Prieteni Pescari

Sondarea substratului pe o apa curgatoare

Luni 17 Decembrie 2018, 12:01:26 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: [1] 2   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Sondarea substratului pe o apa curgatoare  (Citit de 14393 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Emanuel
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« : Sâmbătă 06 Martie 2010, 22:59:27 »

Salut,
Cu totii stim ca este foarte important ca inainte sa ne apucam de pescuit trebuie sa avem habar, macar in linii mari care sunt structurile de pe fundul apei din fata noastra si care este conformatia albiei in locul ales.
As vrea sa-mi explicati cum abordati voi o apa noua,curgatoare, pe care n-ati mai pescuit.Ma refer la cum va faceti o idee, despre tipul subtratului, unde sunt pragurile, care este adancimea apei, etc, pe o portiune de rau (de marimea Prutului, Siretului, Moldovei)!
Daca s-a discutat deja acest subiect imi cer scuze! dati-mi va rog o trimitere!
Multumesc!
« Ultima modificare: Sâmbătă 06 Martie 2010, 23:01:14 de către Emanuel » Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #1 : Duminică 07 Martie 2010, 09:18:11 »

Incearca sa ne lamuresti la ce stil de pescuit faci referire(feeder,boloneza,ruba,varga....)
« Ultima modificare: Duminică 07 Martie 2010, 18:45:34 de către petru » Memorat
Emanuel
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #2 : Luni 08 Martie 2010, 10:12:09 »

O sa vreau sa pescuisc in special la feeder.

Postat pe:: Duminică 07 Martie 2010, 11:11:19

Deci??? Rinjet
Memorat
mov_expert
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #3 : Luni 13 Septembrie 2010, 19:35:28 »

Deci eu fac cam asa ...pt ca vorbim de apa curgatoare ar fi buna o inspectie inainte ....chiar daca sacrifici o potentiala partida de pescuit doar pt recunoastere. In general configuratia malurilor se continua sub apa .... adica un mal abrupt va indica in general sub apa o continuare o conformatiei ...adica va indica locul unei adincituri . Trebuie avut in vedere si viteza de curgere a apei si eventual linia ce o traseaza curentul apei . Si da , depinde de ce stil de pescuit vrei sa practici si ce specii vizezi.  In apele repezi care de obicei sint si putin adinci pescuiesti intr-un fel si ai nevoie de un echipament pt asa ceva , pe cind in apele adanci si mai lente se schimba treaba . Este foarte important sa sti si ce se afla pe fundul raului in locul unde pescuiesti ...una e piatra curata de rau si altceva este sa fie mal fin sau lut.
In general pestii mai seriosi stau in ape mai adanci 1,5 - 3 m (depinde si de presiunea atmosferica, anotimp si apa) ..... depinde si de vegetatia acvatica ...... depinde si de vecinatatea locului cu diferite ,,creatii umane,, (poduri intens circulate si zgomotoase , balastiere, santiere sau ferme ori fabrici care produc reziduri)
Parerea mea e sa iti alegi un loc cit mai linistit posibil , cu apa domoala si adinca , cu vegetatie cit de cit , si , pentru inceput poti sonda la pluta diferitele adancimi pe o arie de 100 de m . Daca undeva pe linga tine curentul de apa se loveste de un mal ricosand in celalalt , poti spune ,,multam Doamne !,, ...... pt ca este un loc unde poti intalni cam toata gama de pesti.
Bafta.
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : Marți 14 Septembrie 2010, 08:53:39 »

anul acesta s-a petrecut un fenomen foarte curios pe Moldova si anume:in anii din urma cleanul statea in gropane langa copaci cazuti in apa, la marginea suvoaelor, acum am prins clean pe apa mica pe vaduri Shocked ,cred ca daca se raceste se schimba situatia , acest fenomen a fost din cauza inundatiilor(am gasit clean la depus in luna august Cum?)
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #5 : Miercuri 15 Septembrie 2010, 15:08:16 »

Eu am intilnit in foarte multi ani fenomenul asta Petru. Mai in fiecare an am prins in august cleni cu icre. E din cauza climei mai reci de pe la noi. De-asta eu am pledat pentru stabilirea perioadelor de prohibitie in mod diferit pe zone geografice si pe specii de peste. Wink
     Scuze pentru off topic. Tac
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
ochiulvigilent
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #6 : Miercuri 15 Septembrie 2010, 15:32:17 »

Nu  numai cleanul , si mreana mai are icre in august in apele din zona noastra ( Suceava).
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : Joi 16 Septembrie 2010, 15:54:35 »

Confirm si cu mreana, e adevarat si in cazul acestei specii.
Memorat

petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #8 : Duminică 10 Octombrie 2010, 21:27:37 »

daca e cu sondarea.....am patit-o pe Suceava in dreptul localitatii Rusi Manastioara.Am ajuns la locul faptei unde.....surpriza.....o mare de pescari,in cele din urma am instalat scaunul,intins rube,facut nada si sondat fundul apei.....am gasit variatii mari de adancime(aprox 0,50-0,70 cm)semn ca era o structura in apa.Pentru faptul ca nu aveam unde sa ma mut am pesuit in acel loc.Colegul di dreapta mea a profitat de pozitia mea si a pescuit langa mine pe linia mea de nada.....el scotea scobar dupa scobar eu cand si cand.M-am enervat si am sondat si bucatica dintre noi si am descoperit ca in locul in care se termina grinda de beton(despre ea e vorba la structuri)se adunase toata nada si viermii si .....colegu.. Suparat Fir intins
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #9 : Duminică 10 Octombrie 2010, 21:43:54 »

Ce parere aveti despre folosirea sonarului de pe mal la pescuitul cu bologneza pe riu pentru sondarea substratului? Eventual un model de sonar care se preteaza bine la asa ceva... Cum?

Postat pe:: Duminică 10 Octombrie 2010, 21:41:19

Colegul di dreapta mea a profitat de pozitia mea si a pescuit langa mine pe linia mea de nada.....el scotea scobar dupa scobar eu cand si cand.M-am enervat si am sondat si bucatica dintre noi si am descoperit ca in locul in care se termina grinda de beton(despre ea e vorba la structuri)se adunase toata nada si viermii si .....colegu.. Suparat Fir intins
     Ai facut si tu o pomana! Ai de primit pe lumea cealalta. Rinjet
Memorat

petru
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #10 : Duminică 10 Octombrie 2010, 21:45:29 »

am vazut un model care se arunca sonda cu lanseta Rinjet
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #11 : Duminică 10 Octombrie 2010, 21:47:54 »

cred ca mult mai potivit ar fi un model care are side imaging Wink
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #12 : Duminică 10 Octombrie 2010, 21:50:07 »

Am vazut si eu ceva p la magazinele on-line. Cit de eficiente si de precise sint? A folosit cineva pe riu asa ceva? Pina la ce distanta au precizie? Cum?

Postat pe:: Duminică 10 Octombrie 2010, 21:48:01

Stii un model eficace oby1? Rugaciune
Memorat

oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #13 : Duminică 10 Octombrie 2010, 21:53:33 »

humminbird serii 700, 800, 900
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #14 : Duminică 10 Octombrie 2010, 22:11:24 »

Mersi oby1! Bere Bere Bere
Memorat

mov_expert
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #15 : Luni 11 Octombrie 2010, 20:11:03 »

Ca tot veni vorba de sonare , as fi curios care e principiul de functionare a unei astfel de jucarii.... Personal , n-am vazut niciodata nici macar cum arata un sonar dar banuiesc ca e un mic aparat ce implica si un display si care emite niste unde care probabil (?) se intorc inapoi aparatul inregistrand diferentele datorate absorbtiei undelor de catre materia fizica si implicit din diferentele densitatii ei ....  Intrebarea mea este ca sonarul iti arata configuratia fundului albiei si atat sau si eventual vietatile aflate in miscare ? Este si color sa poti deosebi albia de pesti sau un bolovan de o anvelopa pe 14 aruncata in apa de un nemernic ? E limitata distanta pina la care ,,bate,, ? Si , in general , din experienta celor care au un sonar , se poate spune ca ajuta un sonar si determina decisiv scorul unei partide de pescuit ?
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #16 : Luni 11 Octombrie 2010, 20:36:22 »

Imi poate da cineva o parere despre sonarul Humminbird SmartCast RF35 portabil? Rugaciune
       La asta ma refer:
« Ultima modificare: Luni 11 Octombrie 2010, 20:43:54 de către pinadi » Memorat

mov_expert
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #17 : Luni 11 Octombrie 2010, 21:03:35 »

aha ... deci asa arata un sonar ? ... hmmm , mi se pare cam ...primitiv ! Ma asteptam la altceva... Cred ca m-am uitat prea mult pe Discovery....
La modelul de care intebi tu Pinadi (ca mi-am permis sa arunc si eu o geana ) constat ca ar fi ceva probleme cu distantele reale ..... nu exista sonare in 3D ? Intreb si eu , nu mi-o luati in nume de rau.
Memorat
oby 1
Rechin
Deconectat Deconectat

« Răspunde #18 : Luni 11 Octombrie 2010, 21:10:40 »

humminbird serii 700, 800, 900
Memorat

pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #19 : Luni 11 Octombrie 2010, 22:21:42 »

Da , mersi, vad aici o multime de scule mai sofisticate, au si preturi mai bune ca la noi. Dar cu transport si toate taxele cred ca ajunge tot ca pe la noi.
       Cu cit e mai sofisticat aparatul, cu atit e mai performant, clar...dar ai nevoie si de un instructor experimentat. Apropo de instructor, ia uitati aici:
       Scuze pentru off-topic! sugubat
Memorat

Pagini: [1] 2   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.271 secunde cu 24 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Luni 19 Noiembrie 2018, 17:45:10
Copyright © 2006-2018 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.