Prieteni Pescari

Eliberarea permiselor pentru pescuit sportiv

Duminică 22 Septembrie 2019, 04:37:19 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 9 10 [11] 12 13   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Eliberarea permiselor pentru pescuit sportiv  (Citit de 191236 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
lsnaper
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #200 : Sâmbătă 25 Ianuarie 2014, 22:51:01 »

Sorin, ai dreptate partial,  dar in 5 ani nu se poate reface natural o populatie piscicola distrusa , un clean sau un scobar, speciile cele mai cunoscute, ca sa ajunga la o dimensine si greutate legala, trebuie sa treaca cel putin 10 ani, cu conditii ideale de viata. Noroc

.......pai poate facem un instructaj si cu  braconierii "legali" care stau cu saptaminile pe malul prutului si pleaca acasa cu suta de kile de scobar!
Memorat
krapcarasu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: Suceava

« Răspunde #201 : Duminică 26 Ianuarie 2014, 11:59:46 »

scobarul in maxim 4 ani are 20 cm , cleanul chiar mai repede creste, problema e ca nu sunt lasati nici atat, am vazut pe unul pe la capre strangea clenuti cat degetul in juvelnic
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #202 : Duminică 26 Ianuarie 2014, 12:19:30 »

Sorin, ai dreptate partial,  dar in 5 ani nu se poate reface natural o populatie piscicola distrusa , un clean sau un scobar, speciile cele mai cunoscute, ca sa ajunga la o dimensine si greutate legala, trebuie sa treaca cel putin 10 ani, cu conditii ideale de viata. Noroc

.......pai poate facem un instructaj si cu  braconierii "legali" care stau cu saptaminile pe malul prutului si pleaca acasa cu suta de kile de scobar!

poate o sa-l caut pe pustiul de la Durnesti sa posteze pe aici cam cat peste se prinde pe Prut......prefer sa ma abtin in a comenta dar omul era destul de informat(localite de domiciliu ,nr de masini,prenume,cantitati,tehnica folosita,nr de telefon pentru informare,tel in dotare,facut cadou)  sugubat
« Ultima modificare: Duminică 26 Ianuarie 2014, 13:03:33 de către paul » Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #203 : Duminică 26 Ianuarie 2014, 18:17:56 »

Poate pe Suceava or creste asa rapid , ca papa multa ''cacaina'' , dar pe Prut spre exemplu, niciodata un clean sau scobar nu va ajunge in 4 ani la 20 cm Risete
Memorat
paul
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #204 : Duminică 26 Ianuarie 2014, 20:32:29 »

20 cm este de-o palma. Eu cred ca ajunge în 3-4 ani cel puțin la aceasta dimensiune. Pe Prut au mâncare din belșug, este un râu curat. Poate în ape de munte, sau mai reci sa aibă un ritm de creștere mai lent. Pe Suceava nu am prins niciodată clean mare, pe Prut s-a întâmplat sa mai intre și la kil, oare asta înseamna ca avea peste 10 ani? Dar problema nu e asta, cat ajunge un peste în câțiva ani. Macar sa se facă niște legi aspre pentru următorii 5 ani și s-ar cunoaște diferența, sunt sigur... Poate sunt și persoane care au prins bine pe Prut in ultimii ani, dar din punctul meu de vedere după viitura din vara lui 2008 urmata de cea din 2010, populația de peste din Prut (si de ce nu si din Siret, si celelalte râuri din tara) a scăzut tare mult. Poate exagerez, dar în perioada viiturilor, de-a lungul râului Prut, s-a prins peste cat consuma România în jumătate de an. In Bosia si probabil si in celelalte sate de-a lungul raului nu era casa care sa nu aiba frigiderul plin de peste (poate iarasi exagerez) dar s-a prins foarte mult peste. Initial s-au luat pestii mari, apoi s-a cules tot ce s-a putut pentru a fi dat la porci si gaini. Au fost persoane dintre noi (Alex, Petru) care înspre iarna s-au dus si au carat puietul de peste din baltile inca ramase inapoi in Prut. A vorbit cu unele persoane dintr-un sat de langa Prut si imi zicea ca nu isi inchipuia ca poate exista atat peste pe Prut. Acum ii auzi ca nu se mai prinde nimic, ca nu stii ce are de nu mai trage...  pai nu mai trage ca nu prea mai este ce sa traga.
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #205 : Luni 27 Ianuarie 2014, 12:28:38 »

Tocmai asta e ca Prutul e un rau curat si nu prea au mancare, mai ales daca sunt viituri se curata algele de pe fund si nu prea au ce manca Smiley
Anii astia , fara viituri s-a dezvoltat populatia de alge, au avut ceva hrana, dar de crescut cresc foarte greu in mediu natural, un scobar frumos de 700-800 grame, are poate si 8-10 ani de viata pe Prut, daca nu-l culeg flamanzii , de cand are o schioapa Smiley
Si nu se mai prinde peste pe Prut din cauza viiturilor, la viituri raman pe camp in special pestii ''luati'' de Prut din iazurile rupte, caras, crap , stiuca, mai cate un somn, ceva babusca, dar n-am gasit niciodata scobar, mreana, salau,clean, etc, etc.
Peste pe Prut nu se mai prinde datorita faptului ca:1. apa nu mai are debitul de altadata, pestele nu a mai urcat la bataie in amonte;2. branconajului cu monofilament;3.datorita pescuitului super intensiv din ultimii 25 ani practicat de ''pescarii profesionisti'' din lacul Stanca si de ce sa n-o recunoastem si de catre multi dintre  noi, cei sportivi Trist  care nu pleaca acasa fara 15-20 kg de scobar macar Cum?
« Ultima modificare: Luni 27 Ianuarie 2014, 12:37:42 de către dorint » Memorat
paul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #206 : Luni 27 Ianuarie 2014, 13:00:30 »

Dorine, nu stiu ce sa zic de salau, de crap, caras, dar iti zic sigur ca atunci cand este apa tulbure si mare, scobarul este primul care vine la mal si iese cu botul deasupra, urmat de clean. Iar in plantatiile de porumb din apropiere de Bosia s-au prins cu furca somni si crapi cand a fost viitura.
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #207 : Luni 27 Ianuarie 2014, 15:21:43 »

Asa-i Paul, dar sa stii ca nu ramane niciodata, cand se retrag apele pleaca.
Iti spun asta foarte sigur, am pescuit mult inainte de revolutie, pana sa se construiasca barajul de la Bucecea de pe Siret si de-abia asteptam sa creasca Siretul cu 2-3 metri,sa vina viitura , ca luam foarte bine mreana mare, clean, caras, sub malurile inalte , care se rupeau si cadeau in apa, impreuna cu hrana lui de baza -rama.Pescuiam la rama alba de nisip, din lunca, trasa pe fir. Pestele se hraneste si pe viitura, chiar mai putin suspicios , fiindca nu vede , iar apa e mult mai bogata in hrana si nu-l deranjeaza prea mult tulbureala.Intr-adevar, cauta locuri mai linistite  pe sub maluri, nu sta in curent, dar nu va iesi niciodata cu burta-n sus, doar daca e otravit cu pesticide sau alte cele aduse de paraie de pe camp!  Trist
Memorat
paul
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #208 : Luni 27 Ianuarie 2014, 15:50:39 »

Da, pestele nu are comportament prea diferit in diversele zone ale tarii. Eu am inceput sa pescuiesc pe Buzau de prin '82 si la fel, prindeam mreana destul de bine cand venea viitura. Putea fi raul cat de tulbure, mreana tragea la rama  si venea pana la cativa cm de mal. Iarasi, scobarul tragea foarte bine pe viitura. Daca apa era prea tulbure, maloasa, scobarul iesea sa respire langa maluri, dar cum zici tu, se retragea in momentul in care scadea viitura, foarte putini mai ramaneau in baltile din crivina. In schimb cleanul era pestele care ramanea deseori in balti.
Doamne, ce vremuri frumoase...
Memorat
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #209 : Luni 27 Ianuarie 2014, 16:02:33 »

prea ați dat-o în melancolie. te ia plânsul când citești  Pling Pling Pling
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #210 : Luni 27 Ianuarie 2014, 17:31:39 »

La asa vremuri Luciane, mai depanam si noi amintiri la gura sobei, sau centralei, ce naiba sa facem, daca tu te-ai ramolit si nu te mai certi cu nimeni.....totul e foarte melancolic pe acest site Plictisit
Memorat
fishingrd
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #211 : Marți 28 Ianuarie 2014, 00:34:42 »

cum sa nu fie probleme cu  AJVPS daca ei au pus deja anunturi in Radauti cu decizii,legi etc ,ca asociatiei PP le-a fost retrasa autorizatia ,ca ei au concesionat apele din judet pana in anul 2018 ..ca bla bla bla....
problemele deja au inceput....
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #212 : Marți 28 Ianuarie 2014, 06:46:41 »

Da , am vazut si eu la ''COLT ALB'', la dl. Onciu, dar minciuna are picioare scurte  si de fapt isi dau singuri la ''gioale'' Risete
Memorat
fishingrd
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #213 : Marți 28 Ianuarie 2014, 12:11:39 »

cu ce zici ca-si dau singuri?
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #214 : Marți 28 Ianuarie 2014, 18:32:58 »

O sa vezi in legea noua, care va aparea, dreptul de concesionare o vor avea doar asociatiile de pescari sportivi , ori cum AJVPS nu este inregistrata ca si asociatie de pescari sportivi , o sa si-o cam suga......mai ales ca'' intaiul'' lor conducator, cel cu 7 case, e la parnaie si nu prea are cine sa le mai smenuiasca hotararile.... doar in favoarea lor Risete
In alta ordine de idei, eu unul ii urasc din toti rarunchii si-i consider direct raspunzatori de dezastrul din apele naturale, intru-cat ei au avut exclusiv soarta acestora in maini pana mai ieri, au fost total dezinteresati, banii de la noi s-au dus doar ptr. fondurile de vanatoare si chiolhanurile lor, pe la cabanele din munti Suparat
Am platit la AJVPS de cand aveam 12 ani, in clasa a VI-a, numai eu stiu cum faceam economie din banii dati de parinti ptr. ''eugenie'' sa strang ptr''permis'' si le-am tot platit vreo 35 de ani , pana a aparut alternativa ''prieteni pescari'' si pentru ce? M-am simtit totdeauna pacalit de ei, mai ales cand am trait si-am vazut cum masina AJVPS-ului Suceava, venea si lua ''dreptu'' sau ''uiumu'' in peste de la cei ce branconau in baraj la Bucecea , in speta de la cei ce lucrau la baraj!
Nu pot si nu voi putea uita si ierta vreodata aceasta atitudine , a celor ce trebuiau sa se ocupe de administrarea fondului piscicol natural Suparat
Memorat
fishingrd
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #215 : Marți 28 Ianuarie 2014, 19:02:10 »

da,am auzit si eu ceva de genul,dar stii cum e ...pana nu vad, nu prea mai pot sa cred ,la ce am auzit pana acum si nu sa materializat mai nimic...
astept si eu cu nerabdare acele legi care sa fie si in favoarea noastra ....
Memorat
Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #216 : Miercuri 29 Ianuarie 2014, 12:42:34 »

Dorint ,intiiul lor conducator nu e cel cu 7 case ci e cel care inmugureste dijma  Risete.
 Dimensiunea minima la pesti  a fost stabilita in asa fel ca ei sa se poata reproduce macar o data .
 Totusi dezastrul din apele noastre in general are mult mai multe cauze :
  -retinerea tuturor juvenililor
  -pescuitul si braconajul in prohibitie
  -braconajul demential ....oricind si cu orice mijloace : gaze , otrava ,plase de toate felurile ,rastocirea apei , pescuitul cu N soldatei , ecrane ,parasute etc.etc.
  -distrugerea mediului prin multele balasriere care au transformat luncile in piatra goala arsa de soare
  -poluare fara rusine si fara ca cineva sa plateasca.
  - etc.etc.

Postat pe:: Miercuri 29 Ianuarie 2014, 12:37:29

A , mai e ceva : schimbarile climatice in ritm extrem de alert , avindu-l ca autor pe acelasi om neom !
  Minim 5 ani de liniste . Dar asta e o utopie in Romania !
Memorat
fishingrd
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #217 : Miercuri 29 Ianuarie 2014, 13:05:06 »

sa revenim la permise..
stie cineva cu aproximatie cand ar trebui sa apara legile?
Memorat
krapcarasu
Alevin
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #218 : Miercuri 29 Ianuarie 2014, 17:21:14 »

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ] din ce se vede aici scobarul creste mai repede decat ne asteptam
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #219 : Miercuri 29 Ianuarie 2014, 17:54:43 »

sa revenim la permise..
stie cineva cu aproximatie cand ar trebui sa apara legile?
nu prea se stie...doar banuim ca prin martie  Rinjet
Memorat
Pagini: 1 ... 9 10 [11] 12 13   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.251 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Joi 05 Septembrie 2019, 00:18:32
Copyright © 2006-2019 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.