Prieteni Pescari

Eliberarea permiselor pentru pescuit sportiv

Sâmbătă 24 August 2019, 03:53:48 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 ... 11 12 [13]   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Eliberarea permiselor pentru pescuit sportiv  (Citit de 189869 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
Lucian SV
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

« Răspunde #240 : Sâmbătă 08 Februarie 2014, 16:50:45 »

d-le haiduc, hai sa-ti spun cum sta treaba pe bune si n-o mai fa pe-a ziaristul. si acest lucru trebuie sa-l inteleaga orice pescar pe apele publice. ca sa pescuiesti pe bistrita, prut, mures, ....etc trebuie sa platesti statului roman o taxa la trezorerie si un timbru fiscal de 2 lei. daca pescuiesti pe o apa publica pe care ANPA a concesinat-o, data in folosinta trebuie sa platesti taxa saptamanala, lunara sau anuala perceputa de acel ong si care trebuie publicata pe site-ul ANPA. taxa respectiva trebuie perceputa, deci in momentul in care te afli la pescuit cu taxa ANPA platita si te verifica politistul, jandarmul insotit de reprezentantul asociatiei acesta trebuie sa-ti taie chitanta functie de tarifele publicate. aceasta procedura nu este valabila numai la SV ci si in restul RO cu exceptia Rezevatiei Delta Dunarii. dar ceea ce observ de mult timp este faptul ca esti un cacanar notoriu care te scarpini de aceasta asociatie de la infiintarea filialei SV. ai un blog de ..... si tu vrei sa demonstrezi ca esti miezul. daca anii precedenti am platit la stat prin asociatie c/v permis, anul acesta fara sa stiu de corespondenta ta cu anpa am platit separat la trezorerie taxa si un timbru la posta. bani pentru cotizatia pt. asociatie ii voi plati la sedinta. de ce cand ajvps sv era pe langa si stresa pescarii nu ai venit cu investigatii ziaristice? postezi aici impotriva asociatiei si vrei sa fii si formator de opinie. nu crezi ca ai fi trebuit banat din prima? nu tata ca aici nu suntem la ajvps. iar opinia mea o stii si de pe forumul revistei lu peste. faci pe intelectualul, dar sa spui ca PP este radiata din registrul asociatiilor care pot in numele statului sa stampileze (vizeze) chitanta de trezorerie si timbrul fiscal care sa-mi de-a dreptul de a pescui in RO te descalifica total. pune mana pe carte, ia de la OUG 23/08 incoace si citeste in primul rand pt. tine cum sa fii in regula pe malul apei si apoi mai discutam pe aici. e vina si membrilor ca ne-am ales niste naivi conducatori, dar .... pe lege o sa-mi stampilez chitanta la orice asociatie din RO in afara de agvps si toate filialele lor. daca vrei sa raspunzi nu-i bai dar incearca sa nu devii penibil.
« Ultima modificare: Sâmbătă 08 Februarie 2014, 16:54:03 de către Lucian SV » Memorat
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #241 : Sâmbătă 08 Februarie 2014, 21:31:07 »

Se pare ca nu intelegi....in ordinul ala se specifica clar ca P.P.nu au dreptul de a elibera autorizatii!!!...permisele ANPA e una...si autorizatiile e alta....unde au informat PP ca ei nu au voie sa elibereze autorizatiile pe Suceava...din contra pe forum au postat ca se procedeaza la fel ca anul trecut...ceea ce este ilegal...e INFRACTIUNE...chiar daca ai ANPA...nu inseamna ca esti 100% legal...insa PP nu da numai ANPA....ce reclama la blog visezi?...unde ai mai vazut sa posteze haiduc alte chestii pe acest site?...eu il urmaresc site-ul si e singurul post contra lui PP a lui haiduc....veniti cu vrajeli....daca face vreunul reclamatie sunteti buni de plata...si sunt sigur ca vi s-ar retrage dreptul de a emite autorizatii si in Iasi....
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: Iasi

« Răspunde #242 : Sâmbătă 08 Februarie 2014, 22:30:10 »

@radyus,
Tată, te grabesti...  Smiley

Unu: nici o asociatie nu da "autorizatii" dar nu am sa ma leg de exprimare.
Doi: un permis valabil ANPA il poti obtine prin intermediul PP indiferent ca e Suceava sau Iasi.
Permisul ANPA e valabil pe toata tara, cu respectarea conditiilor aplicabile pe zona de pescuit pe care te afli.

------
PS.
Nu te grabi.
Mai citeste inca odata ce ai scris.
Reflecteaza.
Si acum imi poti raspunde.

... chiar nu am raspuns/scris la misto.

« Ultima modificare: Sâmbătă 08 Februarie 2014, 22:31:55 de către Teodor » Memorat

"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare
radyus
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #243 : Sâmbătă 08 Februarie 2014, 23:04:29 »

Sigur gasesti in postarile de pe subiectele anterioare expresia de genul: doar nu crezi ca P.P. va elibera ANPA fara sa fii si membru....permisul ANPA nu te face niciunde gata bun 100% legal....am citit foarte bine...chestia e ca daca ai ANPA nu prea au cum sa te curenteze asociatiile...maximul pe care il pot face...sa iti ceara taxa pe ziua cand te-au prins pe balta...insa P.P. nu mai are prin acea decizie nici un drept legal asupra pescuitului in judetul Suceava... eu nici macar nu-s de acolo... 2 ani am avut carnet la P.P. pana cand m-am lamurit.... nu e mare diferenta fata de AJVPS... oleaca este...dar nu mare....mai ales acuma...poate la inceput ca era un avant si un suflu tineresc insa acuma....si oricine ca un cetatean...indiferent daca e membru sau nu...ar face sesizare la politie...sau v-ar da in judecata pt ce informatii oferiti pt jud. Suceava (mai pescuiesc din cand in cand acolo)...ar avea castig de cauza...pentru perioada actuala nu pentru cea din trecut sau cea viitoare....legat de cuvantul "autorizatii" spune dir. ANPA sa dea definitia...eu cred ca e clar....
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #244 : Vineri 07 Martie 2014, 08:12:06 »

domnule Diaconita,
am postat RASPUNSUL OFICIAL de la ANPA (pe care dvs. nu l-ati prezentat, desi il stiati din noiemrie 2013), nu parerea mea personala.
asa cum am aratat, la momentul respectiv, ca AJVPS n-are treaba cu apele din judet, desi face controale, deoarece PP detinea autorizatiile, asa am aratat acum ca asociatiei PP i-au fost retrase autorizatiile. doare echidistanta si informarea corecta a pescarilor???
daca lucrurile se vor schimba, le voi prezenta la momentul oportun, nu voi prezenta supozitii sau minciuni pentru a induce pescarii in eroare!
in ceea ce priveste informatiile pe care le-ati oferit (comparativ cu AJVPS), este partial adevarat. de ce? pentru ca mai bine nu prezinti o informatie, decat sa o prezinti deformat...
cand va convine legislatia in vigoare, vorbiti la prezent, cand nu, o faceti la trecut sau la viitor. vi se pare normal?

De asemenea pentru:
@radyus si tuturor pescarilor din SV.

Citez din raspunsul ANPA, datat 17 Feb 2014:
Citat
5. In baza Deciziei Presedintelui ANPA, nr. 243/05.11.2013 au fost retrase autorizatiile eliberate Asociatiei "Prieteni Pescari" Iasi pentru apele colinare si de ses de pe teritoriul judetului Suceava. Dupa emiterea acestei decizii, ANPA a continuat colaborarea cu aceasta asociatie deoarece detine autorizatii de pescuit recreativ/sportiv pentru doua zone din judetul Iasi (aut.nr. 36 si 37 din 07.03.2013) si ca atare poate elibera permise de pescuit recreativ/sportiv.

Documentul scanat ce contine raspunsul ANPA il puteti descarca de pe linkul de mai jos:
http://www.prietenipescari.ro/docs/raspuns-ANPA-2014-02-17.pdf

Asa cum am mai spus si mai sus (si unii nu inteleg) PP Suceava=PP Iasi si invers - este o singura entitate. "Managementul" doar se face separat pe fiecare zona intrucit fiecare zona (judet) are specificul ei (lui).

« Ultima modificare: Vineri 07 Martie 2014, 08:25:34 de către Teodor » Memorat

Sorin Buculei
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #245 : Vineri 07 Martie 2014, 17:55:57 »

Poate elibera permise de pescuit  doar pentru cele doua zone din judetul Iasi pentru care are autorizatiile  nr.36 si nr.37 din 07.03.2013. Eu asa am inteles !
Memorat
Teodor
Salau
Deconectat Deconectat

« Răspunde #246 : Sâmbătă 08 Martie 2014, 09:44:57 »

@Nucu,
Permisul (cartonul ANPA) e acelasi in toata tara cu exceptia Deltei; poti sa ti-l procuri si de la Timisoara.
Relatia e inversa: ai autorizatii pentru apa/ape -> poti distribui permise ANPA. Distributia permiselor nu e limitata la o anumita zona sau arie, judet, etc.

Autorizatiile au alte scopuri si implicatii.
De exemplu poti stabili regulamentul de pescuit pe acea zona. Regulamentul de pescuit trebuie sa fie maxim permisiv pe litera legii; dar poate fi conceput chiar mai restrictiv pe zona pe care exista autorizatia.
« Ultima modificare: Sâmbătă 08 Martie 2014, 10:08:09 de către Teodor » Memorat

Bogdan10
Oblete
**
Deconectat Deconectat

« Răspunde #247 : Sâmbătă 08 Martie 2014, 15:00:08 »

Dar in schimbul permisului ANPA eliberat sau al stampilei pe permis presupun ca percepeti si cotizatia de membru in Suceava, ceea ce nu aduce pescarului avantaje, pentru ca are de platit si la AJVPS taxa de zona pe saptamana/luna/an?
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat
Localitatea: iasi

« Răspunde #248 : Sâmbătă 08 Martie 2014, 15:08:02 »

mare atentie cu taxa de zona fiindca nu am vazut acoperire legala....stiu ca in ordinul 15 se spune ca asociatiile pot percepe taxe, dar nu am gasit in baza carei legi pot fi taxati pescarii
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #249 : Sâmbătă 08 Martie 2014, 23:25:39 »

Pana s-or lamuri si limpezi apele, eu consider ca plata la Trezorerie , in contul ANPA , a celor 30 ron rezolva elegant problema de legalitate a pescarului sportiv sucevean.
Dati-mi un singur motiv sa procedez altfel....... Tac
Memorat
petru
Salau
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #250 : Duminică 09 Martie 2014, 07:58:36 »

si acolo nu scapi de 100 lei la avps....dupa cum spun ei  Risete
Memorat
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #251 : Duminică 09 Martie 2014, 09:08:22 »

Niciodata, pot cel mult sa ma taxeze pe zi de pescuit Trist
Memorat
Pagini: 1 ... 11 12 [13]   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.03 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Astăzi la 03:29:32
Copyright © 2006-2019 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.