol al permisului de pescuit, care daca nu aparea concurenta PP probabil era de cateva milioane bune acum.
Ca sa aiba cu adevart succes o populare pe un rau, trebuie bagate cantitati serioase de peste. Ori daca pescarii nu au inca educatia necesara respectarii unor regului de pescuit, eu cred ca aceste populari se fac degeaba. Pestii se baga intr-o parte si se scot pe cealalta parte.
Mi s-a parut foarte buna initiativa Prieteni Pescari din Iasi care au investit o suma serioasa de bani in pestii de pe iazul Lates. Care sunt avantajele: pestii raman acolo, nu-i ia nimeni acasa. Stii ca mergi intr-un loc foarte bine populat, anenajat, nu te duci la ‘ghici”. Asociatia nu trebuie sa pazesca balta, nu are cheltuieli cu aceasta, de acest lucru ocupandu-se clubul care gestioneaza iazul. Pescarii care se duc acolo sa pescuiasa incep sa vada “un altfel de pescuit” si incep sa-si puna niste intrebari legate de pescuitul sportiv. Prin exemplul personal al celor de acolo, in timp o mare parte din pescari vor incepe sa respectele pestele. Dupa cativa ani in care marea majoritate a pescarilor de la noi vor respecta cu adevarat regulile la pescuit, atunci cred o populare pe rauri va avea efecte benefice.
Cred ca daca veti gasi un piscicultor cu un iaz bine populat, cu care sa faceti un contract de asociere, in care sa pescuiasca membrii asociatiei dupa regulamnetul pescuitului sportiv, ati avea mai mult de castigat.
Memorat

Inainte de a vedea paiul din ochiul meu, uita-te la barna din ochiul tau !
George P
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #76 : Vineri 09 Aprilie 2010, 20:31:40 »

Noi traim intr-o tara guvernata de legi, pe care daca nu le respecti poti sta oleaca la “racorica”. Ori daca legea cere studiu, nu prea ai ce face. E la fel ca la condusul unui automobil: poti merge cu 100km orinde, dar daca te-au prins cei de la rutiera platesti amenda. Asa e si cu popularea pe rauri. Cineva din conducere va da cu subsemnatul pt acest lucru.

Puteti sa i-mi spuneti si mie in ce lege si la care articol  se cere studiu pt popularea pe rauri si la ce va referiti ca cineva din conducere va da cu subsemnatul pt acest lucru si la cine v-ati gandit ca va face asta?
Memorat

pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #77 : Vineri 09 Aprilie 2010, 20:33:56 »

Buna ziua matusica...bat pari, faceti ce faceti si tot spre balti bateti! sugubat Nu vreti sa intelegeti ca marea majoritate a pescarilor suceveni sint pescari de riu, li se rupe-n paispe de intentiile voastre de creare de balti exclusiviste cu taxe cit pe masa pe zi de pescuit. daca asta e unicul scop, alaturi de competitii, al infiintarii filialei Suceava a PP, eu la anul ma mut cu arme si bagaje la PP Pascani, ca tot pescuiesc des la Lespezi pe Siret. Wink Tot bateti toba ca e inutil sa ne ocupam de riuri, iata ca pascanenii v-au demonstrat ca nu e chiar asa si nu inteleg de ce va irita actiunile lor antibraconaj si popularile pe care le-au facut pe Siret. Cum? Ar fi culmea culmilor sa sugerati ca trebuie sanctionati pentru ca au "suprapopulat" Siretul cu crap si caras. Risete Risete Risete
Memorat

dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #78 : Vineri 09 Aprilie 2010, 21:32:00 »

Bingogabi, te contrazic,exact cum am scris si mai sus:eu personal nu pot de nebun sa merg pe ape sa combat branconajul,asociatia trebuie sa faca actiuni si noi vom participa,dar deocamdata nu s-a facut nimic,asa ca nu vorbi,daca nu esti informat!
La intrebarea mea adresata celor din conducerea asociatiei,mi s-a raspuns ca ''deocamdata nu este semnat protocolul cu politia''! Risete
Memorat
George P
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #79 : Vineri 09 Aprilie 2010, 21:48:34 »

Bingogabi, te contrazic,exact cum am scris si mai sus:eu personal nu pot de nebun sa merg pe ape sa combat branconajul,asociatia trebuie sa faca actiuni si noi vom participa,dar deocamdata nu s-a facut nimic,asa ca nu vorbi,daca nu esti informat!
La intrebarea mea adresata celor din conducerea asociatiei,mi s-a raspuns ca ''deocamdata nu este semnat protocolul cu politia''! Risete
Cand a-ti vorbit cu conducerea PP Bucovina ?
Dupa ce mi-a zis mie azi d-nul petru presedintele PP Iasi cica protocolul intre Asoc.PP BUCOVINA si IPJ Sv este semnat si probabil in scurt timp veti incepe lupta antibraconaj.
Va uram ff multe succese....
« Ultima modificare: Vineri 09 Aprilie 2010, 21:51:21 de către George P » Memorat

Pagini: 1 2 3 [4] 5   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.076 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Duminică 28 Mai 2017, 13:48:17
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.