Prieteni Pescari

Pescuitul crapului salbatic pe riu:cum, unde, cu ce nada, momeli, unelte...

Duminică 24 Septembrie 2017, 04:33:02 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îți creezi un cont.
Ai pierdut sau nu ai primit emailul care conține codul de activare al contului?
Noutăți: Vrei sa devii membru al Asociatiei Prieteni Pescari ... detalii

Pagina principală   Caută Calendar Creează un cont  
Pagini: 1 [2] 3 4   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Pescuitul crapului salbatic pe riu:cum, unde, cu ce nada, momeli, unelte...  (Citit de 57896 ori)
0 Utilizatori și 1 Vizitator pe acest subiect.
dorint
Biban
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

« Răspunde #20 : Duminică 11 Aprilie 2010, 20:33:20 »

tu stii f. bine ca e bine oricum ,de-ar veni odata ziua de mers la Prut ,ca restul nu mai conteaza Trist
Memorat
gabisandu
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Piatra Neamt

www.planetcarp.ro

« Răspunde #21 : Duminică 11 Aprilie 2010, 21:04:34 »

Cine vrea este invitat in Octombrie cand mai multi pescari din Planet Carp merg la o partida de pescuit pe Prut exclusiv la boilies.
Memorat

Clubul Sportiv Planet Carp
[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

Localitatea: Suceava

Cine-i orb,surd,tace,o mie de ani pace..in cimitir

« Răspunde #22 : Duminică 11 Aprilie 2010, 21:12:28 »

Data si locatie pe Prut mai exacta Cum? Rinjet Fir intins
Memorat

Mai rau decit sa fi orb e sa n-ai viziune!
gabisandu
Biban
Deconectat Deconectat

www.planetcarp.ro

« Răspunde #23 : Duminică 11 Aprilie 2010, 21:29:54 »

Pai le-am scris mai sus. Octombrie pe Prut. Daca vrei si mai exact de atat va trebui sa mai astepti, abia suntem in Aprilie.
Memorat

[ Doar membrii inregistrati pot accesa link-urile. Creare cont sau Autentificare ]
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #24 : Duminică 11 Aprilie 2010, 21:36:45 »

Ok, ne vedem in octombrie pe Prut sa vedem cit de tari va sint bilele Rinjet
Memorat

dorint
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #25 : Duminică 11 Aprilie 2010, 21:49:41 »

pana-n octombrie prindem noi tot crapul de pe Prut sugubat
Memorat
pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #26 : Luni 12 Aprilie 2010, 16:21:42 »

D-le Gabi Sandu, avind in vedere experienta dvs. recunoscuta in pescuitul crapului, ce mod de abordare recomandati la pescuitul acestuia pe riu ???in special pe cursul Prutului Wink Ma refer la firul principal de pe tamburul mulinetei, inaintas, forfac, montura, cirlig, dar si momeala, nada si tehnici de nadire.V-as fi recunoscator daca ne-ati impartasi din secretele dvs. Smiley Fir intins
Memorat

gabisandu
Biban
Deconectat Deconectat

www.planetcarp.ro

« Răspunde #27 : Luni 12 Aprilie 2010, 17:21:53 »

Pai sa o luam cu inceputul. Fara domn este foarte bine doar Gabi. Legat de partida, pregatirea trebuie sa fie temeinic facuta.

Este bine sa ai la tine doua seturi de tamburi pline cu fire de 0,4 si 0,35. Pescuitul se face fara inaintas. Plumbi de 120 si 150 grame cu gaura in mijloc. Forfac de 30 lbs si 25 lbs, montura cu fir de par si carlige nr.2 si 4.

Momeala exclusiv boilies tare marimea 18, 20 si 24. O lanseta poate fi sacrificata cu 2 bile la carlig pentru pesti capitali. Ca o partida de acest gen sa functioneze trebuie sa aiba o durata de minim 3 zile, indicat 5 zile. Nadirea trebuie facuta masiv de la inceputul ei, macar 30 kg de nada, indicat 40-50 kg. Nada poate fi compusa astfel: 50% seminte, 20% pelete si 30% boilies (jumatate tari, jumatate solubile). Cine isi permite poate ridica procentul de boilies si scade cel de seminte. Cantitate de nada pe care as folosi-o la o partida de acest gen ar fi in jur de 200kg.
Memorat

pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #28 : Luni 12 Aprilie 2010, 17:29:58 »

Gabi, avind in vedere apa foarte limpede pe Prut, aval de Stinca, pentru camuflaj cit mai eficient, ce mono 0,4 recomanzi pe tamburi Cum? Tot pentru camuflaj, ce forfacuri recomanzi pe asa apa limpede, ca-i vezi de multe ori fundul la 2m adincime Cum? Insist pe camuflaj pentru ca mi-am luat-o in trecut fiindca am neglijat acest aspect important in meciurile cu solzosii pe cursul Prutului Pling
Memorat

gabisandu
Biban
Deconectat Deconectat

www.planetcarp.ro

« Răspunde #29 : Luni 12 Aprilie 2010, 17:39:34 »

Eu folosesc P-Line premium. Dar orice fir de la firmele de top este bun. Asta cu firul este mai mult o alegere personala si bazata pe incredere si experienta personala. Firul de forfac pe care il folosesc in majoritatea cazurilor este de la Sufix. Folosesc carlige teflonate de tip Widegape.
Memorat

pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #30 : Luni 12 Aprilie 2010, 20:38:22 »

De ce n folosesti inaintas textil pe riu Cum? Eu ma gindeam anul asta sa testez varianta cu inaintas textil 20m Wiplash Crystal 0,21 mm de la Berkley, pentru un camuflaj mai bun, o rezistenta mai mare la abraziune, la soc si la nod si o rezistenta mai mica la curentul apei prin grosimea la jumatate a firului Wink Fir intins
Memorat

oby 1
Moderator
*
Deconectat Deconectat

Localitatea: iasi

« Răspunde #31 : Luni 12 Aprilie 2010, 20:58:41 »

sa-ti raspund eu care m-am lasta intre timp de stationar din lipsa de timp Wink
1 in nodul dintre inaintas si fir se vor opri toate frunzele si nu va mai trece smocul format prin inel
2 de multe ori in caz de agatatura se va rupe de la nodul dintre inaintas si linie/2 inaintasi lasati in apa sunt suficienti sa compromita tot locul
3 inaintas pui pt lanseu f lung, si il pui sa ai 2-3 spire pe mulineta cand fortezi in aruncare(ai grija sa nu ai spira peste nod ca nu ai rezolvat nimic)/ deci se pune cam 2 lungimi de lanseta; la Prut nu e cazul pe curgator
4 ce vrei tu sa pui e un fir de lupta sa tragi pestele din agatatura, atunci de ce nu pui tot firul textil? si scapi astfel de inconvenientele de mai sus, numai grija mare la intepare, dar si la dril Wink
Memorat

pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #32 : Luni 12 Aprilie 2010, 21:11:44 »

Ma gindeam la 20m textil inaintas tocmai pentru ca nodul sa fie deasupra apei, sa n-am treaba cu frunzele, lanseta fiind in suport la verticala Wink In ceea ce priveste rupturile, m-am gindit sa pun un forfac care sa cedeze el primul in caz de agatatura, Rinjet iar montura ceva "plumb pierdut", poate imi  soptiti voi un model care s-ar preta pe Prut Rugaciune
Memorat

oby 1
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #33 : Luni 12 Aprilie 2010, 21:15:07 »

am un pont de la cineva, pune clipsul invers tocmai pt a pierde plumbul in caz de intra in pietre dar fara sa piarda si pestele Wink
pai nu tot timpul iti ajung 20 m sa poti pescui
Memorat

pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #34 : Luni 12 Aprilie 2010, 21:45:19 »

Mersi de idee Oby1, ai putea sa pui si-o poza ceva cu clipsul si montura aia,  ???ca sa priceapa mai bine si-un novice ca mine Rugaciune Cit priveste inaintasul textil de lupta, invizibil, am sa impart rola de 110m la 4 lansete si-atunci vine cite 27,5m de fiecare Rinjet
Memorat

oby 1
Moderator
*
Deconectat Deconectat

« Răspunde #35 : Luni 12 Aprilie 2010, 22:03:54 »

si economie si eficienta nici macar evreii n-au reusit Risete
la care adaugi un virtej
doar ca la ce spun eu in loc sa legi clipul cu conul spre mulineta si virtejul sprea cirlig faci exact invers
ATENTIE: firul rupt nu va mai permite niciodata pestelui sa scape de plumb
daca tot vrei mai ieftin ia o rola de power pro de 270 de m(maxim cu 15 lei mai scump) si macar iese imparteala pe la 60 si ceva de metri Wink
Wiplash Crystal nu-i nici pe departe un fir camuflat el fiind alb, poate doar daca il dai tu cu ceva marker
Memorat

gabisandu
Biban
Deconectat Deconectat

www.planetcarp.ro

« Răspunde #36 : Luni 12 Aprilie 2010, 22:11:34 »

Ma gindeam la 20m textil inaintas tocmai pentru ca nodul sa fie deasupra apei, sa n-am treaba cu frunzele, lanseta fiind in suport la verticala Wink In ceea ce priveste rupturile, m-am gindit sa pun un forfac care sa cedeze el primul in caz de agatatura, Rinjet iar montura ceva "plumb pierdut", poate imi  soptiti voi un model care s-ar preta pe Prut Rugaciune
Inaintasul se foloseste doar pentru lansari. In rest nu aduce beneficii. In conditiile in care se folosesc fire de 0,4, inaintasul isi pierde utilitatea in acest caz. Inaintasul este util cand se folosesc fire subtiri pentru a nu se rupe in lanseu. Spre exemplu cand pescuiesc pe lacuri nu folosesc fire mai groase de 0,25 iar pe tamburi am si fire de 0,18 pentru lanseuri mai lungi.
Memorat

pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #37 : Luni 12 Aprilie 2010, 22:12:05 »

Mersi inca o data ptr. sfaturi, dar montura ptr. riu cu draciile alea de clipsuri care lasa plumbul in agatatura Cum? mai bagi te rog frumos o poza Rugaciune Bere Smiley Fir intins
Memorat

gabisandu
Biban
Deconectat Deconectat

www.planetcarp.ro

« Răspunde #38 : Luni 12 Aprilie 2010, 22:14:10 »

Se numeste montura cu plumb pierdut si gasesti cu siguranta la magazinele din Suceava tot ansamblu.

Postat pe:: Luni 12 Aprilie 2010, 22:13:23

Memorat

pinadi
Biban
Deconectat Deconectat

« Răspunde #39 : Luni 12 Aprilie 2010, 22:16:10 »

Mersi Gabi, e drept ce spui, dar pe riu eu vreau un plus de forta, rezistenta la abraziune etc. dupa cum am spus mai sus Wink
Memorat

Pagini: 1 [2] 3 4   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.11 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro
Joomla Bridge by JoomlaHacks.com
Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!
Pagină creată în 0.07 secunde cu 26 cereri.

Google a vizitat aceasta pagina Duminică 17 Septembrie 2017, 15:21:14
Copyright © 2006-2017 Prieteni Pescari
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.